Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...
 Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...
 Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 

Cum v-a apucat dragostea pentru istorie?

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#1
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,036
  • Înscris: 13.06.2004
Cum v-a apucat dragostea pentru istorie?
La mine a fost ceva de mic oarecum. Adică de mic îmi plăceau clădirile vechi (sau de ce să fie demolate?), locomotivele cu aburi și automotoarele astea (nu știam decât de cele pe 8 osii, unitate independentă, când eram mic): http://cfr.stfp.net/?class=78
Apoi pe la 11-12 ani nu știu cum de am devenit brusc pasionat de istorie. Probabil declanșatorul a fost un manual vechi de istorie peste care am dat. Și la un moment dat am vorbit despre partea cu Schisma în biserică, cu ocazia nu mai știu cărei sărbători. Bunica maternă era speriată, dar a ... ieșit cu bine.
Inițial îmi plăcea mai mult istoria antică și medievală. După care am trecut pe modernă și contemporană. Dar de pasionat, m-au pasionat (de) la început toate perioadele istorice.

#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Mie imi plac filmele cu nemti si cu muzica populara! Posted Image

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In scoala am urat istoria. Am facut si gafe cu profesorii, atat de mari incat si acum ma inrosesc la fata cand le rememorez.
Nu tin minte cand a inceput sa imi placa. Poate in lungile plimbari prin Bucuresti, poate cand am inceput sa am intrebari despre originea mea, poate  cineva m-a "luminat". Habar nu am.
Cert este ca de la un timp incolo, am inceput sa citesc  multa istorie si asta genera noi intrebari si ducea la si mai multa nevoie de informatie.

Edited by pasilla, 17 August 2020 - 16:34.


#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,727
  • Înscris: 06.01.2007
Pe mine nu m-a apucat dragostea pentru istorie si nici n-o sa ma apuce. Din contra, am urat-o in scoala din toti ficatii, o urasc si acum pentru ca e doar propaganda iar putinele adevaruri stiintifice sunt doar pentru a sprijini aceasta propaganda.

#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Ah, a inceput cu prima mea profesoara de istorie, o doamna cu mare har in a preda si cu mare pasiune pt istorie.
Sunt sigur ca istoria mayasa, azteca e propaganda doar. Posted Image  De unde le scoateti?

Edited by SpeedDemon, 17 August 2020 - 16:41.


#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,217
  • Înscris: 25.06.2007

 maccip, on 17 august 2020 - 16:38, said:

o urasc si acum pentru ca e doar propaganda iar putinele adevaruri stiintifice sunt doar pentru a sprijini aceasta propaganda.
Ce propaganda e cand mergi intr-un muzeu si vezi niste sabii si armuri, niste unelte vechi, niste monede medievale etc etc? :habarnam:

#7
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,787
  • Înscris: 26.08.2008

 djl, on 17 august 2020 - 16:15, said:

La mine a fost ceva de mic oarecum.
Cum "de mic oarecum"? La ce se raporteaza dubiile tale?

 djl, on 17 august 2020 - 16:15, said:

Adică de mic îmi plăceau clădirile vechi (sau de ce să fie demolate?),
Sau de ce sa nu fie demolate? Asa grozavie de intrebare nu iti puneai?

 djl, on 17 august 2020 - 16:15, said:

Iniţial îmi plăcea mai mult istoria antică şi medievală. După care am trecut pe modernă şi contemporană.
Urmeaza istoria din viitor. Exista si o carte: "Amintiri din viitor". Buna! Cartea. Scrisa de unu' pe cand tu nu erai nici macar mic oarecum :)

#8
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 09.08.2006

 djl, on 17 august 2020 - 16:15, said:

Cum v-a apucat dragostea pentru istorie?
La mine a fost ceva de mic oarecum. Adică de mic îmi plăceau clădirile vechi (sau de ce să fie demolate?), locomotivele cu aburi şi automotoarele astea (nu ştiam decât de cele pe 8 osii, unitate independentă, când eram mic): http://cfr.stfp.net/?class=78
Apoi pe la 11-12 ani nu ştiu cum de am devenit brusc pasionat de istorie. Probabil declanşatorul a fost un manual vechi de istorie peste care am dat. Şi la un moment dat am vorbit despre partea cu Schisma în biserică, cu ocazia nu mai ştiu cărei sărbători. Bunica maternă era speriată, dar a ... ieşit cu bine.
Iniţial îmi plăcea mai mult istoria antică şi medievală. După care am trecut pe modernă şi contemporană. Dar de pasionat, m-au pasionat (de) la început toate perioadele istorice.
Profesoara de istorie Posted Image

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,727
  • Înscris: 06.01.2007

 Karhu, on 17 august 2020 - 16:41, said:

Ce propaganda e cand mergi intr-un muzeu si vezi niste sabii si armuri, niste unelte vechi, niste monede medievale etc etc? Posted Image
Pai nu la alea m-am referit.
Si oricum putin ma intereseaza si muzeele cu asa ceva.

#10
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Am avut in gimnaziu o profesoara de nota 20. Si s-a prins de mine.. fiindca istoria este cea mai frumoasa poveste! :)

#11
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,298
  • Înscris: 21.02.2006

 Alecsandru010, on 17 august 2020 - 16:56, said:

Am avut in gimnaziu o profesoara de nota 20. Si s-a prins de mine.. fiindca istoria este cea mai frumoasa poveste! Posted Image

.........scrisa de invingatori. Posted Image Posted Image

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,481
  • Înscris: 05.06.2002

 maccip, on 17 august 2020 - 16:38, said:

Pe mine nu m-a apucat dragostea pentru istorie si nici n-o sa ma apuce. Din contra, am urat-o in scoala din toti ficatii, o urasc si acum pentru ca e doar propaganda iar putinele adevaruri stiintifice sunt doar pentru a sprijini aceasta propaganda.
propaganda si manipularea face parte din felul de a fi al omului. din pacate...

#13
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 dalu364, on 17 august 2020 - 16:58, said:


.........scrisa de invingatori. Posted Image Posted Image

Stii cum e.. vae victis! :D

#14
Ihateeveryone

Ihateeveryone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 29.10.2018
History is written by the victor. History is filled with liars.

#15
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Eu nu am avut nicio profesoara cu har, doar fosile ceausiste ce dictau din manual. Dar am avut Discovery Channel, Nat Geo, History Channel si altele de genu, ca prin 99' nu au avut ai mei bani de net si comp, de abia in 2006 am avut calculator si internet.

#16
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 18.10.2011

 djl, on 17 august 2020 - 16:15, said:

Cum v-a apucat dragostea pentru istorie?
La mine a fost ceva de mic oarecum. Adică de mic îmi plăceau clădirile vechi (sau de ce să fie demolate?), locomotivele cu aburi şi automotoarele astea (nu ştiam decât de cele pe 8 osii, unitate independentă, când eram mic): http://cfr.stfp.net/?class=78
Apoi pe la 11-12 ani nu ştiu cum de am devenit brusc pasionat de istorie. Probabil declanşatorul a fost un manual vechi de istorie peste care am dat. Şi la un moment dat am vorbit despre partea cu Schisma în biserică, cu ocazia nu mai ştiu cărei sărbători. Bunica maternă era speriată, dar a ... ieşit cu bine.
Iniţial îmi plăcea mai mult istoria antică şi medievală. După care am trecut pe modernă şi contemporană. Dar de pasionat, m-au pasionat (de) la început toate perioadele istorice.
N-am dragoste pentru istorie. Poate pentru istoria stiintei si tehnicii. In rest... te uiti si vezi numai orbire. Ce te-a incantat, chiar asa?

#17
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,727
  • Înscris: 06.01.2007
Istoria stiintei si tehnicii e altceva. Sunt si pe-aici tot felul de mici neadevaruri sau inadvertente, dar nu se compara cu istoria maciucarilor, aia cu batalii.

#18
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 12.07.2010
Profesoara de istorie mi-a "insuflat" dragostea pentru această materie, ulterior am fost selecționat de profesorul nostru la un concurs cu tema "Al doilea război mondial" - 10 mai (!) 1973. L-am cîștigat, deși reprezentam un Liceu Industrial. Avînd în față o sală plină, de emoție nu-mi prea mai recunoșteam glasul, o tempora...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate