Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil
 Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring
 achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1
 Ce benzinarie vinde motorina euro...

Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...
 

Transfer lei Revolut - Banca Transilvania

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
mr2020

mr2020

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.12.2019
Când mi-am deschis cont la Revolut mi-a cerut să transfer 50 de lei. Ok, nici un comision de ambele părți, transfer instant. După, am transferat, de probă, de pe contul meu de la o bancă din UK, 10 lire să văd dacă plătesc comision. Transfer instant, comision zero. Punctul trei, am transferat 50 de lei de pe contul de lei Revolut către contul de lei BT. Au intrat abia a doua zi, ceea ce nu-i rău, ce e rău e că BT a luat 5 lei comision. În BT24 apare așa: Incasare OP urgente/MV 50 RON, iar dedesubt comision încasare OP -5 RON. Am făcut transfer normal, nu era nici o opțiune pentru vreo urgență, apoi acel comision de 5 lei pentru 50 de lei transferați, nu se încadrează la nimic din ce au cei de la BT în pdf-ul cu comisioane. Habar n-am ce reprezintă. Cred ă nu poate fi procentual, pentru că ar înseamna 10% comision. Atunci ce e? E 5 lei indiferent de suma transferată? Ca idee mi se pare o măgărie oricum ca ei să ia comision în timp ce băncile din UK nu iau nici când trimit, ce să mai vobim la primire. Dar poate m-am dezobișnuit eu de practicile românești sau poate așa e normal.
Știe cineva ceva despre ce poate fi vorba, să mă lămurească? Mulțumesc.
Trolii sper că se vor abține.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,358
  • Înscris: 22.05.2003
Bancile romanesti au comision la incasare in cont.

#3
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 25.10.2016

 Adm, on 11 decembrie 2019 - 19:03, said:

Bancile romanesti au comision la incasare in cont.
ING nu are

Edited by drive-x, 11 December 2019 - 19:20.


#4
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,588
  • Înscris: 27.09.2006

 mr2020, on 11 decembrie 2019 - 12:21, said:

În BT24 apare așa: Incasare OP urgente/MV 50 RON, iar dedesubt comision încasare OP -5 RON. Am făcut transfer normal, nu era nici o opțiune pentru vreo urgență, apoi acel comision de 5 lei pentru 50 de lei transferați, nu se încadrează la nimic din ce au cei de la BT în pdf-ul cu comisioane.
https://www.bancatra...misioane_PF.pdf
"Încasări interbancare cu ordin de plată 5 RON"

@Adm: BT e una din putinele banci romanesti cu un astfel de comision ...

#5
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Ce mizerii de bani, n-ai vazut asa ceva...Posted Image . Mai era o banca mizerabila care iti lua comision si la extragere, folosind tot Revolutul.

Confirm si eu ca la ING nu iti ia comision, iar transferul se face de pe o zi lucratoare pe alta.

#6
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,997
  • Înscris: 22.12.2005

 mr2020, on 11 decembrie 2019 - 12:21, said:

Când mi-am deschis cont la Revolut mi-a cerut să transfer 50 de lei. Ok, nici un comision de ambele părți, transfer instant. După, am transferat, de probă, de pe contul meu de la o bancă din UK, 10 lire să văd dacă plătesc comision. Transfer instant, comision zero. Punctul trei, am transferat 50 de lei de pe contul de lei Revolut către contul de lei BT. Au intrat abia a doua zi, ceea ce nu-i rău, ce e rău e că BT a luat 5 lei comision. În BT24 apare așa: Incasare OP urgente/MV 50 RON, iar dedesubt comision încasare OP -5 RON. Am făcut transfer normal, nu era nici o opțiune pentru vreo urgență, apoi acel comision de 5 lei pentru 50 de lei transferați, nu se încadrează la nimic din ce au cei de la BT în pdf-ul cu comisioane. Habar n-am ce reprezintă. Cred ă nu poate fi procentual, pentru că ar înseamna 10% comision. Atunci ce e? E 5 lei indiferent de suma transferată? Ca idee mi se pare o măgărie oricum ca ei să ia comision în timp ce băncile din UK nu iau nici când trimit, ce să mai vobim la primire. Dar poate m-am dezobișnuit eu de practicile românești sau poate așa e normal.
Știe cineva ceva despre ce poate fi vorba, să mă lămurească? Mulțumesc.
Trolii sper că se vor abține.

ai 3 posturi, cont facut ieri.
sa te intreb daca ai citit conditiile de la BT daca tot ai cont la ei ?  ( pdf public pe site- sigur l-ai primit si pe email de la ei ).
de cautat pe internet pe goagle INAINTE ...nu mai intreb.
:)
spor!

#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
BT are comision de încasare la conturile curente în lei dar nu are pe contul de card de credit Star BT.

În schimb Raiffeisen am înțeles că va aplica din 15 decembrie comision inclusiv la încasările pe cardul de credit, făcute prin virament.

De regulă, cine depune bani in Revolut ii consuma pe plati facturi și cumpărături cu cardul, nu-i mai trimite înapoi în banca din Romania.

Plus că, din Revolut se pot scoate și de la unele bancomate fara comision in limita a 800 lei pe lună.

#8
spree999

spree999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.11.2007
Incearca cu aplicatia volt. Fara comision insa in limita a 3000 lei lunar.

#9
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,240
  • Înscris: 08.12.2006

 LuvRaluK, on 11 decembrie 2019 - 21:52, said:

https://www.bancatra...misioane_PF.pdf
"Încasări interbancare cu ordin de plată 5 RON"

@Adm: BT e una din putinele banci romanesti cu un astfel de comision ...
Mai corect...BT este unica si singura banca din Romania (si pesemne ca din Europa), care inca mai are acest comision si care, inca mai este folosita de unii, iar de altii chiar apreciata...

#10
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
A introdus și Raiffeisen comision de încasare din decembrie, daca nu mă înșel.

Secțiunea "Încasări"

https://www.google.c...0JYj7h4u9IgsYfq

Edited by Kres, 13 December 2019 - 07:59.


#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,606
  • Înscris: 13.03.2005
BT nu face discrimanari: ia comision la incasare de oriunde intra banii, exceptand BT.

#12
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,092
  • Înscris: 25.12.2005

 Kres, on 13 decembrie 2019 - 07:55, said:

A introdus și Raiffeisen comision de încasare din decembrie, daca nu mă înșel.

Secțiunea "Încasări"

https://www.google.c...0JYj7h4u9IgsYfq

Cei care au pachet zero tot , simplu sunt exceptati..

#13
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 06.10.2006
Am inteles acum ca BT isi trage un comision daca faci o plata cu revolut insa la o plata, facuta de proba, din cont revolut in contul asociatiei de proprietari din suma de 46 lei trimisi ma informeaza administratorul ca in extrasul de cont se regasesc 17 lei. Comision de 29 de lei?!!! Spre informare, in cazul BCR, am platit 10.53 lei si m-au comisionat cu 3.55 lei + 0.45 lei.

Edited by starsteel, 18 March 2020 - 11:38.


#14
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,683
  • Înscris: 20.09.2010
Contul asociației nu este pe persoană fizică, trebuie văzut care este comisionul la BT pentru contul pe firmă.
Și nu în ultimul rând trebuie sa crezi ceea ce spune administratorul, dacă în lista de comisioane este altă sumă. Eu am un administrator bătut tare in cap.

#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,897
  • Înscris: 21.08.2008
Sunt in situatia de a trebui sa transfer din BT pe un card Revolut dar imi spune IBAN invalid desi e scris corect, verificat de cateva ori.
Folosesc un Motorola One cu Android Pie.
Sunt limitari din partea BT sau de ce apare asta?

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,381
  • Înscris: 30.08.2006
Hai sa-ti spun cum am rezolvat problema cu comisionul la Transilvania.
Ai nevoie de un card virtual Revolut care sa fie emis din octombrie 2019.
Instalezi Volt si introduci cardurile in aplicatie.
Faci transferul gratuit.
Valabil si pentru tine @danghetau

Edited by Leo2006, 29 March 2020 - 15:38.


#17
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,897
  • Înscris: 21.08.2008
OK, asadar nu merge direct, trebuie card Revolut (virtual). Incerc si asa daca intre timp nu primesc un alt IBAN de la o banca din Ro.

#18
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,897
  • Înscris: 21.08.2008
Rezolvat, multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate