Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apometru stricat, consum prea mar...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 

Dusul curenteaza

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
ruxi02

ruxi02

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.01.2020
Buna ziua, am o problema legata de dusul din baie care curenteaza. Problema e ca nu se intampla tot timpul, curentul nu este puternic, se simt cateva furnicaturi.
Precizez ca stau la apartament, acesta fiind renovat de curant, schimbata toata instalatia electrica. Au fost cativa electricieni care au verificat si au spus ca problemele nu sunt din apartament. Am montat o siguranta diferentiala, dar aceasta nu sare in momentul cand dusul curenteaza.. deci presupun ca scaparile de curentul nu vine din apartament.
Este posibil ca un vecin sa isi fi impamantat ceva electrocasnic la impamantarea de la teava de gaz ? Iar cand acest aparat este pus in functiune sa curenteze dusul, acesta avand apa incalzita de la centrala de gaz?

Multumesc, apreciez orice sugestie.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,638
  • Înscris: 01.12.2001
Câțiva electricieni? Ce au făcut? La un pahar de vorba? Cheamă unul priceput, nu câțiva.

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Daca era impamantarea la teava de gaz, eu cred ca demult sarea blocul in aer.

#4
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,439
  • Înscris: 07.08.2007
dai drumul la apa si opresti sigurantele la vecini, vezi de la care e problema si apoi te duci in vizita :) Dar eu zic sa opresti prima data sigurantele tale

#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Sau, e posibil ca un vecin sa ia nulul de la teava de apa sau gaz (ele sunt conenctate ambele la centralele termice), pentru ca sa i se invarta mai incet contorul lui (doar daca are inversate faza si nulul la intrarea in contor...depinde si ce tip de contor), sau...sa aiba doar un aparat electric fara impamantare, care e legat la apa (boiler, incalzitor instant...)

Edited by danpet, 06 January 2020 - 18:57.


#6
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
@initiator, centrala ta are impamantarea OK?

#7
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postdicdobre, on 06 ianuarie 2020 - 19:02, said:

@initiator, centrala ta are impamantarea OK?

Precis n-o are , probabil tot blocul e in aer cu impamantarea
Izoleazate cu totul de conductele de apa rece ,calda  si scurgerea  cu pex sau polipropilena

Edited by ciine, 06 January 2020 - 19:20.


#8
dan2626

dan2626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 14.02.2009
este depunere de minerale pe rezistenta din boiler ( se formeaza ca un coral) .poti verifica doar scotand din priza boilerul pt o perioada ca sa-ti dai seama. sau la masina de spalat . Eu am intalnit mai mult la boilere problema ta. la masina de spalat scapi usor spaland un ciclu cu cateva pliculete de sare de lamaie (dr oetk.r.) altii folosesc o sticla intreaga de otet (dar e mai scump) si ramane putin miros. la boiler insa trebuie desfacut si curatat ceea ce e mai greu) si facut de cineva care se pricepe.

Edited by dan2626, 06 January 2020 - 19:51.


#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 23.08.2014
Se poate ce zici tu.Electricienii aia nu au avut minte sa puna un multimetru si pe tevi, sa vada ce e acolo?

#10
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Centralele au neaparata nevoie de impamantare, ca altfel nu detecteaza flacara, dar...am vazut destule care nu aveau fir de impamanter tras la priza, ci isi luau impamantarea din tevi si nu era nicio problema, functioneaza perfect si nu curenteaza pe nimeni,doar daca...nu ar fi ceva defect in centrala. Multe case nu au impamantare facuta la prize...Eu nu cred ca problema e de la centrala.

#11
meuser

meuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 10.03.2016
Impamantarea comunista inseamna legarea nul la fundatie

#12
ruxi02

ruxi02

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.01.2020
Centrala a fost verificata si are impamantare, la fel ca si prizele din casa. Boiler nu exista (apa este incalzita de centrala pe gaz, tevile de apa sunt de cupru ). Centrala are circuitul ei separat.

#13
ruxi02

ruxi02

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.01.2020
Multimetru a fost pus pe tevi, dar bineinteles ca atunci nu curenta( dupa cum am specificat, nu se intampla tot timpul). Deci nu au gasit nimic

#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postruxi02, on 06 ianuarie 2020 - 17:31, said:

Buna ziua, am o problema legata de dusul din baie care curenteaza. Problema e ca nu se intampla tot timpul, curentul nu este puternic, se simt cateva furnicaturi.

    Cam asta face dushul. Curenteaza putin. De-aia lumea nu se mai spala. De frica !

#15
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 28.08.2008

View Posttrollerul_de_serviciu, on 06 ianuarie 2020 - 18:11, said:

Daca era impamantarea la teava de gaz, eu cred ca demult sarea blocul in aer.

Nope.

#16
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,735
  • Înscris: 25.04.2007
O cunostinta apropiata a patit ceva foarte asemanator, mi s-a plans ca atunci cand are masina de spalat conectatata la priza, o curenteaza usor apa de la chiuveta cand se spala pe maini.
Dupa niste masuratori cu un multimetru profesional, am dedus ca impamantarea de la priza este buna, nu erau greseli de conectare a prizei sau a cordonului de alimentare a masinii si totusi curenta in continuare, era o tensiune alternativa de cel putin 60 V intre apa ce curgea si calorifer. Curentul era infim, nepericulos, dar deranjant, plus ca nu se stie daca nu s-ar fi agravat.
In final mi-a picat fisa ca nu se face bine contactul intre piesele de alama a prizei cu piesele de alama a stecherului pe partea de impamantare. Am arcuit un pic piesele de la priza schuko (cele de impamantare) si am curatat de oxid toate partile incriminate. Nu a mai curentat deloc, scurgerea de tensiune a scazut la 0.

Explicatia la tine ar putea fi ca avand tevaria din polipropilena  sau pexal pana la cada, dusul nu mai este "impamantat" iar prin vecini e o masina de spalat cu aceeasi problema ca la persoana de care ti-am povestit, daca nu cumva tu ai vreun dispozitiv cu impamantare precara, conectat la apa, masina de spalat sau centrala termica.

Edited by Cousteau, 06 January 2020 - 21:35.


#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,130
  • Înscris: 21.06.2016

View Posttrollerul_de_serviciu, on 06 ianuarie 2020 - 18:11, said:

Daca era impamantarea la teava de gaz, eu cred ca demult sarea blocul in aer.

Ha? De ce?

View Postruxi02, on 06 ianuarie 2020 - 20:26, said:

Multimetru a fost pus pe tevi, dar bineinteles ca atunci nu curenta( dupa cum am specificat, nu se intampla tot timpul). Deci nu au gasit nimic


Daca nu curenteaza mereu sigur e in corelatie cu functionarea unui aparat - al tau sau din vecini. Si nu cred ca poate fi o simpla centrala pe gaz, trebuie sa fie ceva care da curenti suficient de mari sa schimbe potentialul tevii, deci instant sau masina de spalat.

#18
ruxi02

ruxi02

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.01.2020
Daca este din vecini, aveti vreo idee cum as putea sa imi dau seama de la cine anume se intampla ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate