Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

De ce nu reusesc producatorii romani sa vanda in supermarketuri

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
494 replies to this topic

#379
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 22.03.2009

 maccip, on 02 august 2020 - 14:38, said:

Pai s-au dezvoltat, s-au adaptat cererii si reglementarilor. Nu asta era problema?  Ca-s prosti si nu stiu sa vanda. Uite-i ca-s destepti si vand.
Nu vand, pentru ca supermarketul face niste analize si daca nivelul de chimicale este prea ridicat, nu le cumpara marfa. In primul post exista si explicatia unui om din domeniu despre acest lucru. Cei din Matca si altii ca ei, se pacalesc singuri.

Quote

Toată lumea spune că de ce nu primește retail-ul și această tomată bulgărească (n.r. - tomatele extratimpurii produse în această perioadă). O primesc, numai că se fac niște analize și aceia care nu au respectat reguli de folosire a produselor primesc o amendă, iar dacă se găsesc reziduuri cu o substanță interzisă în România, amenda este de la 10.000 – 20.000 euro și distrugerea contractului cu producătorul. Dacă avem reziduuri peste normă, dar aceste produse sunt omologate, atunci se face o analiză. Asta va fi și în piețele agroalimentare cât de curând, și sper să fie așa.


#380
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,767
  • Înscris: 06.01.2007
Ba vand si in America rosii.
Posted Image

Sunt multi producatori acolo si probabil ca fiecare are standardul lui si un portofoliu de clienti (mici).

Edited by maccip, 02 August 2020 - 14:52.


#381
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 22.03.2009

 maccip, on 02 august 2020 - 14:51, said:

Ba vand si in America rosii.
Posted Image

Pot vinde si in Japonia, dar in supermarketurile din Romania nu intra. Asta este jalea mare, ca nu-i primesc in supermarketuri.

#382
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
A, si inca ceva: ma doare in cur ca plamadesc ceapa si cartofi si morcovi. O fac pentru profitul lor, nu-mi fac mie un serviciu. Plus ca...de altceva nu sunt in stare.

E o lume globalizata, pot sa le mananc si din alta parte / tara

Asertiunea asta am spus-o pentru samanatoristii si poporanistii tarzii.

#383
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 maccip, on 02 august 2020 - 14:34, said:


Poti sau nu poti. Eu nu stiu, tu se pare ca stii, probabil ca ai mai facut.
Poți să știi ceva din experiența proprie sau din experienta altora.

Nu am propus ca soluție de salvare a agriculturii să-și mute toți tarabele cu roșii real sau virtual la Pipera.

Am constatat că există oameni inventivi, capabili sa-și promoveze și să-și vândă marfa și altfel decât prin mijloacele clasice. Nu e o soluție pentru toată lumea.

#384
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,767
  • Înscris: 06.01.2007
Mai sunt si rosii roamnesti in supermarketuri. Dar dupa cum am zis, mai bune sunt in piata cand e sezonul lor, adica acum. Iar pretul depinde de la piata la piata. La piata Norilor totul e scump. La obor e mai ieftin si marfa mult mai diversa si mai de calitate. In rahova e ieftin si nu intotdeauna prost.
Noi nu luam rosii de la supermarket. Mai luam cherry, iarna, dar sunt proaste oricum.

#385
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 maccip, on 02 august 2020 - 14:43, said:

Eu cunosc pe cineva din Matca. Le injecteaza de le ies fulgii. Ei nu mananca rosile pe care le vand. Se imbolnavesc de pamani de la lucratul prin solare cu chimicale, nu mai vor sa se imbolnaveasca si la stomac sau cine stie pe unde de la chimicale.

O, vai, dar cum....Nu muncesc ei din greu ca sa manance populatia, intelectualii, studentimea? (sper ca va amintiti textele care legitimau slaba instruire intelectuala a acestei paturi, prin aceea ca...da de mancare Tarii, dom'ne!)

Vai...cum, sunt injectate? Nu se poate asa ceva...Bunul si corectul taran romanesc...

* nu am nimic cu tine maccip - din contra, sustin ceea ce spui, cu o nota de revolta personala

Edited by cattavencu, 02 August 2020 - 14:58.


#386
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

 Manasu, on 02 august 2020 - 14:00, said:

Mai taie din minciuni, laptele in supermarket costa de la 3 lei/l.

Ia uita-te cat e unul din asta: https://napolact.ro/...a-ardealului-35

Singurul care are cat de cat gust.

#387
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 maccip, on 02 august 2020 - 14:38, said:


Pai s-au dezvoltat, s-au adaptat cererii si reglementarilor. Nu asta era problema?  Ca-s prosti si nu stiu sa vanda. Uite-i ca-s destepti si vand.
De ce le baga chimicale? Sa creasca mai repede, sa se coaca in mai? Sa tina mai mult la transport? Asta.. ramane de vazut. Si nici nu prea ne intereseaza. Noi stim ca le injecteaza si cu asta-basta.
Dar bine ca vand, probabil ca au toate avizele.

Dar intrebarea care ramane in aer. Oare nucum va asta e metoda prin care reusesti in agricultura? Pare o reteta sigura. N-o fi unica?
S-au dezvoltat. Și s-au dezvoltat pentru că au văzut exemple în zona lor, pe care le-au adoptat. Sunt deci informați și educați din punctul asta de vedere.

Dezvoltarea fermierilor e o problema, faptul că unii, producători mari sau mici fermieri vând mizerii, e o alta.

Cred ca fermierii se pot dezvolta și fără să vândă produse improprii consumului. Evident, niște legume și fructe care sunt și gustoase vor costa mai mult, nu se poate și bun și ieftin când vine vorba de agricultura.

#388
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

 cattavencu, on 02 august 2020 - 14:57, said:

O, vai, dar cum....Nu muncesc ei din greu ca sa manance populatia, intelectualii, studentimea? (sper ca va amintiti textele care legitimau slaba instruire intelectuala a acestei paturi, prin aceea ca...da de mancare Tarii, dom'ne!)

Vai...cum, sunt injectate? Nu se poate asa ceva...Bunul si corectul taran romanesc...

* nu am nimic cu tine maccip - din contra, sustin ceea ce spui, cu o nota de revolta personala

 cattavencu, on 02 august 2020 - 14:55, said:

A, si inca ceva: ma doare in cur ca plamadesc ceapa si cartofi si morcovi. O fac pentru profitul lor, nu-mi fac mie un serviciu. Plus ca...de altceva nu sunt in stare.
E o lume globalizata, pot sa le mananc si din alta parte / tara
Asertiunea asta am spus-o pentru samanatoristii si poporanistii tarzii.

Fix atitudinea asta ne-a adus unde suntem. Entitlementul unora care au avut "noroc" sa li se mute stramosii la oras cu o generatie in urma :))
Puteam avea alimente "bio" pt toata populatia si sa mai dam si la altii. Nah, noi mancam gunoaiele altora. Usturoi din China, ceapa din Polonia. Pt gust se adauga Maggi.

#389
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

 Manasu, on 02 august 2020 - 14:06, said:


Ce e atat de complicat? Supermarketul le spune ca nu le cumpara marfa, pentru ca nu produc suficient si nu pot asigura cantitatile necesare. Cei care s-au asociat reusesc sa vanda in supermarketuri, cei care nu s-au asociat nu au nicio sansa. Au trecut trei decenii de cand s-a schimbat sistemul comunist, dar taranii romani lucreaza pamanturile la fel ca in anii '90. Nu se adapteaza deloc cerintelor pietei actuale, fiecare dintre ei vrea sa fie stapan pe bucata lui de teren, preferand sa fie la mana samsarilor, in loc sa se asocieze si sa vanda direct magazinelor.
normal ca e așa având în vedere ca singura varianta pentru ei este o viață de câine în plantațiile din Europa... ce alternative oferă la ora actuală statul român unui agricultor de subzistenta pentru ca el să renunte la bucata lui de pământ?, pai aia in Europa au oferit industria mai nene, acolo care renunța aveau alternative...

 maccip, on 02 august 2020 - 14:18, said:


Uite, iti zic eu ca-s nascut si crescut la tara.
Daca de maine m-as apuca sa produc acolo la mine rosii, n-as avea ce sa fac cu ele, nu as avea cu cine sa ma asociez si nici sa fac afaceri cu supermarketul.
Daca m-as fi nascut in Matca de Galati, probabil ca situatia ar fi fost diferita, acolo sunt multi producatori, au un lant de distributie, au destul a forta pentru a-si putea vinde marfa sa nu ramana cu ea.
Unii s-au axat pe distributie, altii pe productie. Dar asta e o chestie a comunitatii locale, statul nu a facut nimic, eventual ceva care sa-i incurce, in niciun caz sa-i ajute. E rezultatul experientei unei comunitati locale si toate reoatiile economice se bazeaza pe relatiile din mica comunitate.


Dar nu merge facut la fel peste tot, desi peste tot exista agricultura. Ala e un caz fericit si izolat, desi naiba stie ce probleme mai au si ei pe-acolo, toti trag de ei sa-i suga de bani, de la asiguratori, la institutii, la organele de control, absolut toti incearca sa capuseze si ei cate un banut din munca acelor oameni.

De aia zic ca e usor de criticat cand nu ai de-aface cu fenomenul in realitatea de la teren. Critici se gasesc cu milioanele, pentru critica nu-ti trebuie decat o tastatura.
Au pe dracu bre aia de la matca asta au, au un ango la marginea localității asta au.

#390
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Slick0r, on 02 august 2020 - 15:13, said:

Fix atitudinea asta ne-a adus unde suntem. Entitlementul unora care au avut "noroc" sa li se mute stramosii la oras cu o generatie in urma Posted Image)
Puteam avea alimente "bio" pt toata populatia si sa mai dam si la altii. Nah, noi mancam gunoaiele altora. Usturoi din China, ceapa din Polonia. Pt gust se adauga Maggi.

Problema mea e meltenismul rural, lipsa de valoare si de scoala a (aproape) oricarui exemplar din rural luat.

Nu contest ce le iese din maini / munca. Ci jegul moral, infectia de caracter, prostia congenitala de care dau dovada, ori de cate ori am ocazia sa iau contact cu aceasta pleava (sudul tarii e rege la asta).

Daca imi ofera 3 cartofi, 5 morcovi si 2 fire de ceapa si (pe banii respectivi) isi trimite plozii la oras, eu zic pas la acele legume si prefer sa nu le vad progeniturile infestand orasul.

Pulimea asta ne-a dus de rapa, nu faceti pe prostii, nu ii scuzati indaratul legumelor lor.

Eu ma aflu in Bucuresti din 1913, nu sunt o vinitura (venita pe filiera industriala) saptezecista sau, si mai rau, o scursura venita la capatuiala dupa 1989.

Am vazut orasul asta decazand sub viniturile provinciei, crede-ma (si intelege-ma, daca poti). Vinituri care au facut viata un iad,celor aflati deja in oras. Cu metenismul, plozii, lipsa lor de know-how orasenesc. Ah, si cu atitudinea aia de demanding, sa le dea viata de toate. Cu gura lor mare. Ca li se cuvine. Ca-s vinituri ce-au dus-o prost. Si tre' s-o duca bine acum, evident, pe seama alora ce tre' sa-i primeasca si sa vietuiasca alaturi de ei. Din ce in ce mai multi.

Edited by cattavencu, 02 August 2020 - 16:02.


#391
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

 cattavencu, on 02 august 2020 - 14:43, said:



Nimeni destept nu se va face politist. Nimeni destept nu va ajunge agent de paza. Nimeni casier. Nimeni motostivuitorist.
Altfel, i-ai vedea pe oamenii astia prin teatre sau pe la muzee, comentand operele de arta sau spectacolele.

Astia sunt pleava societatii - problema e ca Statul le da emfaza statutului, o anumita seva a unei importante (in ochii lor, cum se vad ei pe sine) pe care nu ar avea-o altfel. Categoriile astea de oameni ar fi rejectate in mediul privat (si altceva nici nu merita). Nu sunt in stare sa inteleaga o intrare in depozit sau un bill of lading. Poti sa tragi o flegma pe "big picture-ul" lor asupra vietii, in general.

Statul le intinde o mana de ajutor (pe banii alora mai destepti si carora le-a placut scoala mai mult decat statul pe gard in fata ei) si le ofera situatia in care sa se poata crede si ei "cineva".

Nu poti sa educi mediul rural "cu 9 frati", nu va mai iluzionati. Prostia s-a nascut la sat. Mediul rural a fost cel mai prostibil posibil in astia 30 de ani. Multi din ei au fost ineptii care au votat "in corpore" PDSR/PSD, pana le-a fost inclusiv lor atat de rau si au ales sa plece. Emigrare care, unora, le-a mai deschis ochii si - vai, ce ironie - in prezent sunt anti pesedisti, iar prostii ramasi in tara isi pun sperantele in acesti lumpeni, dintr-o data vazuti ca salvatorii neamului.

Accesul mediului rural la orase, dupa 1990, a fost pieirea oraselor. La fel, accesul acestor mase de prosti in decizia publica, a distrus orice buna directie spre care sa ne putem indrepta.

Marile proiecte se fac cu o mana de oameni, bine scoliti. Nu cu toata prostimea venita la decizie.

Cred ca dintre toate mediile rurale ale tarilor din UE, al nostru e cel mai retrograd si infect.

Scoala Ardeleana n-ar fi avut nici un succes daca ar fi fost pusa la aceeasi masa decizionala cu cohortele de analfabeti rurali contemporani ei.
Aia i nene, astia din rural au stricat toată societatea românească... nu intelectualii din urban lacomi si hapsani care au fost la frâiele societății si care pentru îmbogățire personală au inventat facultatile private unde apoi toți proștii si au luat diplome si au împânzit aparatul de stat care conduce România..., o țară condusă de proști, niciodată nu se v a dezvolta..

 cattavencu, on 02 august 2020 - 15:54, said:



Problema mea e meltenismul rural, lipsa de valoare si de scoala a (aproape) oricarui exemplar din rural luat.

Nu contest ce le iese din maini / munca. Ci jegul moral, infectia de caracter, prostia congenitala de care dau dovada, ori de cate ori am ocazia sa iau contact cu aceasta pleava (sudul tarii e rege la asta).

Daca imi ofera 3 cartofi, 5 morcovi si 2 fire de ceapa si (pe banii respectivi) isi trimite plozii la oras, eu zic pas la acele legume si prefer sa nu le vad progeniturile infestand orasul.

Pulimea asta ne-a dus de rapa, nu faceti pe prostii, nu ii scuzati indaratul legumelor lor.

Eu ma aflu in Bucuresti din 1913, nu sunt o vinitura (venita pe filiera industriala) saptezecista sau, si mai rau, o scursura venita la capatuiala dupa 1989.
ce ușor este să dai vina pe alții.. asa după posturile tale si eu as putea spune ca esti un dobitoc infect dar eu fiind de la țară din sud nu spun asta :)))

#392
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 silesax, on 02 august 2020 - 15:44, said:

normal ca e așa având în vedere ca singura varianta pentru ei este o viață de câine în plantațiile din Europa... ce alternative oferă la ora actuală statul român unui agricultor de subzistenta pentru ca el să renunte la bucata lui de pământ?, pai aia in Europa au oferit industria mai nene, acolo care renunța aveau alternative...


Au pe dracu bre aia de la matca asta au, au un ango la marginea localității asta au.

ce i-a oprit pe toti sa se scoleasca putin? macar putin?

agatatul de gardurile scolii si puiala de tineri - reteta perfecta pentru saracie si dusul la legume in vest

nu am vazut niciodata in vreun exponent al mediului rural vreo dorinta de invatare, de a-si depasi conditia aia de cacat. Familia niciodata nu ii impinge sa invete. Ii lasa asa cum sunt.

Ajung iubitori de BMW pisicuta, tartani de discoteca rurala, ce mor in drum spre casa dimineata, eventual si cu alti nevinovati cu ei (ma refer de pe contrasens, ca cine se suie in masina cu ei, tot ca ei sunt).

Pleava asta infecta e azi "coloana" acestor plaiuri romanesti.

 silesax, on 02 august 2020 - 16:00, said:

Aia i nene, astia din rural au stricat toată societatea românească... nu intelectualii din urban lacomi si hapsani care au fost la frâiele societății si care pentru îmbogățire personală au inventat facultatile private unde apoi toți proștii si au luat diplome si au împânzit aparatul de stat care conduce România..., o țară condusă de proști, niciodată nu se v a dezvolta..


ce ușor este să dai vina pe alții.. asa după posturile tale si eu as putea spune ca esti un dobitoc infect dar eu fiind de la țară din sud nu spun asta Posted Image))

E vina voastra, Sile, ca scoala ramane un deziderat, mereu, generatie cu generatie...

E vina voastra ca ajungeti maxim taximetristi (si ca va mai si complaceti in stadiul asta, e o etapa de sus a vietii de adult, ce sa zic...)

E vina voastra ca va simtiti - cateodata - exclusi de la anumite discutii. Sau ca nu intelegeti -defel! - lumea in care viermuim toti, si voi, si noi. Si ca - drept urmare - vi se pare totul ostentativ, orice e nou, chiar si un amart de card de plati online...

Edited by cattavencu, 02 August 2020 - 16:21.


#393
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Voi i ați oprit, voi astia plini de venin si de ură pe mediul rural, de a lungul timpului v ați batut joc de scoala din mediu rural si ati trimis acolo să îi învețe pe cei mai slabi învățători si profesori. Pentru voi cei din orașe ați pastrat ce era mai bun... restul care luau un 5 tras de par la titularizare i ati trimis celor din rural.

#394
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 silesax, on 02 august 2020 - 16:00, said:

Aia i nene, astia din rural au stricat toată societatea românească... nu intelectualii din urban lacomi si hapsani care au fost la frâiele societății si care pentru îmbogățire personală au inventat facultatile private unde apoi toți proștii si au luat diplome si au împânzit aparatul de stat care conduce România..., o țară condusă de proști, niciodată nu se v a dezvolta..


ce ușor este să dai vina pe alții.. asa după posturile tale si eu as putea spune ca esti un dobitoc infect dar eu fiind de la țară din sud nu spun asta Posted Image))

Poti sa spui, ca nu ma supar. N-am de ce. Nu dau report. Am avut si am o alta viata. Epitetele nu ma prost dispun.
Pana la urma, forumul ar trebui sa fie si un loc de racorire. Vorbesc serios. Sa fie mai liber la sudalme si altele asemenea.

*v a? vezi ca vorbesti de funie in casa spanzuratului...

Conditia e greu de depasit...

Edited by cattavencu, 02 August 2020 - 16:20.


#395
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Hai să ieșim din idioțenia oraș versus sat.

Edited by neur0, 02 August 2020 - 16:17.


#396
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 silesax, on 02 august 2020 - 16:16, said:

Voi i ați oprit, voi astia plini de venin si de ură pe mediul rural, de a lungul timpului v ați batut joc de scoala din mediu rural si ati trimis acolo să îi învețe pe cei mai slabi învățători si profesori. Pentru voi cei din orașe ați pastrat ce era mai bun... restul care luau un 5 tras de par la titularizare i ati trimis celor din rural.

Curiozitatea, dorinta de a sti - nu v-a oprit nimeni de la ele.

Dar in rural e mai simplu sa te dai ca fiind ocupat cu prasila, cu sapa la vie.

Sau sa pari tata de familie - ca te-ai casatorit la 19 ani si ai plozi, oh, ce vitejie sociala!

Imbunatatirea de sine s-a dus dracului pe un plan secundar... Si fix imbunatatirea aia v-ar fi adus un trai mai bun.

*nu am nimic cu tine. Pur si simplu, sunt fraze adresabile intregului mediu rural, necunoscator, dar veleitarist

 neur0, on 02 august 2020 - 16:17, said:

Hai să ieșim din idioțenia oraș versus sat.

Nu prea putem.

De acolo, de la sat, vin multi. E cauza pentru realitatea de azi.
Meltenismul e nascut la tara, Neuro. Oamenilor astora trebuie sa le arati realitatea.

Melteneala de care ne lovim toti in oras nu e de azi, de ieri si are o cauza clara si trasabila: ruralul si mediul t.iganesc.. Sa ne facem ca n-o vedem, e o tampenie, e ca si cum trebuie sa inghitim galusca plina de venetici.
Eu nu o sa inghit chestia asta.

E dezbinare? Poate. Dar e buna spre a sti ce zace in viscerele fiecaruia. Ca prea jucam un teatru pe strada, un teatru al tolerantiei si al simpatiei. De fapt, noi urandu-ne copios unii pe altii.

Cei mai non-valuable se vor impuia cel mai mult - luati-o ca pe un postulat. Si dupa ce acceptati axioma, suportati-i in societate.

Edited by cattavencu, 02 August 2020 - 16:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate