Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?
 

De ce nu reusesc producatorii romani sa vanda in supermarketuri

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
494 replies to this topic

#343
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 27.12.2016

View PostSlick0r, on 02 august 2020 - 07:10, said:

Fratioareeeeeee
Am observat ca ai dese momente din acestea cand esti incoerent si te certi singur, urli pe forum fara sens, incercand sa atragi in circul tau si pe altii.
Vad ca incerci cu diferiti useri, dar majoritatea nici nu te mai baga in seama - si eu o sa procedez la fel. Spor la urlat.

#344
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Ca să revenim la subiect, producătorii români nu prae vând prin supermarketuri și hypermarketuri pentru că:

-au producție destul de mică
-li se impun tot felul de taxe, precum taxe de raft, taxe pentru reclamă, taxe pentru promoții, taxe de înmagazinare

Ar trebui să facă asociații de producători care să poată asigura o cantitate mai mare de produse, ar trebui să aibe silozuri și depozite frigorifice unde să țină marfa. Statul ar trebui să-i ajute putin prin legislație, pentru că raportul dintre producători și marile lanțuri comerciale este net în defavoarea producătorilor. Ar mai trebui să-i ajute puțin si la capitolul educație financiară, legi care să le confere sprijin pentru a realiza asociatii și stimulente, eventual din fonduri europene pentru a putea construi depozite, silozuri, pentru a putea consttrui parcuri auto.

Edited by neur0, 02 August 2020 - 13:31.


#345
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,836
  • Înscris: 06.01.2007
Asocierea fermierilor pana la o masa critica poate duce la un cuvant greu de spus si de ignorat de catre supermarketuri. Deocamdata ele au cuvantul cel mai greu de spus si cred ca vor avea in continuare.
Din pacate la noi asocierea se face pe principii sindicale, unul isi face asociatie si ceilalti devin practic sclavii lor, acea asociatie devine o metoda prin care supermarketurile isi impun unidirectional politica.
La fel ca si celelalte sindicate de pe la noi. Niciodata nu reprezinta angajatul ci invers, forteaza angajatul sa faca anumite chestii(gen greva), dupa interesele altora din afara. Adica au rolul fix inversat.

Edited by maccip, 02 August 2020 - 13:40.


#346
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
revenind la început, producătorii români nu prea vand in supermarket pentru ca nu se vrea nene, daia nu vând, pentru ca dacă se vrea, atunci vindeau. punct.

#347
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postmaccip, on 02 august 2020 - 13:39, said:

Asocierea fermierilor pana la o masa critica poate duce la un cuvant greu de spus si de ignorat de catre supermarketuri. Deocamdata ele au cuvantul cel mai greu de spus si cred ca vor avea in continuare.
Din pacate la noi asocierea se face pe principii sindicale, unul isi face asociatie si ceilalti devin practic sclavii lor, acea asociatie devine o metoda prin care supermarketurile isi impun unidirectional politica.
La fel ca si celelalte sindicate de pe la noi. Niciodata nu reprezinta angajatul ci invers, forteaza angajatul sa faca anumite chestii(gen greva), dupa interesele altora din afara. Adica au rolul fix inversat.
Ministerul Agriculturii ar trebui să informeze și să educe fermierii. Să le ofere algoritmi simpli  pentru a reuși să se dezvolte.
Statul ar trebui să intervină și legislativ.

#348
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View PostReniz, on 02 august 2020 - 08:21, said:


Am observat ca ai dese momente din acestea cand esti incoerent si te certi singur, urli pe forum fara sens, incercand sa atragi in circul tau si pe altii.
Vad ca incerci cu diferiti useri, dar majoritatea nici nu te mai baga in seama - si eu o sa procedez la fel. Spor la urlat.

Ma sidereaza imbecilitatea. Bafta!

#349
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,836
  • Înscris: 06.01.2007

View Postneur0, on 02 august 2020 - 13:43, said:

Ministerul Agriculturii ar trebui să informeze și să educe fermierii. Să le ofere algoritmi simpli  pentru a reuși să se dezvolte.
Statul ar trebui să intervină și legislativ.
Fermierii nu sunt oameni de afaceri, asta-i realitatea. Ei se ocupa cu agricultura, cu ce stiu ei sa faca mai bine. Nu poti avea pretentia de la un om sa stie si de-aia si de-ailalta.
Desigur, ideal e sa stii de toate, cei care stiu, au sanse mai bune sa reuseasca, au si reusit unii.
Dar majoritatea lor fac agricultura de care profita alti smecheri. Astia ar trebui protejati, nu ma pricep cum, dar stiu ca ar trebui.

#350
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View Postneur0, on 02 august 2020 - 13:43, said:


Ministerul Agriculturii ar trebui să informeze și să educe fermierii. Să le ofere algoritmi simpli  pentru a reuși să se dezvolte.
Statul ar trebui să intervină și legislativ.

In 2020 mai avem asteptari de la statul roman? Eu ma mir ca mai au saracii voie sa vanda catre consumatori si nu-i obliga sa-si faca SRL si sa vanda catre kaufland/lidl/auchan.

Chiar azi am stat de taina cu un nene de la care iau lapte si branza, i-a picat fata cand i-am zis ca un litru de lapte in supermarket e 7.3 lei. El il da cu 3.5 si e lapte, nu apa.

Edited by Slick0r, 02 August 2020 - 13:56.


#351
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,868
  • Înscris: 05.08.2014

View Postmaccip, on 02 august 2020 - 13:39, said:

Asocierea fermierilor pana la o masa critica poate duce la un cuvant greu de spus si de ignorat de catre supermarketuri.
De zeci de ani li se spune sa se asocieze. Nu s-a intamplat, nici nu se va intampla prea curand.


View PostSlick0r, on 01 august 2020 - 11:51, said:

Daca tu crezi ca babele cu 3kg de rosii la poarta se duc sa le cumpere din engros si dupa le vand la supermarketuri, ce dracu sa mai zic Posted Image vine duba Auchan sa cumpere de la poarta, nu? Posted Image))
Dupa ce ca esti facut gramada mai si semnalizezi!! Nu despre babe care vand 3 kg de rosii era vorba, berbecule --- aia din articol sunt samsari care vand cu sacii sigilati.

#352
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,836
  • Înscris: 06.01.2007

View Postsilesax, on 02 august 2020 - 13:40, said:

revenind la început, producătorii români nu prea vand in supermarket pentru ca nu se vrea nene, daia nu vând, pentru ca dacă se vrea, atunci vindeau. punct.
Ajung uni sa vanda in piete scumpe. Spre exemplu aici la mine, in piata produsele sunt si de 3-4 ori mai scumpe decat la supermarket(megaimage), calitatea lor e in general mai buna. Zic in general, deoarece ai si sansa unica de a cumpara la pret triplu calitate la jumate.
Noi cumparam din piata in general, dar unora li se pare injositor sa intre intr-o piata si cumpara doar din supermarket.
Dar au si ei dreptatea lor, in momentul cand se intampla sa cumperi la pret triplu o calitate la jumate, dupa cum am zis.
Problema la micii producatori e ca nu controleaza lantul pana la consumator si pe parcurs apar tot felul de smecheri care se folosesc de increderea in produsele de la micii producatori ca sa vanda produse de calitate jalnica la preturi mari. Aici in zona asta ar trebui verificari, sau ceva cat mai nebirocratic. Dar la noi te-ar pune sa mai obtii inca 3 vize si 4 certificari numa sa nu-si miste rahatii aia cururile de prin birouri si sa analizeze adevarurile lingand hartii.

#353
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
la noi îl vând cu 1 leu

#354
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View Postmaccip, on 02 august 2020 - 13:51, said:


Fermierii nu sunt oameni de afaceri, asta-i realitatea. Ei se ocupa cu agricultura, cu ce stiu ei sa faca mai bine. Nu poti avea pretentia de la un om sa stie si de-aia si de-ailalta.
Desigur, ideal e sa stii de toate, cei care stiu, au sanse mai bune sa reuseasca, au si reusit unii.
Dar majoritatea lor fac agricultura de care profita alti smecheri. Astia ar trebui protejati, nu ma pricep cum, dar stiu ca ar trebui.

Din fericire pt consumatorii de produse luate de pe marginea drumului si din portbagaje, ca in evul mediu, majoritatea taranilor nu au aspiratii de X5 si concedii in ibiza. Profitul e ilar la cata munca inseamna agricultura de subzistenta.

#355
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,836
  • Înscris: 06.01.2007

View PostBibulus, on 02 august 2020 - 13:57, said:

De zeci de ani li se spune sa se asocieze. Nu s-a intamplat, nici nu se va intampla prea curand.
Dar tu te-ai asociat cumva sa vezi cum e?
E usor sa critici cand nu cunosti realitatea.

#356
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 25.12.2016

View PostSlick0r, on 02 august 2020 - 13:56, said:

Chiar azi am stat de taina cu un nene de la care iau lapte si branza, i-a picat fata cand i-am zis ca un litru de lapte in supermarket e 7.3 lei. El il da cu 3.5 si e lapte, nu apa.
Mai taie din minciuni, laptele in supermarket costa de la 3 lei/l.

#357
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postmaccip, on 02 august 2020 - 13:51, said:

Fermierii nu sunt oameni de afaceri, asta-i realitatea. Ei se ocupa cu agricultura, cu ce stiu ei sa faca mai bine. Nu poti avea pretentia de la un om sa stie si de-aia si de-ailalta.
Desigur, ideal e sa stii de toate, cei care stiu, au sanse mai bune sa reuseasca, au si reusit unii.
Dar majoritatea lor fac agricultura de care profita alti smecheri. Astia ar trebui protejati, nu ma pricep cum, dar stiu ca ar trebui.
Nu-s oameni de afaceri și nu am pretenția să devină extrem de pricepuți în afaceri. Dar puțină educație, făcută cât mai simplu, nu ar strica. Luate exemple concrete despre fermieri care au accesat fonduri, au construit depozite, au cumpărat mașini agricole, pesticide, îngrășăminet etc, au produs marfă și au reușit să o vândă. Oamenii învață ușor din exemple simple. Dacă văd că unul din sat face ceva și se descurcă, pot încerca și ei.

Cred că fermierii prin alte țări sunt mai informați și știu mai bine ce drepturi au, ce fonduri pot accesa și ce pot să facă pentru e le merge "afacerea".

#358
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pai da bre macipule, pai cum dracu să ajungă producatorii in piață daca piața PRODUCATORILOR e plina de țigami borâți care au cate 5 mese să vândă si sunt mână în mână cu scârbele spăgare de la administratia pietelor, tu le dumnezeii ma mii lor, ca nu mai găsești un loc unde să vinzi 😡😡😡😡

#359
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 25.12.2016

View Postmaccip, on 02 august 2020 - 13:59, said:

Dar tu te-ai asociat cumva sa vezi cum e?
E usor sa critici cand nu cunosti realitatea.
Ce e atat de complicat? Supermarketul le spune ca nu le cumpara marfa, pentru ca nu produc suficient si nu pot asigura cantitatile necesare. Cei care s-au asociat reusesc sa vanda in supermarketuri, cei care nu s-au asociat nu au nicio sansa. Au trecut trei decenii de cand s-a schimbat sistemul comunist, dar taranii romani lucreaza pamanturile la fel ca in anii '90. Nu se adapteaza deloc cerintelor pietei actuale, fiecare dintre ei vrea sa fie stapan pe bucata lui de teren, preferand sa fie la mana samsarilor, in loc sa se asocieze si sa vanda direct magazinelor.

#360
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,836
  • Înscris: 06.01.2007
De la 3lei la 8 lei sau mai mult, desi la 3lei eu nu am vazut. La mega e 12 lei 1.4 litri, laptele de-l mancam noi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate