Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 Vecin cu probleme

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...
 Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat
 Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...
 

Romania - Tigrul economic al Europei Centrale

* * - - - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
296 replies to this topic

#289
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,423
  • Înscris: 24.11.2006
@remvrig: Eu zic sa te mai informezi inainte de a posta. De seceta pedologica ai auzit pana acum, ce-ti spune termenul asta? Mai continui, dezvoltam discutia sau o lasam asa cum este?
Ca sa citez din ceea ce ai postat: este asteptata. Asteptarea e un lucru, rezultatul e cu totul altceva. Am eu impresia ca am ajuns sa ne imbatam cu apa rece si sa ajungem la productii record la hectar? Ca pe vremea lu' nea' Nicu. Eu stiu ca domn' Petrica a plecat de la Ministerul Agriculturii, culmea e ca unii inca mai cred in sloganele pe care el le-a lansat.

Edited by un_el, 24 July 2023 - 11:21.


#290
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,162
  • Înscris: 04.08.2007
Seceta pedologică nu se ameliorează? Rămâne permanenta indiferent cate precipitații sunt? Că anul asta au fost precipitații.
Atâta timp cât debitele râurilor și nivelul apei din lacuri sunt normale (caută pe siteul apelor romane, ai statistici exacte, chiar de azi) nu cred că mai poți vorbi de seceta pedologică.
Că local sau regional mai sunt probleme, e absolut posibil.

Aici
https://edo.jrc.ec.e...dex.php?id=1111
Poți să cauți și să vezi, seceta, umiditatea solului, precipitații, etc
În secțiunea cu umiditatea solului, mai ales la anomalii nu o sa vezi decat câteva zone în Romania "mai uscate decât normal".

Ce legătură are Petrică?
Vis-a-vis de producție sunt declarațiile agricultorilor și ale asociațiilor de agricultori. Ei spun că producția a foarte buna, nu Petrică

Edited by remvirg, 24 July 2023 - 12:01.


#291
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,423
  • Înscris: 24.11.2006
Te intreb un lucru: discutam despre agricultura? Stii cum se interpreteaza graficele alea si cum se dezvolta radacina unei plante si in ce conditii?

#292
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,423
  • Înscris: 24.11.2006

View Postremvirg, on 24 iulie 2023 - 11:58, said:

Seceta pedologică nu se ameliorează? Rămâne permanenta indiferent cate precipitații sunt? Că anul asta au fost precipitații.
Atâta timp cât debitele râurilor și nivelul apei din lacuri sunt normale (caută pe siteul apelor romane, ai statistici exacte, chiar de azi) nu cred că mai poți vorbi de seceta pedologică.
Că local sau regional mai sunt probleme, e absolut posibil.

Aici
https://edo.jrc.ec.e...dex.php?id=1111
Poți să cauți și să vezi, seceta, umiditatea solului, precipitații, etc
În secțiunea cu umiditatea solului, mai ales la anomalii nu o sa vezi decat câteva zone în Romania "mai uscate decât normal".

Ce legătură are Petrică?
Vis-a-vis de producție sunt declarațiile agricultorilor și ale asociațiilor de agricultori. Ei spun că producția a foarte buna, nu Petrică

Greaua mostenire? Chestiile care se tot perpetueaza? Domnu' Petrica, agricultorii vor cadea din put in lac se va intampla acelasi lucru care s-a intamplat in 2022. Hai cu tigrul economic al Europei, oaia e o statuie vie, de la Daea citire. Tine minte ce-ti spun eu, vezi ce am mai scris vis-a-vis de vecinii nostri. Nu-i vorba de apocalipsa, da' o sa platim pentru o paine cat nu face.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EqP-ub2DOP0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by un_el, 24 July 2023 - 13:17.


#293
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,405
  • Înscris: 30.07.2006
200.000 bugetari vor fi dati afara, cerinta lui Ciolacu

Digi24

#294
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,924
  • Înscris: 09.05.2008
Sper ca sunt medicii si profesorii.

#295
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,108
  • Înscris: 06.01.2005

View PostMoinesti72, on 24 iulie 2023 - 13:29, said:

200.000 bugetari vor fi dati afara, cerinta lui Ciolacu

Digi24

Nu da nimeni pe nimeni afara:

"Premierul Ciolacu va cere desființarea a 200 de mii de posturi bugetare neocupate"

https://www.g4media....de-la-stat.html

Eu sunt tare curios daca tara asta are atatia locuitori cate posturi sunt in organigramele institutiilor de stat. Posturi facute sa fie acolo, ca nu se stie cand trebuie plasat careva, sau facute reduceri fictive de personal.
Totu i fictiv in realitatea romaneasca.

#296
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postgelublabla, on 24 iulie 2023 - 14:15, said:


Posturi facute sa fie acolo, ca nu se stie cand trebuie plasat careva, sau facute reduceri fictive de personal.
Totu i fictiv in realitatea romaneasca.

Exact la fel ii si in corporatiile din Romania. Invarteli in excel cat sa iasa bine pe hartie.

#297
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 03.10.2014

View PostCatean, on 24 iulie 2023 - 15:28, said:



Exact la fel ii si in corporatiile din Romania. Invarteli in excel cat sa iasa bine pe hartie.
Sa nu exageram totusi.
Exista si in corporatii taietori de frunza la caini , dar mult mai putini decat la stat ;).


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate