Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024

Scule parkside x20v
 "Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara
 Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural
 Proceduri vamale Port Constanta

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat
 

Valabilitate numere rosii in stare de carantina

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#55
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,659
  • Înscris: 01.12.2001

 DarthVader20, on 26 martie 2020 - 13:10, said:


Aseara nu ziceau de rca si rovinieta...pe mine ma intereseaza daca trebuie sa fac sau nu RAR ca am programare pe 3 aprilie ca imi expira numerele rosii...dar din moment ce drpciv anunta ca documentele care expira pe perioada asta se prelungesc, banuiesc ca sunt ok...
Seara nu au mai zis. Că le-am trimis mail. Dar la prânz au avut o stirista aiurita de tot.
Eu am sunat. Și de numere roșii au zis că nu au nicio informație că s-ar prelungi.
Nici nu ar avea cum să se prelungească cu inca 90 zile după perioada de urgență.
Suna și întreabă.


#56
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 04.01.2013

 dorin_2k, on 26 martie 2020 - 13:55, said:

Seara nu au mai zis. Că le-am trimis mail. Dar la prânz au avut o stirista aiurita de tot.
Eu am sunat. Și de numere roșii au zis că nu au nicio informație că s-ar prelungi.
Nici nu ar avea cum să se prelungească cu inca 90 zile după perioada de urgență.
Suna și întreabă.
Pai cum sa nu zica seara daca eu am vazut aseara? Fix ca le trimiti tu mail, de aia nu mai pot ei...
https://www.drpciv.ro/

#57
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,659
  • Înscris: 01.12.2001
Ai citit mesajul #50?

Seara nu au mai zis de RCA și ITP.

Vezi că ai topic pinuit
https://forum.softpe...e-urgenta-2020/

#58
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 04.01.2013
Eu nu am treaba cu RCA si ITP, se refera la documenta emise de autoritati, alea nu sunt emise de autoritati, e asa greu? Am citit mesajul, dar DRPCIV zice altceva, din moment ce o autorizatie provizorie de circulatie e emisa de ei si ei zic ca se prelungeste, atunci tu ce intelegi de aici?

#59
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,659
  • Înscris: 01.12.2001
Eu am sunat. Tu? Ce ai făcut?
Și am sunat pt voi. Că nu sunt implicat.

#60
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 04.01.2013
Inteleg ca ai sunat, dar nu RAR emite autorizatii de circulatie...

#61
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,659
  • Înscris: 01.12.2001
Am sunat la DRPCIV. Unde se fac înmatriculări și permise.

#62
laurentiu_73

laurentiu_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 24.07.2009
Nu am gasit o explicatie, poate nu am m-am uitat unde trebuie, dar am o intrebare: Pentru deplasare la ITP (imi expira valabilitatea in cateva zile), e valabila Declaratia pe proprie raspundere? Ca nu cred ca se prelungeste valabilitatea pana dupa ,,Starea de urgenta". Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri!

Edited by laurentiu_73, 26 March 2020 - 15:15.


#63
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 04.01.2013

 dorin_2k, on 26 martie 2020 - 15:10, said:

Am sunat la DRPCIV. Unde se fac înmatriculări și permise.
Pai scrie la ei pe site, nu stiu cu ce cioban ai vorbit tu...in fine, am vorbit cu un inspector ITP si a zis ca se prelungesc, numerele rosii ma refer, ITP-ul NU, daca ai programare la RAR pentru CIV tu decizi daca vrei sau nu sa o faci...

#64
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 04.11.2016

 laurentiu_73, on 26 martie 2020 - 15:15, said:

Nu am gasit o explicatie, poate nu am m-am uitat unde trebuie, dar am o intrebare: Pentru deplasare la ITP (imi expira valabilitatea in cateva zile), e valabila Declaratia pe proprie raspundere? Ca nu cred ca se prelungeste valabilitatea pana dupa ,,Starea de urgenta". Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri!
Pana azi era valabila pentru ca puteai bifa ultima rubrica si anume "deplasare pentru rezolvarea urmatoarei situatii urgente:.... urmand urmatorul traseu ........"

Si-au dat seama ca aceasta ultima rubrica era extrem de generoasa pentru ca se putea trece acolo ce considera fiecare ca ar fi o urgenta asa ca azi au scos o noua declaratie in 10 puncte iar la sfarsit este specificat:
"Se va bifa doar motivul/motivele deplasarii dintre cele prevazute in lista, nefiind permise deplasari realizate invocand alte motive decat cele prevazute in Ordonanta Militara nr 3/2020.
Citeste cu atentie declaratia si sigur o sa gasesti cel putin o cale sa ajungi la ITP fara sa incalci legea.

#65
georgiangrsc

georgiangrsc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.03.2020
Salut,
Sunt in curs de inmatriculare a masinii si eu m-am lovit de situatie in felul urmator:
RAR facut luni, se lucreaza normal, nu te lasa sa intri in hala iar in curtea lor poate intra doar o singura persoana cu masina. In interiorul cladirii "clientii" nu respecta nimic, toti stau foarte apropiati si nu au absolut nicio treaba.
Maine trebuia sa merg la inmatriculare. Am fost la o doamna sa imi pregateasca dosarul si aceasta mi-a spus ca pe un domn care a fost cu o zi inainte, domnii de la drpciv l-au amenintat cu amenda ca s-a deplasat acolo.. Am sunat la DRPCIV sa ma lamureasca iar domnul care mi-a raspuns era foarte arogant. Mi-a spus ca nu mai am nicio programare si ca incalc ordonanta de urgenta daca ma deplasez si ca numerele rosii se prelungesc in situatia actuala.
Am fost sa imi fac asigurare si voi merge cu numerele rosii in continuare.

#66
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 04.01.2013

 georgiangrsc, on 26 martie 2020 - 18:23, said:

Salut,
Sunt in curs de inmatriculare a masinii si eu m-am lovit de situatie in felul urmator:
RAR facut luni, se lucreaza normal, nu te lasa sa intri in hala iar in curtea lor poate intra doar o singura persoana cu masina. In interiorul cladirii "clientii" nu respecta nimic, toti stau foarte apropiati si nu au absolut nicio treaba.
Maine trebuia sa merg la inmatriculare. Am fost la o doamna sa imi pregateasca dosarul si aceasta mi-a spus ca pe un domn care a fost cu o zi inainte, domnii de la drpciv l-au amenintat cu amenda ca s-a deplasat acolo.. Am sunat la DRPCIV sa ma lamureasca iar domnul care mi-a raspuns era foarte arogant. Mi-a spus ca nu mai am nicio programare si ca incalc ordonanta de urgenta daca ma deplasez si ca numerele rosii se prelungesc in situatia actuala.
Am fost sa imi fac asigurare si voi merge cu numerele rosii in continuare.
Da....nu stiu de ce ai mai mers si la RAR...puteai sta linistit.

#67
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 20.02.2006
"In contextul social actual privind prioritatea prevenirii și limitării răspândirii coronavirusului - Direcția Regim Permise de Conducere și Inmatriculare a Vehiculelor aduce la cunoștința cetățenilor – solicitanți ai serviciilor de permise/examinări și înmatriculări, următoarele informații de interes general:

In conformitate cu prevederile art.14 din Decretul Președintelui României nr. 195 din data de 16 martie 2020 privind instituirea stării de urgență pe teritoriul României, se menține valabilitatea documentelor eliberate de autoritățile publice care expira pe perioada stării de urgență.

În acest context, documentele eliberate de serviciile publice comunitare regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor teritoriale, respectiv: permisele de conducere, autorizațiile de circulație provizorie precum și dovezile înlocuitoare ale certificatelor de înmatriculare și permiselor de conducere care vor expira pe perioada stării de urgență vor fi considerate valabile pe întreg teritoriul României, până la încetarea stării de urgență."

https://www.drpciv.r...25d46044fbea979

Deci negru pe alb, numerele rosii isi prelungesc valabilitatea pe perioada starii de urgenta.

#68
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 04.01.2013
Da, am sunat si eu azi la RAR si DRPCIV, la RAR mi-au zis ca ei funtioneaza, daca am programare fac ce vreau, daca vreau ma duc, daca nu, nu, dar e bine sa nu ma expun,  ceilalti au zis ca nu cumva sa vin... :))))

#69
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 09.01.2015
Pana la urma DRPCIV lucreaza sa nu?
Am maine programare, facuta miercui saptamana asta. Nici pe siteul lor nu scrie ca ar fi oprita inmatricularea, scrie decat ca documentele eliberate de ei, care expira pe perioada starii de urgenta sunt valabile.
Este asa greu sa scri negru pe alb ca nu se mai lucreaza? La momentul actual se pot face programari pentru inscriere, in continuare, prima zi libera fiind marti(Prahova). Din 2 clicuri puteau inchide programarile , nu?

#70
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,659
  • Înscris: 01.12.2001
In Sv și Ialomița nu mai lucrează. Scrie pe site. Nici programări nu se mai fac

#71
UncertainId

UncertainId

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.07.2019
La mine situatia e ceva mai incalcita:

1. Am programare la RAR Botosani( programare facuta de fostul proprietar cu domiciliul in BT) in aprilie, masina este in Iasi momentan.

2. Am buletinul "blocat" in Suceava( unde am domiciliul) la evidenta populatiei, fara buletin evident n-am ce sa caut la RAR.

3. Numarul rosu are deja 3 luni deci nu se mai poate prelungi.

   Chiar daca se face referire pe undeva indirect ca valabilitatea numerelor rosii se prelungeste automat pe perioada starii de urgenta, nu cred ca-ti poate garanta nimeni 100% ca nu-ti iei amenda de la vreun politist cu exces de zel.

Pentru ca se intreba cineva de ce nu se scrie negru pe alb ca nu se mai lucreaza la institutiile statului, impresia pe care mi-au lasat-o este ca nu inchid oficial ca sa-si justifice in continuare salariile cat de cat( cu asta mai mult incurca omul care are ceva de rezolvat).

La RAR am trimis un email si am primit ca raspuns un email generat automat de sistem precum ca ei functioneaza cu program normal si ca vor anunta public cand se va schimba ceva in acest sens bla bla. Ceva de genul: e problema fiecaruia cum ajunge la noi si daca e dispus sa riste ceva pentru asta( amenzile nu-s chiar asa mici).

In concluzie cred ca o sa trebuiasca sa o duc pe platforma cand s-o permite, ceea ce incercam sa evit.




#72
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,659
  • Înscris: 01.12.2001
Mașina o poate duce la RAR orice persoana. Nu doar proprietarul. Că proprietarul poate nici nu are permis.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate