Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf
 Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei
 Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin
 

Inainte - rosu, dreapta intermitent - verde

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#19
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,918
  • Înscris: 12.01.2018

View Postxcit, on 22 august 2020 - 15:08, said:


corect, dar bunul simt zice sa nu blochezi 10 masini care fac la dreapta doar pt ca e sageata si inainte.....dar esti masochist iti plac claxoanele si carnea cruda....asta e, dar daca zici ca ti-a venit si la geam sa iti faca figuri, atunci inseamna ca chiar o cauti....bafta
Era interesant de zis ca pe banda de doar inainte erau 20 de masini la coada si el s-a gandit sa descongestioneze traficul

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttiestodj20, on 22 august 2020 - 14:37, said:

Exista aceiasi cretini bolnavi de claxonare peste tot, in tara? La mine in oras e imposibil sa scap de astia, zilnic intalnesc cel putin unul care claxoneaza din spate, suparati ca stau pe banda 1, la rosu si nu plec de acolo ca sa faca ei dreapta. Politia oare nu poate sa dea sanctiuni pentru idiotii astia?

Pune link cu googlemaps. Despre ce strada este vorba?

#21
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,450
  • Înscris: 11.08.2003
Oricum, legal, daca e banda si de inainte poti sta linistit pe ea si ignora claxoanele si mortii dar daca ai si alte benzi pentru inainte, de bun simt e sa te pui pe alea si s-o lasi libera pe aia pentru dreapta (si inainte).
Mai trist e cand semaforul ala de dreapta nu merge, merge doar ala cu rosu (nici macar cu sageata) dar se gaseste cate unul sa claxoneze ca de ce nu faci dreapta. Am vazut chiar azi o faza d-asta.

#22
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,376
  • Înscris: 06.07.2007
Romanii sunt grabiti in trafic desi habar n-am unde goneste toata lumea.
Prin alte tari vad ca in orase nu se prea grabesc. Or fi ei mai saraci si nu trebuie sa ajunga rapid dintr-o parte in alta ca sa-si gestioneze afacerile.
Mie imi plac aia care ma depasesc in forta in afara orasului, la 90 kmph, iar peste 10 metri intra pe o strada la stanga.
Imi vine sa-mi dau singur un cap in gura cand vad asa ceva.

#23
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View Postdan1980_25, on 22 august 2020 - 15:23, said:

Romanii sunt grabiti in trafic desi habar n-am unde goneste toata lumea.
Prin alte tari vad ca in orase nu se prea grabesc. Or fi ei mai saraci si nu trebuie sa ajunga rapid dintr-o parte in alta ca sa-si gestioneze afacerile.
Mie imi plac aia care ma depasesc in forta in afara orasului, la 90 kmph, iar peste 10 metri intra pe o strada la stanga.
Imi vine sa-mi dau singur un cap in gura cand vad asa ceva.
Mai rau e ca asteapta la trecere sa treaca 4-5 pietoni, apoi nu mai pot sta 3 secunde sa treaca si urmatorii care vor sa traverseze dupa primii.
Unde se grabesc ? Sa isi bea cafeaua/sucul/cappuccino la terasa.
Culmea nesimtirii sunt aia care stationeaza in usa supermarket-ului sau hipermarket-ului chiar si atunci cand parcarea e goala si abia are loc lumea sa intre sau sa iasa.
Tare as vrea sa scap involuntar caruciorul spre ei.

#24
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015

View Postdan1980_25, on 22 august 2020 - 15:23, said:

Romanii sunt grabiti in trafic desi habar n-am unde goneste toata lumea.
Prin alte tari vad ca in orase nu se prea grabesc. Or fi ei mai saraci si nu trebuie sa ajunga rapid dintr-o parte in alta ca sa-si gestioneze afacerile.
Mie imi plac aia care ma depasesc in forta in afara orasului, la 90 kmph, iar peste 10 metri intra pe o strada la stanga.
Imi vine sa-mi dau singur un cap in gura cand vad asa ceva.

Mie imi vine sa-mi dau un cap in gura cand vad comentariile de aici, care mai de care vor sa-l linseze pe initiator si nu stiu cum sa se mai abtina.
Tot ei sunt cei pe care ii mentionezi tu: "aia care ma depasesc in forta in afara orasului, la 90 kmph, iar peste 10 metri intra pe o strada la stanga."
Si probabil tot printre ei sunt ghertoii care se dau jos din masina facand ca maimutele, care abia asteapta sa inceapa o bataie la semafor, aia care nu ar trebui sa fie lasati la volan.
Daca nu ar mai exista graba asta, s-ar evita o gramada de accidente, atat in oras cat si in afara. Inteleg ca unii se grabesc, dar majoritatea se transforma cand sunt la volan, indiferent daca se grabesc sau nu.

Edited by AlexStefan10, 22 August 2020 - 15:31.


#25
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View PostAlexStefan10, on 22 august 2020 - 15:30, said:

Si probabil tot printre ei sunt ghertoii care se dau jos din masina facand ca maimutele, care abia asteapta sa inceapa o bataie la semafor, aia care nu ar trebui sa fie lasati la volan.
Pentru astia merita sa avem tot timpul un cadou exact pe placul lor si anume spray-ul cu piper. Jet, nu dispersabil, pentru a primi cat mai mult; iar asta nu e tot ce merita.

#26
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 09.05.2009

View Postr_murphy, on 22 august 2020 - 15:20, said:

cel mai simplu este sa te pui in locul claxonatorului .. Posted Image gindeste-te ca vrei sa faci la dreapta, te grabesti si sta un bou (normal, nu-i vorba de tine) care merge inainte si nu ai loc de el ..
Bai da' numai grabiti in sunt in tara asta, nu mai poate nimeni sa astepte la semafor! Daca esti pe banda de inainte si la dreapta poti sa claxonezi pana ti se arde siguranta!

Edited by DannyMC, 22 August 2020 - 15:38.


#27
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostMembruAnonim, on 22 august 2020 - 15:21, said:

Pune link cu googlemaps. Despre ce strada este vorba?
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Aici, de ex. E fain de tot cand e aglomerat, pentru ca majoritatea merg inainte, nu la dreapta, deci e aiurea rau sa ramana pe banda 1 doar pentru cei ce fac dreapta la intermitent.

Edited by lucifer76, 22 August 2020 - 15:41.


#28
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,306
  • Înscris: 13.03.2015
Încă nu știm despre ce intersecție și ce oraș e vorba. În multe localități din țară sunt semafoare care arată cât de mult durează acea culoare... dacă vezi că se va pune roșu în 2 secunde și rămâi pe banda din dreapta (legal) deși ai loc pe cea din stânga, se explică claxoanele.

#29
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015
Topicul asta s-a mai discutat de cateva ori si raspunsurile sunt majoritatea aceleasi. Majoritatea sunt de acord cu primatele care s-au nascut cu mana pe claxon si asta spune multe despre participantii in trafic.
Parerea mea este ca poti sta pe prima banda cu dreapta intermitent dar este de bun simt sa nu o faci (daca se poate evita acest lucru).
Nu sunt de acord sub nicio forma cu claxoanele inutile, cu datul jos din masina sau mai stiu eu ce apucaturi de ghertoi.

#30
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,703
  • Înscris: 04.06.2007

View PostEMPP, on 22 august 2020 - 15:04, said:

Si atunci din bun simt nu te pui pe banda de mers la dreapta daca este si de mers inainte.uneori lipseste acel bun simtsi nici nu pricepem
Bunul simt e sa astepti pana poti face dreapta, nu sa claxonezi ca boul. In tari civilizate ar fi amendati fara discutii, pentru claxon fara motiv.

#31
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Depinde cum e preselectia benzilor in respectiva intersectie. Daca B1 e inainte si la dreapta pot sa claxoneze pana se face verde, ai voie sa stai acolo.

#32
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View Posttiestodj20, on 22 august 2020 - 15:43, said:

Bunul simt e sa astepti pana poti face dreapta, nu sa claxonezi ca boul. In tari civilizate ar fi amendati fara discutii, pentru claxon fara motiv.
Initiatorule, poate ne arati si noua despre ce intersectie este vorba.
Ori ai placerea sa privesti lumea cum se contrazice continuu si inutil ?
Sau e vreuna ultrasecreta situata in Area 51 ?

#33
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,703
  • Înscris: 04.06.2007

View Postr_murphy, on 22 august 2020 - 15:20, said:

cel mai simplu este sa te pui in locul claxonatorului .. Posted Image gindeste-te ca vrei sa faci la dreapta, te grabesti si sta un bou (normal, nu-i vorba de tine) care merge inainte si nu ai loc de el ..
Da prietene, nimeresc si eu asa si nu ma apuc sa claxonez ca apucatul, astept.

View Postforeverbanned, on 22 august 2020 - 15:47, said:

Initiatorule, poate ne arati si noua despre ce intersectie este vorba.
Ori ai placerea sa privesti lumea cum se contrazice continuu si inutil ?
Sau e vreuna ultrasecreta situata in Area 51 ?
https://www.google.r...l=ro&authuser=0

#34
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 09.05.2009
Nu are importanta ce intersectie este. Daca e cu banda dedicata de dreapta nu au ce cauta pe ea cei care nu fac dreapta. Daca e cu inainte si la dreapta claxonistii sunt doar niste rumegatoare cu permis!

#35
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View Posttiestodj20, on 22 august 2020 - 15:49, said:

Semaforul arata ca si cei care vor sa o ia la dreapta trebuie sa astepte.
https://www.google.r...l=ro&authuser=0

#36
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,703
  • Înscris: 04.06.2007
Nu e cu banda dedicata, nu a fost niciodata. Banda e inainte si la dreapta.

View Postforeverbanned, on 22 august 2020 - 15:51, said:

Semaforul arata ca si cei care vor sa o ia la dreapta trebuie sa astepte.
https://www.google.r...l=ro&authuser=0
Asa am zis si eu, acum semaforul are si verde intermitent pentru viraj dreapta. Sunt mai multe prin oras si la toate se intampla acelasi lucru, claxoane de la idioti. Nu zic acum doar de mine, am vazut si alti soferi claxonati de gibonii grabiti.

Edited by tiestodj20, 22 August 2020 - 15:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate