Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei
 Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...
 Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 

Fibroza grad 2

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Salut,
am 25 de ani 190cm 68kg
In urma unei dureri persistente de abdomen in partea dreapta jos sus + balonari frecvente, diagnosticata initial ca fiind colon iritabil.
Am efectua o ecografie + elastografie, la ecografie toate bune, ficat foarte putin marit, arata ok dupa ecografista.
La elastografie care a fost si repetata inca o data pe nemancate, imi iese fibroza avansata 7.3 kpa sau asa ceva, grad 2.
ultimele analize de sange adica cele din urma cu un an nu a fost nimic in neregula, dar erau analize din acelea uzuale, nu foarte complexe.
Am facut azi fibromax-ul si alte analize inclusiv hiv, dar sunt foarte speriat de ce as putea avea la ficat, si aici ma refer la posibilatatea unei hepatita de tipul C sau autoimuna.
Nu consum alcool de ceva timp ( am consumat in trecut whisky dar asta era in urma cu cateva luni), nu fumez, am luat in trecut si vitamina A dar nu am luat timp indelungat pentru ca aveam dureri in partea dreapta.
Mi se pare totul prea brusc, se mai poatr vindeca fibroza ? de la ce ar putea fi ? stres anxietate medicamente alcool mancare grasa ? ar trebui sa renunt la servici o perioada pana imi revin ?

Edited by _-AppleS-_, 28 June 2019 - 15:33.


#2
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,382
  • Înscris: 30.07.2006
du-te la un gastroenterolog sa-ti dea analizele pentru hepatita C, vreun milion de romani o au fara sa stie.
Se vindeca cu tratamente generice -aduse de baieti -din India sau Egipt, costa cam 600 euro setul de 3 cutii.

Da' poate nu ai.

#3
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 20.08.2016

 marius.bunu, on 28 iunie 2019 - 15:47, said:

du-te la un gastroenterolog sa-ti dea analizele pentru hepatita C, vreun milion de romani o au fara sa stie.
Se vindeca cu tratamente generice -aduse de baieti -din India sau Egipt, costa cam 600 euro setul de 3 cutii.

Da' poate nu ai.
Hepatita C se vindeca acum gratis in Romania.
Tratamentul costa vreo 60.000 Euro dar nu trebuie sa plateasca nimic. Tratamentul din Egipt/Indica costa 1000 euro dar risti sa cumperi creta in loc de medicamente.
De ce sa dai aia 1000 Euro cand in tara te trateaza gratis.

Ani trecuti trebuia sa fi in stadiu avansat sa te trateze, acum trateaza pe oricine.

#4
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,382
  • Înscris: 30.07.2006
O fi gratis, dar se da pe lista ,si pana iti vine randul ...
600 euro din Egipt, gasesti grupul pe Facebook.
Nu vorbesc din auzite.

Oricum omul tb sa se duca la medic, ca nu sfaturile de pe forum iti dau diagnostice.
Poate nici nu e cazul....sunt analize specifice de sange care spun daca are orice fel de hepatita.

Edited by marius.bunu, 28 June 2019 - 15:56.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,360
  • Înscris: 13.03.2017
Cum sa renunti la servici mai omule ?
Pai asta este o boala care poate necesita tratament toata viata

#6
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 20.08.2016

 marius.bunu, on 28 iunie 2019 - 15:53, said:

O fi gratis, dar se da pe lista ,si pana iti vine randul ...
600 euro din Egipt, gasesti grupul pe Facebook.
Nu vorbesc din auzite.

Oricum omul tb sa se duca la medic, ca nu sfaturile de pe forum iti dau diagnostice.
Poate nici nu e cazul....sunt analize specifice de sange care spun daca are orice fel de hepatita.

Sotia mea e medic infectionist si acum se da pe banda rulanta tratamentul pentru hepatita. Nu mai asteapta pe nici o lista.... bine acum depinde si de oras.
Ai dreptate in primul si al 2-lea an doar cei cu Fibroza de grad 4 intrau in tratament dar acum e simplu

 Naijax, on 28 iunie 2019 - 15:55, said:

Cum sa renunti la servici mai omule ?
Pai asta este o boala care poate necesita tratament toata viata

Acum se vindeca in 3 luni cu niste pastile. E de 3 ani tratamentul pe piata.

#7
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 sgn30, on 28 iunie 2019 - 15:52, said:

Hepatita C se vindeca acum gratis in Romania.
Tratamentul costa vreo 60.000 Euro dar nu trebuie sa plateasca nimic. Tratamentul din Egipt/Indica costa 1000 euro dar risti sa cumperi creta in loc de medicamente.
De ce sa dai aia 1000 Euro cand in tara te trateaza gratis.

Ani trecuti trebuia sa fi in stadiu avansat sa te trateze, acum trateaza pe oricine.
Depinde pe mana cui pici
Eu stiu de fratele unei cunostiinte cu hepatita c de grad avansat pe care medicul care il trata de multi ani ia zis ca nu mai are ce sa faca si nu a vrut sa il treaca pe noul tratament,a plecat omu la bucuresti unde a gasit o doctorita ce la tratat cu succes gratuit....

#8
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 20.08.2016

 I2O, on 28 iunie 2019 - 16:30, said:

Depinde pe mana cui pici
Eu stiu de fratele unei cunostiinte cu hepatita c de grad avansat pe care medicul care il trata de multi ani ia zis ca nu mai are ce sa faca si nu a vrut sa il treaca pe noul tratament,a plecat omu la bucuresti unde a gasit o doctorita ce la tratat cu succes gratuit....
Exact asta am zis si eu... tratamentul se da doar in orasele mari: Bucuresti, Cluj, Timisoara, Craiova, Iasi, Constanta, etc.
Daca te duci intr-un spital din Cucuietii din Deal doctorii aia nici nu stiu de existenta tratamentului.

#9
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 sgn30, on 28 iunie 2019 - 16:32, said:

Exact asta am zis si eu... tratamentul se da doar in orasele mari: Bucuresti, Cluj, Timisoara, Craiova, Iasi, Constanta, etc.
Daca te duci intr-un spital din Cucuietii din Deal doctorii aia nici nu stiu de existenta tratamentului.
Pai nu era chiar in cucuieti...era in sibiu,care nu-i chiar un oras de doi lei....

#10
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

 sgn30, on 28 iunie 2019 - 16:32, said:

Exact asta am zis si eu... tratamentul se da doar in orasele mari: Bucuresti, Cluj, Timisoara, Craiova, Iasi, Constanta, etc.
Daca te duci intr-un spital din Cucuietii din Deal doctorii aia nici nu stiu de existenta tratamentului.
taie constanta de pe lista

#11
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
M-am dus la analize, rezultatul e asa:
- negativ hepatita B (desi am inteles ca nu exclude infectia)
- negativ hepatita C
- negativ HIV
- neutrofile 2190/mm3 (scazute)
- limfocite 2500/mm3 (crescute)
- FIBROMAX:
fibroza 0.22 (pe o scara de la 0 - 1)
actitest 0.04 (scara 0-1)
steatotest 0.04 (scara 0-1)
nashtest 0.25 (scara 0-1)
ashtest 0.01 (scara 0-1)


Sincer, nu prea am inteles nimic din analizele astea, am o oarecare fibroza si o inflamatie nealcoolica, dar care ar fi motivul ? hepatita A ? am o durere in continuare in partea dreapta sub coaste si ma simt obosit de la o perioada si balonat mai tot timpul, aproape ca mi-e teama sa mai mananc sau sa beau lichide pentru ca ma balonez de la orice.

#12
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,207
  • Înscris: 03.07.2008
Ai mai facut ceva investigatii? Ai mai aflat ceva?

Hepatita A nu are forma cronica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate