Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie

Alipire apartamente

Curba Q-U Fronius gen24?
 Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...
 Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata
 Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024
 

De ce unii oameni cauta scuze penibile cand vine vorba de purtat masca?

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#91
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,736
  • Înscris: 29.02.2004

 MarianG, on 23 iulie 2020 - 18:40, said:

nu stiu ce ai facut tu, dar eu am infasurat clantele in bandaje cu clor.

buna idee, dar eu nu am pe langa mine oameni care-si tin destele-n cur cum zicea colegul, traiesc intr-un mediu igienic per ansamblu.

Nu m-ati lamurit cu ce am zis mai inainte, de ce dintr-o familie mai mare sub acelasi acoperis se imbolnaveste doar 1?

#92
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,561
  • Înscris: 10.08.2005

 odastramosilor, on 23 iulie 2020 - 18:44, said:

Nu m-ati lamurit cu ce am zis mai inainte, de ce dintr-o familie mai mare sub acelasi acoperis se imbolnaveste doar 1?
fiecare in camera lui, unii si-au trimis odrasla in pod,

si sa nu uitam ... SISTEMUL UMUNITAR DIFERA DE LA O PESROANA LA ALTA!

desi nu mi-ai spus o chestie, familia aia a purtat masca?

Edited by MarianG, 23 July 2020 - 18:46.


#93
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 odastramosilor, on 23 iulie 2020 - 18:43, said:

te poti infecta si afara dar sansele sunt f mici in aceasta perioada/sezon. Trebuie intrunite niste conditii f speciale, doar nu stai nas in nas cu cel de langa tine.

pai decat sa dea la defavorizati cate 5 masti de caciula, de astea albastre, se impart N95.
La cat de inguste sunt trotuarele de la noi stai ca ma 30-40 cm de cealalta persoana...
Da ar fi mai util daca ar imparti ffp2

#94
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,736
  • Înscris: 29.02.2004

 george_alexandru, on 23 iulie 2020 - 18:43, said:

Fix la asta ma refeream. Nu știu de asemenea studii, poate pui unul aici. Eu știu ca, în funcție de suprafață, rezistă un anumit număr de ore.

Quote

The new coronavirus "does not spread easily" from touching surfaces or objects, according to updated wording on the Centers for Disease Control and Prevention's (CDC) website.
https://www.livescie...ces-update.html

mai era si un studiu nemtesc care nu a gasit in casa celor infectati nici o urma de coronavirus pe obiecte.

Quote


today.rtl.lu › news › science-and-environment
“So far, no transmission of the virus in supermarkets, restaurants or hairdressers has been proved.” RTL|Update: 14.04.2020 10:52. © University Hospital Bonn.



virusul e mai mult airborne.

astea sunt exagerari din partea unora care nu vad padurea de copaci.

secretul sta intr-un sistem imunitar bine pus la punct. Daca ai leucopenie, prinzi orice virus, cu tot cu masca. Doar daca porti costum de ala biohazard pt fallout.

 MarianG, on 23 iulie 2020 - 18:47, said:

si sa nu uitam ... SISTEMUL UMUNITAR DIFERA DE LA O PESROANA LA ALTA!

bingo, my friend
nimeni nu vorbeste despre sistemul imunitar, despre aerosoli.
se pare ca cei din grupa sangvina A sunt mai expusi.



 MarianG, on 23 iulie 2020 - 18:47, said:

desi nu mi-ai spus o chestie, familia aia a purtat masca?

normal.
dar nu in casa. Si nici sub dus.

#95
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 odastramosilor, on 23 iulie 2020 - 18:52, said:


https://www.livescie...ces-update.html

mai era si un studiu nemtesc care nu a gasit in casa celor infectati nici o urma de coronavirus pe obiecte.





virusul e mai mult airborne.

astea sunt exagerari din partea unora care nu vad padurea de copaci.

secretul sta intr-un sistem imunitar bine pus la punct. Daca ai leucopenie, prinzi orice virus, cu tot cu masca. Doar daca porti costum de ala biohazard pt fallout.
Pai asta-i nasol de tot si trebuie schimbata abordarea....adica trebuie trecut la masti ffp2 si 3 pentru toata populatia

#96
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,736
  • Înscris: 29.02.2004

Quote

Doctorii de familie nu se mai vad cu oamenii si ii trateaza de la ferastra. Nu mai zic de policlinicile de stat unde e teroare sau de spitale. Programele strategice de predictie si diagnosticare precoce au fost acum lasate balta, altele fiind urgentele. Pana si in discursul public, nu s-a pus deloc accentul pe constientizarea importantei unui sistem imunitar solid in lupta cu virusul. Televiziunile pompeaza minut dupa minut pe frica si teroare si nu dau deloc sfaturi utile oamenilor cum ar fi: sa ne hranim sanatos, sa dormim suficient, sa ne facem analize regulat, sa ne verificam deficitul de vitamine si sa compensam daca e cazul, etc.

http://www.chiazna.r...e-bune-cu-covid

cred ca Gigel pune punctul pe i.

Edited by odastramosilor, 23 July 2020 - 19:00.


#97
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
vad ca multi pasionati de masca stiu ca in cel mai bun caz ingreuneaza un pic raspandirea, adica nu se imbolnaveste tot blocul intr-o saptamana ci intr-o luna de exemplu. ati vazut ca expertii in domeniu spun chiar acum ca la iarna va fi din nou mult mai grava infectarea? deci, cand vreti sa-l luati, mai cu intarziere in toamna-iarna?

plus ca eu zic sa faceti testele de anticorpi cum apar, numarul e mult mai mare de infectati, expertii zic de 10+ ori minim, altii mai mult. asta arata cat de bune sunt masurile si recomandarile venite de la expertii experti..ce sa mai zicem de expertii de pe net..

#98
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 41ex, on 23 iulie 2020 - 19:00, said:

vad ca multi pasionati de masca stiu ca in cel mai bun caz ingreuneaza un pic raspandirea, adica nu se imbolnaveste tot blocul intr-o saptamana ci intr-o luna de exemplu. ati vazut ca expertii in domeniu spun chiar acum ca la iarna va fi din nou mult mai grava infectarea? deci, cand vreti sa-l luati, mai cu intarziere in toamna-iarna?

plus ca eu zic sa faceti testele de anticorpi cum apar, numarul e mult mai mare de infectati, expertii zic de 10+ ori minim, altii mai mult. asta arata cat de bune sunt masurile si recomandarile venite de la expertii experti..ce sa mai zicem de expertii de pe net..
Vezi ca daca il iei acuma nu ai garantia ca nu il mai iei nici la iarna....cum nu au avut nici la mine in oras cei care sau reinfectat cu coronavirus...unii au si murit dupa a doua infectare

#99
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

 41ex, on 23 iulie 2020 - 18:24, said:

poarta mai putini ca in Romania si nu apar topice de-astea pe la ei. oricum virusul va egaliza numerele pt cei cu probleme, asta face un virus, mai ales acesta super rezistent/manmade foarte posibil.

Tu nu intelegi ca aici NU INTRA NIMENI IN LOCAL INCHIS FARA MASCA? Ce e asa de greu de inteles? Si ca nu se ia nimeni in gura cu carabinierii? Si ca nici macar nu se contesta amenzile? Si ca daca totusi o face cineva, ala e venit din Europa de Est si ca zboara automat inapoi in est?

#100
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
aici, in italia? eu am vazut la stiri cum aveau italienii strazile pline toata noaptea, fara masti, cand Romania si altii erau inca in carantina. deci?

a 2-a infectare inca nu e dovedita, cele mai multe studii spun ca sunt doar anticorpii..

cei care nu se infecteaza ori sunt asimptomatici defapt ori o explicatie e grupa 0, care defapt e majoritara, rezulta tot il iau majoritatea dar fara simptome grave.

Edited by 41ex, 23 July 2020 - 19:14.


#101
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,743
  • Înscris: 25.04.2007

 waterman, on 23 iulie 2020 - 18:06, said:

Adevarul e ca planeta trebuie sa se mai curete oleaca de specimenele cu IQ subunitar.
Problema e ca unii dintre astia sunt rezistenti, ca gandacii, ca sobolanii, ca indienii nostri, supravietuiesc si-i imbolnavesc pe aia cu IQ mare, utili societatii, dar care nu au imunitatea grozava, poate si din cauza stresului zilnic pe care primii oricum nu il au.

#102
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,561
  • Înscris: 10.08.2005

 odastramosilor, on 23 iulie 2020 - 18:57, said:

http://www.chiazna.r...e-bune-cu-covid

cred ca Gigel pune punctul pe i.

ai de plm,

Pentru o viata sanatoasa eviati execul de sare, zahar, si grasimi.
Pentru o viata sanatoasa spalati-va pe dinti dimineasa si seara.

astea nu se dau zilnic nu ?
ba chiar inainte de covid

 odastramosilor, on 23 iulie 2020 - 18:55, said:

normal.
dar nu in casa. Si nici sub dus.
pai vezi dragule, purtand masca afara au protejat casa

#103
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

 41ex, on 23 iulie 2020 - 19:09, said:

aici, in italia? eu am vazut la stiri cum aveau italienii strazile pline toata noaptea, fara masti, cand Romania si altii erau inca in carantina. deci?


Uite ce e, eu iti spun ce vad eu, cu ochii mei, nu ce vad grefierii platiti din media. Pentru ca si aici, ca si in Romania, jurnalistii sunt niste mercenari, asezati ca presurile la picioarele celor care platesc mai bine pentru a sta pe pres.
Si fii sigur ca aici nu sunt tot felul de alecsi care nu stiu sa iasa in evidenta altfel decat rupand randurile. Nu ca n-ar exista deloc, dar aia in general, nu sunt bastinasi. Sunt tot dintre noi, astia veniti cu pluta de pe alte meleaguri.

Edited by wagmich, 23 July 2020 - 19:19.


#104
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,736
  • Înscris: 29.02.2004

 Cousteau, on 23 iulie 2020 - 19:10, said:

Problema e ca unii dintre astia sunt rezistenti, ca gandacii, ca sobolanii, ca indienii nostri, supravietuiesc si-i imbolnavesc pe aia cu IQ mare, utili societatii, dar care nu au imunitatea grozava, poate si din cauza stresului zilnic pe care primii oricum nu il au.

primii de care zici au parte de stress mult mai mult ca tine. Faptul ca nu stii ce-ti rezerva ziua de maine sau ca trebuie sa mergi cu caprele la pascut printre dune, doar doar or rontai ceva, sau sa scormonesti prin gropile de gunoi de la marginea oraselor unde pot fi ace infectate, metale grele , sobolani si alte mizerii, tie ti se pare o viata fara stres?

si daca tot m-ai facut curios, zi-mi si mie cum de ti-au harazit astrele o origine asa de nobila? Tu ce merit ai ca nu te-ai nascut femeie in Iran sau negru in Africa?

tare destepti va mai credeti unii.

 MarianG, on 23 iulie 2020 - 19:12, said:

ai de plm,

Pentru o viata sanatoasa eviati execul de sare, zahar, si grasimi.
Pentru o viata sanatoasa spalati-va pe dinti dimineasa si seara.

astea nu se dau zilnic nu ?
ba chiar inainte de covid

frate, sofisme... pierdem vremea... stau cu aluatul in lighean de vreo ora... am chef de pizza nu de sofisme de-astea... alea sunt sfaturi generale. Valabile dar incomplete pt provocarea actuala.


 MarianG, on 23 iulie 2020 - 19:12, said:

pai vezi dragule, purtand masca afara au protejat casa

casa nu se imbolnaveste. Cum necum unul din ei a luat virusul, si cat a stat in casa cu simptome, nu a transmis la ceilalti. Vb de apartament cu 3 camere, deci spatiu relativ mic, nu viloaica. Intrebarea mea ramane. Fara ștouri pliz!

#105
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,561
  • Înscris: 10.08.2005
"Pana si in discursul public, nu s-a pus deloc accentul pe constientizarea importantei unui sistem imunitar solid in lupta cu virusul. Televiziunile pompeaza minut dupa minut pe frica si teroare si nu dau deloc sfaturi utile oamenilor cum ar fi: sa ne hranim sanatos, sa dormim suficient, sa ne facem analize regulat, sa ne verificam deficitul de vitamine si sa compensam daca e cazul, etc."


Tu esti cel care a inceput, nu eu.

Apoi despre sistemul imunitar se spune, doar ca ei ii spun comorbiditati.

 41ex, on 23 iulie 2020 - 19:00, said:

vad ca multi pasionati de masca stiu ca in cel mai bun caz ingreuneaza un pic raspandirea, adica nu se imbolnaveste tot blocul intr-o saptamana ci intr-o luna de exemplu. ati vazut ca expertii in domeniu spun chiar acum ca la iarna va fi din nou mult mai grava infectarea? deci, cand vreti sa-l luati, mai cu intarziere in toamna-iarna?
la iarna am fular

 odastramosilor, on 23 iulie 2020 - 19:26, said:


casa nu se imbolnaveste. Cum necum unul din ei a luat virusul, si cat a stat in casa cu simptome, nu a transmis la ceilalti. Vb de apartament cu 3 camere, deci spatiu relativ mic, nu viloaica. Intrebarea mea ramane. Fara ştouri pliz!
eu totusi am auzit ca se indeamna aerisiea incaperilor, oare de ce ?

#106
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 41ex, on 23 iulie 2020 - 19:09, said:

aici, in italia? eu am vazut la stiri cum aveau italienii strazile pline toata noaptea, fara masti, cand Romania si altii erau inca in carantina. deci?

a 2-a infectare inca nu e dovedita, cele mai multe studii spun ca sunt doar anticorpii..

cei care nu se infecteaza ori sunt asimptomatici defapt ori o explicatie e grupa 0, care defapt e majoritara, rezulta tot il iau majoritatea dar fara simptome grave.
Da,totu e o minciunaPosted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#107
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,561
  • Înscris: 10.08.2005
la servici cineva facea o gluma
masca protejeaza nasul si gura asa cum chilotii protejeaza curul si scula

chestie total adevarata, exista un motiv pentru care ii schimbam zilnic

Edited by MarianG, 23 July 2020 - 19:50.


#108
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,736
  • Înscris: 29.02.2004

 MarianG, on 23 iulie 2020 - 19:36, said:

"Pana si in discursul public, nu s-a pus deloc accentul pe constientizarea importantei unui sistem imunitar solid in lupta cu virusul. Televiziunile pompeaza minut dupa minut pe frica si teroare si nu dau deloc sfaturi utile oamenilor cum ar fi: sa ne hranim sanatos, sa dormim suficient, sa ne facem analize regulat, sa ne verificam deficitul de vitamine si sa compensam daca e cazul, etc."

sa ne hranim sanatos e una, sa combatem specific virusul e alta. Ai vazut vreun nutritionist sa fie chemat sa vb despre asta? Sau alt doctor? Ce ar fi bine sa consumam? Eu nu. Sa fie chemat unul de asta si sa fie dat obsesiv asa cum fac cu mesajele lor de teroare si purtatul mastii.

 MarianG, on 23 iulie 2020 - 19:36, said:

Tu esti cel care a inceput, nu eu.

exact, matale doar ma iei peste picior Posted Image o sa mananc pizza la 11 noaptea, iar fac burta Posted Image

 MarianG, on 23 iulie 2020 - 19:36, said:

Apoi despre sistemul imunitar se spune, doar ca ei ii spun comorbiditati.

eu totusi am auzit ca se indeamna aerisiea incaperilor, oare de ce ?

ce treaba au comorbiditatile cu alimentatia?
ce treaba are aerisitul incaperii cu faptul ca NU s-au imbolnavit? Ar fi mers ca argument in cazul in care ii salta pe toti 4. Dar uita ca in aerul ala n ecirculat, zile intregi, nu s-a transmis. Cum se explica?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate