Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...
 Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...
 Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma
 

Platforma pentru investitii in actiuni pe terment lung?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Va salut.

Vreau sa cumpar actiuni pe care sa le detin pe termen lung. Nu sunt interesat de partea speculativa.

Am inceput deja prin Revolut insa sunt cateva lucruri care nu-mi prea pica bine.

La Revolut, ca avantaje (pentru unu ca mine care vrea doar sa cumpere si sa "HODL") sunt costuri (aproape) inexistente, usurinta in utilizare

Dar, iata si lucrurile care ma deranjeaza:
- La Revolut nu esti tu titularul de drept ci Revolut iar ei iti asociaza actiunile detinute de ei cu contul tau. La fel fac si cu Crypto, dar asta e o alta discutie.
- Asta inseamna ca nu poti transfera actiunile la alt broker si, daca Revolut da faliment candva in viitor, ramai si tu fara actiuni.
- Nu poti cumpara actiuni de la prea multe companii (mai ales dupa Brexit cand nu mai au licenta sa tranzactioneze in EU)


Asa ca va rog sa-mi spuneti ce alternativa la Revolut mi-ati recomanda, alternativa care sa indeplineasca urmatoarele conditii:
- portofoliul detinut sa fie al meu si nu al platformei
- sa nu fie taxe aberante pentru cineva ca mine care tine de portofoliu si adauga 200-300 USD pe luna
- sa exista optiunea de a cumpara actiuni de pe cele mai mari piete (US/EU/Asia, etc)

Nu stiu pe partea de taxe cum se procedeaza. Exista vreo platforma prin care sa poti plati automat taxele la statul roman?

Multumesc anticipat.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,886
  • Înscris: 12.01.2018
Cu 2-300 investiti  bvb este este prea mica pentru tine?

#3
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 02.03.2020
Vezi topicurile astea:

https://forum.softpe...iuni-americane/

https://forum.softpe...le-din-romania/


TL;DR : Interactive Brokers ar fi ok, dar pana ajungi la vreun 10-12k $, comisionul lunar de minim 10$ ar fi o pondere cam mare din portofoliul tau. Asadar, alternative ar fi: Interactive Brokers prin CapTrader -doar daca faci tranzactii putine-, eToro, sau XTB. Trading 212 daca vreodata mai redeschid pt conturi noi. Tradeville daca faci tranzactii foarte rar (dat fiind comisionul de min 7 eur / tranzactie)

Edited by pumbacu90, 10 June 2021 - 07:44.


#4
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 17.05.2010
Cum zice pumbacu mai sus.

Taxele trebuie sa le calculezi si sa le platesti singur dar daca iei broker romanesc (tradeville), iti dau ei un sumar din care poți lua direct cifrele pentru declarație.

#5
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 07.01.2014
Raport anual pentru declarația unică poți lua de la majoritatea brokerilor.

#6
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 17.05.2010
De acord, dar la Tradeville (si la alti brokeri din Ro) iti dau direct cifra pentru declaratie, la ceilalti ai de facut niste calcule in general.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate