Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Romania - Tigrul economic al Europei Centrale

* * - - - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
296 replies to this topic

#253
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,359
  • Înscris: 31.07.2017

View Postericmario, on 22 decembrie 2021 - 16:18, said:

Radet?
No tnx!
ce ai patit? cand te trezesti verifici avariile din buc sau cum? sau cand te culci ca sa-ti mearga mai bine...

#254
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,966
  • Înscris: 30.08.2017
Probabil amintiri din vremurile cand pe teava de apa calda venea apa rece :D

#255
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Eu nu am suportat ideea sa-mi vina apa rece pe teava de apa calda, nici la centrala proprie.
Asa ca mi-am montat de la inceput bucla de recirculare, si vine apa calda in maxim 2 secunde de cand dau drumul la robinet...

#256
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostLexon, on 22 decembrie 2021 - 16:17, said:

Petre Roman, parca...

View PostLexon, on 22 decembrie 2021 - 16:17, said:

El n-a socotit ca
Stai relax, a socotit jigodia dracu foarte bine, nu te ingrijora, a stiut exact ce face si ce zice, si de ce. Mesaje atent calculate, unele poate de niste echipe cu pregatire in acest sens, ca nu degeaba populeaza pana astazi diverse minti naive.

Edited by shefu_de_combinat, 23 December 2021 - 18:07.


#257
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Deci, ce mai face pisoiu', aaa, pardon, motanul, aaa, asta, RÂSUL Europei? :P

#258
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,966
  • Înscris: 30.08.2017

View Postgarett, on 22 decembrie 2021 - 12:16, said:

"Întrebat de ZF de unde ar putea veni salvarea, preşedintele sindicatului spune că „soluţia este să fim trataţi aşa cum sunt tratate firmele similare din Uniunea Europeană, adică să putem să încheiem contracte bilaterale direct cu producătorii de energie, nu cu traderii care nu fac altceva decât să facă speculă de energie“.
Ptiu drace, cât de mult antieuropenism!

Nu mai e cazul, vin americanii :D

Quote


Prețurile de referință la gaze naturale din Europa au scăzut, joi, cu peste 20% ca urmare a faptului că o flotilă de nave încărcate cu gaze lichefiate din SUA se îndreaptă spre Europa.
De la începutul anului şi până în prezent preţurile la gaze în Europa au crescut cu peste 600%, după ce Rusia a limitat livrările tocmai într-un moment în care economiile europene ieşeau din pandemie.
În prezent, preţurile la gaze în Europa sunt de 13 ori mai mari decât în SUA şi de asemenea vânzătorii pot obţine preţuri mai mari în Europa decât în Asia, ceea ce face continentul european principala destinaţie pentru gaze naturale lichefiate.



#259
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,149
  • Înscris: 20.12.2007
Nu e rău deloc Dacia
https://m.hotnews.ro/stire/25262733

#260
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,218
  • Înscris: 03.07.2008
"Marca romaneasca a depasit Renault..."

Marca romaneasca este Renault!

#261
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Da, e cum ai compara VW cu Audi, Seat si Skoda...

#262
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,149
  • Înscris: 20.12.2007

View PostImperathor, on 25 decembrie 2021 - 18:30, said:

"Marca romaneasca a depasit Renault..."

Marca romaneasca este Renault!
Globalizare ce sa ii faci.
Pe de alta parte îmi aduc aminte acu aproape vreo 20 de ani pe nou apaeutul Dacia club ce mișto uri erau la adresa proiectului Logan. Cine și-ar fi închipuit ca ideea asta a mașinii populare va revoluționa piața auto și o sa învețe o gramada lume sa pronunțe Dah-tch-ya

#263
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostKokoshmare, on 25 decembrie 2021 - 18:37, said:

Cine și-ar fi închipuit ca ideea asta a mașinii populare va revoluționa piața auto ...
Nu este o idee noua.
Este una veche, continuata actualmente.
La vremea lor or fost VW, Citroen 2CV, R4, Mini Morris etc.

#264
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,149
  • Înscris: 20.12.2007

View PostHunor_66, on 25 decembrie 2021 - 18:47, said:


Nu este o idee noua.
Este una veche, continuata actualmente.
La vremea lor or fost VW, Citroen 2CV, R4, Mini Morris etc.
Renault 9/11 sau Renault 19/20. Mulți au avut aceeași idee dar nu au avut și consistenta și continuitatea necesara plus momentul favorabil al deschiderii mondiale a anilor 2000+.
Multe mărci au eșuat în proiectul lor de low cost pentru ca au insistat un pic mai mult cu o chestie noua dar care a săltat prețul cu 1000-2000 de euro care a fost un prag psihologic și economic pentru oamenii sau firmele cu buget pentru logan/Sandero sau Duster.

#265
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
R 9/11 si R 19/20 n-or fost modele low-cost.
Low-cost or fost R 4 si R 5.

#266
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
eu cand eram mic credeam ca Renaultul e cu atat mai nou si mai bun cu cat are nr mai mare. Deci au ajuns la renault 40 60 200?
Dar au venit de fapt alte numerotari alpine clio megane de exemplu.

Voi ce stiti, dupa renault 16 s-au inspirati romanii pe la dacii? liberta aia sau acele variante de break nu erau copiate dupa renault 16 la partea din spate?

#267
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Renault 12 era Dacia 1300, Renault 20, parcă, l-au făcut în serie limitată pentru partid sub numele de Dacia 2000.
Liberta a fost o struțocămilă post-89 inspirată de Dacia 2000.

#268
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostImperathor, on 25 decembrie 2021 - 18:30, said:

"Marca romaneasca a depasit Renault..."

Marca romaneasca este Renault!
Da, dar un Renault low cost.

#269
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Dacia este low-costul unei mărci low-cost. :D

Edited by garett, 30 December 2021 - 16:01.


#270
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019

View Postgeorge_alexandru, on 22 decembrie 2021 - 16:24, said:

Probabil amintiri din vremurile cand pe teava de apa calda venea apa rece Posted Image
pai si ce nu-i bine sa vina apa rece? abia dezactivezi frigiderul si cuburile de gheata
Sau iti place sucu' calda, berea calda si sarmalele reci.

View Postgarett, on 30 decembrie 2021 - 15:51, said:

Renault 12 era Dacia 1300, Renault 20, parcă, l-au făcut în serie limitată pentru partid sub numele de Dacia 2000.
Liberta a fost o struțocămilă post-89 inspirată de Dacia 2000.
adica liberta aia si 1320 de fapt erau inspirate dupa dacia 2000 adica renault 20?
Eu vad o asemanare intre r 16 si striutocamilele alea la partea din spate, plus ca parca la dacia au existat si ceva motoare de 1598 sau 1600 cm cubi?

Nu neaparat marca e un low cost ci poate modelul ala R12 era mai low cost. Renault face si masini bune si scumpe doar stim asta.

Low cost au fost skoda de exemplu complet ca si marca de autoturisme intr-un fel.

Dacia a fost un fel de copiere din cand in cand a unor modele low cost de la un prieten sa zicem, oltcit preluat de la acelasi stat prieten a avut un singur model, practic o masina care a existat intr-o singur model. Nu stiu sa fi existat la oltcit decat un singur model cu mici variatii pe la motor sau dotari.

Dacia e un low cost si acum, si de fapt e o linie de asamblare a renault la noi. Daca renault se retrage si inchide uzina nu stiu ce se va intampla cu marca, daca se va mai putea fabrica dacia undeva de catre un investitor sau va disparea ca oltcit aro si altele. In caz ca cumpara cineva marca si uzina din mioveni  de la renault am putea sa asistam la asamblarea altor masini tot dacia numite. Cine stie, daca cumpara mercedes acolo vom vedea niste low-costuri de mercedes cu sigla dacia mai micute mai economice accesibile noua. Insa mercedes e un nume mare, nu cred sa se bage sa fabrice ceva si sa puna alta sigla oricat d epopulara si patriotica ar fi o marca intr-o tara anume, oricum mercedes e peste asa ceva, mai degraba WV daca cumpara sau fiat am putea sa vedem dacii cu alt aspect.

Oricum dacia nowa si solenza erau ca niste golfuri.mai low cost

Edited by pisoiu_22, 30 December 2021 - 20:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate