Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
prescriere datorii pariti decedati

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...
 Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 

Dacia Spring - prima electrica Dacia

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
16614 replies to this topic

#14923
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 22.12.2006
Renovatio are parteneriat cu EVbox, de aceea merge si cu card/ cont Renovatio

Edited by andrei_221, 23 October 2022 - 10:57.


#14924
fenderul31

fenderul31

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.05.2010

View Postandrei_221, on 23 octombrie 2022 - 10:14, said:

la EvBox poti folosii cardul de la Renovatio sau aplicatia Renovati
Attachment Screenshot_2022-10-23-11-11-42-57_78a78a40873983f50312c9bf4f86e455.jpg
Mulțumesc.

View Postkiario, on 23 octombrie 2022 - 06:09, said:

Nu.

Acum ai un răspuns !
Iti multumesc si tie. Si hate ul gratuit poate fi un raspuns

View Postcostini, on 23 octombrie 2022 - 10:17, said:


1. N-are legatura cu Dacia Spring
2. Cred ca statia despre care vorbesti este cea din reteaua Renovatio. Deci fie ai un card RFID (sunt mai multe metode de a obtine unul valid in reteaua Renovatio), fie folosesti aplicatia Renovatio pentru a initializa incarcarea. De notat ca in momentul asta porturile DC par a fi defecte.
Mulțumesc frumos!

#14925
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

View Postfenderul31, on 22 octombrie 2022 - 21:52, said:

Deci, stie cineva ceva despre acest lucru? Am parcurs topicul si pare ca a răspuns nimeni. Mulțumesc
Ai incercat sa vorbesti cu cei de la Penny ca doar e in curtea lor statia?

#14926
ups88

ups88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 24.05.2016

View Postfenderul31, on 22 octombrie 2022 - 21:52, said:


Deci, stie cineva ceva despre acest lucru? Am parcurs topicul si pare ca a răspuns nimeni. Mulțumesc

Ce usor aflai daca foloseai Plugshare, ca un om civilizat.


#14927
cristi1806

cristi1806

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 17.09.2021

View Postfenderul31, on 22 octombrie 2022 - 21:52, said:

Deci, stie cineva ceva despre acest lucru? Am parcurs topicul si pare ca a răspuns nimeni. Mulțumesc
Eu am mai vazut pe la Penny statii Renovatio si se lucreaza cu aplicatia e-charge.Normal trebuie sa scrie pe statie detalii...Nu folosesc,recunosc deci nu sunt poate cel mai indicat sa ajut dar vad ca altii nu zic mare lucru (e putin off topic poate ,pt ca nu vb strict de Spring)
In general exista o aplicatie pe care o poti descarca pe mobil si un site ;faci un cont la ei ,ai si un portofel virtual  acolo(unde transferi bani dintr-un cont personal) si comanzi eventual si un card care vine prin posta.
Am inteles ca poti incarca utilizand acel card ca sa te autorizezi pe statia unde vrei sa demarezi incarcarea  (sau te autorizezi din aplicatia de pe telefon,daca nu ai card dar pare mai rapid cu cardul RFID).
La final se scad banii din "portofel"...
Era mai simplu sa poti face asta cu cardul bancar (adica statia sa contina un POS ,ca orice magazin sau statie de comb fosili,automatizata) ;ce avantaje au complicatiile astea ,nu vad....
In afara de diversitatea mare si descurajarea posesorilor de EV !

#14928
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007

View Postomegaa, on 21 octombrie 2022 - 08:44, said:

Mai e cineva care a renunțat la mașină și a cerut returnarea avansului? Cam in cat timp ati primit banii înapoi? Pe 23 se face o lună iar agentul de vânzări a zis că speră să vireze banii până la finalul lunii, speră. In contract nu am găsit vreun termen.
Mulțumesc

Eu. Insista... mie dupa vreo luna imi zicea ca "v-am sunat de nenumarate ori & n-ati raspuns & nu stim in ce cont sa va returnam avansul". Le-am dat si contul si suma ce trebuie returnata, sa nu intre in alta bucla. Si desi am achitat 5% din pretul masinii, ei mi-au returnat 3.5%. Nu inteleg, au marit pretul masinii sau nu? :))

#14929
clase74

clase74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 05.01.2007
Nu exista asa ceva, ai platit 4.27 lei trebuie sa,ti returneze tot 4,27 lei.

#14930
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postclase74, on 26 octombrie 2022 - 14:27, said:

Nu exista asa ceva, ai platit 4.27 lei trebuie sa,ti returneze tot 4,27 lei.
Depinde ce scrie in contract, ala este singurul care conteaza. Daca ai penalitati si sunt scrise in contract nu ai ce sa faci
De ex eu am avut in contract asa ceva.
c)în cazul încare Cumpărătorul renunţă la Contract sau refuză preluarea autovehicului ori renunţă la autovehicului comandat din motive proprii, care nu incriminează Vânzătorul ,Vânzătorul are dreptul de a reţine 10% din valoarea Contractului,în scopul acoperirii cheltuielilor şi eventualelor daune suferite de Vânzător. Cumpărătorul acceptă fără rezerve reţinerea.

Edited by cata, 26 October 2022 - 14:40.


#14931
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Am inteles. Am fost eu nesimtit ca am platit 5% avans si am refuzat sa platesc restul de 120% ramas pana la 100%. :)

#14932
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Daca nu se întâmplă nimic până săptămâna viitoare o să dau mail la Renault și o să sun și la vocea clientului. Au trecut deja 35 de zile, mi se pare o sumă rezonabilă de timp.
Eu nu am acea clauza in contract, de 10%. Nu vad sa fie vreo penalizare trecută.
Exista doar una in care specifica că dacă ar fi ajuns mașina și eu nu as fi ridicat o, mi s ar retine integral avansul.

#14933
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Nu are sens sa mai asteptati, insistati (telefon/email). Avansul se returneaza integral.

#14934
atw

atw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 05.09.2017
Ieri s-a împlinit un an de când am luat Springul. Am făcut 13070km până acum - nu e mult, nu-i nici puțin, consider că și-a făcut perfect treaba pentru care l-am luat.
Am crezut că o să-l folosesc doar în oraș, dar până la urmă am făcut cel puțin 3000km și la drumuri mai lungi, fără probleme. Cu cealaltă mașină am făcut mai puțin de 1000km anul ăsta.
Consumul mediu pe tot anul a fost cam 13.8kWh/100km.
Una peste alta, eu sunt extrem de mulțumit. Cu toate problemele, neajunsurile și compromisurile, a meritat cu vârf și îndesat cei ~8000 de euro pe care i-am dat. Să vedem ce mai urmează :)

#14935
Fanezzz

Fanezzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 08.12.2015
Salut.Revin iar cu aceeasi intrebare poate primesc un raspuns.Pentru ca am primit email sa ma prezint pentru montarea oglinzilor incalzite si eu sunt cu masina in Germania , ma pot prezenta pentru montarea oglinzilor incalzite in oricare din reteaua dealerilor Renault Dacia sau sunt nevoit sa ajung exact la dealerul de unde am achizitionat masina din Ro? Multumesc antitipat, in caz ca mai sunt si altii prin Diaspora plecati cu Dacia Spring

#14936
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 22.12.2006
Asta intrebi la Vocea Clientului. Ca poate in DE n-au tradus gresit specificatiile si n-au mintit lumea cu oglinzile. Si logic aia poate n-au treaba cu kit-urile.

Logic e ca nu au cum sa deconteze lucrare in DE pentru masina vanduta in RO, ca asta nu tine de garantie.

Edited by andrei_221, 01 November 2022 - 20:15.


#14937
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

View PostFanezzz, on 01 noiembrie 2022 - 18:09, said:

Salut.Revin iar cu aceeasi intrebare poate primesc un raspuns.Pentru ca am primit email sa ma prezint pentru montarea oglinzilor incalzite si eu sunt cu masina in Germania , ma pot prezenta pentru montarea oglinzilor incalzite in oricare din reteaua dealerilor Renault Dacia sau sunt nevoit sa ajung exact la dealerul de unde am achizitionat masina din Ro? Multumesc antitipat, in caz ca mai sunt si altii prin Diaspora plecati cu Dacia Spring
Nu poti sa mergi oriunde vrei deoarece ei trimit un numar de kit-uri la anumiti dealeri unde te trimit ei. In principiu cei de la VC te pot reprograma dar cred ca va trebui sa alegi dintr-o lista de dealeri. Eu am luat masina de la Meridian Vest (Bucuresti), m-au programat la un dealer din Afumati  in 4 noiembrie (nu stiu de ce!), initial am vrut sa ma mut la un dealer mai aproape de casa (stau in Chiajna) si mi-au oferit Serus Chiajna dar aproape cu o luna mai tarziu (sfarsitul lui noiembrie). Avand in vedere ca trebuie sa fac si revizia de 1 an iar la cei din Afumati este cred ca cel mai mic tarif (185 lei) m-am razgandit si am mentinut programarea initiala sa fac ambele operatiuni in acelasi loc.

#14938
cristi1806

cristi1806

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 17.09.2021

View Postandrei_221, on 01 noiembrie 2022 - 20:13, said:

Asta intrebi la Vocea Clientului. Ca poate in DE n-au tradus gresit specificatiile si n-au mintit lumea cu oglinzile. Si logic aia poate n-au treaba cu kit-urile.

Logic e ca nu au cum sa deconteze lucrare in DE pentru masina vanduta in RO, ca asta nu tine de garantie.
Da ,cel mai bine treb sunat la VC ! Ma tem ca or sa impuna un dealer din Romania ,pt ca a fost cumparata din Romania...Poate in Germania a fost alta politica de compensare si au semnat ca renunta la optiune (alta organizare,rigoare,strategie,costuri,etc) deci nu prea cred sa trimita pe banii lor un kit in Germania daca nu e acelasi plan de realiniere si acolo (pt ca treb platita si interventia in sine si bugetata si garantia aferenta in caz ca revii din cauza oglinzilor,etc) !
Dar nu cred ca au tradus cum trebuie pt altii...De fapt pbl nu e de traducere dupa parerea mea.
Cred ca initial au crezut ca pot livra asta fiind o functiune banala pe orice veh din zilele noastre si apoi si-au dat seama ca tehnic si/sau financiar nu prea e ok.Desi nu vad ce pbl tehnice putea sa puna ,poate doar consumul mai mare de curent la un moment dat (cumulat),un cablaj prost dimensionat pe undeva mai in amonte si nu au vrut sa mai revina sa sch ;habar n-am...
Chiar sunt curios ,pt cine a schimbat deja ,daca au mai facut si alte interventii desi am inteles ca nu (o fi  doar o siguranta in plus in tablou ,dedicata si sticla cu incalzire pe spate + cablurile prin usi si conex la butonul de dezaburire) ; posibil sa nu fie siguranta dedicata si au pus una mai mare pe dezaburire ?Aici ar fi de stiut ,in caz ca e altceva in schemele din doc, in cartea auto...
Posibil sa fi fost doar vb de bani ,ca si cu manerele de viraj .Ca parca cei care au primit inelele alea de centraj la roti s-au trezit fara manere...
Sau o neintelegere de org productiei cu partenerul Donfeng ?A lor fiind mai cheala au crezut ca toate-s fara incalzire :)

#14939
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 22.12.2006
manerele sunt lipsa generala la multe masini,  electrice si normale...
E-up, Smart electric, ... Fiat Tipo  etc


#14940
atw

atw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 05.09.2017
Mi-au montat si mie oglinzile incalzite in cele din urma.
Dupa un an jumate de la comanda am primit si eu in sfarsit masina completa! :)

Le-am facut o proba scurta, dupa aprox. un minut trecusera de 30 de grade amandoua, mai mult n-am avut rabdare. Acum poate sa vina iarna! :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate