Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC
 Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia
 

Transfer lei Revolut - Banca Transilvania

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#37
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,897
  • Înscris: 21.08.2008

 amami, on 24 aprilie 2020 - 14:16, said:

Pentru ca in mometul in care cineva isi face cont nou de revolut, adica aplicatie Revolut pe telefon cu scris numarul de telefon si datele personale si adresa, NU VA AVEA AUTOMAT NICI UN CARD.
Tu astazi ai cerut un card virtual- astazi l-ai vazut in aplicatie si il vei vedea tot timpul in aplicatie pina cind il vei elimina.

Asta intreb si eu: cum e posibil? Pot face dovada ca abia azi am inrolat un card virtual (care apare in sectiunea Carduri, langa cel fizic comandat miercuri) dupa cum pot dovedi ca pana acum am facut tranzactii tot de pe un card virtual.
Prima tranzactie facuta e pe 29.03 la 16:51 cand am alimentat cu 30 de lei de pe un card BT pentru instalare.
Daca eu abia azi am aplicat pentru un card virtual (ca doar ati vazut discutia), eu ce am folosit pana acum si mai ales cum?
Am trimis din Revolutul meu doar catre Revolutul altuia, poate de aia nu e nevoie sa fie card virtual prezent in sectiunea Carduri.
Dimineata spuneam ca nu am card virtual acolo, adevarat, da?

Sa imi spuneti voi  explicatia. Bine, retoric ca deja ma ia capul cu explicatiile astea de parca am furat din Tezaurul Romaniei...

#38
a_1

a_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 22.06.2006
O sa incerc sa explic cat mai simplu, iar daca ma insel ii rog pe colegii de forum sa ma corecteze.

Din cate inteleg, pana acum ti-ai instalat aplicatia, ai inrolat un card BT din care ai alimentat contul Revolut si ai trimis niste bani catre alte conturi Revolut (banuiesc ca prin link de plata sau cautand direct in lista de utilizatori din aplicatia ta).
In aceste cazuri nu ai nevoie de niciun card.
Cardul virtual se foloseste numai la platile pe internet (pe siteuri, nu la cei din lista ta de contacte) de cate ori vrei, cardul virtual de unica folosinta tot la platile de pe internet dar numai o singura data, iar cardul fizic il poti folosi ca orice card de debit de la o banca.

Sper ca am fost clar si ca nu am gresit.

Edited by a_1, 24 April 2020 - 16:02.


#39
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,897
  • Înscris: 21.08.2008
Exact ce am spus si eu asta e situatia, am trimis doar catre Revolut din lista de contacte.

Revolut catre BT doar prin Volt (altfel comision).
Revolut pentru plata online nu stiu, mai vedem.

Edited by danghetau, 24 April 2020 - 16:23.


#40
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,897
  • Înscris: 21.08.2008
As vrea sa mai stiu un lucru: BT pare ca e singura banca, ce percepe comision 2,5 lei (concret, verificat) la transferul catre alte banci.
Daca alimentez contul Revolut si fac transfer catre alte banci (BCR, BRD) mai e vreun comision?
Am de platit saptamanal o suma, daca efectuez plata sambata sau duminica probabil vor intra banii luni sau marti, oricum mai repede decat daca as trimite din BT. Deci, e vreun comision?

#41
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,606
  • Înscris: 13.03.2005
Verifica pe siteul băncii unde vrei sa trimiți banii prin transfer bancar (Revolut - banca ). Sunt afișate comisioane. Verifici la rubrica încasări din transfer interbancar
Nu am conturi la BCR și BRD să îți confirm, dar sunt publice aceste informații cu comisioanele.

#42
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,897
  • Înscris: 21.08.2008
De la alti utilizatori de internet banking la alte banci asa am inteles, ca doar BT a ramas cu acest comision.
Mai astept si alte raspunsuri, chiar nu sunt familiarizat cu terminologia bancara si mi-e ca ma uit aiurea.Posted Image

#43
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,606
  • Înscris: 13.03.2005
In schimb am cont BT si 2,5 lei e comisionul pentru transfer interbancar din aplicație BT 24 sau btpay către alta banca. Comision de încasare la BT e 5 lei.

#44
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,897
  • Înscris: 21.08.2008
Stiu, ca doar BT am si eu, astea sunt comisioanele.
Ma gandeam ca din Revolut e gratis catre alte banci.

#45
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,606
  • Înscris: 13.03.2005
Revolut nu îți ia comision de transfer bancar în lei sau euro

#46
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,897
  • Înscris: 21.08.2008
Cele doua banci la care am de trimis au in IBAN: RNCB una si alta INGB (adica BCR si ING).
Daca e comision zero din Revolut este perfect.

#47
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Din BT poti transfera bani in BCR instant, chiar si in weekenduri.

#48
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,897
  • Înscris: 21.08.2008
E comision 2.5 lei pe tranzactie către ambele bănci din BT.
Întrebasem de Revolut către BCR și ING.

#49
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,683
  • Înscris: 20.09.2010
NICI O BANCA NU LUCREAZA IN WEEKEND.
Orice TRANSFER INTERBANCAR  efectuat in weekend va ajunge in banca destinatara intr-o zi lucratoare.
Si am raspuns zilele trecute la intrebarile lui danghetau, din Revolut nu sunt comisioane pentru transferuri.

#50
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Din Revolut nu e comision nicaieri. BCR si ING nu percep comision pentru incasare.
Ce am scris anterior am scris pentru ca tu ai spus "oricum  mai rapid decat daca as trimite din BT".

 amami, on 25 aprilie 2020 - 12:54, said:

NICI O BANCA NU LUCREAZA IN WEEKEND.
Orice TRANSFER INTERBANCAR  efectuat in weekend va ajunge in banca destinatara intr-o zi lucratoare.
Si am raspuns zilele trecute la intrebarile lui danghetau, din Revolut nu sunt comisioane pentru transferuri.
Bancile care fac parte din platforma creata de Transfond pentru plati instante pot trimite bani oricand, chiar si in weekend prin transfer instant si banii ajung in 10 secunde.

#51
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,683
  • Înscris: 20.09.2010
https://www.bancatra...tranzatii-bt24/

Attached File  BT.PNG   145.19K   16 downloads

#52
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Da, prin tranfer normal. Daca alegi transfer instant, atunci poti trimite si in weekend, dar doar la banci care participa in acest program, adica BT, BCR, CEC si Libra.

Uita o stire cand s-a lansat in Romania plata instanta: https://www.bancatra...ia-si-cec-bank/

O alta stire cand BCR a intrat si ei in program: https://www.bancheru...-instant-in-lei

Eu am transferat de mai multe ori sume din BT in BCR si invers, mereu a ajuns in cateva secunde.

Edited by orbanbalint, 25 April 2020 - 13:11.


#53
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,897
  • Înscris: 21.08.2008
Hai ca va spun eu diseara daca e sau nu comision, fac plati catre cele doua banci.
Nu ma intereseaza sa intre instant ca eu platesc, nu primesc.
Multumesc, revin.

#54
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,897
  • Înscris: 21.08.2008
Ma lovesc de problema BIC/SWIFT.

Cele doua persoane carora trebuie sa le trimit au doar contul, astept acest BIC.
Am simulat o plata catre o afacere (plata utilitati) dar la fel trebuie acel BIC/SWIFT. Pe asta de unde il iau?

Pentru banci am gasit:
-BCR: RNCBROBU / RNCB pentru SWIFT respectiv BIC
-ING: INGBROBU / INGB pentru SWIFT respectiv BIC.

Se pun ambele sau doar SWIFT?

Pentru persoane fizice cred ca e ceva personalizat ca asa am si eu pe Revolut, la BT nici eu nu il stiu pe al meu.

Edited by danghetau, 25 April 2020 - 18:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate