Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...
 Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric
 

Comenzi Amazon in perioada asta

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
ldr00729

ldr00729

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2020
A comandat cineva de pe amazon in ultima perioada? Mai exact de pe site-urile din UE (co.uk/de/fr/es/etc). V-au venit? Daca puteti sa intrati in detalii, ex. ce curier.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,773
  • Înscris: 15.06.2004
Vin mai greu - depinde si ce selectezi la livrare - normala sau expedited.
Normala s-ar putea sa nu ajunga deloc.
Expedited vine cu UPS sau eventual DHL.

Prefer sa nu mai comand in perioada asta.

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,216
  • Înscris: 20.10.2015
Si aici in State ajung greu

Am comandat un joc de remi si o sa ajunga intr-o luna.
Am comandat niste masti, $5 bucata si am luat teapa, mi-au trimis masti dintr-un burete foarte subtire cu o supapa isftina de plastic (clapeta de cauciuc) in loc de filtru
Cafeaua vad ca-mi ajunge la repede, 5 zile

#4
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Am comandat din uk. A venit chiar mai repede decât au zis

#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Am comandat din SUA mai multe, in jur de anul nou, au ajuns in 2-3 zile cu livrare express, si dupa au stat vreo 7-10 zile la vama la noi.

Edited by SpeedDemon, 15 April 2020 - 19:50.


#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,805
  • Înscris: 06.09.2004
eu am un colet plecat cu dhl-ul din germania spre Romania martea trecuta, de atunci n-am mai primit niciun update. incep sa ma gandesc serios ca nu-l mai vad. si a fost si ceva destul de scump, luat la reducere    :(

pe de alta parte, am comandat ceva din olanda azi dupa pranz (pe la ora 2, cred), livrat de ups, acum vreo ora mi-au dat mail ca ajunge maine.

deci... cum ti-e norocul.

#7
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
eu aveam unul trimis cu d.p. fara tracking (banuiesc ca posta romana) care nu a mai venit.
si asta a fost pe la inceputul isteriei covid

#8
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005

 born2lose, on 15 aprilie 2020 - 21:58, said:

eu am un colet plecat cu dhl-ul din germania spre Romania martea trecuta, de atunci n-am mai primit niciun update. incep sa ma gandesc serios ca nu-l mai vad. si a fost si ceva destul de scump, luat la reducere Posted Image
Ala nu vine cu DHL ci cu DPDHL. Daca ultima informatie este ca a plecat din Feucht, inseamna ca e inca in camionul care il aduce in Romania. In curand o sa-ti apara ca a ajuns la depozitul din Oradea iar apoi va fi preluat pentru livrare de catre Urgent Cargus sau Posta Romana.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,773
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

eu am un colet plecat cu dhl-ul din germania spre Romania martea trecuta
Deutche Packet DHL - de obicei la astea sunt probleme.
Ai cautat AWB si pe site-ul DHL ?

Ca daca nu apare e posibil sa nu-l fi preluat. Astea sunt cele mai numeroase cazuri - resping coletele ca fiind prost ambalate, chiar daca pe site-ul Amazon apare ca preluat. Si asta in conditii normale.
De obicei daca marfa e livrata de Amazon dupa 10-12 zile e posibil sa te trezesti automat cu refunding. Daca e alt vanzator trebuie sa ceri tu refund.

#10
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,353
  • Înscris: 05.08.2015
Am comandat ieri o carte de pe amazon cu livrare din Germania / era singura optiune cu livrare in Romania a titlului aluia

104 USD cartea [fata de pretul standard de 85 USD] si 60 USD livrarea

Cica ajunge intre 01 si 18 mai

#11
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005
La pretul ala pe transport ar trebui sa fie livrare express, adica o zi lucratoare, sunt curios de ce ti-au dat un termen atat de lung din moment ce vine din Germania. Chiar si daca venea din State (ceea ce implica vamuire) si tot trebuia sa-ti ajunga in 2-3 zile lucratoare.
Anunta-ne, te rog, si pe noi cand o primesti, ai platit enorm pe transport ca sa-ti vina atat de tarziu.

#12
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,353
  • Înscris: 05.08.2015

 ghevasalie, on 17 aprilie 2020 - 11:34, said:

La pretul ala pe transport ar trebui sa fie livrare express, adica o zi lucratoare, sunt curios de ce ti-au dat un termen atat de lung din moment ce vine din Germania. Chiar si daca venea din State (ceea ce implica vamuire) si tot trebuia sa-ti ajunga in 2-3 zile lucratoare.
Anunta-ne, te rog, si pe noi cand o primesti, ai platit enorm pe transport ca sa-ti vina atat de tarziu.

Cred ca are legatura cu restrictiile cauzate de corona.

Apoi, e vorba de o carte mai speciala, publicata in SUA. S-ar putea nici sa nu fie in Germania in momentul asta si sa trebuiasca s-o aduca din SUA.

Am comandat din SUA acum o luna o carte pentru fi-miu care costa 20 de dolari si pentru care am platit 60 de dolari transportul. A venit tot in vreo trei saptamani cu UPS.

Sigur, am dat mult si pe carte si pe transport. Daca mai aveam rabdare cateva luni sa se potoleasca nebunia poate economiseam 1/3 din bani dar n-am mai avut rabdare Posted Image

Edited by Mount_Yerrmom, 17 April 2020 - 15:16.


#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,805
  • Înscris: 06.09.2004

 ghevasalie, on 16 aprilie 2020 - 08:49, said:

Ala nu vine cu DHL ci cu DPDHL. Daca ultima informatie este ca a plecat din Feucht, inseamna ca e inca in camionul care il aduce in Romania. In curand o sa-ti apara ca a ajuns la depozitul din Oradea iar apoi va fi preluat pentru livrare de catre Urgent Cargus sau Posta Romana.
multumesc pentru explicatii. ultima informatie este intr-adevar ca a plecat din Feucht pe 7 aprilie. niciun update deocamdata, dar presupun ca e explicabil avand in vedere contextul. mai astept, sunt doar foarte nerabdator sa am produsul     :)

#14
mariusqwerty

mariusqwerty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.08.2014
Am o experiență foarte vastă cu AMAZON.DE , Am comandat de-a lungul timpului tot felul de produse ,de la 2 cabluri simple USB până la cameră video SONY. Mi s-au părut foarte serioși. O dată am comandat două cabluri scurte USB pentru hard disk extern de vreo 12 Euro și normal că am plătit livrare standard. Nu au ajuns la timp și le-am trimis un e-mail mai " supărat ". A doua zi am găsit plicul cu comanda în cutia de scrisori. Nu știu cum au ajuns, dar era ceva cu PAR AVION de la Rammstein. Cred că pachetul original se pierduse, poate....
În legătură cu livrările STANDARD și EXPRES ZUSTELLUNG  ( adică expediere rapidă ) , nu e o regulă să ajungă comanda intr-o zi ( prin EXPRESS )  deși lap-top-ul mi-a ajuns în mai puțin de 24 de ore ( via Koln - Otopeni ). Depinde de ce marfă e și unde o au depozitată. Părerea mea e să nu dispere nimeni , în acestă perioadă camioanele și avioanele de marfă circulă . E pandemie , nu e război. Eu aștept două pachete,unul pe Express și unul pe Standard și sunt încredințat că vor ajunge.
Traseul Deutsche Post DHL( prin Austria, Ungaria ), cu Urgent Cargus în Romania e real. Aveți grijă , sunați și la Urgent Cargus. Mie nu mi-a livrat un pachet anul trecut Urgent Cargus , că nu a văzut numarul de mobil pe adresă. În cont, pe Amazon.de/it/uk etc, aveți grijă să apară clar numărul de telefon mobil contact.
Odată am pățit-o cu EXpress . UPS la dispeceratul zonal mi-a pus pachetul adus de la Otopeni în mașina de Craiova nu cea pentru orașul meu. A doua zi a venit ( după  interpelări telefonice ).Deci toate cele bune și nu renunțați.......telefoane, e-mail-uri.....
Sunt multe verigi pe drum ( pe varianta Standard )  pentru care AMAZON nu are control total. Au contacte de livrare, atât.

Cu respect deosebit !

#15
mariusqwerty

mariusqwerty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.08.2014
Am o experiență foarte vastă cu AMAZON.DE , Am comandat de-a lungul timpului tot felul de produse ,de la 2 cabluri simple USB până la cameră video SONY. Mi s-au părut foarte serioși. O dată am comandat două cabluri scurte USB pentru hard disk extern de vreo 12 Euro și normal că am plătit livrare standard. Nu au ajuns la timp și le-am trimis un e-mail mai " supărat ". A doua zi am găsit plicul cu comanda în cutia de scrisori. Nu știu cum au ajuns, dar era ceva cu PAR AVION de la Rammstein. Cred că pachetul original se pierduse, poate....
În legătură cu livrările STANDARD și EXPRES ZUSTELLUNG  ( adică expediere rapidă ) , nu e o regulă să ajungă comanda intr-o zi ( prin EXPRESS )  deși lap-top-ul mi-a ajuns în mai puțin de 24 de ore ( via Koln - Otopeni ). Depinde de ce marfă e și unde o au depozitată. Părerea mea e să nu dispere nimeni , în acestă perioadă camioanele și avioanele de marfă circulă . E pandemie , nu e război. Eu aștept două pachete,unul pe Express și unul pe Standard și sunt încredințat că vor ajunge.
Traseul Deutsche Post DHL( prin Austria, Ungaria ), cu Urgent Cargus în Romania e real. Aveți grijă , sunați și la Urgent Cargus. Mie nu mi-a livrat un pachet anul trecut Urgent Cargus , că nu a văzut numarul de mobil pe adresă. În cont, pe Amazon.de/it/uk etc, aveți grijă să apară clar numărul de telefon mobil contact.
Odată am pățit-o cu EXpress . UPS la dispeceratul zonal mi-a pus pachetul adus de la Otopeni în mașina de Craiova nu cea pentru orașul meu. A doua zi a venit ( după  interpelări telefonice ).Deci toate cele bune și nu renunțați.......telefoane, e-mail-uri.....
Sunt multe verigi pe drum ( pe varianta Standard )  pentru care AMAZON nu are control total. Au contacte de livrare, atât.

Cu respect deosebit !

#16
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,353
  • Înscris: 05.08.2015

 ghevasalie, on 17 aprilie 2020 - 11:34, said:

Anunta-ne, te rog, si pe noi cand o primesti, ai platit enorm pe transport ca sa-ti vina atat de tarziu.

Am primit coletul azi.

Comanda pe 16.04, livrarea pe 24.04.

Initial termenul estimat de livrare a fost intre 01.05-18.05.

 mariusqwerty, on 21 aprilie 2020 - 14:37, said:

Deci toate cele bune şi nu renunţaţi.......telefoane, e-mail-uri.....

Eo nu va inteleg, tata, de ce sunteti asa de agitati ca vine un colet azi, maine sau poimaine.

Parca ati astepta o gura de aer fara de care ati muri.

#17
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
A facut cineva comanda la Amazon si sa stea la tara? sunt curios daca ajung cu pachetele in orice vagauna.

#18
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005
Da, ajung in orice vagauna.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate