Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...

Apometru stricat, consum prea mar...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 

Un raspuns onest privind omenirea

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
15 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Nu stiu de unde sa incep, dar, cred ca am depasit intrebarea "meritam sa traim pe aceasta planeta". Nu cred ca meritam sa traim pe aceasta planeta, nu cred ca putem avea grija de ea, nu cred ca am imbunatatit planeta. Dar, tot omul este cel care poate aprecia natura...vedem un rasarit, il consideram frumos, apreciem aerul curat de la tara, apreciem foarte multe lucruri privind planeta noastra.

Am urmarit o serie de filmulete, foarte deranjante. Sunt uimit de ce sunt capabili oamenii sa fara semenilor lor, dar si animalelor. Nu stiu cum as putea scuza un astfel de comportament, de fapt, nu caut sa-l scuz, dar sa compensam prin ceva...nu vad cum. Am urmarit un film acum cativa ani, nu mai retin numele...dar, o singura persoana putea decide soarta umanitatii, sa traiasca, sau nu. M-am pus in locul acelui om.. si ma intrebam, oare ce as decide...Cred ca as spune nu, nu meritam aceasta planeta.

Am ajuns la concluzia ca suntem deja morti, ca nu mai avem timp pentru a ne repara greselile, ca nu avem cum sa dam timpul inapoi...poluare, incalzirea globala, coronavirusl etc....Uitati-va ce s-a intamplat cand oamenii au stat in casa :)...lucruri bune...Ne-a transmis mama natura ca, nu ne mai vrea.

Coronavirusl a demonstrat cat de idioti suntem, cat de iresponsabili suntem fata de ceilalti, cat nu ne pasa. Am intalnit oameni care nu credeau in acest virus, am intalnit oameni care refuza sa poarte masca in spatiile inchise...Nu inteleg, mai, mor oameni si tie iti pasa cum te vad altii, cand tu porti masca ? Iti spun eu cum te vad, daca nu porti masca....Ca pe un idiot, caruia nu-i pasa de nimic. Iresponsabilitate, fata de semenii, dar, mai important, fata de tine, poti sa mori tu, chiar nu ne mai pasa de nimic ? Nu se intampla doar la noi chestia asta, uitati-va la americani cu BLM-ul lor, cu protestele in mijlocul pandemiei...E clar ca acest virus nu va trece...Ne va schimba viata.

Alain Delon, mi se pare ca a spus ca, cel mai greu rol de jucat, este cel de comedie. Starea naturala a omului e cea de tristete.

Credeam ca oamenii se nasc cu un simt al dreptatii, inca cred asta...dar, aparent, toti sunt ipocriti. Abuzam de puterea pe care o avem

Clipurile pe care le-am vazut, in cazul in care ii acuzati ca sunt bolnavi, nu neg asta...dar, toti avem probleme, asta nu e o scuza pentru astfel de.... nici nu stiu cum sa le descriu....

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,181
  • Înscris: 23.09.2005

View Postjimi91, on 03 septembrie 2020 - 19:28, said:

Nu stiu de unde sa incep, dar, cred ca am depasit intrebarea "meritam sa traim pe aceasta planeta". Nu cred ca meritam sa traim pe aceasta planeta, nu cred ca putem avea grija de ea, nu cred ca am imbunatatit planeta. Dar, tot omul este cel care poate aprecia natura...vedem un rasarit, il consideram frumos, apreciem aerul curat de la tara, apreciem foarte multe lucruri privind planeta noastra.

Insa e posibil ca naturii nu-i pasa de "aprecierea" noastra. Caci ea se reduce de fapt doar la un nivel folozofic, insa concret nu apreciem absolut nimic.

Un "merit" al omului ar exista doar in ideea in care candva, intr-un viitor ipotetic, existenta umana va duce la ceva frumos, minunat, dracu stie, indispensabil in acest Univers sau pe planeta, ceva care sa depaseasca fenomenul numit "viata", deocamdata viata in intregul ei este cel mai deosebit lucru intamplat in Univers, omul fiind doar o mica particica din ea.

Dar pana acum nu am dat semne ca am tinde spre asa ceva, biosferei nu-i pasa de calculele, de tehnologiile, de planurile noastre, acestea nu i-au adus decat suferinta, nu am venit cu nimic mai frumos, doar am distrus.

Betoanele si tot ceea ce construieste omul nu valoreaza nici cat o ceapa degerata pentru biosfera, nu o imbunatateste cu absolut nimic, ci din contra.

Sensul vietii omului, in afara celui spiritual, sau hai sa zicem religios, de fapt nu exista sau nu e cu nimic mai presus decat sensul existentei oricarei alte specii.

Edited by Phobos, 03 September 2020 - 19:46.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Ai perfecta dreptate!
Raman de-a dreptul uimit zi de zi cand mai aud o nebunie cand un om face rau unui animal, sau cand un copil este maltratat de catre familie sau un pedofil. Da, lockdown-ul a demonstrat ca planeta nu are nevoie de noi, noi avem de ea, dar pacat, o distrugem incet dar sigur. Sunt de acord cu tine, planetei i-ar fi de 1000 de ori mai bine fara noi, s-ar regenera dupa atatia ani de bataie de joc, asta am facut cu planeta. Ne-am batut joc de ea.
Trebuie sa recunoastem, omul este cea mai mare bestie. Am distrus natura, animalele, fauna, tot ecosistemul , pentru ce, pentru niste hartii numite "bani" ...

#4
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,752
  • Înscris: 24.10.2019
De fapt te uiti intr-o directie gresita. Cred eu.

Oamenii usor depresivi sunt niste consumatori obedienti. Mai cumpar asta, mai cumpar ailalta si o sa fiu fericit. O laie.
Intra depresia, cumperi anti-depresive, hai ca nu ai sarit gardul.

Nu prea exista motive sa lupti ca stat cu fenomenul, cresterea economica reprezinta putere. Atata timp ca nu se sinucid, treaba e roz.
Problemele se vad mai tarziu - in tot.

Multe conflicte actuale, gen BLM, sunt rezultatul spune-i consumatorului ce vrea sa auda cat sa iti cumpere produsul, votantului cat sa te voteze. Ce daca nu e adevarat. Tu sa iti vezi sacii in car.


Solutia e sa intelegi ceilalti oameni, sa comunici, sa faci aliante sigure, sa se ajute intre ei, in loc sa isi faca casa cu 3 generatoare si provizii pe 10 ani, sa nu tanjeasca la ce are celalalt, sa considere dreptatea si adevarul importante, sa nu ucida (repede sau lent prin poluare). Seamana cu ceva. Ah da. Religie. Dar cica religia e câh, momentan. Pana o sa vina super-religia globala.

#5
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,181
  • Înscris: 23.09.2005
Adevarul este ca treaba asta cu distrugerea nu e ceva specific doar omului, pana la urma asta este doar un efect secundar al inteligentei unei specii, este de fapt un mers natural al lucrurilor.

As baga mana in foc ca multe alte specii, daca ar lua-o evolutiv pe drumul inteligentei, ar sfarsi la fel, luptand pentru putere si lasandu-se prada lacomiei, exact ca omul.

Lucrul asta se intampla atunci cand o specie evolueaza din punct de vedere cognitiv, intelectual, dar nu prea evolueaza spiritual, iar aici nu ma refer la religie, ci la intelepciunea cu care o fiinta abordeaza viata.

Posibil insa sa existe si specii care n-ar fi asa, asta insa depinde de mostenirea ancestrala, genetica pe care o poarta, sa nu uitam ca primatele, maimutele, antropoidele, drac stie cum le mai zice, au fost o specie in care n-au lipsit luptele, furtisagurile, clanurile, din vremuri imemoriale, inca cu mult inainte de aparitia primei scantei a inteligentei.

In acelasi timp au fost specii sociabile, care traiau in familii, grupuri, aveau momente de tandrete.

Daca privim omenirea, si ea duce in spate acest bagaj, si oamenii sunt la fel cu stramosii lor primitivi, doar ca au inteligenta, in rest suntem inca subjugati instinctelor naturale ale speciei.

Deci, aceasta "iubire" de care poate da dovada omul si pe care gresit credem ca e ceva specific omului, este doar un simplu rezultat natural care insa apartine si multor alte specii, atata doar ca fiecare le manifesta in concordanta cu treapta evolutiva pe care se afla.

[ https://149366112.v2.pressablecdn.com/wp-content/uploads//2014/06/Herd_of_Elephants.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://www.trendfrenzy.net/wp-content/uploads/2016/07/Animal-Families-6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 03 September 2020 - 20:07.


#6
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postjimi91, on 03 septembrie 2020 - 19:28, said:

Nu stiu de unde sa incep, dar, cred ca am depasit intrebarea "meritam sa traim pe aceasta planeta". Nu cred ca meritam sa traim pe aceasta planeta, nu cred ca putem avea grija de ea, nu cred ca am imbunatatit planeta.
Nu știam că trebuie să merit să trăiesc pe Terra, eu merit să trăiesc pe o planetă din galaxia Andromeda, m-am născut în galaxia greșită. :lol:

#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Poststevetlangat, on 03 septembrie 2020 - 19:51, said:

De fapt te uiti intr-o directie gresita. Cred eu.

Oamenii usor depresivi sunt niste consumatori obedienti. Mai cumpar asta, mai cumpar ailalta si o sa fiu fericit. O laie.
Intra depresia, cumperi anti-depresive, hai ca nu ai sarit gardul.

Nu prea exista motive sa lupti ca stat cu fenomenul, cresterea economica reprezinta putere. Atata timp ca nu se sinucid, treaba e roz.
Problemele se vad mai tarziu - in tot.

Multe conflicte actuale, gen BLM, sunt rezultatul spune-i consumatorului ce vrea sa auda cat sa iti cumpere produsul, votantului cat sa te voteze. Ce daca nu e adevarat. Tu sa iti vezi sacii in car.


Solutia e sa intelegi ceilalti oameni, sa comunici, sa faci aliante sigure, sa se ajute intre ei, in loc sa isi faca casa cu 3 generatoare si provizii pe 10 ani, sa nu tanjeasca la ce are celalalt, sa considere dreptatea si adevarul importante, sa nu ucida (repede sau lent prin poluare). Seamana cu ceva. Ah da. Religie. Dar cica religia e câh, momentan. Pana o sa vina super-religia globala.

Sincer, am ajuns la concluzia urmatoare....Cred ca intr-o suta de ani, nu o sa mai fim, este destul de clar cum o sa murim, tot un coronavirus...O sa ne treaca aceasta "grija" cu virusul si in 10 ani, o sa apara ceva si mai grav :)...am si citit de un virus, mult mai periculos, la care nu am avea nicio sansa. Si da, nu meritam sa traim...Ce terraformare, ce calatorii intergalactice - suntem la cateva mii de ani de o astfel de tehnologie...noi nu mai avem timp.

Suntem 8 miliarde de prosti pe acest pamant....multi, foarte multi...Populatie din vest este foarte depresiva, tinerii nu mai vor sa faca copii, natalitatea a scazut in toata Europa. La polul opus, daca ne uitam in India, unde avem saracie, lipsa de educatie avem si reproducere...fac astia copii, in prostie...Cred ca au ajuns si ei la 1.5 miliarde.

Sunt foarte multi oameni saraci....nu exista o solutie pentru ei, n-ai cum sa-i ajuti. Nu exista suficiente resurse pentru toata lumea. Multi vor incepe sa vina in Europa, pentru o viata mai buna :). Cum ii convingi sa nu vina ? N-ai cum...se vor revolta....America, a cam inceput sa nu mai para tara tuturor posibilitatilor :)...cred ca au dus o campanie destul de buna :)...Dar, nu stiu daca au reusit :)

#8
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
omul este un hedonist egoist careuia nu ii pasa decat sa isi satisfaca nevoile, chiar il doare undeva ca distruge ceva in urma lui
recunosc ca de as putea sa imi satisfac nevoile as faceo

#9
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,752
  • Înscris: 24.10.2019

View PostPhobos, on 03 septembrie 2020 - 19:53, said:

Lucrul asta se intampla atunci cand o specie evolueaza din punct de vedere cognitiv, intelectual, dar nu prea evolueaza spiritual, iar aici nu ma refer la religie, ci la intelepciunea cu care o fiinta abordeaza viata.

Pai religia cam asta e. O conserva cu intelepciune pentru accelerarea procesului.
O melodie pe care o fredonezi la 12 ani, dar o intelegi la 25.

Ca degeaba se trezeste unul cu  "intoarce si celalalt obraz" hai sa nu poluam aici, hai sa nu taiem padurea, cand celalalt te face ciur cu ak-ul.
Adica poti spera sa vada altii si sa fie socati. Dar nu stii ce o sa intelegeaga. Poate isi iau ak-uri.

Sau poate baga de mici copii pe religie, ca sa evite lupte aiurea mai tarziu, nascute din invidie si lacomie.


Hac! Parerea mea.

#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,181
  • Înscris: 23.09.2005

View Poststevetlangat, on 03 septembrie 2020 - 20:09, said:

Pai religia cam asta e. O conserva cu intelepciune pentru accelerarea procesului.

Conserva care a cam prins mucegai.

#11
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,752
  • Înscris: 24.10.2019

View PostPhobos, on 03 septembrie 2020 - 20:16, said:

Conserva care a cam prins mucegai.
Indigestie sau moarte. Alegerea e simpla.

#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,181
  • Înscris: 23.09.2005

View Poststevetlangat, on 03 septembrie 2020 - 20:27, said:

Indigestie sau moarte. Alegerea e simpla.

Spiritualitatea nu este egal cu religie, asta nu intelegi tu.

Evolutia spirituala nu depinde de religie.

Edited by Phobos, 03 September 2020 - 20:40.


#13
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Nu va mai luati de oameni, asta e principala caracteristica a vietii, de la virusuri la om, isi subordoneaza toate cu care intra in contact si se subordoneaza doar daca avantajul primit compenseaza subordonarea. Atmosfera pamantului s-a schimbat si a devenit bogata in oxigen datorita nepasarii microorganismelor. Si castorii si furnicile transforma mediul in care traiesc fara sa le pese de alte vietuitoare. Oamenii nu sunt animale, da, dar nu au ajuns la satisfacerea nevoilor dincolo de care grija fata de mediu sa nu obstructioneze satisfacerea acestora. Acum pe pamant sunt toate epocile, de la paleolitic la epoca postindutriala.

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postjimi91, on 03 septembrie 2020 - 19:28, said:

Coronavirusl a demonstrat cat de idioti suntem, cat de iresponsabili suntem fata de ceilalti, cat nu ne pasa.
Da, un rahat de virus care a provocat pana acum, de-a valma, la nivel mondial, pana intr-un milion de decese, majoritatea bolnavi incurabili, este dovada suprema ca omul cunosctaor este un esec. Pe de alta parte, in contextul in care, numai pana acum in acest an calendaristic, de alte boli au decedat aproape 40 milioane de oameni, se pare ca...invingem. Si totusi, populatia lumii creste. Esec total.

#15
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,483
  • Înscris: 29.12.2006

View Postjimi91, on 03 septembrie 2020 - 19:28, said:

Nu cred ca meritam sa traim pe aceasta planeta

Viitorul fiinţelor gânditoare nu va fi pe această planetă, de fapt, nu va mai fi pe o planetă, ci în alte dimensiuni. Posted Image

Realitatea e că, o planetă "suspendată" în vid e ca o închisoare ce ţine legaţi cu ajutorul gravitaţiei, aproape 8 miliarde de oameni. Vieţuitoarele, adică oamenii şi restul animalelor, sunt alcătuite din materie organică uşor degradabilă. Puţin dacă omul nu are grijă de corpul biologic, imediat se defectează, putând duce repede la încetarea activităţii (moarte).

Însă, în prezent, Homo sapiens parcurge cea mai bună perioadă a istoriei sale. Niciodată Lumea n-a trăit mai bine, şi niciodată nu a fost atâta pace. Să ne gândim că în urmă să zicem, cu 300 de ani, Scoţia ar fi vrut să se despartă de Marea Britanie. Păi imediat militarii englezi i-ar fi invadat pe scoţieni. Acum nu se mai practică asta, ci se face Referendum. Deci, în prezent avem multă pace. Sigur, pe ici pe colo mai e câte-o lovitură de stat sau vreo organizaţie paramilitară, însă, nu se întrevăd războaie cum erau în trecut.




View Postjimi91, on 03 septembrie 2020 - 20:04, said:

Sincer, am ajuns la concluzia urmatoare....Cred ca intr-o suta de ani, nu o sa mai fim

Eu sunt convins că peste 100 de ani nu va mai exista Homo sapiens în trup de carne stricăcioasă, care, în caz de defecţiune să nu-şi poată transfera conştiinţa în alt corp ! Peste 100 de ani, fiinţele gânditoare de atunci vor studia comportamentul fiinţelor inferioare numite Homo sapiens, cum ar fi că: omorau alte fiinţe inferioare lor (animale), pentru a le mânca materia biologică; sau că, pentru a funcţiona corpul biologic, Homo sapiens, după apusul Soarelui, trebuia să se întindă pe orizontal pe un material moale, şi..."să moară" cam 8 ore.

Îmbătrânirea, moartea, foamea, suferinţa, emoţiile, nu vor mai face parte din natura fiinţelor non-biologice ale viitorului.

Edited by lupini, 04 September 2020 - 13:16.


#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,181
  • Înscris: 23.09.2005

View Postlupini, on 04 septembrie 2020 - 13:14, said:

Eu sunt convins că peste 100 de ani nu va mai exista Homo sapiens în trup de carne stricăcioasă
Eh, cam putin ai pus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate