Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ
 Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 

Comenzi Amazon in perioada asta

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
vin astia de la dhl si ups prin sate la 40-50 km de oras?
cu standard shipping nu cred ca are rost in perioada asta ca astia au inchis toate oficiile rurale si daca vine cu posta e clar ca nu mai vezi coletul

#20
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005
E posibil sa nu mearga chiar in fiecare zi insa merg in mod garantat, indiferent de numarul de km de la sediul lor pana la adresa de livrare.
Standard de la UPS si Economy de la DHL vin cu camionul in tara si livreaza ei.

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,214
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMount_Yerrmom, on 17 aprilie 2020 - 15:15, said:

Cred ca are legatura cu restrictiile cauzate de corona.

Apoi, e vorba de o carte mai speciala, publicata in SUA. S-ar putea nici sa nu fie in Germania in momentul asta si sa trebuiasca s-o aduca din SUA.

Am comandat din SUA acum o luna o carte pentru fi-miu care costa 20 de dolari si pentru care am platit 60 de dolari transportul. A venit tot in vreo trei saptamani cu UPS.

Sigur, am dat mult si pe carte si pe transport. Daca mai aveam rabdare cateva luni sa se potoleasca nebunia poate economiseam 1/3 din bani dar n-am mai avut rabdare Posted Image

Data viitoare incearca cu DHL.

E mult mai rapid si mult mai ieftin.
Am avut 12 masti de trimis in tara.

UPS: $160, 9 zile
UPS: $250, 4 zile
DHL, $156, 3 zile

#22
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005
Valabil doar cu SUA, unde DHL este varza si incearca sa-si recastige pozitia de jucator important prin preturi mai mici.

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,773
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

vin astia de la dhl si ups prin sate la 40-50 km de oras?
UPS-ul mai lucreaza si cu Fan Courier iar DHL-ul depinde de tipul expeditiei - Posta Roamna sau Urgent-Cargus.

Quote

Data viitoare incearca cu DHL.
M-ar mira. ptr un DVD din state am asteptat 2 zile sa ajunga un tara si 12 sa-l scoata din vama DHL-ul.
Alt DVD cu UPS l-am avut deja in 3 zile. De-atunci am cerut ca ptr comenzile din afara EU sa nu mai imi livreze cu DHL. Si au trimsi doar cu UPS.
La firma lucram mult cu DHL - numai batai de cap si intarzieri si de 2 saptamani in vama.

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,214
  • Înscris: 20.10.2015

View Postghevasalie, on 25 aprilie 2020 - 17:23, said:

Valabil doar cu SUA, unde DHL este varza si incearca sa-si recastige pozitia de jucator important prin preturi mai mici.

Da, DHL nu lucreaza pentru profit, :lol:

View Posteiffel, on 27 aprilie 2020 - 12:30, said:

La firma lucram mult cu DHL - numai batai de cap si intarzieri si de 2 saptamani in vama.

La vama depinde cu ce broker lucrati voi

#25
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu alegi tu brokerul vamal la dhl. Iar la timișoara vămuire cu dhl e nebunie totală.

#26
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005

View PostTsunnnami, on 28 aprilie 2020 - 04:56, said:

Da, DHL nu lucreaza pentru profit, :lol:
La vama depinde cu ce broker lucrati voi

Si uite cum ai mai adunat un post dandu-ti cu parerea in niste probleme pe care nu le cunosti.
Daca un curier national iti duce un plic cu 15 lei si DHL iti duce acelasi plic si la aceeasi adresa cu 50 de lei, inseamna ca primul nu face profit? Am presupus ca ai mai multe notiuni despre afaceri, nu te faulta singur.
In pretul platit pentru transport la DHL intra si vamuirea produselor asa ca de ce broker vorbim aici?

Edited by ghevasalie, 28 April 2020 - 06:31.


#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,773
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

La vama depinde cu ce broker lucrati voi   
DHL-ul are "brokerii" sai. Mai exact parti terte car fac vamuirea in numele DHL.

Stai sa vezi ca iti mai cer si bani ptr "serviciile" lor.
Pe langa ca tu te ocupi de completarea a nu stiu cate hartii si formulare.

De fiecare data - vorbim de Amazon - trebuie sa le zici ca toate taxele le plateste Amazon ca tu le-ai platit catre Amazon cand ai comandat.
La UPS pur si simplu imi vine SMS ca imi livreaza coletul. Nimic de completat - completeaza ei toate formularele, in numele Amazon. Nu tu zeci de mailuri cu acte, somatii, etc.

#28
mariusqwerty

mariusqwerty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.08.2014

View PostMount_Yerrmom, on 24 aprilie 2020 - 20:15, said:

Am primit coletul azi.

Comanda pe 16.04, livrarea pe 24.04.

Initial termenul estimat de livrare a fost intre 01.05-18.05.



Eo nu va inteleg, tata, de ce sunteti asa de agitati ca vine un colet azi, maine sau poimaine.

Parca ati astepta o gura de aer fara de care ati muri.
Aici nu e vorba că vin cu o zi, două mai târziu , că aşa e , nu moare nimeni dacă întîrzie un pic comanda. Dar s-a exprimat o părere pe acest topic că s-ar putea să nu vină de loc......ceea ce e grav .....că AMAZON îţi ia banii din cont în primele 10 minute, după ce a confirmat primirea comenzii....deci au o responsabilitate faţă de client.
Cu această ocazie, confirm şi eu că a sosit o comandă făcută de mine pe data de 19 aprilie. A sosit pe 27 aprilie, exact când a fost programată-
Remarc deasemenea cu satisfacţie, că AMAZON lucrează acum cu FAN COURIER, nu mai lucrează cu Urgent Cargus. FAN COURIER sunt mult mai serioşi- Punct.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,773
  • Înscris: 15.06.2004
Am zis mai sus:

Quote

UPS-ul mai lucreaza si cu Fan Courier iar DHL-ul depinde de tipul expeditiei - Posta Roamna sau Urgent-Cargus.
Amazon nu lucreaza nici cu Fan nici cu Cargus.

In cazul tau - a fost cazul cel mai fericit - a venit cu UPS-ul. Daca te uiti pe Amazon ai tracking de UPS.

#30
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Comanda de acum 6 zile amazon.de a ajuns azi cu ups.

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,214
  • Înscris: 20.10.2015

View Postghevasalie, on 28 aprilie 2020 - 06:31, said:

Daca un curier national iti duce un plic cu 15 lei si DHL iti duce acelasi plic si la aceeasi adresa cu 50 de lei, inseamna ca primul nu face profit?

Nu tu ai zis:

View Postghevasalie, on 25 aprilie 2020 - 17:23, said:

Valabil doar cu SUA, unde DHL este varza si incearca sa-si recastige pozitia de jucator important prin preturi mai mici.

Asta insemnand... ce?
Pentru un pachetel DHL-ul imi ia cu $100 mai putin, 40% mai putin decat UPS. Deci DHL lurceaza sau nu pentru profit?

#32
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005
Asa si? Tot nu mi-e clar ce n-ai inteles.
Eu ti-am explicat doar ca DHL este varza in State si de aceea prefera sa lucreze la preturi mai mici decat concurenta pentru a-si recastiga locul. Unde am afirmat eu ca n-ar avea profit, chiar si in aceste circumstante? Si ti-am facut analogia cu Romania unde curierii nationali au preturi cu mult mai mici decat DHL si cu toate acestea au profit. Deci?

#33
mariusqwerty

mariusqwerty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.08.2014
A venit şi cel de-al doilea colet de la Amazon Germania la timpul stabilit. Deci am primit atât prin expediere EXPRESS cât şi prin STANDARD comenzile fără probleme.

Cu respect !

Marinuş

#34
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 06.09.2004
Comanda facuta pe 12 aprilie. Data de livrare initiala: 27 aprilie. Au schimbat-o apoi in 30 aprilie - 2 mai.
Nu am primit. Statusul este doar pe site-ul Amazon: 24 aprilie - in livrare - dar localitate din Germania.
Nu gasesc statusul lui niciunde in alta parte: DHL - De, DHL-RO, Posta romana, Fan, DPD, UPS.
In contul Amazon imi spune ca pachetul ar putea sa ajunga, dar pot sa fac cerere de rambursare. Mai astept.

#35
mvlad4

mvlad4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 23.11.2008
Am si eu acum 2 comenzi trimise cu dhl, una de pe amazon.de si una de pe amazon.fr, ambele standard shipping (6-7 euro).

Comanda de la .fr e de 10 zile shipped, dar trackingul nu zice nimic CR010366071DE .

Comanda de la .de e din 30.04 si arata shipped dar trackingul face si aici figuri CR010366071DE .

Pentru ambele am vb cu cs de la amazon si m-au informat ca defapt nu au fost trimise coletele si au ei probleme tehnice cu site-ul. Si ca in 48 max se vor trimite. Am zis ca de data asta ii cred, insa in 48h daca nu e nici un update cerem refundul si la revedere. Probabil dupa voi face o comanda cu expedited shipping si asta este...

Plus ca daca predau astia de la dhl coletele la posta ro atunci suntem fff.

Edited by mvlad4, 04 May 2020 - 10:03.


#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,773
  • Înscris: 15.06.2004
Probleme mari au la hub-ul din Germania - acolo mi s-au oprit toate coletele care au plecat cu expeditie normala.
Ei transporta din celelalte tari ( UK, FR... ) cu camioanele lor pana la depozitul din Germania si de-acolo ar trebui preluate de DHL Packet. Care de multe ori nu le iau.
De obicei pe motiv de prost ambalat.

Si da, de multe ori sunt prost ambalate. Cu expedited cred ca pana acum vreo 20 de colete in 3 ani au ajuns complet desfacute - n-au dat deloc cu scoci pe ele. Bagau capacul la cutie si gata.
Din fericire niciodata nu a lipsit nimic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate