Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...
 Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato
 Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1

Ce benzinarie vinde motorina euro...
 

Transfer lei Revolut - Banca Transilvania

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,897
  • Înscris: 21.08.2008
Am rezolvat trimitand din contul meu Revolut catre al fiicei cate 500 de lei, am sters cardul virtual si am creat altul pe care l-am adaugat in BT Pay.
Am transferat apoi cate 500 de lei din Revolut in BT Pay (pe telefonul fiicei) apoi i-am transferat catre BT Pay al meu.

O fi vreo limita, de ce mi-a blocat cardul Revolut cand am vrut sa transfer 1500 de lei?

#74
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,382
  • Înscris: 30.08.2006
Un raspuns de la reprezentantii Revolut care te vor lamuri.
„Sistemele noastre de securitate monitorizează în permanență toate conturile utilizatorilor, pentru a ne asigura că sunt protejate de fraudă, iar când semnalează activități suspecte, acest lucru poate duce la o suspendare temporară a contului. Această măsură este o cerință a reglementărilor în vigoare pentru a proteja conturile. Ca orice alt furnizor de servicii financiare, ne supunem unor reglementări care ne interzic să comentăm cu privire la specificul acestor investigații - acest lucru ar fi ilegal și categoric în defavoarea clienților care ar putea deveni victime ale fraudei. Suntem pe deplin conștienți de impactul pe care acest lucru îl poate avea asupra utilizatorilor, iar colegii noștri lucrează pentru a redeschide conturile cât se poate de repede, atunci când e cazul.” - Reprezentanți Revolut

Alimenteaza contul de Revolut cu sume mici ca sa nu declansezi softul antifrauda. In timp poti creste putin cate putin sumele transferate pentru ca softul sa-ti invete modelul de tranzactionare personalizat.

#75
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,897
  • Înscris: 21.08.2008
A mers in tranșe de cate 500 de lei.

#76
tenis13

tenis13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.06.2020
Am ajuns aici pt ca am o cunostinta in RO care are cont la BT si de curand i-am sugerat sa isi faca cont Revolut. Ea are nevoie sa isi transfere lunar vreo 600-700$ dintr-un cont al ei din SUA, ea acum locuind in RO si avand nevoie de acesti bani in RO, in lei.

Pana de curand a folosit Transferwise direct spre contul checking de la BT, unde ii ajungeau in lei. Habar nu avea de comisionul BT de 5 lei pt fiecare transfer de lei intrat in contul BT. Si pt ca sta prost cu banii si ramanea fara, isi facea transferuri dese, cateodata 10 pe luna! Asa e cand nu citesti the fine print :).

Cu ocazia acestui thread am citit despre acest comision si am atentionat-o, asa ca acum cauta alt proces.

Am 2 intrebari legate de Revolut.

1) Are careva o lista completa de banci din Romania de la care poti scoate cash gratis din ATM cu cardul Revolut (pana in 800 lei/luna)? Depinde de oras? Depinde de cardul Revolut, daca e Visa sau Mastercard?

         Intreb pt ca tipa respectiva nu e in stare sa gaseasca in Revolut app partea cu "ATMs nearby" - la mine asa zice (eu am app-ul in engleza, fiind in State), si ea zice ca nu gaseste nimic de felul asta la ea in app. Culmea e ca engleza stie, deci nu asta e cauza (iar app-ul ei e in romana). Are contul gratis, si eu la fel.

2) Am vazut mai devreme in thread o lista de banci care nu percep comision la depunere in lei. BCR si ING printre altele. Voiam sa va intreb pe voi care lucrati cu Revolut de o vreme daca urmatorul proces reuseste sa ii aduca banii in mana, in lei (cash), fara niciun comision pe drum. Pasii sunt urmatori:

* Eu imi fac top-up in contul meu Revolut (din SUA) cu card debit de la contul ei in dolari din SUA (sunt imputernicita).
* TRansfer acei dolari spre contul ei Revolut, tot in dolari.
* Ea ii schimba in lei in contul Revolut, cand ii convine rata.
* Apoi ii transfera in checking BCR (sau ING), in lei.
* Ii scoate cash cu cardul BCR (sau ING) de la ATM BCR (sau ING).

Partea cu transferul spre BCR/ING e necesara pt ca ea foloseste cash in principal (old fashioned), si din Revolut card nu poti scoate mai mult de 800 lei pe luna fara comision.

Ce ziceti - ar merge?

Am incercat mai devreme un experiment unde ea a incercat sa-si faca top-up la contul ei Revolut din Ro cu cardul debit de la banca din SUA (in dolari), si Revolut ii lua un comision, aprox 1.67%  (plus, banca din SUA n-a permis tranzactia). Are careva idee de ce se ia comision la acest top-up (daca ar fi reusit)?

Multam!

#77
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,683
  • Înscris: 20.09.2010
Este cam complicată treaba, mai ales pentru cine este "old fashioned".
Încep cu sfirsitul, îi ia comision la încercare de topup plus banca americana nu permite probabil a făcut contul Revolut în România, cu adresa de România și aplicația in română etc...
Din moment ce tu poți să faci topup cu cardul ei, este mai corect sa faci asta și îi trimiți prin Revolut din cînd în cînd.
Poate să scoată cash de la ATM BT si Reiffeisen fără probleme, fără comision in limita planului său.
Dar mai corect este să plătească cu cardul peste tot, la orice magazin sau POS, în felul ăsta se dă în rind cu lumea modernă.
Doar la piață nu se plătește cu cardul, dar și acolo au început să implementeze facilitatea asta.
Și nu ultimul rând, să își facă cont la Libra, este mai ok decât BT.

Edited by amami, 16 June 2020 - 03:25.


#78
tenis13

tenis13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.06.2020

 amami, on 16 iunie 2020 - 03:23, said:

Și nu ultimul rând, să își facă cont la Libra, este mai ok decât BT.

Multam de raspuns! Nu am auzit de Libra (dar eu sunt out of touch cu bancile din RO) - are Libra vreun avantaj fatza de BCR sau ING, cand vine vorba de colaborarea cu Revolut (comisioane, viteza transferuri, etc)?

#79
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,397
  • Înscris: 05.03.2005
ceva noutati legate de transferul din BT in Revolut prin Volt ? Se mai percepe comision daca tranzactia se face prin VOLT ?

#80
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,606
  • Înscris: 13.03.2005
Nu exista comision BT la portarea banilor din BT între conturile asociate cardurilor. Adică e gratuit din punctul de vedere al BT, cu SelfPay Now, Libra Journey sau Volt, dar Volt are comision pentru acea mutare a banilor între 2 carduri, SelfPay Now nu, și nici Libra Journey dacă implici un card Libra(altfel e 0.9 lei/tranzacție).
Recomand SelfPay Now sau chiar Libra Journey, in loc de Volt.

Edited by wertyck, 16 July 2023 - 09:25.


#81
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,397
  • Înscris: 05.03.2005
comisionul de transfer de pe Bt star forte pe card Revolut e acum 5 lei....de la 2.5 lei acum cateva saptamani. Mi se pare nesimtire din partea BT.

O sa instalez SelPay Now. Sa inteleg ca acolo comisionul este zero ?

Edited by mccrya, 27 July 2023 - 07:49.


#82
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,606
  • Înscris: 13.03.2005
Cred că nu te ai uitat bine la comisioane de transfer interbancar. Ai 2,5 lei până la o anumită sumă, 1000 lei parcă, și 5 lei peste acea sumă. Verifică cu atenție lista de comisioane BT.

SelfPay Now nu-ți ia niciun comision. 4000 lei pe lună poți muta gratuit între două carduri care au BIN de România.

Edited by wertyck, 27 July 2023 - 07:49.


#83
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,397
  • Înscris: 05.03.2005
am transferat 500 lei si comisionul este de 5 lei .

#84
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,606
  • Înscris: 13.03.2005
Înseamnă că nu ai făcut transfer interbancar din NeoBT sau BTPay, ai aici lista de comisioane https://www.bancatra...misioane_PF.pdf

Edited by wertyck, 27 July 2023 - 07:57.


#85
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,397
  • Înscris: 05.03.2005
da, am alimentat cardul Revolut din aplicatia de mobil Revolut. Dar am mai facut alimentare de acolo si comisionul era de 2.5 lei .

#86
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,606
  • Înscris: 13.03.2005
Păi e mai ieftin atunci prin transfer bancar.
Comisionul acela probabil este din cauză că folosești cardul de credit pentru retragere cuasi-cash, similară folosirii cardului de credit la bancomat. Deci e alt comision.

Verifică dacă nu e mai ieftin să-l folosești pe link de plată Revolut - revolut.me/revtag-ul tau, să faci o plată online către contul tău revolut cu acel card.

#87
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,397
  • Înscris: 05.03.2005
am instalat SelfPay si o sa vad care e treaba . Am facut acum un transfer si o sa vad daca imi ia sau nu comision .

Multumesc de ajutor si o sa revin cu info :)

#88
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,397
  • Înscris: 05.03.2005
mda, am revenit cu info . Si prin selfpay now se percepe comision de catre BT , adica 2.50 lei. Aici ma refer la transfer din contul Star BT forte catre cardul Revolut

#89
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,606
  • Înscris: 13.03.2005
Atunci probabil te va taxa BT si pe link de plata Revolut - revolut.me/revtag-ul tau -  ca BT va detecta comerciantul catre care ai facut plata online.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate