Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 

Parlamentarii lovesc dur miile de mici prosumatori de energie electrică

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
255 replies to this topic

#181
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,418
  • Înscris: 08.04.2020
Sa ne permitem bateria, trebuie sa o producem aici, doar LFP putem produce, deoarece avem grafit, fier se gaseste peste tot.

Mai este nevoie sa reciclam litiu deoarece nu avem, si bineinteles cobaltul care este scump, grafitul este nereciclabil (structura lui cristalina se distruge in  utlizarii bateriei.).

LFP este cea mai puturoasa pe frig, dar asta putem produce in cantitate mare.

Cat despre conditiile stricte in relatia cu reteaua, transmit doar un singur mesaj, faptul ca ne urasc, credeti ca intr-un aranjament win-win ar exista vreo dorinta din partea cuiva sa distruga reteaua, ar vrea cineva sa omoare vaca care-i da lapte?

Se vede din spatiu ca reteaua asta e organizata ca doar unii sa profite, cei care traiesc din asta traiesc mult mai usor si mai bine ca multi altii carora le vand acest serviciu, cand cumepri un astfel de serviciu te intrebi cu cel platesti, cu munca psihica?, pentru unii e istovitoare, si generatoare de tulburari si discomfort , in plus cu varsta te lasa vederea si alte abilitati, si ajungi la concluzia ca o cabana sau o casa intr-un sat uitat de lume e mult mai buna ca o factura pe care te chiorasti sa o platesti, si vii cu fundul in sus de la serviciu de nu te mai intelegi cu nimeni.

Dorinta unora sa profite cu orice pret are ea insasi un pret, ,,ura,, pune pe masa optiunea sa se termine definitv, chiar daca asta ineamna moartea tuturor.

#182
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 15.11.2009

View Poststdalionutpwr, on 19 decembrie 2021 - 21:25, said:

LFP este cea mai puturoasa pe frig

Noroc cu încălzirea globală... :)

#183
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
da, ca baterie stationara sigur ca e buna, acolo cam toate dezavantajele astea mai putin ala cu frigul nu conteaza. Si ala cu frigul poate fi atenuat daca se pun in subteran sa zicem. Acolo e foarte important sa nu ia foc si la asta lfp sunt mai bune. Dupa mine pentru stocarea stationara la grid storage ar trebui niste baterii complet diferite. Sunt propuneri cu tot feul de variante dar parerea mea e ca toate cad la anumite capitole. Bateriile stationare ar trebui sa reziste foarte multi ani, sa fie usor reciclabile si complet reciclabile de preferat cu mijloace simple, sa fie facute din materiale existente in cantitati suficient de mari.
Parerea mea e ca vechile baterii NiCd ar fi solutia optima pentru ca rezista zeci de ani dovedit, incarcate si descarcate corect au demonstrat o pierdere de capacitate de cca 5% dupa 2500 de cicluri, folosirea la DOD 100% e chiar favorabila, sunt facute din nichel si cadmiu ambele elemente destul de abundente si electrolitul e hidroxid de potasiu foarte ieftin, pot fi foarte usor reciclate, sunt variante cu materia activa in casete si nu se recicleaza decat materia activa, nu trebuie tocate si recuperate carcase sau plasticuri, nu iau foc. E drept ca e toxic cadmiul dar si plumbul e toxic si asta nu impiedca reciclarea, cobaltul e toxic si carcinogen si genotoxic. Avem masini automate nu mai trebuie sa le desfacem manual. In plus au performanta excelenta si la -40C (se foloseau la avioane sau in zonele arctice si la trenuri). Avem nevoie de asa multe baterii stationare incat nu se pot produce cate e nevoie si daca ele se strica in cativa ani nu o sa reusim niciodata sa fabricam destule ca sa avem grid storage pentru planurile verzi. Faptul ca au densitate mica de energie e nerelevant la baterii stationare. Sunt considerate obsolete dar nu folosesc nicunul din elementele greu de procurat din baterile cu litiu. Chiar si lfp au dezavantaje. Ele tot au anod de cupru, catod de aluminiu, separatori din plastic si electrolit greu de recuperat, grafitul e nereciclabil iar fosfatul ala de fier iar e nerentabl sa-l reciclezi si odata cu el arunci si litiul. Practic din bateriile astea s-ar recupera doar anozii de cupru si posibil ceva aluminiu restul devenind o problema majora unde le ingropam.
Bateriile NiCd si NiFe au fost neglijate dar cred ca ar fi solutia optima la stationare.

Edited by chilly willy, 19 December 2021 - 22:32.


#184
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 15.11.2009

View Postchilly willy, on 19 decembrie 2021 - 22:26, said:

Dupa mine pentru stocarea stationara la grid storage ar trebui niste baterii complet diferite.

AMBRI liquid metal battery pare promițătoare...

Edited by subss, 19 December 2021 - 23:00.


#185
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
da, am vazut ideea asta. Are potential dar trebuie mentinuta calda ceea ce inseamna ca trebuie sa mearga nonstop. Poate fi o solutie. Daca e buna o sa se investeasca in ea ca foloseste materiale comune usor de procurat.

#186
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 30.08.2005
0.5C in regim casnic este ENORM. De fapt este pragul maxim permis de producator pentru incarcare si descarcare. Din experienta de pana acum am vazut foarte rar incarcari sau descarcari la 0.5C. Cifra medie e undeva pe la 0.1-0.2C. In consecinta stresul aplicat chimiei interne a bateriei este mult diminuat in viata reala. Si daca mai si lasi un buffer inferior si superior bateriei, fie ea si LiFePo, nu poate sa fie decat mai bine... Eu o folosesc pe a mea in intervalul 15%-95%, iar vara intentionez sa modific la 15%-90% pentru protectie la temperaturile ridicate. Si sa nu uitam ca bateriile, pe langa rolul lor de buffer, au devenit economic viabile de cand cu preturile recent vehiculate.

#187
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,418
  • Înscris: 08.04.2020
Oare nu exista niste perechi de metale care merg ceva mai jos, in exemplu este calciu/clorura calciu/ stibiu pe baza de sodiu nu merge?

Personal obtin sodiu foarte simplu, cu sare sau cu soda si aparatul de sudura, sarea are un neajuns, clorul gazos e naspa daca ii dai drumul in aer, am folsit un compresor de AC si l-am bagat intr-o butelie.

Referitor la chimia asta daca o punem in vid pierdem mai putina caldura, dar nu stiu cat de tare se va evopora calciul, si daca este vreo metoda de a impiedica evaporarea.

Inca un aspect, ce densitate de energie are chestia asta

#188
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 15.11.2009

View Poststdalionutpwr, on 20 decembrie 2021 - 16:53, said:

Oare nu exista niste perechi de metale care merg ceva mai jos, in exemplu este calciu/clorura calciu/ stibiu pe baza de sodiu nu merge?

Probabil că nu este la fel de eficient, cel puțin nu în raport cu folosirea de materiale ieftine și abundente, altfel ar fi încercat și ei să coboare temperatura. Probabil că preferă temperaturi mai înalte, dar materiale mai comune. Există însă mai multe combinații posibile.

Quote

Referitor la chimia asta daca o punem in vid pierdem mai putina caldura, dar nu stiu cat de tare se va evopora calciul, si daca este vreo metoda de a impiedica evaporarea.

Nu cred că este nevoie de vid în celulă, ci doar în pereții containerului, exact precum la un termos.

Quote

Inca un aspect, ce densitate de energie are chestia asta

Bună întrebare :)

Pare totuși că este decentă pentru utilizare staționară (dar pentru staționar cam orice ar fi ok).

Am găsit doar niște date mai vechi în comentariile de aici:

Quote


Ambri's press release highlights their "Beta Core" battery, which is housed in a 10x10x10 ft3 shipping container. This Beta Core battery currently stores 20 kWh, translating to an energy density of 0.7 Wh/L. Ambri aims to increase this storage capacity to 500 kWh, or 20 Wh/L.

On the other hand, the Chevy Bolt's lithium-ion battery pack already offers 200 Wh/L. Energy density isn't a primary objective for stationary storage, but it is good indicator for cost because large batteries require large amounts of raw materials.


#189
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,164
  • Înscris: 04.02.2011

View Postchilly willy, on 19 decembrie 2021 - 22:26, said:

Dupa mine pentru stocarea stationara la grid storage ar trebui niste baterii complet diferite.
Nu neapărat. Având în vedere că nu spațiul este constrângerea, niște baterii de EV-uri parțial uzate pot fi folosite cu succes pentru grid storage staționar. Chestia e că sunt șanse mari să se impună cuplurile care au cel mai ridicat nivel de producție. Ori acestea sunt cuplurile cu litiu.

View Postchilly willy, on 19 decembrie 2021 - 22:26, said:

Bateriile NiCd si NiFe au fost neglijate dar cred ca ar fi solutia optima la stationare.
Aceste baterii au costuri semnificativ mai mari decât cele cu litiu. Deși nichelul se găsește în abundență, purificarea lui până a ajunge bun pentru astfel de baterii costă enorm.
NiFe chiar nu intră în discuție deoarece randamentul este mic (cca 60%) și alea chiar au probleme mult mai mari la temperaturi mici față chiar și de litiu.

BTW, sunt un mare fan al cuplului NiCd, extrem de robust, nu necesită BMS, nu are probleme la descărcare la zero, nu are probleme la supraîncărcare (dacă sunt într-un spațiu ventilat și se adaugă apă distilată în timp), mentenanță simplă, absolut toate avantajele în afară de costul ridicat și densitatea de energie relativ mică.
Și din păcate ca număr de cicli nu stă mult mai bine ca LiFePo4, astfel încât per ansamblu tot sunt mai scumpe.

Singurele care ar mai intra în discuție sunt "flow batteries".

Edited by benis, 20 December 2021 - 19:02.


#190
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,418
  • Înscris: 08.04.2020
Totusi lumea bateriilor cu electrozi lichizi este mai colorata decat pare la prima vedere bateria Na-S e veche si usor de facut dar trebuie tuburile alea din B-alumina care n-ai de unde le lua.

Bateriile de genul asta nu pot fi vandute ca atate ci ca kit sa le construiesti singur in locatia unde vrei sa le folosesti, in plus mai trebuie si camasile de izolare termica gen sticle de termos, insa peste 300 grade celsius vidul nu mai ajuta mult, m-am gandit la scutul termic al navetei spatiale, ar fi bun pentru baterii din astea.

Una peste alta se complica mult, poate de aia nici nu sunt in productie de masa.

Ni-Cd si  si Fe-Ni mai au o problema de mentenanta, anume carbonatarea electrolitului, de regula se punea ulei de parafina desupra, dar cand barbteaza tot se poate carbonata, cele cu litiu sunt maintenance free, un aspect pentru care sunt preferate.

Da exista si bateriile slurry, dar la alea trebuie pompe care papa si ele,  papa din trip around efficiency. in plus pompele se strica des, trebuie menteananta.

#191
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View Postbenis, on 20 decembrie 2021 - 19:00, said:

Nu neapărat. Având în vedere că nu spațiul este constrângerea, niște baterii de EV-uri parțial uzate pot fi folosite cu succes pentru grid storage staționar. Chestia e că sunt șanse mari să se impună cuplurile care au cel mai ridicat nivel de producție. Ori acestea sunt cuplurile cu litiu.


Aceste baterii au costuri semnificativ mai mari decât cele cu litiu. Deși nichelul se găsește în abundență, purificarea lui până a ajunge bun pentru astfel de baterii costă enorm.
NiFe chiar nu intră în discuție deoarece randamentul este mic (cca 60%) și alea chiar au probleme mult mai mari la temperaturi mici față chiar și de litiu.

BTW, sunt un mare fan al cuplului NiCd, extrem de robust, nu necesită BMS, nu are probleme la descărcare la zero, nu are probleme la supraîncărcare (dacă sunt într-un spațiu ventilat și se adaugă apă distilată în timp), mentenanță simplă, absolut toate avantajele în afară de costul ridicat și densitatea de energie relativ mică.
Și din păcate ca număr de cicli nu stă mult mai bine ca LiFePo4, astfel încât per ansamblu tot sunt mai scumpe.

Singurele care ar mai intra în discuție sunt "flow batteries".

nu e chiar asa, treaba asta cu baterile uzate e doar o poveste de adormit copii pentru ca bateriile sunt de nspe feluri si capacitati si forme. Nu poti sa faci un sistem industrial din carpeli amestecand baterii 18650 cu 21700 cu alte celule mari etc cu grade diferite de uzura. Nu o sa faca nimeni asa ceva. In plus bateriile uzate sunt foarte susceptibile la a lua foc.

Bateriile NiCd sunt trase inapoi ca sa zic asa de durabilitatea lor extrem de mare. Am gasit undeva un studiu facut pe baterii pe care le-au ciclat de 3x/zi cativa ani folosind incarcare cu C si descarcare de 5h si dupa 2500 de cicluri aveau o pierdere de capacitate de cca 2.5% si au intrerupt studiul ca ar fi durat zeci de ani pana la o uzura severa. Sunt bateriile alea cu placi casetate facute din inox perforat nu cele cilindrice cu electrozi sinterizati. In plus alea se foloseau de multa vreme, si in anii 50-60 erau raspandite si se reciclau foarte usor prin golirea casetelor de materia activa si umplerea cu alta noua. Materia activa de fapt e oxid de nichel si oxid de cadmiu amestecate cu ceva grafit ca sa aiba conductibilitate buna. Reciclarea consta de fapt in dizolvarea materialului uzat in acid sulfuric si reprecipitarea hidroxizilor de nichel si Cd si uscarea si macinarea lor si asta e tot. Fara etape complicate. Bateriile din masinile de gaurit se stricau usor pentru ca electrozii sinterizati nu suporta supraincarcarea. Se degaja gaze care arunca afara din porii foliei materia activa. La cele casetate doar compactarea materiei active ducea la scaderea capacitatii, fenomen mult mai lent si partial reversibil la descarcari adanci. Inconvenientul e ca sunt grele si cu densitate mica de energie si scumpe.
Pretul lor e alta poveste. E adevarat ca sunt mai scumpe pentru ca nu sunt niste rulouri cu materie activa presata ci casete de inox sudate bagate in carcase de plastic sau inox dar au avantajul ca pot fi proiectate ca sa fie reutilizate fara a mai recicla si carcasa sau electrozii asa ca ce pierzi la pretul initial recuperezi la reciclare. Nu necesita BMS complicat ca la litiu.

Cele NiFe nu stim ce ar putea fi pentru ca de vreo 50 de ani nu se mai ocupa nimeni de cercetarea lor. Se foloseau initial la tractiune in special la trenuri de mina pentru ca poti sa le faci ce vrei fara sa le strici. Le poti descarca complet si chiar inversa curentul si ulterior isi revin. Sunt de groaza pentru fabricanti ca iti iei odata in viata chiar daca traiesti mult. Au inconvenientul autodescarcarii semnificative dar pentru grid storage nu conteaza pentru ca nu apuca sa stea. Sunt doar cateva ore intre incarcare si descarcare. Ar mai fi problema randamentului mai mic la incarcare dar poate daca ar mai lucra la ele ar ameliora treaba asta.

Pretul lor e dependent de productie la fel ca la cele cu litiu. Nichelul e unul din cele mai abundente metale de pe pamant si fierul nu mai vorbim iar cadmiul e un metal destul de comun si cu putine utilizari industriale asa ca e disponibil cat vrem.

Flow batteries desi par atractive nu par sa se impuna probabil si pentru ca necesita metale ca vanadiul sau uraniul destul de scumpe.

View Poststdalionutpwr, on 20 decembrie 2021 - 16:53, said:

Oare nu exista niste perechi de metale care merg ceva mai jos, in exemplu este calciu/clorura calciu/ stibiu pe baza de sodiu nu merge?

Personal obtin sodiu foarte simplu, cu sare sau cu soda si aparatul de sudura, sarea are un neajuns, clorul gazos e naspa daca ii dai drumul in aer, am folsit un compresor de AC si l-am bagat intr-o butelie.

Referitor la chimia asta daca o punem in vid pierdem mai putina caldura, dar nu stiu cat de tare se va evopora calciul, si daca este vreo metoda de a impiedica evaporarea.

Inca un aspect, ce densitate de energie are chestia asta
aceste baterii nu sunt niste baterii bazate pe potentialul electrochimic in apa. Nu stiu daca ai inteles cum merg dar oricum sa stii ca sunt in cutii complet inchise si vidate, nu se evapora nimic.
personal nu vad un beneficiu major pentru ca sunt cu un randament de cca 80%, necesita temperaturi ridicate a caror mentinere atunci cand bateria e in asteptare (nici nu se incarca nici nu se descarca) necesita consum de energie oricat de bine le-ai izola, bateriile NiCd ofera randament de 90% daca sunt incarcate cu curent mari, nu necesita temperaturi ridicate. Sunt doar alt patent. Parerea mea e ca producerea de baterii NiCd pe scara foarte mare si reevaluarea celor NiFe pentru a incerca sa remedieze randamentul redus cauzat in special de electroliza parazita a apei ar fi o solutie de departe mai buna decat bateriile LiFePO4. E nevoie de asa de multe baterii incat nu ar mai fi problema ca tin prea mult si producatorii se tem ca nu mai cumperi altele. Ar putea sa produca 30 de ani si tot nu ar satisface cererea si peste 20-30 de ani incep sa se uzeze primele si trebuie inlocuite asa ca e de lucru nonstop.

#192
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 15.11.2009

View Postchilly willy, on 21 decembrie 2021 - 14:56, said:

Cele NiFe nu stim ce ar putea fi pentru ca de vreo 50 de ani nu se mai ocupa nimeni de cercetarea lor.

Ba se ocupă, vezi de exemplu Battolyzer, un fel de hibrid între baterie NiFe și celulă de electroliză. Se bazează pe faptul că atunci când o baterie NiFe este încărcată începe să producă hidrogen, care poate fi colectat și utilizat separat...

#193
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,418
  • Înscris: 08.04.2020
NiCD sunt prea toxice, doar explatarea cadmiului pentru ele pune mari prbleme de poluare cu cadmiu, si orcum se produce poluare si unde sunt exploatate, electrolitul care trebuie inlocut in urma carbonatarii este contaminat.

Ni Fe sunt bune am avut una ruseasca din vremea razboiului si era functionala dupa 1989,  am pus alt electrolit si am incarcat-o de cate ori sa iasa carbonatul de potasiu din ea ,dar au densitate energetica foarte mica, mai mica chiar si decat plumbul.

#194
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 15.11.2009

View Poststdalionutpwr, on 21 decembrie 2021 - 16:43, said:

dar au densitate energetica foarte mica, mai mica chiar si decat plumbul.

Pentru utilizare staționară este OK chiar și așa...

#195
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eficienta incarcare - descarcare la NiFe < 65%

https://en.wikipedia...–iron_battery

#196
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
din cauza electrolizei apei. Fe are o supratensiune foarte mica la degajarea hidrogenului si din cauza asta se pierde multa energie facand electroliza inutila a apei.
Bateriile NiFe au fost folosite la transport minier datorita rezistentei lor la abuzuri de orice fel (electric vorbind) chiar daca au randament mic.

View Poststdalionutpwr, on 21 decembrie 2021 - 16:43, said:

NiCD sunt prea toxice, doar explatarea cadmiului pentru ele pune mari prbleme de poluare cu cadmiu, si orcum se produce poluare si unde sunt exploatate, electrolitul care trebuie inlocut in urma carbonatarii este contaminat.

Nu ne intereseaza toxicitatea cadmiului atata vreme cat e vorba de baterii exploatate in circuit inchis care nu ajung la utilizatori care le arunca in mediu. Si plumbul e extrem de toxic si la fel si mercurul si o multime de alte metale. Fiind vorba de baterii stationare pot fi proiectate optim ca toate operatiunile de mentenanta sa fie facute mecanizat ca doar avem roboti ce draq.

Edited by chilly willy, 21 December 2021 - 22:29.


#197
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
https://economie.hot...ilioane-lei.htm

#198
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,418
  • Înscris: 08.04.2020
mineritul de cadmiu polueaza foate tare apele din zona, pe o suprafata forte marem cam cat suprafata unui judet in jurul exploatarii, si sute de kilometri in aval, in japonia a fost oproblema serioasa de santatate publica Boala itai-itai.

in china poluarea pe jinzu river.

Intoxicatii in masa

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate