Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Apometru stricat, consum prea mar...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 

Card 3G Connex vs. Zapp Internet Express 100

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#1
sly_d

sly_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 19.03.2006
Introducere:
ma gandesc la una din optiunile astea pt ca: nu am NICI o posibilitate de conectare decat dial-up sau GPRS, si posed un laptop.

vreau net de o calitate decenta pentru navigare si bineinteles ca tot omul si pt download (nu ma astept la zeci de giga!)

un abonament de max 50$ pt un serviciu de calitate este mai mult decat acceptabil.

Cuprins:
http://www.zapp.ro/offer/data/zie/
http://www.connex.ro...ard/tarife.html

Pe scurt:
la Zapp:
39$ modemul+ 39$/luna pt 100 ore de net la viteza de max 2,4Mbps in zonele de acoperire EV-DO..+ceva extra 36 ore valabile timp de 6 luni.

la Connex pt contract pe 2 ani:
card 3G gratuit+ reducere de 50% la abonamentul Unlimited Mobile Internet adica la 35$/luna(nu se specifica pe ce perioada)....viteza max 384kbps
**** la connex unlimited inseamna trafic max 1GB/luna


Daca ma puteti ajuta, astept cu mare interes opiniile voastre!!!

#2
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
As alege Zapp, mai ales ca au si prepay, modem cu 50 usd inclusi la 175 usd. 10 usd=7 ore. Se conecteaza in 2 sec, taxare la sec, incarci pagina si te-ai deconectat, deci de 7 ore stai cu lunile. Acoperirea Zapp e nationala, ai acoperire si in varf de munte, la 153 kb/s. si acoperirea ev-do e mai mare ca 3g de la Voda daca nu ma insel. Depinde acuma ce vrei tu sa faci. Daca vrei messenger, alege Voda, de ex. Daca vrei strict trafic alege Zapp. Daca vrei radio sa asculti, alege Voda.. Vezi tu, nu e simplu.

La chestii din astea nu e bine sa ai abo, so choose Zapp prepay.

La chestii din astea nu e bine sa ai abo, so choose Zapp prepay.

#3
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Cum zicea si Matthew, alegerea depinde maiales de modul tau de utilizare a Net-ului : ori taxarea la minut te avantajeaza (si atunci vei alege Zapp), ori taxarea la trafic este mai avantajoasa (si atunci vei alege Connex). Apoi vine si tipul semnalului în orasul în care esti, adica daca ai semnal 3G la Connex sau Ev-Do la Zapp.

#4
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004

 sly_d, on Mar 19 2006, 02:09, said:

Introducere:
ma gandesc la una din optiunile astea pt ca: nu am NICI o posibilitate de conectare decat dial-up sau GPRS, si posed un laptop.

vreau net de o calitate decenta pentru navigare si bineinteles ca tot omul si pt download (nu ma astept la zeci de giga!)

un abonament de max 50$ pt un serviciu de calitate este mai mult decat acceptabil.

Cuprins:
http://www.zapp.ro/offer/data/zie/
http://www.connex.ro...ard/tarife.html

Pe scurt:
la Zapp:
39$ modemul+ 39$/luna pt 100 ore de net la viteza de max 2,4Mbps in zonele de acoperire EV-DO..+ceva extra 36 ore valabile timp de 6 luni.

la Connex pt contract pe 2 ani:
card 3G gratuit+ reducere de 50% la abonamentul Unlimited Mobile Internet adica la 35$/luna(nu se specifica pe ce perioada)....viteza max 384kbps
**** la connex unlimited inseamna trafic max 1GB/luna
Daca ma puteti ajuta, astept cu mare interes opiniile voastre!!!


Sa mai zica cineva ca nu este o intelegere intre connex si orange sa tarifeze serviciile cam cu aceleasi preturi....internet nelimitat connex-70 usd si internet unlimited orange 70 usd... :death:  :death:  :death:

#5
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Pt heavy download pe DC++ la viteza mare si fara limitare la trafic ideal e Zapp EV-DO.
Pt verificat email si stat pe messenger non-stop merge si Connex 3G. Din pacate 384kbs maxim nu suna prea 'rapid' iar acoperirea 3G fata de EV-DO este cam pe la jumate.
Cred ca mai e si problema cu penetratul blocurilor din beton la 3G pt ca opereaza pe frecvente f mari fata de EV-DO.
  De fapt Cosconor ti-a expus f concis cum se pune problema <_<

#6
Rapana

Rapana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.01.2005
Mai trebuie sa iei in considerare si iesitul in afara tarii. Cu cardul de la Voda poti folosi retele 3G afara, pe cand, daca ai nevoie de net cu Zapp ......
Iar diferenta de viteza....se va micsora in anul acesta cand vor lansa HSDPA. Bine, probabil iti va trebui un alt card pentru asta

#7
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

 Masterboy, on Mar 19 2006, 06:16, said:

Pt heavy download pe DC++ la viteza mare si fara limitare la trafic ideal e Zapp EV-DO. Pt verificat email si stat pe messenger non-stop merge si Connex 3G. Din pacate 384kbs maxim nu suna prea 'rapid' iar acoperirea 3G fata de EV-DO este cam pe la jumate. Cred ca mai e si problema cu penetratul blocurilor din beton la 3G pt ca opereaza pe frecvente f mari fata de EV-DO.
384 kbps este o viteza foarte buna de browsing si download, mai ales ca nu esti limitat decat la viteza, nu si la timp.Pentru email si messenger merge absolut ok si EDGE. Problema la 3G este cu frecventa foarte mare de operare si cu problemele de acoperire indoor, mai ales la  cladiri de beton sau aglomerari urbane importante. Aceste surprize evident ca nu apar cu EV-DO.

#8
raduth

raduth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 19.05.2004
la 3g de la connex pt indoor au ei solutie, o antena pt cardul pcmcia care costa 18$ pls tva, a avut un prieten de-al meu probleme si a luat de la ei asa ceva acum 2 sapt si ii merge ok acum.un ex puteti gasi aici:
http://i.expansys.com/i/s/s115854.jpg

problema e urmatoarea:cand se va trece la hsdpa la sf acestui an la connex cardul nu o sa suporte decat umts.simul va fii ok si va merge fara probleme si la acelasi tarife probabil pe hsdpa.deci daca vei dori viteza de hsdpa va trebui sa vinzi cardul fara sim si sa iti iei un alt card de la ei la liber, probabil, ca nu are sens sa mai faci un contract, iar in acel card cu hsdpa sa pui simul acesta cu oferta redusa 50 % pe viata.
Cam complicat...

#9
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Deci ia-ti Zapp sa ai de la bun inceput broadband adevarat. 2.4 mb va fi viteza mare si peste 3 ani.

#10
valdur

valdur

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 06.02.2006

 sly_d, on Mar 19 2006, 02:09, said:

la Connex pt contract pe 2 ani:
card 3G gratuit+ reducere de 50% la abonamentul Unlimited Mobile Internet adica la 35$/luna(nu se specifica pe ce perioada)....viteza max 384kbps
**** la connex unlimited inseamna trafic max 1GB/luna

reducerea de 50% este pt. 2 (doi) ani!

#11
raduth

raduth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 19.05.2004
reducerea 50% este pe viata, cat timp nu reziliezi acel contract.
Si-a facut un coleg de servici si asa scrie in contract, reducere pe viata, nu doar pe 2 ani

#12
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Nu-a adeptul abonamenteloe pe termen lung la date, mai degraba prepay. BTW, unde locuiesti, daca nu te superi? Daca iti puneai problema de dial-up, inseamna ca nu ai nevoie de internt mobil neaparat. M-ar ajuta mult sa-ti dau un sfat daca mi-ai spune unde stai.

#13
sly_d

sly_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 19.03.2006
ok...deci suntem de acord ca ambele servicii suporta f bine messenger-ul si navigarea!

Intrebare:
Daca Voda te limiteaza prin "unlimited" :death: la 1GB cu o viteza MAX de 384kbps( si stim ca daca va fii 50%din viteza- majoritatea timpului- e super), atunci Zapp cu MAX 2,4Mbps (din care viteza medie am vazut pe forum e 500-600kbps) in 100 de ore nu iti ajung oare sa downloadezi mai mult de 1GB/luna?

*alternativa cu prepay mi se pare cam scumpa, nu am probleme cu angajamente pe termen lung daca furnizorul isi face treaba.
*HSDPA mai e pana ajunge, iar la introducere Voda poate considera ca abonamentul ce il inchei eu acum se refera la oferta curenta pt tipul serviciului curent.....PLUS ca Zapp oare nu va avea tot o evolutie la cresterea capacitatilor??...stie cineva cam care ar fi urmatoarea clasa de viteza pt Zapp, sau si-a atins maturitatea?

#14
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

 sly_d, on Mar 19 2006, 14:40, said:

*HSDPA mai e pana ajunge, iar la introducere Voda poate considera ca abonamentul ce il inchei eu acum se refera la oferta curenta pt tipul serviciului curent...
Nu, nu cred. HSPDA este o evolutie a UMTS-ului cum EDGE a fost o evolutie a GPRS-ului, asa ca este suficient sa ai un telefon sau un PC Card compatibil pentru a accesa reteaua HSPDA sau EDGE.

#15
Eagle657

Eagle657

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 02.06.2005

 sly_d, on Mar 19 2006, 15:40, said:

...deci suntem de acord ca ambele servicii suporta f bine messenger-ul si navigarea!

Intrebare:
Daca Voda te limiteaza prin "unlimited" :death: la 1GB cu o viteza MAX de 384kbps( si stim ca daca va fii 50%din viteza- majoritatea timpului- e super), atunci Zapp cu MAX 2,4Mbps (din care viteza medie am vazut pe forum e 500-600kbps) in 100 de ore nu iti ajung oare sa downloadezi mai mult de 1GB/luna?

*alternativa cu prepay mi se pare cam scumpa, nu am probleme cu angajamente pe termen lung daca furnizorul isi face treaba.
*HSDPA mai e pana ajunge, iar la introducere Voda poate considera ca abonamentul ce il inchei eu acum se refera la oferta curenta pt tipul serviciului curent.....PLUS ca Zapp oare nu va avea tot o evolutie la cresterea capacitatilor??...stie cineva cam care ar fi urmatoarea clasa de viteza pt Zapp, sau si-a atins maturitatea?
Urmatoare clasa de viteza la Zapp ar fi:

Quote

EV-DO Rev. A is a leading-edge wireless technology, which adds even higher data rates and higher system capacity, as well as improved QoS support for low-latency packet applications. It is a fully backward compatible standard and remains interoperable with deployed EV-DO networks and devices around the world. On the forward link, the peak data rate increases to 3.1 Mbps while the reverse link speed increases to a peak rate of 1.8 Mbps. The increased data rates on Rev. A's physical layer enable richer applications and services.
Mai multe detalii

Quote

Piermario DiPietro: În termeni de profitabilitate avem 80% voce și 20% date, iar în privința numărului de clienți – 15% date și 85% voce. Când am vorbit de menținerea poziției de lider pe partea de date m-am referit în special la EV-DO RevA care va fi disponibil la sfârșitul lui 2006. Astăzi suntem cu mult în fața competiției, o competiție care va evolua, dar așa vom face și noi și sunt încrezător că vom continua să ne descurcăm foarte bine pe partea de date.
Mai multe detalii

#16
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Cu alte cuvinte tot Zapp le da fum. Se pomeneste ceva de tarifare pe trafic in loc de tarifare pe durata? Asta ar fi interesant si le-ar da fum definitiv la restul.

#17
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

 matthew, on Mar 20 2006, 03:03, said:

Cu alte cuvinte tot Zapp le da fum. Se pomeneste ceva de tarifare pe trafic in loc de tarifare pe durata? Asta ar fi interesant si le-ar da fum definitiv la restul.
eu sper sa ramana la timp. mie nu mi-ar conveni la trafic.
recomand zapp. viteza overall mai buna si in orase ( mai multe cu acoperire evdo decat 3g) si in afara unde 15kB sunt mult mai buni decat 4kB de la gprs, si datorita costurilor mai mici. un mb descarcat pe zapp iese mai ieftin decat pe connex. sau la timp daca preferati, e mai ieftin la zapp.

#18
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
depinde ce preferi. o conexiune always on sau o conexiune gen dial-up. sunt multi cei care vor o taxare pe trafic pentru programe de instant messenger. prefer sa stau conectat pe gprs unde platesc numai traficul decat sa platesc la minut.
pentru fiecare utilizator exista cate o solutie......

Edited by bluehunt, 20 March 2006 - 15:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate