Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil
 Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring
 achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1
 Ce benzinarie vinde motorina euro...

Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...
 

Inainte - rosu, dreapta intermitent - verde

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#55
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

 MembruAnonim, on 22 august 2020 - 16:22, said:

Ce vezi in poza? Ce semnifica?


semafor.jpg
Tocmai am scris in postul anterior ce inseamna.

#56
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,704
  • Înscris: 04.06.2007

 SpeedDemon, on 22 august 2020 - 16:24, said:

Da esti marlan daca stai pe banda cu dreapta intermitent, si eu folosesc banda aia, dar doar cand vad ca mai are semaforul 7 secunde tasnesc si depasesc coloana pe banda aia.
Mi-ar fi si rusine sa ma plang pe forum ca ma claxoneaza lumea ca blochez banda aia. Ala e un gest marlenesc pt a nu sta la coada, dar e de o nesimtire incredibila sa te mai plangi ca te si claxoneaza lumea, in locul tau mi-ar fi rusine.
Nu mi-e rusine sa respect regulile si legislatia. Rusine sa ii fie cui le incalca.

Edited by tiestodj20, 22 August 2020 - 16:27.


#57
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Tu abuzezi de o chestie. Banda aia e libera din cauza ca ceilalti oameni au bun simt si o lasa libera pt ceilalti ce au nevoie de ea, nu ca ceilalti oameni ar fi mai retarzi si nu si-ar da seama ca pe acolo e mai rapid. Tu evident nu ai bun simt.

Edited by SpeedDemon, 22 August 2020 - 16:28.


#58
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,704
  • Înscris: 04.06.2007

 foreverbanned, on 22 august 2020 - 16:25, said:

Tocmai la asta ma refer.
Daca ar fi avut stanga, ar fi insemnat sa o ia pe aici:
https://www.google.r...l=ro&authuser=0

In schimb, aici fac stanga:
https://www.google.r...l=ro&authuser=0
Acolo unde fac stanga de fapt 95% din ei merg inainte.

#59
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

 r_murphy, on 22 august 2020 - 15:20, said:

cel mai simplu este sa te pui in locul claxonatorului .. Posted Image gindeste-te ca vrei sa faci la dreapta, te grabesti si sta un bou (normal, nu-i vorba de tine) care merge inainte si nu ai loc de el ..
Eu ma pun in locul claxonatului. Atata timp cat banda aia e SI pentru inainte, ma doare-n cur de vitele care vor sa faca la dreapta iar eu sa stau la o coada de 20 de masini si sa mai prind 3 semafoare.
Tu, ca marțafoi care vrei sa faci la dreapta (desigur, nu-i vorba de tine), ai liber doar daca esti in dreptul semaforului intermitent si dupa ce cedezi trecerea celor din stanga. Restul e gargară.

#60
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Daca banda e ocupata deja de un marlan, se pune lumea fara probleme in spatele lui ca banda e deja blocata. Asta pt logica ta cu 95%.

#61
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,704
  • Înscris: 04.06.2007

 SpeedDemon, on 22 august 2020 - 16:27, said:

Tu abuzezi de o chestie. Banda aia e libera din cauza ca ceilalti oameni au bun simt si o lasa libera pt ceilalti ce au nevoie de ea, nu ca ceilalti oameni ar fi mai retarzi si nu si-ar da seama ca pe acolo e mai rapid. Tu evident nu ai bun simt.
Nu man, bunul simt e sa respecti legislatia rutiera si sa ai rabdare in trafic, nu sa te comporti ca o maimuta si sa ai pretentii de bun simt, de la altii. Legal, ar trebui sa fie amendati pentru claxon abuziv.

#62
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

 tiestodj20, on 22 august 2020 - 14:58, said:

Pentru ca banda aia e si inainte, iar daca faci dreapta si ai masina in fata, ai rabdare pana se elibereaza, astfel incat sa faci dreapta. Ultima oara asa era legislatia.
E adevarat, dar de ce nu vrei tu sa fii baiat de treaba (cand se poate) si sa ajuti la o circulatie fluenta? de ce sa fii tu ala care le incurca circulatia altora care se puteau strecura dreapta demult? doar pentru ca legea iti permite?

#63
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,918
  • Înscris: 29.06.2006

 un huligan, on 22 august 2020 - 16:22, said:

Initiatorul pare a fi barbat asa ca nu are treaba cu tamponul din pasarica. Gibonilor lipiti de claxon eu le-as lua carnetul pentru ca e clar ca habar n-au legislatia.
In colateral, doar cel care sta legal pe banda lui are frigider? Au si hahalerele claxonatoare, li se poate umple si lor frigiderul la fel de bine.
Acum stau si ma gandesc, nu mai bine te duci tu si scoti semaforul ala din pamant? Ca el e primul obstacol in calea continuarii drumului. Libertate te iubim, cacatine vrem sa fim.
Am inteles gresit sau mi te adresezi mie? Ca sa stiu cum sa raspund

#64
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,704
  • Înscris: 04.06.2007

 SpeedDemon, on 22 august 2020 - 16:29, said:

Daca banda e ocupata deja de un marlan, se pune lumea fara probleme in spatele lui ca banda e deja blocata. Asta pt logica ta cu 95%.
Vezi ce a spus colegul  "un huligan" mai sus.

 SpeedDemon, on 22 august 2020 - 16:29, said:

Daca banda e ocupata deja de un marlan, se pune lumea fara probleme in spatele lui ca banda e deja blocata. Asta pt logica ta cu 95%.
Logica cu 95% era despre urmatorul semafor.

#65
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

 tiestodj20, on 22 august 2020 - 16:28, said:

Acolo unde fac stanga de fapt 95% din ei merg inainte.
Adica continua pe Dorobantilor unde se aflau initial, sau respecta sageata de pe asfalt si intra pe Calarasilor ?

#66
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,704
  • Înscris: 04.06.2007
Continua pe Dorobantilor, de pe banda din stanga care arata stanga. Daca vrei sa circuli regulamentar si in siguranta inainte, pe Dorobantilor, trebuie ca la primul semafor sa te incadrezi pe banda din dreapta, dar acolo apare problema cu cei care claxoneaza.

Edited by tiestodj20, 22 August 2020 - 16:36.


#67
jiovrica-ciobanoiu

jiovrica-ciobanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 29.11.2018

 SpeedDemon, on 22 august 2020 - 16:27, said:

Tu abuzezi de o chestie. Banda aia e libera din cauza ca ceilalti oameni au bun simt si o lasa libera pt ceilalti ce au nevoie de ea, nu ca ceilalti oameni ar fi mai retarzi si nu si-ar da seama ca pe acolo e mai rapid. Tu evident nu ai bun simt.

Dom’ Demon, cu atentie, sa nu va lovesca legea...

 sandu222, on 22 august 2020 - 16:30, said:

E adevarat, dar...

Buahahaha, al doilea la numar! Haha!

#68
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,038
  • Înscris: 09.05.2009

 sandu222, on 22 august 2020 - 16:30, said:

E adevarat, dar de ce nu vrei tu sa fii baiat de treaba (cand se poate) si sa ajuti la o circulatie fluenta? de ce sa fii tu ala care le incurca circulatia altora care se puteau strecura dreapta demult? doar pentru ca legea iti permite?
Da' aia care merg inainte nu au dreptul la o circulatie fluenta? Sau asta e doar pentru "grabitii" care fac dreapta? Trebuie sa stea aia care merg inainte, de 5 ori la semafor doar pentru ca niste indivizi care fac dreapta nu suporta sa puna piciorul pe frana?!

Edited by DannyMC, 22 August 2020 - 16:38.


#69
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,918
  • Înscris: 29.06.2006

 jiovrica-ciobanoiu, on 22 august 2020 - 16:35, said:

Buahahaha, al doilea la numar! Haha!
alooo tov academician, la subiect va rugam, nu pe aratura :)))

#70
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,383
  • Înscris: 06.07.2007

 danaciu, on 22 august 2020 - 16:04, said:


Treaba ar trebui rezolvata de politie sau cei care decid circulatia din intersectii. Fiecare banda trebuie sa aiba directia si semaforul dedicat.

Unde? In tara in care nu sunt in stare sa faca niste piste de biciclete dedicate in orase sau un transport in comun decent?
Logic ca totul e sufocat de masini care sunt ingramadite pe 2 benzi.

#71
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

 tiestodj20, on 22 august 2020 - 16:26, said:

Nu mi-e rusine sa respect regulile si legislatia. Rusine sa ii fie cui le incalca.
Hai nu zau.....ia zi de cate ori nu ai mers cu 51/h prin localitate in loc de 50? Cand va aud pe astia perfecti " eu respect legea"...da sigur, 1km/h daca ai depasit atunci inseamna ca nu respecti legea perfectule!

ia zi, cand faci o manevra de intoarcere, te dai jos sa verifici soliditatea drumului?

Edited by sandu222, 22 August 2020 - 16:40.


#72
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,918
  • Înscris: 29.06.2006

 DannyMC, on 22 august 2020 - 16:35, said:

Da' aia care merg inainte nu au dreptul la o circulatie fluenta?
pai aia nu au intermitent inainte....de aia tre sa stea la rosu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate