Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf
 Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei
 Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4564 replies to this topic

#4519
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,248
  • Înscris: 15.05.2008
Intreb ca am un cantar la zecimi de gram,dar am observat un lucru,cand pun in el la cantarit incet vad ca nu inregistreaza nimic si cand inregistreaza este prea mult,apoi aceeasi cantitate da valori diferite.

#4520
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,005
  • Înscris: 28.09.2012
ceanu, cauta cantar de precizie sau cantar pentru bijuterii. Nu sunt bune cantarele electronice de bucatarie, nu au acuratete suficienta la cantitati foarte mici. Sunt si mai ieftine decat cel din link, dar nu stiu care cat e de fiabil, eu am cumparat acum vreo 10 ani de la firma din link si inca ma folosesc de el.

https://www.ellement...e-precizie.html

#4521
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,248
  • Înscris: 15.05.2008
Am unu de asta,voi verifica daca sunt bateriile ok

#4522
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,155
  • Înscris: 17.03.2005
https://gave.ro/mini...bxoCoicQAvD_BwE

#4523
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 28.12.2010
De-asta am eu de care a pus Padre. E de neanlocuit la mine exact ce trebuie

#4524
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,155
  • Înscris: 17.03.2005
Majoritatea acestor cantare au un lag, o problema de sensibilitate "statica".. Adică la creșterea progresiva foarte fina a cantității nu se uodateaza, nu pare ca detectează fluctuația.
Chestia e simplu de rezolvat, atingi ușor vasul în care cântărești sau îl ridici o fracțiune de secunda, sau pur și simplu apeși puțin pe platforma cantarului...
Altfel, și dacă ai o eroare nu e nicio tragedie.
Voi aveți senzația ca dacă puneți 4.4 grame în loc de 4 are vreo importanță? Dacă vrei sa fii extrem de precis o poți face extrem de ușor.

#4525
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 14.11.2006

Vizualizare mesajcumparator, pe 26 mai 2024 - 19:32, a scris:

Eu am deja tuta in rosiile care au doar vreo 20 cm.

azi am gasit si eu. am prins una si am facut un experiment pe care vroiam sa-l fac de ceva vreme. am pregatit o solutie de apa, ulei, detergent de vase si cateva picaturi de Laser plus un adjuvant, care cred ca e exceptional, Break Thru.  am dat in borcan si a murit instant. in trecut dadeam cu toate chimicalele in borcan si nu mureau. am facut teste si pe cateva albine pulverizate din zbor. nu mai putea zbura si  se puneau pe prima frunza apoi mureau. am dat si pe florile de citrice unde colcaie gandacul rapitei. au murit dupa vreo jumatate de minut. am senzatia ca adjuvantul asta faca ca solutia sa penetreze rapid keratina aia de pe insecta si sa-i blocheze caile respiratorii. o sa incerc asa  cand vad ca o sa creasca populatia.  am dat si cateva tomate de test sa vad daca nu se ard de la solutie.

Attached Files



#4526
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,155
  • Înscris: 17.03.2005
Acu depinde și ce înseamnă câteva picături de laser... Era bine sa daci 1l respectând dozele ca asa... Orice otravă dacă o faci concentrata va da cu cracii în sus multe goange.

#4527
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 05.12.2022
Va ieși o polemică?
https://youtu.be/FR1S3hPZEps?t=47

#4528
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,606
  • Înscris: 10.01.2019
M-am uitat curios la comentarii. 99% sunt convenabile, doar ca ultimile comentarii sunt cele 1%, toate nevavorabile, probabil nu a apucat sa le sterga.

#4529
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,281
  • Înscris: 24.08.2005

Vizualizare mesajMirceaDWC, pe 31 mai 2024 - 12:21, a scris:

Cu o seringa, dar eu n-as aplica Ortiva top pe rosii foarte mici
Ai vreo recomandare pentru preventie?

#4530
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,153
  • Înscris: 28.02.2006
Anul asta am folosit score si signum, alternativ la 7 zile, doua tratamente, primul la o saptamana dupa plantare. La fiecare tratament am adaugat si cropmax si un insecticid (delta sap)

Edited by MirceaDWC, 03 June 2024 - 08:49.


#4531
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 16.03.2007

Vizualizare mesajsan-62, pe 02 iunie 2024 - 22:02, a scris:

Va ieși o polemică?

ce polemica? e greu de testat? iti iei reper doua rosii aproximativ la fel de coapte. una o lasi pe vrej, alta o bagi in punga cu banane si avocado si apoi vezi care-ti place mai mult.

#4532
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,248
  • Înscris: 15.05.2008
La plante lovite de grindina si rupt varful, daca iese copil va fi suficient de viguros de a continua cresterea plantei,nu am pretentii 1-2 etaje de tomate si este suficient.

#4533
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 23.12.2019
Sigur, planta va fi la fel de viguroasa daca nu a fost afectata tulpina sau radacina.

#4534
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,129
  • Înscris: 11.03.2006
Anul asta, dat fiind ca la data asta de abia se vad niste boboci de flori, as incerca Tomatostim. E bine sau nu? Am inteles ca nu e toxic. E vreo chestie ascunsa cu el?

#4535
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 14.11.2006
dai cu tomatostim cand vin caldurile si planta avorteaza florile. am dat si eu anii trecuti prin iulie august. ca e toxic sau nu dracu stie. cam tot ce e bun si are efect  e toxic

#4536
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,155
  • Înscris: 17.03.2005
Părerea mea este ca dacă nu înțelegi ce sunt și ce fac anumite substanțe e mai bine sa nu le Folosesti.
În momentul în care tu întrebi dacă sa dai acum tu tomatoatim este evident ca habar nu ai ce e și la ce e bun, respectiv ce efecte negative poate avea.

Oricum, acum îl dai degeaba, ar putea sa fie util prin iunie-august când temperaturile cresc serios peste 30C, însă pana la tomatoatim atunci ai cu siguranță o groaza de alte lucruri de corectat și pentru da efectele căldurii sunt mult mai multe și complexe.

Dacă vrei sa dai ceva care sa ajute legarea fructelor, aplică un foliar cu bor, merge inclusiv un bor+calciu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate