Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Inainte - rosu, dreapta intermitent - verde

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#91
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,907
  • Înscris: 15.04.2007

View Postdan1980_25, on 22 august 2020 - 16:59, said:

Aia e banda de F1 sau Moto. Posted Image))
Altfel daca apuca aia de pe B2 sa plece inaintea ta, cam ramai blocat in spatele alora parcati in B1 pana trece coloana.
E o singura banda.Inainte,stanga,dreapta dupa cum iti vine randul.

#92
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View Posttiestodj20, on 22 august 2020 - 17:09, said:

Pentru ca dupa ce treci de intersectie prima banda e ocupata de masini parcate si trebuie sa treci iar pe benzile 2 si 3 si se blocheaza toata intersectia in felul asta.
Vesnica problema in Romania: oricate locuri de parcare fac primariile, niciodata nu ajung si prima banda e ocupata aproape intotdeauna pe majoritatea strazilor, aleilor, bulevardelor sau soselelor.

#93
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

View Postxcit, on 22 august 2020 - 16:43, said:

atunci sa faca dreapta si sa ocoleasca, creste mai putin barba cand mergi decat cand stai nu?

eu de ce sa stau daca nu am rosu?
Tu nu prea intelegi care e logica acelui verde intermitent. Vezi ca s-a explicat mai sus.

#94
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,388
  • Înscris: 06.07.2007
In ce oras e balamucul ala cu masinile parcate in drum?
Daca vrei sa mergi inainte trebuie sa incalci linia continua. Daca mai si vine din fata....


View Postvictord36, on 22 august 2020 - 17:11, said:


E o singura banda.Inainte,stanga,dreapta dupa cum iti vine randul.


#95
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,907
  • Înscris: 15.04.2007

View Postdan1980_25, on 22 august 2020 - 17:15, said:

In ce oras e balamucul ala cu masinile parcate in drum?
Daca vrei sa mergi inainte trebuie sa incalci linia continua. Daca mai si vine din fata....
Sper ca vorbim de imaginea asta.
https://www.google.c...!7i13312!8i6656
Daca da,aia nu-i linie continua ci marcaj de oprire.Si orasul scrie in stanga sus.

Edited by victord36, 22 August 2020 - 17:27.


#96
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,390
  • Înscris: 24.06.2006

View Posttiestodj20, on 22 august 2020 - 15:54, said:

Asa am zis si eu, acum semaforul are si verde intermitent pentru viraj dreapta. Sunt mai multe prin oras si la toate se intampla acelasi lucru, claxoane de la idioti. Nu zic acum doar de mine, am vazut si alti soferi claxonati de gibonii grabiti.
ii ajuta si destepti care le-au montat, la banda de inainte si la dreapta n-ar fi trebuit sa puna intermitent dreapta

#97
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 08.06.2005
Aici e la fel Posted Image

Daca indraznesti sa stai pe banda unu pentru mers  inainte termina aia bateria la masina cu claxonul. Posted Image  Iar daca vrei sa fii ''baiat bun'' cum sugereaza unii colegi prinzi 25 de semafoare.
https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Attached Files


Edited by mircea812, 22 August 2020 - 18:04.


#98
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

View Postjiovrica-ciobanoiu, on 22 august 2020 - 17:16, said:

LEGEA, legea este singura care conteaza! Constructiile contra naturii de genul “Corect, dar...” sant doar aberatii ale unei judecati inepte!

Asa zic si eu. Eu am pus problema si altfel.  Daca poti(si vrei) sa ajuti la o circulatie mai buna, de ce sa nu fii "baiat de treaba" ? Nu castigi nimic din asta, e clar.  Sunt multe intersectii de acest gen unde nu stau pe banda 1(chiar daca legea imi permite) pentru ca imediat ce trec de intersectie, banda 1 e full. Atunci ce fac? astept sa treaca toata coloana sa ma incadrez si eu pe 2? Asa ca nu mai bine sa fiu si practic si "baiat de treaba" in acelasi timp?
Las pe altii sa isi vada de drum, de ce sa ii incurc?

Ori tu esti de ala care daca vezi ca unu' semnalizeaza stanga si sta in intersectie de ceva vreme si incurca traficu' si tu poti face un gest, sa ii dai un flash sa se strecoare prin fata ta (ca nu iti cad gradele si nici nu iti scade prestanta) , tu nu faci asta, este? ca doar legea e lege si e dreptul tau. Ce zici...da-l in kk.t pe ala, sa stea acolo, eu am prioritate.

Am stat odata la o intersectie 5 minute pe o strada aglomerata ca sa ma incadrez pe banda 2, unu' nu m-a lasat sa intru, stiti cine a fost "baiat de treaba"?  un sofer de autobuz, putea sa il doara in c*r si pe ala ca pe restul care "aveau prioritate si respectau legea". Da ba', respectam legea, da' sunt curios daca o respectam 100% sau doar 99% ?

Edited by sandu222, 22 August 2020 - 18:06.


#99
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,714
  • Înscris: 22.01.2015
Daca,DACA e presemnalizare inainte cu cca 100 mt care cum sa o ia(pe directie,nu sus) atunci esti vinovat ca le tii blocat sensul. Daca,SI DACA nu apar semne pe semafoare/ asphalt/pe panouri /pe cer/pe telefon/pe zodiac stai chill.   Deajuns  ca esti al naibii de vigilent la manevrele din intersectie.

Si ca sa va arat ,,bombonica,,:    Merg zilnic 20 mile* 1,6 km   dus.  Daca plec la 05.00 ajung la munca 05.25 cu 80mile/ora.  Daca merg cu 70mile/ora ajung la 05.28.  Ce castig? pt 3 minute? Cand ma intorc respect limita de 70. La fel,pt 5 minute+- nu merita. Si tataie sta pe treaba care arde asfaltul. Dar NU merita!

#100
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,390
  • Înscris: 24.06.2006

View Postsandu222, on 22 august 2020 - 18:03, said:

Am stat odata la o intersectie 5 minute pe o strada aglomerata ca sa ma incadrez pe banda 2, unu' nu m-a lasat sa intru, stiti cine a fost "baiat de treaba"?  un sofer de autobuz, putea sa il doara in c*r si pe ala ca pe restul care "aveau prioritate si respectau legea". Da ba', respectam legea, da' sunt curios daca o respectam 100% sau doar 99% ?
trebuie mare atentie la aceste faze cu "baiat de treaba", s-au intamplat si se intampla multe accidente cand un baiat de treaba de pe banda 1, de exemplu, te lasa dar motociclistul de pe 2 nu-si da seama ce se-ntampla, vizibilitatea obstructionata, etc, si iese accident

#101
jiovrica-ciobanoiu

jiovrica-ciobanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 29.11.2018

View Postsandu222, on 22 august 2020 - 18:03, said:

Eu am pus problema si altfel.

Stimate domn, din punctul de vedere al aplicarii legii sint un taliban dar nu unul pur si dur. Empatizez cu situatiile descrise de dvs. dar fiti numai putin atent la urmatorul tablou: periferia Parisului (nu Perifericul...), multe bulevarde cu 3 benzi, numeroase situatii ca cea descrisa de initiator. Se mai gaseste cate unul, ca mine (da, da, nu este o gluma), care se aseaza la semafor pe banda 2 pentru a lasa banda 1 libera celor care vireaza la dreapta. In dreapta ce ma pomenesc cu un politist pe motocicleta care imi spune, zambind, ca este de aprexiat gestul meu dar Codul Rutier Francez stipuleaza ca, la semafor, benzile destinate mersului “inainte” trebuiesc ocupate in mod uniform...

#102
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,283
  • Înscris: 10.07.2013

View Postdan1980_25, on 22 august 2020 - 15:23, said:

Romanii sunt grabiti in trafic desi habar n-am unde goneste toata lumea.
Prin alte tari vad ca in orase nu se prea grabesc. Or fi ei mai saraci si nu trebuie sa ajunga rapid dintr-o parte in alta ca sa-si gestioneze afacerile.
Mie imi plac aia care ma depasesc in forta in afara orasului, la 90 kmph, iar peste 10 metri intra pe o strada la stanga.
Imi vine sa-mi dau singur un cap in gura cand vad asa ceva.


Eu ii claxonez cat mai mult si le dau si flashuri...Posted Image Posted Image Posted Image

*Bineinteles ca au si frigiderul plin cu de toate!

Mai sunt unii smekeri care depasesc sau vireaza stanga ori dreapta fara sa semnalizeze...

*Acestia au abonament la carne macra in frigider pe viata! Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by xmanyacs77, 22 August 2020 - 18:27.


#103
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,361
  • Înscris: 21.03.2020

View Postforeverbanned, on 22 august 2020 - 15:10, said:

Cu siguanta sunt in toate orasele.
La tine in ce oras sunt ?
Imi aduc aminte o faza tembela din partea unui descreierat pe maxi-taxi 310 in Constanta in care ma aflam.
Locatia: intersectia semaforizata de la gara, Ferdinand cu Burada.
A claxonat ca un cretin pe cel/cea din fata sa ii dea lui voie, iar ala nu l-a bagat in seama.
Atunci, trei sute zecele in cauza a depasit pe contrasens, taind linia dubla-continua si s-a dus in fata celui de pe prima banda, dand inapoi si apasand frana brusc.
Intamplare petrecuta in 2013 sau 2014.
Am adaugat link-ul zonei: https://www.google.c...!7i13312!8i6656
Pentru aia exista camera de bord sau camera telefonului mobil...

#104
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,714
  • Înscris: 22.01.2015
Uite de aia cand intram in tara preferam sa dorm bine undeva in primii 100 km. Ca stiam ca avem tot atlasul zoo in tara. Si ca drumuri inseamna ceva negru lat de 6 mt.  Cu dublu sens de circulatie. Si lasati moralismele ca sau facut ca nu va cred.  Ca merg 50km cu 100 pe ceva autostrada si ma arunca-n nush ce strada judeteana cu 50 limita si tre sa merg din Bors pana-n Bacau. Si fac 24 ore!  BDSM!  Avion!  Si ....la-s-o asa.

#105
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View Postxcit, on 22 august 2020 - 16:43, said:

eu de ce sa stau daca nu am rosu?

Da' nici verde plin nu ai. Ce vă mai place să invocaţi bunul simţ când credeţi că strada vă aparţine...
Acolo sunt doar două benzi. Dacă pe banda a doua sunt şase maşini iar pe prima bandă doar o maşină sau nici aia, de ce să stea iniţiatorul unde vreţi voi?

Vorbiţi la comisia de circulaţie de la primărie să facă marcaj de exclusiv dreapta pe prima bandă, dar până atunci nu mai invocaţi bunul simţ pe care clar nu-l aveţi atunci când cereţi şoferilor care se deplasează regulamentar să se dea la o parte din calea voastră.

Edited by Yoda, 22 August 2020 - 18:46.


#106
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,361
  • Înscris: 21.03.2020
din pacate este o problema de civilizatie dar si de proasta semnalizare... In aceste intersectii ar trebui sa existe panouri de info . preselectie benzi sa vada tot bizonu care e situatia legala.
Insa in principiu banda de dreapta separat este f. rara... Se prefera  fluidizarea circulatiei in detrimentul virajului la dreapta

Edited by GlCA_Contras, 22 August 2020 - 18:56.


#107
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,714
  • Înscris: 22.01.2015
Gica,ma scuzi, tocmai aia inseamna fluidizare traffic.  Pt ,,la dreapta,, intr-o intersectie te asiguri stg si daca ai liber treci. Daca au altii cu prioritate de semafor/etc astepti. Dar e inutil sa astepti tu care faci direct si scurt la dreapta odata cu cel din stanga ta care merge inainte/la stanga intersectiei.

Si da ,presemnalizari si desene pe asphalt din timp.  cca 50mt.

#108
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,361
  • Înscris: 21.03.2020
Non taken Posted Image
Si daca faci coloana 100 de masini, 300 de metri pe banda de inainte (cu stat de 4 ori la un semafor) aia ar fi fluidizare mai buna in opinia ta?

Cand te gandesti la fluidizare te gandesti la majoritatea traficului, care e tendinta... nu doar pentru aia care fac dreapta

Se pune separat de dreapta doar acolo unde exista de la 3 benzi in sus pe sens in intersectie... deci mai rar asa ;)

Edited by GlCA_Contras, 22 August 2020 - 19:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate