Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 

Yamaha HTR-4065 probleme

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4 răspunsuri în acest subiect

#1
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 515
  • Înscris: 28.04.2007
Salutare,
Detin un avr yamaha HTR-4065 de vreo 7 ani de care sunt multumit pentru nevoie mele.
Cum se manifesta problema:
Duminica sera a mers ok, l-am inchis.... Luni seara il deschid si imi afiseaza pe ecran bass+2/treble-1 si oscileaza cand pe bass cand pe treble.Initial am crezut ca e telecomanda pe sub o perna a canapelei si trimite semnal aiurea. Gasesc telecomanda , incerc sa il controlez si nici o reactie. Are momente cand dispare bass/treble si poate fi controlat dar doar din telecomanda. Panoul de butoane pare ca ca a cazut sau ca functioneaza total eronat. Pana la un punct se inchidea din alte doua butoane decat de la cel de shut down. Am incercat hard reset. Merge cu straight + power dar nu se rezolva problema. Am incercat reflash de firmware , ajung in meniul de dedicat cu press info + cable plug dar da device error.
Aseara mergea cumva, adica aveam sunet pe el dar cand apare pe afisaj treble/bass nu mai merge....Pare ca undeva face un contact aiurea....Posibil sa fie butoanele de cauciuc de pe panoul din fata , in sensul ca fac un contact aiurea. Ideea e ca nu mai merg deloc butoanele de pe panou.Nici cel de shut down.Dar totusi daca tin apasat 10 secunde se inchide...dar se deschide iar.Ceva e de la panoul frontal zic eu.
Am dat capacul jos, am curatat praful ca avea destul, dar nu am observat nimic suspect.Nu am ajuns sa demontez panoul frontal sa incerc o curatare a butoanelor sau ceva de genul....

Suspectez ca scapat fiica mea cea mica si l-a butonat aiurea de l-a dat peste cap....
Aveti vreo idee cum as putea sa rezolv problema. Nu sunt din Bucuresti si nici nu am service in zona.Nici nu as vrea sa platesc reparatia cat nu face aparatul.

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.874
  • Înscris: 01.11.2005
Un buton de pe panoul frontal e cu probleme.

#3
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postzet105, on 22 decembrie 2020 - 10:49, said:

Suspectez ca scapat fiica mea cea mica si l-a butonat aiurea de l-a dat peste cap....
Aveti vreo idee cum as putea sa rezolv problema. Nu sunt din Bucuresti si nici nu am service in zona.Nici nu as vrea sa platesc reparatia cat nu face aparatul.

Nu da vina pe saracul copil Posted Image

Fa-mi placerea si scoate cablurile de HDMI, sa vedem ce se intimpla

#4
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 515
  • Înscris: 28.04.2007
Nu dau vina pe copil, stai linistit.
Cablurile au fost deconectate toate.Am scos carcasa de tabla de pe avr, am curatat praful din interior si planul a fost sa demontez panoul frontal sa curat butoanele, chestiile alea de guma cum sunt sub butoanele la telecomanda. Dar am zis sa mai intreb si pe altii sa nu-l stric mai tare decat este....

#5
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postzet105, on 22 decembrie 2020 - 12:51, said:

Nu dau vina pe copil, stai linistit.
Cablurile au fost deconectate toate.Am scos carcasa de tabla de pe avr, am curatat praful din interior si planul a fost sa demontez panoul frontal sa curat butoanele, chestiile alea de guma cum sunt sub butoanele la telecomanda. Dar am zis sa mai intreb si pe altii sa nu-l stric mai tare decat este....

Treburile se complica. Trebuie sa intri in detalii pe IC401. Daca nu te pricepi, cauta un service.
Prima data vezi daca nu poti sa-i dai un reset. Daca nu ajuta atunci trebuie sa te bagi adinc in el

Fișiere atașate



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate