Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cenzura in masa comentarii youtube

Sa folosim antivirus, antimalware?

mesaj suspect . . .

Film original sau pirat?
 Cum poti inregistra CD-uri in for...

Ceainaria celor pasionați de...

Probleme la acoperis din cauza in...

Transferuri instant intre bancile...
 player video

Carrefour Act for good

Parcare gratis in Bucuresti pentr...

Rovinieta prin SMS pentru masina ...
 Viteza mica Usb 3.2 gen.1 header

Cerificat atestare fiscala pentru...

Schimbare destinatie imobil din l...

Dorsalgie

Transfer lei Revolut - Banca Transilvania

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

BluCyp

BluCyp

New Member

• Grup: Members
@danghetau - imii poti spune exact cum ai rezolvat, te rog? Si  la mine apare IBAN invalid cand incerc sa fac transferul intial.

danghetau

danghetau

Guru Member

• Grup: Senior Members
Am folosit un telefon cu Android, am intrat in Magazin si am descarcat aplicatia Revolut.
Jos in aplicatie la sectiunea Carduri vei comanda un card virtual. Iti va cere cateva date (poza CI, poza selfie, date identificare), vei pune mimim 30 de lei pe care ii vei primi ulterior in contul Revolut dupa autentificare si verificarea tuturor datelor. Apoi adaugi un card fizic in aplicatie si dupa aceea poti alimenta cardul virtual Revolut din cardul fizic al bancii din Romania. Transferurile se fac usor, aloci permisiuni aplicatiei sa acceseze contactele si vei gasi cine are card Revolut, trimiti banii extrem de rapid si simplu.
Poti trimite si dupa IBAN, incepe cu GB... Este extrem de simplu, atentie sa urmezi pasii fara graba.
Succes.

BluCyp

BluCyp

New Member

• Grup: Members
Merci frumos de raspuns...

Sanatate multa si spor in toate.

amami

amami

Senior Member

Posted Image Posted Image Posted Image
Deci pina la urma ti-ai facut revolut Posted Image

danghetau

danghetau

Guru Member

Da, am creat card virtual si acum il astept si pe cel fizic.

Pana acum cateva luni am avut cont la ING dar cum aveam cont pe PFA la BT iar fiica-mea are card la BT am zis sa deschid un cont si pe persoana fizica la BT si sa termin cu ING.

Acum am la BT cont PF (cu internet banking) si cont PFA precum si un card Revolut.
Am constatat ca se percepe comision la primirea banilor in cont BT asa ca intreb direct:
-cu Volt se poate transfera din Revolut in BT fara comision?
-se pot face plati in Ro cu Revolut (card virtual) ca si cu oricare alt card, fara comision?
-cat dureaza un transfer de la cineva care nu are Revolut (de exemplu un magazin, un curier) in contul meu Revolut?

amami

amami

Senior Member

Cu cardul virtual se pot face plăți online ca și cu oricare alt card. Se poate pune chiar și în Google Play pentru a efectua plăți cu telefonul. Deci dacă pentru alte carduri sunt comisioane va fi și pentru cel virtual, dacă pentru alte carduri nu sunt comisioane atunci nici la cel virtual nu vor fi.
Transferul dintr-o bancă în Revolut durează în funcție de condițiile băncii de unde pleacă și în funcție de cînd se efectuează, adică dacă se face la sfârșitul săptămânii, la sfârșitul zilei, etc. Nu cred că are legătură Revolut cu durata, ei se mișcă foarte repede.
Eu am 2 experiențe, o dată am trimis euro din BT24 și au intrat în Revolut după 2 zile, și o dată am trimis dolari din BCR ghișeu și au ajuns după 3 zile in Revolut.
În schimb cînd trimiți din Revolut, dacă efectuezi dimineața transferul există posibilitatea să ajungă în cursul dimineții, în cursul zilei, ca să nu spun după câteva minute. Trimit in fiecare lună către contul asociației la Alpha Bank și ultima dată la ora 08.00 am efectuat transferul, am primit email, iar la ora 08.15 am primit email că acesta a fost executat.

danghetau

danghetau

Guru Member

OK doar ca nu am gasit numarul cardului virtual ci doar IBAN...

Ma intereseaza Revolut daca ia comision la primirea banilor in cont, indiferent de banca emitatoare (BT vad ca ia de exemplu).

amami

amami

Senior Member

Revolut nu are comision nici pentru a efectua transferuri și nici pentru primire.
În aplicația Revolut, la carduri, vei vedea ce carduri ai fizice și virtuale. Mai demult se vedeau datele cardurilor dar de ceva timp sunt invizibile și ca să vezi datele trebuie sa pui degetul pe ochiul din dreapta sus care este pe card și îți cere să introduci pinul ( măsură de siguranță) și așa se vor vedea datele, numărul-data-CVV.

danghetau

danghetau

Guru Member

Am un card virtual. Ieri am comandat si un card fizic. Acestea au acelasi numar sau sunt diferite?
Intreb deoarece dupa ce am apasat pe ochi imi apar datele cardului fizic, care este pe drum.
La carduri nu imi apare cel virtual ci doar cel fizic pe care inca nu il am.

Edited by danghetau, 24 April 2020 - 09:25.

amami

amami

Senior Member

La sectiunea carduri trebuie sa apara toate cardurile, fizice si virtuale si cele virtuale de unica folosinta. Dar nu apar toate la gramada, trebuie sa faci swipe de la dreapta la stinga si dupa ultimul card va aparea sa ceri un card nou fizic sau virtual.
Este imposibil sa nu apara cel virtual, daca nu apare probabil ca nu ai cerut asa ceva.
Tu spui ca este cel fizic care nu a ajuns inca. Ok, fa swipe pe el de la dreapta la stinga si vezi ce apare. Daca ai cerut virtual il vei vedea, daca nu apare cel virtual atunci vei avea posibilitatea sa ceri unul gratis.
Toate cardurile au date diverse pe ele, indiferent ca sunt fizice sau virtuale.
De asta a fost Revolut "revolutionar" cind a intrat in Romania in urma cu 2 ani, ca a oferit ceva ce bancile traditionale nu aveau.
Eu platesc online doar cu cardurile virtuale. Daca observ ceva ca nu este in regula, se poate elimina si cere altul (gratis).
Sunt de acord ca in ultimul timp au asa ceva si bancile traditionale, dar eu merg pe o regula:
-ce a fost bun, este bun, nu voi schimba.

danghetau

danghetau

Guru Member

Am card virtual pe care deja l-am folosit.
La Carduri imi apare in prima fereastra cardul fizic pe care l-am comandat si care inca nu a sosit iar la swipe imi spune sa comand un card Revolut nou (virtual-fizic). Ai deja un card? Conecteaza-l aici. Dar... care e numarul cardului virtual, ca nu il gasesc???

Hai ca am comandat un card virtual si apare. Ciudat sistem.
Sa inteleg ca eu pana acum am folosit un card virtual de unica folosinta? Nu e tot asta pe care l-am "instalat" acum?

Edited by danghetau, 24 April 2020 - 10:13.

amami

amami

Senior Member

Cardul virtual cerut va ramane in aplicatie si are valabilitate ca a unui card fizic, deci 5 ani. Nu se sterge de unul singur si nu are cum sa dispara din aplicatie. Este ciudat,spui l-ai folosit dar nu mai apare. Fiecare card virtual are date diverse fata de cel anterior, iar cel de unica folosinta se elimina automat dupa folosinta si se creeaza altul nou.
Cardurile virtuale de unica folosinta (Disposable Virtual Cards), normal nu sunt disponibile pentru conturile standard. Dar am auzit persoane cu cont standard care au avut aceasta posibilitate in urma cu putin timp, fara sa plateasca.

danghetau

danghetau

Guru Member

OK, nelamurirea mea ramane: am avut card virtual (habar nu am daca de unica folosinta sau altfel) pe care l-am folosit pana acum de cateva ori. ACUM, daca am ales dupa un card fizic si un card virtual, primul mai este valabil sau folosesc datele celui virtual creat astazi? Maine sigur voi avea de trimis cuiva o suma...

Se pastreaza acelasi IBAN pentru cardurile virtuale?

Dupa ce vine cardul fizic elimin toate cardurile virtuale ca e prea stufoasa treaba.

Edited by danghetau, 24 April 2020 - 10:52.

amami

amami

Senior Member

Cardul virtual pe care l-ai folosit pina acum, cum l-ai folosit ? de unde l-ai luat? de unde ai avut datele de pe card?
Daca nu l-ai cerut in aplicatie pina acum inseamna ca nu era (este) in aplicatie.
Ca sa fie clar, poti sa folosesti orice card ESTE in aplicatie. Daca nu este in aplicatie, cum sa il folosesti?
IBAN-ul este al contului, iar cardurile sunt atasate acelui cont.
Daca cineva are in Revolut 100 euro, 100 dolari si 100 RON, toti acei bani sunt in cont si pot sa fie folositi cu orice card are atasat acelui cont in Revolut.
De exemplu cineva cu cont Metal poate sa aiba 5 carduri fizice, si cind plateste la POS poate sa plateasca cu orice card ii vine la indemina mai repede din portofel.

danghetau

danghetau

Guru Member

Eu doar am spus ca am folosit un card virtual. Dupa asta am comandat un card fizic si acesta aparea la carduri. Nu aparea si cardul virtual pe care l-am folosit si sunt sigur ca l-am folosit, am tranzactiile in istoric. Un card virtual a aparut dupa ce am facut swipe si am cerut adaugarea unui card virtual, dupa cum ai spus, nu are sens sa mint dar asa s-a intamplat.
Folosesc Android One.

Deci am un singur IBAN indiferent daca folosesc datele cardului fizic sau virtual.

amami

amami

Senior Member

Doamne fereste, nu spune nimeni ca minti.  Posted Image
Nu ai raspuns la
"Cardul virtual pe care l-ai folosit pina acum, cum l-ai folosit ? de unde l-ai luat? de unde ai avut datele de pe card?"

IBAN-ul este unul singur, si acela se foloseste pentru transferuri. Poti sa faci de proba un transfer din Revolut catre un cont romanesc, nu te va costa nici un ban din partea Revolut. In felul acesta vei vedea in contul romanesc datele IBANului de unde s-a executat transferul si rapiditatea acestuia. Dar, cum este vineri si a trecut deja de ora prinzului, nu cred ca mai ajunge astazi. Mai era cineva nemultumit pe aici care se plingea ca a facut transfer din Revolut simbata si pina duminica seara nu i-au ajuns banii in cont. Posted Image

danghetau

danghetau

Guru Member

Pai am spus: nou utilizator, am creat card virtual si asta a fost tot.
In fereastra pincipala la Conturi afiseaza suma din cont, daca apesi pe Detalii vezi IBAN si restul dar nu si numarul cardului virtual. Abia astazi dupa ce am introdus acest card virtual la Carduri imi apare si numarul cardului virtual.
Cel mai bine ar fi sa simulezi ca esti client nou si sa vezi ca asa sta treaba, merge si fara sa inrolezi cardul la Carduri.

Pur si simplu dupa ce am creat cardul virtual, nu m-am dus la Carduri sa vad daca e acolo.

Ideea e ca NU vreau sa fac transferul din Revolut catre BT (singura banca la care am cont) pentru ca astia iau comision la primire. Eventual sa folosesc Volt dar mai astept sa se aseze informatiile.

amami

amami

Senior Member

danghetau, on 24 aprilie 2020 - 10:46, said:

OK, nelamurirea mea ramane: am avut card virtual (habar nu am daca de unica folosinta sau altfel) pe care l-am folosit pana acum de cateva ori. ACUM, daca am ales dupa un card fizic si un card virtual, primul mai este valabil sau folosesc datele celui virtual creat astazi? Maine sigur voi avea de trimis cuiva o suma...
Sa ne intelegem. Mai mult sa intelegi tu, ca este important pentru tine.
Ai spus
"am avut card virtual (habar nu am daca de unica folosinta sau altfel) pe care l-am folosit pana acum de cateva ori"
Iar eu te-am intrebat
"Cardul virtual pe care l-ai folosit pina acum, cum l-ai folosit ? de unde l-ai luat? de unde ai avut datele de pe card?"

Pentru ca in mometul in care cineva isi face cont nou de revolut, adica aplicatie Revolut pe telefon cu scris numarul de telefon si datele personale si adresa, NU VA AVEA AUTOMAT NICI UN CARD.
Tu astazi ai cerut un card virtual- astazi l-ai vazut in aplicatie si il vei vedea tot timpul in aplicatie pina cind il vei elimina.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate