Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf
 Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei
 Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4564 replies to this topic

#4501
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,129
  • Înscris: 11.03.2006
Eu am deja tuta in rosiile care au doar vreo 20 cm.
De data asta, aproape ca m-am descurajat. Am dezinfectat si solul cu Basamid. Ce naiba!

Edited by cumparator, 26 May 2024 - 19:39.


#4502
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,153
  • Înscris: 28.02.2006
Rasadurile tale?

View Postgabiroa, on 26 mai 2024 - 19:24, said:

Ale mele arata destul de bine pentru moment. Sunt plantate pe 4 mai. Saptamana viitoare trebuie sa ma bag la copilit, palisat etc
Am copilit si palisat in we. Aveam copili si de 10 cm, le-am lasat cam mult.

#4503
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,129
  • Înscris: 11.03.2006
Rasadurile mele. Am avut mereu numai rasadurile mele si vecinii mei cica nu au tuta. Nici nu stiu de unde a venit la mine.
Vad ca numai o planta a fost atacata, dar stiu ca sunt deja peste tot. Am dat azi cu Alverde.

Edited by cumparator, 27 May 2024 - 12:05.


#4504
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,153
  • Înscris: 28.02.2006
Banuiesc ca in solar. Eu as renunta la solar un an sau doi. Curatat bine totul, si un an sau doi cultivat in aer liber.

#4505
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 23.12.2019

View Postcumparator, on 26 mai 2024 - 19:32, said:

Eu am deja tuta in rosiile care au doar vreo 20 cm.
De data asta, aproape ca m-am descurajat. Am dezinfectat si solul cu Basamid. Ce naiba!
Nu garanteaza nimeni ca daca dezinfectezi solul cu Basamid tuta nu mai apare. O distruge doar temperaturile mai coborate de -15 gr.

#4506
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,129
  • Înscris: 11.03.2006
Anul trecut am dezinfectat si a aparul doar in iulie. Nu putea sa fie in solar, cred ca e in gradina cumva. Am inteles ca prefera rosiile, dar mananca si alte plante. Poate buruieni pe camp, nu stiu.

#4507
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 14.11.2006

View Postcumparator, on 26 mai 2024 - 19:32, said:

Eu am deja tuta in rosiile care au doar vreo 20 cm.

asta inseamna ca pana in iulie cultura va fi praf. momentan nu am dar abia le-am plantat de o saptamana iar sera a fosrt decopertata din martie. anul asta adaug in insecticid un adjuvamt (break trhu). am pregatit si o lamva cu UV. vedem ce o fi. asta pe langa tratamentele preventive cu insecticide pana la formarea gogonelelor. o sa incerc si cu Laser, am cititi niste studii interesante.

#4508
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,129
  • Înscris: 11.03.2006

View Postbilti, on 28 mai 2024 - 06:14, said:

asta inseamna ca pana in iulie cultura va fi praf. momentan nu am dar abia le-am plantat de o saptamana iar sera a fosrt decopertata din martie. anul asta adaug in insecticid un adjuvamt (break trhu). am pregatit si o lamva cu UV. vedem ce o fi. asta pe langa tratamentele preventive cu insecticide pana la formarea gogonelelor. o sa incerc si cu Laser, am cititi niste studii interesante.

Cam asa se intrevede. Dar o sa incerc sa le duc pana la sfarsitul lui august si sa fac cateva sticle de suc. Dupa aia plec o luna, nu imi mai pasa.
Le mai bag niste chimicale la greu in cateva zile, pun din nou capcane si cand apar gogonelele o sa incerc sa le ud saptamanal cu BactoSpeine si sa verific frunzele zilnic.

Edited by cumparator, 28 May 2024 - 13:33.


#4509
Ami7777

Ami7777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 16.12.2013
Ce parere aveti, tomatele din poze au o carenta sau exces de vreun nutrient, microelement? Sau e viroza?
Sunt cultivate afara, deocamdata doar astea din total 80 se prezinta asa.
Sunt stropite cu Cabriotop si Cropmax de cca 8 zile.
Multumesc!

Attached Files



#4510
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 05.01.2011
Isi revin.

#4511
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,281
  • Înscris: 24.08.2005
Stiti vreo metoda prin care as putea imparti cantitatea de ortiva top din acea fiola de plastic in doua doze?
Acum cand sunt mici nu am ce sa fac cu 10l si as dori sa fac niste tratamente preventive ca nu doresc sa mai stropesc cand sunt mari gogonelele.

View Postanasstasia, on 25 mai 2024 - 18:06, said:

Le-am stropit cu lapte
care este doza la reteta cu lapte? (banuiesc ca trebuie sa fie crud)

Edited by vdingo11, 31 May 2024 - 11:02.


#4512
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 23.12.2019
Te folosesti de o seringa.

#4513
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,153
  • Înscris: 28.02.2006
Cu o seringa, dar eu n-as aplica Ortiva top pe rosii foarte mici, ci doar dupa formarea celui de-al doilea etaj minim. Asta pentru ca in general ortiva afecteaza un pic ritmul de crestere.

#4514
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 16.10.2010
Seringa si iei si un ac mai gros: daca îmi amintesc bine ortiva e mai putin fluida iar cu un ac subțire îți va fi destul de greu.

#4515
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,248
  • Înscris: 15.05.2008
Ploaia cu grindina de sapt.trecuta a fost frectie fata de azi,oiatra cat nuca.

#4516
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 28.12.2010
Eu am cumparat o cutie de vreo 50 de seringi de 2 ml. Se mai strica cate una o arunc. Am dat foarte putin pe ele am in permanenta 4-5 la gradina restul stau pe biblioteca Posted Image))) langa cutia cu chimicale. sunt foarte bune ca incap in sticlutele de 50-100 ml fara probleme. Altfel trebuia sa torn in dop sa trag cu seringa din dop si apoi sa torn restul inapoi in sticluta. Pe langa asta mai am niste masuri de-alea de 2.5 - 5 - 7.5-10 - .... - 25 ml. Si cea mai buna achizitie un cantar de-ala care masoara sutimi de gram cu care cantaresc prafurile gen Mospilan care necesita cantariri de 1-2-4 grame etc. Mi se pare un minim necesar la gradina pentru a-mi usura munca de stropire care intre noi fie vorba e destul de scarboasa

Edited by gabiroa, 31 May 2024 - 20:52.


#4517
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,248
  • Înscris: 15.05.2008
Poti arata ce cantar ai?

#4518
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,985
  • Înscris: 01.09.2006
Pentru zecimi de gram au fost pe vremuri niste linguri cu cantar la lidl, posibil sa se mai gaseasca ceva similar.
Attached File  20240531_234320.jpg   340.92K   17 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate