Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Înrădăcinarea unor forme greșite

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#109
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,697
  • Înscris: 26.01.2014
pixdă!

oricum, esti prea riguros ca sa "intelegi" o metafora spre exemplu...

Edited by apocalipsul, 25 April 2021 - 20:42.


#110
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,461
  • Înscris: 12.02.2012

View PostAlexEn, on 25 aprilie 2021 - 19:51, said:

Atunci de ce te agiti atat pentru un lucru asupra caruia nu ai niciun fel de control?
Esti fix ca veganii/vegetarienii care le scot ochii celorlalti si incearca sa le impuna convingerile lor.

Nu este nicio legatura intre vegani si ce zic eu. Sa folosesti in sensul corect un cuvant nu trebuie sa vina ca impunere.

View PostAlexEn, on 25 aprilie 2021 - 19:51, said:

Stii ce e misto (sic) la o limba? Ca, in timp, definitiile cuvintelor se pot largi, pot primi si alte sensuri, nu doar cele initiale.
Cand imi spune cineva ca un obiect e jmecher inteleg ca are niste caracteristici aparte, care il diferentiaza de restul obiectelor de acelasi fel. Sensul il deduc din context iar detaliile le aflu punand intrebari. Este atat de simplu.

Daca ajungi sa pui intrebari este clar ca nici pentru tine limbajul nu si-a atins scopul.

Aaa, eu ziceam de "smecher" si vad ca atat tu cat si apocalipsul scrieti "jmecher". Asta ce mai inseamna?
Incepe sa fie tot mai greu sa te intelegi roman cu roman, in limba romana. Cum sa intelegi "metafora" daca spui "eufemism"?

#111
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,697
  • Înscris: 26.01.2014
cu metafora e la modul general... daca esti riguros si accepti doar semantica data de dictionar, nu poti accepta o metafora... respectiv folosirea unor cuvinte in afara intelesului strict dat de DEX...
eu nu inteleg, intr-o tara de semi-anal-fabeti (fapt dovedit, nu jignire)... de ce si pentru cine incerci sa promovezi elitismul?!?
de ce incercati sa dati manelismului inteles peiorativ?!? de unde aceasta condescendenta si superioritate?
smecher chiar nu stiu ce inseamna... te referi la șmecher poate...

Edited by apocalipsul, 26 April 2021 - 07:02.


#112
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,364
  • Înscris: 18.12.2007

View PostSineNomine, on 26 aprilie 2021 - 06:37, said:

Nu este nicio legatura intre vegani si ce zic eu. Sa folosesti in sensul corect un cuvant nu trebuie sa vina ca impunere.

Corect este acel sens cu care este utilizat de catre majoritate, chiar daca nu este in dictionar si nu este aprobat de marii academicieni.
Fara suparare, dar mi se pare ca nu poti iesi din cubul taul. Am zis foarte clar care este legatura intre tine si vegani: propaganda si indarjirea cu care va agatati de sistemul propriu pe care incercati sa il impuneti ca fiind cel corect.

View PostSineNomine, on 26 aprilie 2021 - 06:37, said:

Daca ajungi sa pui intrebari este clar ca nici pentru tine limbajul nu si-a atins scopul.

Deci tu nu pui niciodata vreo intrebare ca sa iti clarifici informatii? :lol:
Cu toate ca asta explica unele chestii pe care le sustii aici.
Ce faci cu acele cuvinte plurisemnatice al caror sens nu se duce exclusiv din context?

View PostSineNomine, on 26 aprilie 2021 - 06:37, said:

Aaa, eu ziceam de "smecher" si vad ca atat tu cat si apocalipsul scrieti "jmecher". Asta ce mai inseamna?
Incepe sa fie tot mai greu sa te intelegi roman cu roman, in limba romana. Cum sa intelegi "metafora" daca spui "eufemism"?

Nu, e greu sa 'te intelegei roman cu roman' doar pentru cei care insista sa foloseasca un limbaj nepotrivit socientatii zilelor noastre, care tin cu dintii de norme si elitism. Daca nu te intelegi tu cu altii e posibil sa fie de la tine problema si nu de la ei.

P.S: scriu jmecher fiindca pronunt cu 'j'. Da, stiu sunt o needucata care nu respecta normele academiei. Asta e, imi asum.

#113
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Io de exemplu n-o sa zic niciodata "capsune". Pentru mine capsunele-s capsuni toata ziua si bosorogii aia n-au decit sa faca infarct.

#114
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,098
  • Înscris: 02.03.2003
Fură şi tu, că aşa face toată lumea. Nu contează dacă arunci un gunoi pe jos, multă lume aruncă. Bagă-te în faţă, este general acceptat.

Observ că sunteţi de acord cu acest mod de gândire şi încurajaţi continuarea şi amplificarea comportamentelor greşite.
Probabil nu contează că au un impact negativ asupra întregii ţări, ele trebuie păstrate pentru că sunt pe placul unora.

Legat de subiectul discuţiei, este interesant că unii au decis că munca a generaţii întregi de profesori şi elevi nu valorează aproape nimic.
Eforturile lor de a învăţa şi de folosi o limbă corectă sunt bagatelizate de o minoritate politică certată cu şcoala.
Minoritatea vocală a decis că literatura română nu este vie iar locul ei trebuie luat de emisiunile cu manele si animatoarele TV cu tarif.

Edited by terratec, 27 April 2021 - 21:14.


#115
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ar avea sens ce spui daca ar exista notiunea de limba corecta, ceea ce nu exista, e doar de fapt "limba care zic altii arbitrar ca e corecta". Daca atunci cind eram in scoala as fi scris "nicio" as fi luat un pumn in cap la propriu, dar cumva imediat ce niste bosorogi spun ca de-acum asa e corect, chiar se asteapta sa si devina corect. :first:

Sigur ca daca esti scriitor n-ai incotro si trebuie sa scrii "corect", altfel toti o sa-ti critice formele gramaticale in loc de continutul propriu-zis, pentru ca e la moda sa comentezi de gramatica in loc de continut. Cumva oamenii se simt mai virili daca gasesc o greseala intr-un text aiurea pe internet, probabil scris cu viteza luminii si fara nici o atentie la greseli...

#116
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,364
  • Înscris: 18.12.2007

View Postterratec, on 26 aprilie 2021 - 08:52, said:

Legal de subiectul discuţiei, este interesant că unii au decis că munca a generaţii întregi de profesori şi elevi nu valorează aproape nimic.
Eforturile lor de a învăţa şi de folosi o limbă corectă sunt bagatelizate de o minoritate politică certată cu şcoala.

Doar ca minoritatea nu e chiar minoritate si nici nu sunt toti certati cu scoala. Practic aici ne-ai jignit pe toti cei care nu urmam cu sfintenie regulile academice. Eu zic ca totusi sa te gandesti la formulari mai bine.
Si ce legatura are politica cu subiectul discutiei?

#117
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,461
  • Înscris: 12.02.2012

View PostAlexEn, on 26 aprilie 2021 - 07:37, said:

Corect este acel sens cu care este utilizat de catre majoritate, chiar daca nu este in dictionar si nu este aprobat de marii academicieni.
Fara suparare, dar mi se pare ca nu poti iesi din cubul taul. Am zis foarte clar care este legatura intre tine si vegani: propaganda si indarjirea cu care va agatati de sistemul propriu pe care incercati sa il impuneti ca fiind cel corect.

Nu am de ce sa ma supar. :) Nu e cub, e sfera. Posted Image
Sistemul nu este al meu. Sistemul exista si este incalcat cu preponderenta de cei pentru care scoala nu prea a contat.
Si cata vreme stiu ca aceste expresii apar in urma ignorantei celor care le folosesc, nu am de gand sa le urmez. Spuneam mai pe la inceputul topicului de "caterinca". Cum crezi ca s-a denaturat sensul acestui cuvant?


View PostAlexEn, on 26 aprilie 2021 - 07:37, said:

Deci tu nu pui niciodata vreo intrebare ca sa iti clarifici informatii? Posted Image
Cu toate ca asta explica unele chestii pe care le sustii aici.
Ce faci cu acele cuvinte plurisemnatice al caror sens nu se duce exclusiv din context?

Normal ca pun intrebari. Dar este trist ca am ajuns sa intreb cum poate o melodie sau un telefon sa fie smecher.
Daca era vorba despre o persoana nu ar mai fi trebuit nici o lamurire.





View PostAlexEn, on 26 aprilie 2021 - 07:37, said:

Nu, e greu sa 'te intelegei roman cu roman' doar pentru cei care insista sa foloseasca un limbaj nepotrivit socientatii zilelor noastre, care tin cu dintii de norme si elitism. Daca nu te intelegi tu cu altii e posibil sa fie de la tine problema si nu de la ei.

P.S: scriu jmecher fiindca pronunt cu 'j'. Da, stiu sunt o needucata care nu respecta normele academiei. Asta e, imi asum.

Sa folosesti cuvintele in sensul lor, fara a inventa sensuri noi din ignoranta, inseamna sa folosesti un limbaj nepotrivit? Hai, mai!
De cand au ajuns normele si elitismul sa fie privite ca negative?

P.S. Nu e nici o problema sa ai vreun defect de vorbire. Problema apare cand scrii la fel ca defectul.
Tot asa, fara suparare... :)

View PostMosotti, on 26 aprilie 2021 - 09:34, said:

Ar avea sens ce spui daca ar exista notiunea de limba corecta, ceea ce nu exista, e doar de fapt "limba care zic altii arbitrar ca e corecta". Daca atunci cind eram in scoala as fi scris "nicio" as fi luat un pumn in cap la propriu, dar cumva imediat ce niste bosorogi spun ca de-acum asa e corect, chiar se asteapta sa si devina corect. Posted Image

Sigur ca daca esti scriitor n-ai incotro si trebuie sa scrii "corect", altfel toti o sa-ti critice formele gramaticale in loc de continutul propriu-zis, pentru ca e la moda sa comentezi de gramatica in loc de continut. Cumva oamenii se simt mai virili daca gasesc o greseala intr-un text aiurea pe internet, probabil scris cu viteza luminii si fara nici o atentie la greseli...

Pai exista "limba corecta" sau nu? De ce sa nu scrie si scriitorii asa cum se vorbeste pe strada?

#118
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,364
  • Înscris: 18.12.2007
Deci continui in directia colegului terratec, pentru care oricine nu foloseste limba academica nu a fost interesat de scoala.
In cazul asta e clar ca vorbim limbi diferite si nu are sens sa continuam.

P.S: daca imi spui despre o persoana ca e smechera nu stiu la ce se refera. Nu stiu ce trasaturi o fac efectiv sa fie smechera, fix cum nu stiu nici pentru un telefon ce caracteristici il fac sa fie smecher daca nu intreb.

#119
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostSineNomine, on 26 aprilie 2021 - 10:09, said:

Pai exista "limba corecta" sau nu? De ce sa nu scrie si scriitorii asa cum se vorbeste pe strada?
Am zis de ce, pentru ca le-ar fi criticat fiecare cuvint care nu e "la norma".

Este normal sa exista o "limba corecta" in sensul de forma acceptata IN ACEST MOMENT, limba care sa fie standard si care sa fie invatata in scoli si folosita in medii "inalte" sau "oficiale". E insa absurd si chiar de-a dreptul stupid sa te astepti ca toti sa se tina la curent cu tot ce le trece prin cap bosorogilor care "au grija" de limba. Si daca ar fi sa vrei, e imposibil, decit daca esti obsedat. Eu inca scriu aleatoriu "sint" si "sunt", si nu spun niciodata "sunt" si n-a trebuit sa folosesc forma "sint" decit vreo 15 ani. Forma nicio sau niciun pur si simplu imi da frisoane, deci alea n-o sa le folosesc pentru ca pur si simplu mi se par debile. :lol:

#120
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,461
  • Înscris: 12.02.2012

View PostAlexEn, on 26 aprilie 2021 - 10:14, said:

Deci continui in directia colegului terratec, pentru care oricine nu foloseste limba academica nu a fost interesat de scoala.
In cazul asta e clar ca vorbim limbi diferite si nu are sens sa continuam.

P.S: daca imi spui despre o persoana ca e smechera nu stiu la ce se refera. Nu stiu ce trasaturi o fac efectiv sa fie smechera, fix cum nu stiu nici pentru un telefon ce caracteristici il fac sa fie smecher daca nu intreb.

Ok. Spune-mi cum crezi ca s-a denaturat sensul cavantului caterinca.
Ideea este ca o persoana poate sa fie smechera. Un telefon nu are cum sa fie astfel.

View PostMosotti, on 26 aprilie 2021 - 10:19, said:

Am zis de ce, pentru ca le-ar fi criticat fiecare cuvint care nu e "la norma".


Cine "le-ar fi criticat"? Ca doar "bosorogii" nu conteaza.
Sau vrei sa spui ca publicul tinta al scriitorilor sunt tocmai cei pentru care chiar conteaza felul in care se vorbeste?

#121
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,364
  • Înscris: 18.12.2007
Am explicat mai sus care este sensul cuvantului 'smecher' folosit in raport cu un obiect. Ca nu vrei tu sa accepti explicatia e alta treaba. Nu inseamna ca nu exista.
Dar, din nou, nu te obliga nimeni sa folosesti acest cuvant in relatie cu obiectele deci nu vad vreo problema.

Si cum am zis avem pareri radical diferite, e clar ca si tu si colegul terratec sunteti conservatori, deci nu va va schimba nimeni si nimic opiniile asa ca eu ma opresc aici. Nu are sens sa mai irosesc timp spunand acelasi lucru iar si iar.

#122
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,461
  • Înscris: 12.02.2012
Pai tocmai asta este. Ca daca nu este unanim acceptat acel sens, nu exista. Sensul dat de tine este doar o parere a ta personala. Nu scrie nicaieri ca ai dreptate si tocmai din acest motiv nu sta in picioare explicatia ta.

Edited by SineNomine, 26 April 2021 - 12:45.


#123
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,364
  • Înscris: 18.12.2007
Posted Image Posted Image Posted Image

Cred ca vroiai sa zici 'daca nu e acceptata de academicieni', nu de majoritate. Si evident ca exista de vreme ce oamenii o utilizeaza cu acest sens.

#124
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,461
  • Înscris: 12.02.2012
Pai nu am zis majoritate.  Vezi ca nu ne intelegem! :)
Am zis unanim acceptat.

#125
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,364
  • Înscris: 18.12.2007
Am ignorat 'unanim' doar prin prisma faptului ca este ridicola afirmatia oricum.

#126
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,697
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

unii au decis că munca a generaţii întregi de profesori şi elevi nu valorează aproape nimic.
aia unii sunt marea majoritate
munca dascalilor e remunerata, ca de altfel orice alta munca. alta valoare nu are.
mai lasa-ma si cu profesorii... care nu promoveaza examenul de titularizare... iar elevii... verifica rata de promovabilitate la BAC. pe urma sa le aduci elogii.

Quote

Si cata vreme stiu ca aceste expresii apar in urma ignorantei celor care le folosesc, nu am de gand sa le urmez.
eee... coleguie, aici tine de alta arie... exista o vreme, un timp, o varsta la care realitatea devine din ce in ce mai dificil de perceput... si de cam depaseste...
e complicat cand devii paralel cu realitatea... ramai blocat intr-un anumit moment in timp, incapabil de a te mai adapta schimbarilor iminente
tu ce crezi? ce parere ai? reprezinti viitorul? sau oare trecutul? gandeste-te bine!

Quote

Dar este trist ca am ajuns sa intreb cum poate o melodie sau un telefon sa fie smecher.
exact ce-ti spun!

Edited by apocalipsul, 26 April 2021 - 15:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate