Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?
 5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 

Dacia Spring - prima electrica Dacia

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
16614 replies to this topic

#14959
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,535
  • Înscris: 19.08.2012
Or fi scăpat?
https://m.youtube.co...h?v=B9RiuGNLIT0

#14960
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,320
  • Înscris: 02.05.2008
Zero stele impact spune totul...

#14961
atw

atw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 05.09.2017

View Postrelu11051, on 22 noiembrie 2022 - 19:03, said:

Zero stele impact spune totul...
Are o stea, te rog frumos. :)
Zero stele are Renault ZOE.

https://alba24.ro/up...iti-953371.html

Inteleg ca a lovit-o o cisterna care s-a rasturnat, a sarit peste parapet si a ajuns in sant. S-a rasturnat si Springul, dar au scapat amandoi pasagerii.

#14962
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
E remarcabil totusi ca nu a fost nimeni ranit grav sau sa moara si ca bateria masinii nu a luat foc chiar daca a fost lovita direct din spate. Oricum inteleg ca cisterna a ricosat din Spring si a fost aruncata peste balustrada deci buturuga mica a rasturnat carul mare :)

#14963
cristi1806

cristi1806

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 17.09.2021

View Postkiario, on 22 noiembrie 2022 - 18:19, said:

Spatele arata foarte rau ! Cred ca daca ar fi fost cineva acolo ,unde de obicei sta copilul meu ,ar fi fost istorie acum...Si ce sa facem ?Sa incepem sa comercializam doar blindate in Romania (cum au bosii prin Columbia si alte tari la fel de nesigure) pt ca exista din ce in ce mai multi cretini ,precum cel ce a facut filmuletul si comenta aiurea ?
Ce legatura are masina electrica cu diferenta de gabarit si siguranta precara oferita de o carcasa mai slaba ?
Ne facem ca nu stim ca astea sunt si ele concepute sa reziste cat de cat pana la viteze de 50Km/h si nu peste 100 ,cum se ruleaza pe autostrazi ?
Daca ar fi fost duba aia lovita din spate de un TIR sau un tanc (la aceeasi viteza,etc) poate ar fi aratat la fel...
Constat si eu ,indiferent cu ce masina circul,ca e imposibil sa mai rulezi regulamentar in Romania unde nr cretinilor cu permis a atins nivelul critic gratie politicienilor,patronilor ,militienilor si sistemului de invatamant "premiante" din tara asta.

Aproape ca-mi doresc,desi nu e crestineste si mental sanatos, ca copiii acestora care-si desfasoara activitatea in zona asta (cu mare durerere-n c*r ) sa pateasca ce vedem zilnic la TV ,adica tragedii !!

Este imposibil sa nu ai macar o presiune minima prin claxoane,flash-uri si scurtarea brusca a distantei prin accelerarea intempestiva efectiate de cei din spate.
CE LEGATURA ARE ASTA CU MASINA ELECTRICA si chiar in general CU MASINA CONDUSA ?

Si daca as rula in afara localitatii cu 70 ,daca asta e viteza sigura pt aptitudinile mele si capacitatea veh ,de ce sa fiu presat pt ca nu rulez cu 90 sau 120 ,cum ar vrea unii ?Si asta pt ca nu se poate depasi in zona ,de parca e vina mea ca geografia locului ,amenajarea carosabilului ori traficul nu permit asta...

Poti sa ai si suv Volvo ,cand te ia un cretin din spate si te acroseaza (nu neaparat sa adoarma la volan sau sa manevreze telefonul ori altceva si sa intre in plin) si te impinge in prapastie ,sigur ai pus-o.Sanse zero de supravietuire ,mai ales daca si explodeaza.
Astia nu au inteles ca nici o masina nu-ti poate garanta supravietuirea in orice conditii si cu cat esti mai mare (TIR,etc) cu atat ar trebui sa fi mai responsabil si corect,precaut,etc.

Pai cand la noi circula camioanele cu 90 in localitate,cu atat mai mult cu cat de multe ori conditiile meteo si de drum (curbe,ploaie,ceata ,posibil conditii de polei,etc) nu sunt deloc bune ce sa fac eu sa ma protejez ?Sa-mi cumpar elicopter ?Sa ies de pe carosabil la fiecare 2 min ca sa treaca cretinii nestingheriti ?

Nu vedeti ca se circula atat de tare si haotic incat nu poti sa mai iesi de pe drumurile laterale (de ex de pe stradutele/ulitele din comune) ?Si daca pare departe o masina ,ajunge imediat langa tine si da flash-uri ca l-ai incurcat.De parca poti intra pe DN si accelera instant la 90 ori 120 ,cu cat circula bizonul...

E infernal ce se intampla pe drumurile noastre si cum clameaza toti handicapatii masini de 5 stele cand in Romania doar cu tancul mai esti inca ,in siguranta (pana or sa puna camatarii mana pe javelin-uri ca daca i se pare ca te dai mare posibil sa-l incerce pe tine ,doar pt ca poate si pt ca are toti militienii ,procurorii ,judecatorii si politicienii la degetul mic)

Cat de jalnic a ajuns societatea in tara asta !!

#14964
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,320
  • Înscris: 02.05.2008
@atw mea culpa .. eram convins ca are zero stele, sau poate asa a iesit raportul fara lane asist si radar... nu mai stiu daca am retinut gresit.

@cristi1806 are legatura doar cu Spring si autostrada, din punctul meu de vedere cu masini din clasa supermini nu ar trebui sa te duci pe autostrada, iar daca o faci sa sa constientizezi ca iti asumi niste riscuri.

#14965
aridan

aridan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 13.08.2008

View Postrelu11051, on 22 noiembrie 2022 - 19:03, said:

Zero stele impact spune totul...


Tu ai văzut ce a lovit-o? Filmarea a fost tăiată dar e o cisternă răsturnată in afara drumului. Crezi că Bmv-ul tău din 2001 ieșea mai puțin șifonat?

Edited by calinkgb, 24 November 2022 - 11:57.


#14966
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,320
  • Înscris: 02.05.2008
aridan ... ma confunzi grav
1. am vazut masina, am vazut ce a lovit-o... imi mentin parerea ca o clasa supermini nu are ce sa caute pe autostrada, nu doar spring si altele.
2. masinile mele sunt una din 2019 - 5 stele NCAP si una 2022 - 5 stele NCAP si NU sunt de la BMW
Deci inainte sa iti dai cu presupusul... era vorba aia daca taceai filozof ramaneai

#14967
aridan

aridan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 13.08.2008
Mi-au dat lacrimile după ce am citit ce ai scris. Acum concluzia e: vai de capul tău! Adică tu nu pățeai la fel dacă te lovea o cisternă?

Edited by aridan, 23 November 2022 - 19:08.


#14968
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,320
  • Înscris: 02.05.2008
Esti penibil.
Si vad ca continui cu atacul la persoana.

#14969
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
Nu cred că colegul voia să se ia de tine per se. O sa incerc sa reformulez întrebarea lui: daca in loc de Spring erau una din mașinile tale cu 5 stele NCAP și era lovită de cisterna în același mod cum a fost lovit Springul, crezi că nu era dauna totala ?

#14970
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,320
  • Înscris: 02.05.2008
danfizesan nu stiu daca era dauna totala sau nu ce stiu sigur ca nu era in halul ala incat sa se intrebe cineva daca au supravietuit cei din masina. Dar totusi diferenta intr o masina de sub o tona cu o stea si o masina de 2 tone cu 5 stele ce zici exista?

#14971
manuale

manuale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 30.05.2007
Daca nu ma insel, dupa vechiul NCAP, in 2019 ZOE avea 5 stele.
Dupa noul NCAP, aceeasi Zoe are 0 stele. Criteriile de acordare a stelelor de siguranta sunt altele.

Fordul Mondeo al meu avea 5 stele dupa vechiul NCAP... dar daca ar fi sa il faca si dupa noul NCAP sigur nu ar mai avea 5... poate vreo 3 in cel mai bun caz.

In cazul nostru, ceea ce a lovit Springul a fost un autotren de ciment (cred ca ceva de genul asta se numeste. imi cer scuze daca ma insel)...
Acesta, daca a fost si plin, are inertia unui mare bloc de beton.
Orice masina lovita in felul in care a fost lovit Springul ar fi aratat aprope la fel.
Sunt multe filmulete (mai ales la rusi) cu accidente cu basculante, mai usoare si la viteze mult mai mici... si masinile respective arata groaznic.
Sunt convins ca, alta masina ar fi avut o viteza mai mare... deci impactul ar fi fost mai mic.
Am Spring, nu il apar si nu il ridic in slavi. E o masina firava, materiale subtiri, rezistenta mica... dar cred ca din acest accident a iesit "sifonat decent" - chiar daca arata horror.
Sincer, ma mir ca au fost supravietuitori.
Sa joace la loto. Poate castiga.

#14972
ups88

ups88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 24.05.2016
Toate mașinile sunt testate la viteză de oraș pentru stelele alea.

Te pisi pe ele de 5 stele, peste viteza pentru care au fost concepute crumple zones.

Pe românește, indiferent de stele si alte rahaturi, in care unii cred, aluminul, tabla  si fierul se deformează la fel, cand peste tine vin 30 de tone cu 90kmh.

Mașinile nu sunt făcute cu gândul de a rezista la impact pe autostradă, așa că afirmația cu "mașinile mici nu au ce căuta pe autostradă" este la fel de valida si pentru cele mari.

Daca cineva crede ca, la viteză de autostradă, îl salvează inca 2m lungime de tablă si aerul din pungă de chipsuri, înseamnă că nu înțelege legile fizicii.

Apropo, pentru cat de "mică" si "prost" făcută e, ambii pasageri sunt în viață si au ieșit fără descarcerare. Sunt internați pentru investigații, pentru ca, ce sa vezi, chiar si in tanc, organele din corpul uman accelerează si decelerează brusc in cazul unui accident chiar si la 50kmh, deci nici nu are rost să explic ce se întâmplă cu organele si coloana cand staționezi si te lovesc zeci de tone cu 90kmh.

#14973
manuale

manuale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 30.05.2007
@ups88
am postat amandoi in acelasi timp... si am gandit la fel.

#14974
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View Postrelu11051, on 23 noiembrie 2022 - 19:58, said:

Dar totusi diferenta intr o masina de sub o tona cu o stea si o masina de 2 tone cu 5 stele ce zici exista?

Camionul ala la greutatea si viteza lui ar fi spulberat orice in calea lui.

O tona in plus sau in minus sau vreo stea nu ar fi cont cu nimic.

Fa o socoteala simpla 40T ori 90km/ora si vezi ce iese!

#14975
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008

View Postrelu11051, on 23 noiembrie 2022 - 19:58, said:

danfizesan nu stiu daca era dauna totala sau nu ce stiu sigur ca nu era in halul ala incat sa se intrebe cineva daca au supravietuit cei din masina. Dar totusi diferenta intr o masina de sub o tona cu o stea si o masina de 2 tone cu 5 stele ce zici exista?
Serios deci chiar crezi că la un impact cu o cisterna care are ceva  viteza nu erau muci oricare din mașinile tale ? După mine puteai sa ai și Volvo și Hummer și când vine peste tine o mașină de 10-20 greutatea mașinii tale nu ai nici o șansă.

#14976
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,316
  • Înscris: 25.01.2007

View Postups88, on 24 noiembrie 2022 - 00:28, said:

Toate mașinile sunt testate la viteză de oraș pentru stelele alea.

Te pisi pe ele de 5 stele, peste viteza pentru care au fost concepute crumple zones.

Pe românește, indiferent de stele si alte rahaturi, in care unii cred, aluminul, tabla  si fierul se deformează la fel, cand peste tine vin 30 de tone cu 90kmh.

Mașinile nu sunt făcute cu gândul de a rezista la impact pe autostradă, așa că afirmația cu "mașinile mici nu au ce căuta pe autostradă" este la fel de valida si pentru cele mari.

Daca cineva crede ca, la viteză de autostradă, îl salvează inca 2m lungime de tablă si aerul din pungă de chipsuri, înseamnă că nu înțelege legile fizicii.

Apropo, pentru cat de "mică" si "prost" făcută e, ambii pasageri sunt în viață si au ieșit fără descarcerare. Sunt internați pentru investigații, pentru ca, ce sa vezi, chiar si in tanc, organele din corpul uman accelerează si decelerează brusc in cazul unui accident chiar si la 50kmh, deci nici nu are rost să explic ce se întâmplă cu organele si coloana cand staționezi si te lovesc zeci de tone cu 90kmh.
Aberatii....
Traiesti in lumea ta cu legi ale fizicii diferite.
Tocmai ca impactul la 50km/h iti da informatii si despre comportamentul la 100km/h.
O masina care iese bine dintr-un impact la viteza mica va iesii mai bine si la viteza mare, comparativ cu o masina cu 0 stele.

Masina aia arata de parca a fost prinsa si strivita intre doua obiecte dure dar ce sa vezi era o singura cisterna si un cacat de parapet.
Cum zicea un coleg mai sus aia tre sa joace la loto.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate