Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie

Alipire apartamente
 Curba Q-U Fronius gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

Nota de relație
 Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?
 Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...
 

Produse Românești din perioada comunistă versus produse din alte țări comuniste (inclusiv China)

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#91
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View PostHunor_66, on 23 martie 2020 - 23:56, said:

Mai baiete, tu stii ca in anii '80 nu se gasea benzina la PECO ???

Posted Image Posted Image Posted Image eu vorbeam de criza petrolului nu de ambitiile lui ceausescu din anii '80
criza petrolului a venit pe undeva in anii '70

View Posttytysor, on 24 martie 2020 - 01:21, said:


poate ''voi''! noi am avut! si de ce trebuia importat, nu ne laudam cu zacamintele imense detinute de RO si vindute OMV-ului?
idem ca mai sus

#92
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,018
  • Înscris: 13.06.2004
"Reanult" 12 e apărut în anii '60, nu în anii '70.
Şocuri petroliere au fost în 1973 şi 1979. Primul nu ne-a prea afectat, dar al doilea a fost nasol pentru noi. Pe lângă scumpiri, adios Şahul Iranului şi nu mai aveam parte de petrol ieftin. Şi după ce l-a apucat pe Ceauşescu cu datoria.
Pe mine mă lasă rece majoritatea super-dotărilor maşinilor noi. Eu vreau ceva mai simplu şi durabil.   :)

#93
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,161
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdjl, on 24 martie 2020 - 14:48, said:

... şi durabil.   Posted Image

Pai nu intelegi ca asta era problema Daciei? La 50.000 km trebuia segmentare, ca era deja praf motorul.
Si suspensiile cedau rapid etc etc

#94
Nabucodonosor2020

Nabucodonosor2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 19.02.2020
1300 este după renault 12.
1100 este după renault 8.


djl, ai permis?

#95
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

View PostKarhu, on 24 martie 2020 - 14:59, said:


Pai nu intelegi ca asta era problema Daciei? La 50.000 km trebuia segmentare, ca era deja praf motorul.
Si suspensiile cedau rapid etc etc
Segmentare la tine inseamna motor praf?
Unde si in cat timp faceai 50.000 km in Romania frate?
Airbaguri,computer de bord nu vrei?
Vorbim de acum peste 40 de ani ,realizezi asta?
Sigur n-ai avut Dacia.

#96
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 27.01.2020
veneau din china cutiutele alea mici si rosii , rotunde de alifie mentolata...

alifia era verde sau maronie si f puternica. iti dadeai cu ea pe sub nas...


Cat despre dacia 1300... nu erau rele , insa nu erau nici bune. motoarele erau semi mizeriabile , la fel si caroseria... care ruginea tot timpul.

#97
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,280
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Pai nu intelegi ca asta era problema Daciei? La 50.000 km trebuia segmentare, ca era deja praf motorul.
tu nu intelegi ca la sfarsitul anilor 90, inceputul 2000 un motor de dacie era cam cat o revizie mai serioasa la o masina mai scumpa? Gen volvo? Aveam un prieten care tacsu era director de banca, ala cand s-a dus sa faca revizia la volvo, a dat mai mult decat m-a costat pe mine un motor nou de dacie cu toate cele.
Dacia a fost masina de carat a romanilor. Imi amintesc cum mergea saraca la vreo 10 cm de pamant cand ne suiam 5 insi, cu sarsanale in ea si veneam de la tara. Asa cum a fost ne-am facut treaba cu ea. Acum doar sa aruncam cu noroi in ce e romanesc de parca ne-a facut mamitzica in masina cu clima in 10 zone si cu 27 de boxe si 15 amplificatoare. Eventual in una dinaia ca la James Bond cu radar, rachete si mai stiu eu ce.
Adevarul e ca daca nu aveam dacie, am fi condus lada sau volga. Alea erau tapene dar consumau cat un tractor.
Nea Nicu saracu' a fost destept, a vrut sa avem in tara noastra de toate, sa nu mai importam ca fraierii de la altii si sa aiba toti locuri de munca, sa nu mai stea pe strada ca acum la cersit sau dat in cap. Si asa cum au fost ele, cu bune sau rele, au fost. Acum nici macar mere nu mai se fac la noi. Vin toate din Polonia. Deci las-o asa ca macane.

#98
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,161
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnino852, on 24 martie 2020 - 15:17, said:

Vorbim de acum peste 40 de ani ,realizezi asta?
Sigur n-ai avut Dacia.
Lasa ca erau acu' 40 de ani, in vest, masini smechere de tot: Mercedes Cobra, Ford Musang, Dodge Challenger, Volvo-uri, Saab-uri etc etc
Nu am avut Dacia, ca eram prea saraci, vai de capu' nostru...

#99
Nabucodonosor2020

Nabucodonosor2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 19.02.2020
Pun pariu ca alea nu costau 4000$...

#100
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,161
  • Înscris: 25.06.2007

View Postunpuisor, on 24 martie 2020 - 15:18, said:

tu nu intelegi ca la sfarsitul anilor 90, inceputul 2000 un motor de dacie era cam cat o revizie mai serioasa la o masina mai scumpa? Gen volvo? Aveam un prieten care tacsu era director de banca, ala cand s-a dus sa faca revizia la volvo, a dat mai mult decat m-a costat pe mine un motor nou de dacie cu toate cele.
Da mah, da merita! Eu sunt acum la al doilea Volvo, SUV 4x4, lemn, piele, smecherii etc
Am mai avut inainte unul mai mic, mergea si ala de rupea asfaltul, l-am forjat de-l lua dracu', faceam in medie peste 5000 km/ luna. Cand l-am dat avea peste 300.000 km si era impecabil dpdv tehnic.
Uite aici, Volvo cu peste 5 milioane km! Swedish steel, nu rapciuga de Dacie!

View PostNabucodonosor2020, on 24 martie 2020 - 15:50, said:

Pun pariu ca alea nu costau 4000$...
Pai tot ce-i bun costa, asta nu-i motiv sa ne luam toti jucarii ieftine.
Era un proverb englezesc: i'm too poor to buy cheap things

#101
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostKarhu, on 24 martie 2020 - 15:46, said:

Lasa ca erau acu' 40 de ani, in vest, masini smechere de tot: Mercedes Cobra, Ford Musang, Dodge Challenger, Volvo-uri, Saab-uri etc etc

Ce comparatii faci si tu. Vrei sa spui ca in Germania mergeau toti cu Mercedes ? Prin filmele din vremea aia vezi numai milionarii si mafiotii cu masini de-alea. Si sa compari Dacia de atunci cu masinile de acum... ce sens are ?!

#102
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,161
  • Înscris: 25.06.2007
Pai nah, ca sa vedeti si voi ca era o coaja de masina, ca prea e ridicata in slavi.
Erau ele si masini bune atunci, insa nu Dacia...

#103
Nabucodonosor2020

Nabucodonosor2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 19.02.2020
Mai, omule, așteptai ani de zile până iti venea amarata aia de dacie. Mai si costa cat o casa...
Si da, era super masina pe lângă alea făcute de cehi, sarbu, polonezi.
Oltcit era ozn!

#104
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostKarhu, on 24 martie 2020 - 17:49, said:

Pai nah, ca sa vedeti si voi ca era o coaja de masina, ca prea e ridicata in slavi.
Erau ele si masini bune atunci, insa nu Dacia...

Nu era o coaja, era buna pt vremurile alea. Coaja e Smart.

#105
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,161
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPaz, on 24 martie 2020 - 18:58, said:

era buna pt vremurile alea.
Nu era mai buna o Lada? Tablarie buna, motoare de 70-75 cp (fata de 48-54 la Dacie etc), 16 s de la 0 la 100 Km/h, v. max 150 km/h.

#106
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostNabucodonosor2020, on 24 martie 2020 - 18:32, said:

Mai, omule, așteptai ani de zile până iti venea amarata aia de dacie. Mai si costa cat o casa...
Si da, era super masina pe lângă alea făcute de cehi, sarbu, polonezi.
Oltcit era ozn!

Inseamna ca nu stii ce o fost Tatra la vremea ei:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i-Ax_Gig8HQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Motor 3.5 L V8 la o masina facuta in lagarul sovietic:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0Bk7jiN4_Ak?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NUW0DPA0jGs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4w9aIzU3faM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#107
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,161
  • Înscris: 25.06.2007
Tatra erau pentru institutii si oficialitati, s-au produs putine, lumea de rand nu cred ca-si putea cumpara. Am trecut prin Cehoslovacia (ma rog, Slovacia) la scurt timp dupa 1990, nu am vazut niciuna.

#108
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Adevaraciune. Cum de nu le-am vazut niciodata ?

View PostKarhu, on 25 martie 2020 - 15:40, said:

Nu era mai buna o Lada? Tablarie buna, motoare de 70-75 cp (fata de 48-54 la Dacie etc), 16 s de la 0 la 100 Km/h, v. max 150 km/h.

Probabil ca da. Dar asta o faceam noi. Si se vindea ca painea calda.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate