Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...
 Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...
 Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

Proceduri vamale Port Constanta
 ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...
 

La 16 ani, fata mea face ce vrea!

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
220 replies to this topic

#127
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,486
  • Înscris: 06.01.2007
Pai asa e normal bre. Asa-i normal.

#128
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Imi pare rau ptr voi amandoi ca v-au batut tatii vitregi si v-ati urat mamele in subconstient ptr asta.
Nu pot sa va recomand decat terapie, cu toata dragostea, ptr a rupe cercul vicios al violentei.

#129
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
să fie clar, nu s interesat de alte femei, pentru macip nu bag mana n foc.
dar daca ai face macaroani cu brânză..
:))

#130
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,528
  • Înscris: 29.07.2013
Si-acu', ca sa rupem cercul off topicului, sa revenim la subiect!

#131
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,221
  • Înscris: 19.09.2005

 michael78, on 16 martie 2021 - 18:17, said:

....
Intrebarea e simpla: ce e de facut?
nu ai spus nici macar 5% din situatie.

unde e prima sotie, unde e a doua?
(sau primul sot si al doilea).

Edited by arg, 17 March 2021 - 01:14.


#132
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 michael78, on 16 martie 2021 - 19:03, said:


Exact cu mama!


Băi, n ai obraz !

" michael78
16 Dec 2019
Va salut,prieteni.
Am 41 de ani,am gasit o femeie de 34 de ani,tot divortata cu 2 copii,unul de 15 ani si unul de 3.Suntem impreuna de circa 1 an.....

Edited by michael78, 16 December 2019 - 11:43. "

Nu pricep de ce dracu simți nevoia să minți...
Și să nu mi arunci pastila ca ești soția aia din acel topic intrată pe contul soțului că nu consum abureli de grădiniță.

In fine, avand in vedere ce spui in topicul celălalt, dacă mă sa a fost mai "zglobie" in tinerețea ei, nu e chiar de mirare că fii sa îi seamănă, asta e.

Tu ai ajuns în viața ei cand era deja cam mare, greu să te mai impui ca părinte acum.
N o mai plesni "părintește" că o faci degeaba, iar până la urmă intri tu in belele.
Are 16 ani, omule, poate să se și mărite fără să vă ceară voua voie, probabil nu stie asta, altfel, de a dracu, exact asta ar fi făcut.
E limpede că nu te consideră tată ci un furnizor de diverse care are o relație cu maică sa, lucrul asta nu l mai poți schimba, nici nu mai incerca.
Ce poți face e să ai o discuție, cam ca una de afaceri, cu ea. Asta oferi, asta soliciți. Nu livrează ce soliciți, tai finanțarea.
Mai bine te concentrezi pe ăla mic, aici ai pierdut trenul.

Edited by CovertTwo, 17 March 2021 - 01:22.


#133
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,760
  • Înscris: 30.07.2006

 carturarulobosit, on 16 martie 2021 - 19:12, said:

Subiectul este unul sensibil. Sunteti pro sau contra educarii unui copil cu pumnul?

Mai sus cineva recomanda chiar cu biciul.

#134
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,486
  • Înscris: 06.01.2007

 Cr1spy, on 17 martie 2021 - 00:24, said:

Imi pare rau ptr voi amandoi ca v-au batut tatii vitregi si v-ati urat mamele in subconstient ptr asta.
Froideaso, te-ai apucat serios de psihosinteza bag seama. Mai, mai, mai!

#135
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018
Ma bag si eu in discutie pentru ca sunt oarecum in aceeasi situatie.
Adica am o fata de 17ani care nu ma mai asculta deloc, face doar ce vrea, ma ignora, comenteaza cu nesimtire la orice ii spun sau cind vorbesc cu ma-sa, ridica tonul si ma ameninta cu politia. Nu face absolut nimic in casa, sta toata ziua pe laptop si telefon de i-a mucegait salteaua sub fund(si cind invata sau face temele tot in pat sta). Nu da cu aspiratorul oricita mizerie ar fi pe jos, nu sterge praful, nu merge 200m pina la magazin sa ia o paine sau ceva. Nici macar sa isi incalzeasca ceva de mancare(nu sa-si faca), maninca biscuiti sau alte prostii sau sandwichuri care i le face ma-sa cind pleaca dimineata la serviciu. Tot ma-sa ii spala si ii calca hainele sau ii usuca parul.
     Toate astea din cauza idioatei care ii e mama si care mi-a fost sotie pina anul trecut. In loc sa o puna la punct, ii sufla in fund desi vede ca nici pe ea nu o mai asculta. Iar cind incercam eu sa o pun la punct sarea ca arsa sa ii las plodul in pace. Nu ma refer aici doar la bataie, desi sunt de parere ca nu si-a luat-o peste bot cind a trebuit. Am incercat si cu alte metode, fara nici un rezultat. Spunea cineva de  pedeapsa si recompensa, nimic. Cind am vazut ca nu merge cu vorba buna, cu bataia(o palma, nu omor) nici atat ca sarea ma-sa si ma ameninta cu politia, am incetat sa-i cumpar orice in afara de mancare. Haine ii lua ma-sa. In ultimii 3ani nu le-am mai dus nicaieri in concediu. I-am dat calculatorul meu cu conditia sa aibe grija de el si sa il aspire de praf. In 2-3luni mi-a zgariat monitorul si a renuntat la el ca era prea mult de munca ca sa il intretina si a prostit-o pe bunica-sa sa-i ia laptop. Tastatura am aruncat-o de jegoasa ce era.
    Daca era vorba de vreo recompensa, avea efect doar citeva minute pentru ca dupa aia sa refuze din nou sa faca absolut orice sau sa faca in sictir si cu comentarii. Ma-sa nu o pune sa faca nimic si ea sta toata ziua ca o printesa. Chiar incepusem sa o strig printesa, dar cu sensul de putoare.
Au mai contribuit si certurile dintre mine si ma-sa din ultimii ani(asta cind venea acasa cauta obligatoriu scandal, ma facea in tot felul si ma ameninta cu neamurile si politia). Plus ce prostii a mai invatat pe la scoala sau de pe net, ca am ajuns sa nu ma mai respecte deloc, sa nu contez in fata ei si sa ma ameninte cu politia daca indrazneam sa ma uit urit la ea.
     Daca am vazut ca nu am nici o sansa sa o indrept, am renuntat. Am divortat si mi-am vazut de drumul meu. Orice as fi facut, era contracarat de catre dobitoaca de ma-sa. I-am spus de n ori sa nu-i mai sufle in fund si sa-i mai dea cite ceva de facut ca nu i se cuvine totul pe tava, dar nu vrea sa inteleaga. Acum n-are decit sa se spele cu ea pe cap. Imi pare rau ca mi-am pierdut familia dar chiar nu aveam nici o sansa cu dobitoaca de ma-sa la cit era de proasta si de rea. Daca nu era ea o scoteam la capat cu fata.
      Astea sunt drepturile copiilor din ziua de azi, sa faca doar ce vor? Au doar drepturi, nu si obligatii? De respectul pentru parinti nu ii invata la scoala? Ma uit si la copii vecinilor de pe strada, sunt atat de dobitoci si de batuti in cap. Nu stiu ce e aia respect si au impresia ca li se cuvine totul. Asa au fost educati de catre parinti, care cred ca plozii lor sunt toti printi si printese.
Pe vremea mea nu aveam aere din astea de print cu drepturi depline caci daca comentai sau faceai pe nebunul iti ardea tactu una peste bot de te baga sub masa si iti ieseau fumurile din cap. Nici prin cap nu imi trecea sa le spun la parinti ca nu vreau sa ma duc dupa paine sau sa le aduc o cana cu apa. Si ai mei nu m-au batut. M-au altoit doar atunci cind a trebuit.
      Am un an de cind am plecat ''de acasa'' si fata nu m-a sunat nici macar o data sa ma intrebe ce fac. Ne-am mai vazut de nevoie dar nu am stat de vorba, suntem doi straini. Se pare ca nu i-a venit mintea la cap si inca nu a realizat ce a pierdut. Sper sa realizeze unde a gresit. Eu stiu unde am gresit, dar chiar nu am avut ce face.
Intrebarea mea ar fi ce as mai putea face acum ca sa mi-o apropii. Vad ca timpul nu a rezolvat inca problema.

#136
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
imi place sa vad barbati invinsi de femei.

#137
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Probabil așa vedeau si proastele alea problema, ca tine, ca pe o competiție.

Oamenii ăștia, cu greselile lor cu tot, se chinuie să rezolve niște probleme nu pt ei, să le fie lor bine, ci pt alții, să le fie proștilor bine.

Învinși ? Poate in sensul că n au reușit să le facă să fie rationale.
Altfel, le pot da dracu oricând, nici o pierdere pt ei.

#138
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

 michael78, on 16 martie 2021 - 18:17, said:

....

Intrebarea e simpla: ce e de facut?

Vasectomie .... scapi de viitoarele probleme.

De actualele trebuie timp dedicat si rabdare ... adolescenta este o perioda dificila dpdv emotional.
Spor

#139
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Cunosc si eu persoane care au copii cu probleme nasoale. Se trage uneori si de la educatia pe care i-o dai, dar f mult si de la bagajul genetic, temperamentul si predispozitiile mostenite de la celalalt parinte. Daca ai facut copilul cu o japita, sau, mai rau, daca e facut de 2 japite (tu esti vitreg), greu rezolvi problema daca s-au transmis anumite chestii. Iar daca o parte din educatie o primeste de la altul (pana la o varsta a stat cu alti 2 parinti sau actual unul din ei are influenta negativa), nu prea ai ce face.

Daca ar fi sa iau threadul in serios, bilet si sa mearga "pe Anglia". La 18 ani se simplifica lucrurile, e majora, sex-chatul e in floare, poate deveni independenta financiar si mai de succes ca unii care au studiat 5 sau 7 ani dupa liceu ca sa aiba o profesie.

Daca ma gandesc, cunosc personal 3 cazuri de parinti (2 separati, 1 inca nedivortat) care au probleme cu copilul adolescent. La toti, celalalt parinte are caracter infect. Toate 3 fete, la 2 din ele avem 2 mame divortate, tatal a fost o influenta negativa si un bagaj genetic nasol, celalalt caz tatal care are probleme cu fiica, inca nedivortat, iar mama o japita pe care fii-sa o mosteneste cu succes.

Eu nu am inteles niciodata faza cu rudenia, mai ales cand nu e de sange. As renunta instant la o ruda care e jigodie. Cunosc cazuri care isi suporta fratii, parintii, copiii cu probleme nasoale, alcoolici, nenorociti, le fura tot din casa, le fac probleme etc, dar mereu se ajunge la "e frate-miu/fii-miu vitreg/nepota-miu, pana la urma, ce sa ii fac?"

Deci:
1 - casca bine ochii cu cine faci copii
2 - daca nu ai contribuit macar cu jumate, nu iti complica viata daca vezi ca te lupti cu morile de vant

Edited by Notsure, 17 March 2021 - 09:06.


#140
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
tu esti un dur, dar nu e toata lumea ca tine.

#141
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Ca ne place sau nu,nu toate progeniturile sunt facute sa faca meserii nobile,trebuie sa faca cineva si videochat si .......conexePosted Image ,altfel se produc dezechilibre,la noi barbatii.Ca initiatorul declara cu nonsalanta ca lasa in urma sa o fata nestapinita,ca sa nu o numesc altfel,e spre rusinea lui,ca parinte,ca nu a fost capabil sa educe o fiica.Ca solutie,nu mai e solutie,daca e scapata din friu demult,e dusa fata,irecuperabila.Cam ce spunea Maccip.....

#142
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Inca ceva, ambii copii sunt de la prima sotie. Eu nu m-as casatori cu o femeie cu copil decat daca as mai face un copil cu ea si daca ea ar avea maximum unul. Nu m-as casatori sa cresc copiii altora, eventual asta sa-mi si ruineze nervii si viata. Poate doar daca as observa ca sunt copii exemplari, ca se intrevede cam ce urmeaza daca ii vezi un pic.

mcd, fata avea 15 ani cand s-au casatorit, deci ce sa mai educe? Daca ar fi stat prin preajma lor macar 2-3 luni inainte sa isi "refaca viata", ar fi observat in ce se baga daca il ducea macar un pic capul.

Edited by Notsure, 17 March 2021 - 09:12.


#143
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
A cam devenit un obicei sa faci plozi si apoi sa nu te ocupi de ei,nu vreau sa deschid alta cutie a Pandorei.E un subiect delicat,deja e aproape de admirat curajul de a deschide un subiect public pe tema asta.In definitiv,in urma noastra raman doar gunoaie,si apoi ne intrebam de ce s-a depreciat specia umana.Din cauza parintilor.Omu are atenuante,ca avea fatuca o varsta deja avansata cind s-au casatorit.

#144
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
In locul fetei de 16 ani, te-as trimite pe lumea cealalta, si mi-ar ramane si apartamentul...(covid rullz), se vede ca e naiva, si cand va avea 25 de ani, isi va blestema soarta, si prostia care a facut-o, ca te-a ascultat! Am mai vazut virgine la 25 de ani care regretau amarnic ca nu au plecat de acasa la 16-17 ani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate