Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC
 Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4568 replies to this topic

#4537
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,152
  • Înscris: 11.03.2006
Eu personal nu inteleg mai nimic despre orice substanta, ca nu sunt chimist. De aia intreb. Bor le dau.
La mine acum sunt 33 de grade, chiar ma intreb daca sa nu pun plasa peste solar, dar mai astept cateva zile, poate scade temperatura sub 30.
Am inteles, le dau in iulie Tomatostim. Intr-adevar, peste vara nu leaga nimic, asa ca anul asta o sa incerc, dar nu chiar de acum.
Multumesc.

#4538
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 28.12.2010
Eu anul trecut am dat cu Tomato Grow la 2 saptamani cred ca de vreo 5 ori ( am avut un litru ). Am tras si plasa de umbrire, am mai pus cate o lingura de cenusa dar numai odata. In rest nu prea le-am fertilizat. Eram chiar multumit cum mergea treaba si pe urma a venit tuta, eu nu prea am fost atent si mi le-a nenorocit. Deocamdata nu am vazut tuta dar sunt in stare de alerta. Am pus niste lipicioase de-alea negre dar nu am vazut inca molii

#4539
ADRYAN1992

ADRYAN1992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 29.09.2013
Start.

Attached Files



#4540
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 21.11.2021
Ce soi?

#4541
ADRYAN1992

ADRYAN1992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 29.09.2013
Siyana F1

#4542
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.03.2007

Vizualizare mesajech, pe 31 mai 2024 - 22:45, a scris:

Pentru zecimi de gram au fost pe vremuri niste linguri cu cantar la lidl, posibil sa se mai gaseasca ceva similar.
Atașament 20240531_234320.jpg
Eu am luat de pe Ali.

Attached Files



#4543
alphso

alphso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 09.02.2007
Am o întrebare... Povestea este următoarea: anul acesta am plantat aproximativ opt soiuri de roșii, de toate culorile, soiuri cu crestere necontrolata. Unul dintre aceste soiuri, după ce a legat aproximativ 6-7 roșii, doar la primul etaj, a continuat să producă lăstari pe ciorchinele respectiv.  Ar trebui să îi îndepărtez?  Etajele urmatoare nu au aceasta anomalie. Nu pot spune încă despre ce soi este vorba, deoarece le-am amestecat încă din stadiul de răsad.

Edited by alphso, 10 June 2024 - 23:13.


#4544
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 28.12.2010
Eu ii indepartez. ce nevoie am de ei? Ii tratez ca pe niste copili

#4545
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,900
  • Înscris: 16.03.2007
si eu ii dau jos.

#4546
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,158
  • Înscris: 17.03.2005
Nu e nicio anomalie, este o trăsătură specifica unor varietăți de tomate.
Acel vârf se îndepărtează, dealtfel și din buchet se Îndepărtează fructele mai mici, legate din florile care au fost polenizator mai tarziu.
Practic producția (ciorchinele) se normeaza functie de varietate.

Din varietăți le comune trăsătură asta o întâlnești la inima creata tip albenga, la unele soiuri mai degrabă galbene/portocalii șamd..

#4547
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
Eu aș lăsa două-trei frunze trage sevă

#4548
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,101
  • Înscris: 01.12.2006
Eu am observat chestia asta cand am exces de azot, indiferent de soi

#4549
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,153
  • Înscris: 28.02.2006
Apare in special la primele etaje, dat fiind ca, de regula, prin rasadnitele semiindustriale sunt azotate la greu. Si eu le tai daca apar.

#4550
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,152
  • Înscris: 11.03.2006
La KBX am vazut asta. Eu le tai.

#4551
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 28.12.2010
Nu e vorba numai de exces de azot cred. La mine toate au acelasi substrat si chestia am vazut-o numai la Rozov

#4552
alphso

alphso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 09.02.2007

Vizualizare mesajparintele, pe 11 iunie 2024 - 09:27, a scris:

Nu e nicio anomalie, este o trăsătură specifica unor varietăți de tomate.
Acel vârf se îndepărtează, dealtfel și din buchet se Îndepărtează fructele mai mici, legate din florile care au fost polenizator mai tarziu.
Practic producția (ciorchinele) se normeaza functie de varietate.

Din varietăți le comune trăsătură asta o întâlnești la inima creata tip albenga, la unele soiuri mai degrabă galbene/portocalii șamd..
Intr-adevar am si rosii crete tip albenga , si galbene si negre...  Ca fapt divers unul din soiuri la primul etaj  a legat doar o rosie zbarcita in draci ce sta agatata de o coada foarte viguroasa. Seamana cu un buzdugan.Posted image
Oricum am inlaturat toate varfurile/puii.
Apropo legat de defoliere, unii spun ca recomandat ar fi sa inlatur doar frunzele de la baza imbatranite  si sa nu defoliez/macelaresc plantele cum se practica la casele mai mari. Cica prin defolierea agresiva eu stresez planta, fructele se coc mai repede dar din pacate fiind fortate isi cam pierd din aroma.
Dvs ce parere aveti de acest aspect ?

Edited by alphso, 12 June 2024 - 21:06.


#4553
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 23.12.2019
Defolierea masiva a frunzelor e crima.

#4554
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 19.02.2011
La o seri bulgaresti am observat aparitia acestor lastari si i-am eliminat..Si ca o curiozitate mai sunt o serie suparate pe viata dar acum m-am obisnuit cu aspectul lor si nu  le fac decit tratamentele ca la celelalte si merg pina la sfr. ciclului asa ca pt. cei care se streseaza ca  au un soi care se comporta asa in cazul in care nu este o boala evidenta  mergeti cu ele asa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate