Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 

Alfa Romeo Giulia - mai incerc o data

* * * * - 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
177 răspunsuri în acest subiect

#19
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.564
  • Înscris: 24.02.2017

View Postmissionnad, on 04 iunie 2019 - 09:19, said:

Adevarata problemă nu ar fi calitatea șoselelor ci traficul..Din ce in ce mai aglomerat.
Pai ce sa fac cu o masina super puternica daca merg in rand cu una de 75 cai?


E drept si asta. Eu am biroul la metrou Aurel Vlaicu. Ma uitam intr-o zi pe fereastra la cate masini sunt pe pasajul care supratraverseaza Barbu Vacarescu. In rand cu ele era un Lamborghini albastru.... :)

#20
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 963
  • Înscris: 08.04.2009

View PostBogotta, on 04 iunie 2019 - 09:37, said:



E drept si asta. Eu am biroul la metrou Aurel Vlaicu. Ma uitam intr-o zi pe fereastra la cate masini sunt pe pasajul care supratraverseaza Barbu Vacarescu. In rand cu ele era un Lamborghini albastru.... Posted Image

sper ca avea start&stop Posted Image

#21
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.035
  • Înscris: 14.08.2010
Are discuri ceramice? Cu ce anvelope a venit? Cu suspensia cum e, parca are ceva custom, facut de ei. Masina arata intr-un mare fel, felicitari !

#22
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 963
  • Înscris: 08.04.2009

View Postpielea, on 04 iunie 2019 - 09:59, said:

Are discuri ceramice? Cu ce anvelope a venit? Cu suspensia cum e, parca are ceva custom, facut de ei. Masina arata intr-un mare fel, felicitari !
  A venit cu unele de iarna, runflat, balon mai mic (nu m-am uitat exact pe ele) cred ca sunt Pirelli. De discuri nu stiu, suspensia la fel, e ideala. Eu nu am simtit in niciun sedan confortul din asta, deci inclin sa cred ca e ceva special.

#23
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.822
  • Înscris: 29.10.2017

View PostfightClub25, on 04 iunie 2019 - 09:36, said:

  Cea mai ieftina masina la ora actuala pe autovit este o masina de stoc, 2017, alba, manuala si diesel 150 cp. Adica, cu TVA se duce pe la 29.000 si are discount semnificativ fiindca e 2017. Cum sa fie 32.000 benzina, rosie si automata? Eu atat am retinut când am intrebat in autoitalia cat costa noua, sa o comand eu (aveau pe stoc si inca au, orice culoare in afara de rosu)  fiindca o vreau rosie si benzina. Mi s-a zis ca benzina incepe de la 40k.

Ofertele de pe autovit sunt pentru masini in stoc din anii trecuti, motorizari si echipari diferite ..nu sunt relevante

Toate variantele de giulia pe benzina sunt automate (diesel-ul costa mai mult ca benzina chiar si cu cutie manuala), iar culoarea aia se numeste Rosso Alfa si este fara cost suplimentar

Eu ma refer la pretul actual din lista de preturi auto italia
https://www.alfarome...martie-2019.pdf

2.0 Turbo 200 CP AT8 RWD E6D echipare Giulia este 32.184 cu TVA inclus

#24
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.501
  • Înscris: 18.06.2007
și eu sper să trec la una de asta...doar că varianta de performanță. întorc capul mereu după ele. ce nu imi palce la varianta simplă: faptul că deși are un potențial enorm, majoritatea nu arată suficient de agresiv. parcă e păcat de așa mașină să nu o iei în varianta de performanță.

în rest superbă. mulți km fără probleme

#25
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 963
  • Înscris: 08.04.2009

View Poststalker2142, on 04 iunie 2019 - 10:08, said:

Ofertele de pe autovit sunt pentru masini in stoc din anii trecuti, motorizari si echipari diferite ..nu sunt relevante

Toate variantele de giulia pe benzina sunt automate (diesel-ul costa mai mult ca benzina chiar si cu cutie manuala), iar culoarea aia se numeste Rosso Alfa si este fara cost suplimentar

Eu ma refer la pretul actual din lista de preturi auto italia
https://www.alfarome...martie-2019.pdf

2.0 Turbo 200 CP AT8 RWD E6D echipare Giulia este 32.184 cu TVA inclus

   Habar nu aveam, eu am intrebat si mi s-a zis ca sare de 35.000 si daca aleg eu culoarea si alte optiuni ma duc in 40. Poate nu doreau sa vanda masini noi avand atatea pe stoc, habar nu am. Cat despre diesel, eu am ramas cu impresia ca diesel -ul este entry level si benzina este superioara in costuri. Cel putin la Stelvio, daca doreai diesel in echiparea Super mergea si la 39.000. Daca doreai benzina, tot Super ,sareai de 45.
   E drept ,la Autoitalia eu am vorbit 90% de stelvio. Giulia asta a fost o ocazie SH de pe autovit. Noua, cu garantia neinceputa si peste 30 k ,doar Stelvio as fi luat. Pierdeam prea mult la un sedan.

#26
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.566
  • Înscris: 26.06.2003
Felicitari pentru curaj, masina e superba, arata excelent. Multi km fara nici o problema.
Un Brera 2.2 sau 1.8TBi sunt pe lista pentru Dream Garage, daca ma apuc vreodata de youtube.

#27
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.672
  • Înscris: 22.03.2007
Se vede treaba ca nu.s chiar asa de proaste italiencele astea, a inceput lumea sa le cumpere!

Fișiere atașate



#28
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.805
  • Înscris: 06.09.2004

View PostfightClub25, on 04 iunie 2019 - 09:36, said:

Ce este cu adevarat enervant la ei este - client experience. Sunt aroganti aia de la AutoItalia de parca vand 10 pe zi si tu ii deranjezi. Discounturi ioc, reply la mail-uri nicidecum, la telefon mai raspund cat de cat.....dar numai când vor ei. Test drive-uri foarte greu si doar 30 de minute. Toate masinile le plimba ei prin weekend (de-aia are la ei masina de test drive 40k km in 2 ani) si mereu sunt plecati cu ele. Am asteptat doua saptamani sa se elibereze un Stelvio de test drive. Era in perioada pastelui si toti plecau in concedii cu ele.....
ciudat, eu am fost la test drive in 2018, la cateva luni dupa aparitie, si n-am avut probleme de-astea. eram cu un amic, ne-au dat cheile, au zis sa le lasam la receptie cand ne intoarcem, si asta a fost tot - cred ca ne-am plimbat 2 ore sau 2 ore jumate cu masina. ce-i drept, era pe motorina, poate de-aia nu se inghesuia lumea :)

una peste alta, ne-a placut mult masina la amandoi, era o varianta mai bine dotata - scaune electrice, navigatia mare, etc. eu am fost totusi dezamagit de calitatea asamblarii, interiorul mi s-a parut fragil, chiar daca materialele erau de buna calitate. aveam impresia ca raman cu butonul mare de pe consola in mana de fiecare data cand trageam de el. si totul felul de imbinari, capace, etc care pareau... nu gasesc un cuvant in romana, flimsy.

altfel, masina se conduce excelent, cutia foarte misto, pozitia la volan foarte placuta (si eu am peste 1.90), si cu siguranta intorcea capete pe strada. pana la urma, amicul a mers pe clasa c, eu am mers pe BMW, din varii motive, dar un al treilea amic si-a luat varianta veloce (awd, 280 de cai) si este extrem de multumit de ea dupa primele luni de utilizare.

s-o folosesti cu placere multi ani de acum incolo    :)

#29
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.687
  • Înscris: 10.10.2011
super smechera alfa. eu ma uitam dupa quadrifoglio dar e prea mica pt gusturile mele. la a ta urgent jante mai mari si gume bune,astea sa ramana pt iarna.
p.s. voi pe unde umblati cu masinile mai ca eu nu am avut niciodata pb la ale meke din cauza drumurilor. e drept ca locuiesc in transilvania dar am umblat f mult si in tara.banuiesc ca cine sta la sat nu isi ia cls airmatic sa posteze aici

#30
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 963
  • Înscris: 08.04.2009
sa dau satisfactie tuturor care zic ca alfa e misto, dar de obicei o vezi sus pe platforma :))
    Asta a aparut azi, in mers. Motorul merge ok, cutia ok, turbina are..
banuiesc ca e ceva minor.
    Dar service-ul, service-ul frate!....dezastru.
   Sun la autoitalia, nu raapunde  nimeni o ora.
   Cand raspunde careva pana la urma, ii explic situatia si ,calm, imi zice sa vin luni.
   Cum adica luni? daca ii cade motorul? cine plateste? voi sau eu ca am mers cu ea.
    Nu mergeti cu ea pana luni.
    Nu pot, stau langa Buftea, acum sunt la unirii.
    Atunci mergeti.
    Pai daca pateste ceva mai grav? vreau sa va aduc masina, sa va uitati la ea, sa constatati ca e ceva minor si sa revin luni la programare.
    Nu se poate.

     In momentul ala i-am inchis telefonul. Noroc ca cei de la auto perugia au inteles si voi merge acolo

    NU poti sa vinzi masini scumpe cat BMW in acelasi loc in care lucreaza si oameni de la Fiat...

Fișiere atașate



#31
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.443
  • Înscris: 08.12.2006
Dura si mult al dracului sa puna un tester pe ea, in 5 minute stiau ce nu e ok, nici nu trebuiau s-o bage in hala.

#32
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.041
  • Înscris: 06.04.2007
Faina/frumoasa, plina de personalitate! Cam asa sunt Alfele.

Sa te poarte sanatos si fara probleme! Sau cat de putine si infime posibil!

Eu asa pt sufletu meu ma tot uit la o Alfa GT 1.8 din 2006, masina doar de plimbare cu mine insumi.
Din poze arata bine, am fost sa o vad, dar era inchis tot, lacate la porti.
Nu stiu nimic de acest model, nu cunosc probleme comune, dar imi place maxim.
Ei zic desigur in descriere ca e in toate mintile (au dat si vin-ul )

Scuze de off topic, drumuri bune!


#33
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 5.663
  • Înscris: 19.12.2012
Super alegere, s-o stapanesti sanatos! Ca fost posesor de 159 si inca vreo doua Alfe iti transmit salutari cordiale! Imi place ca Alfa a revenit la forma si a trecut inapoi pe tractiunea spate.


View Postburkina, on 04 iunie 2019 - 01:16, said:

Toti posesorii de Alfa si-au spart baia de ulei. Eu am spart-o pe Rucar Bran pe viscol, cand am ajuns in Brasov aveam motorul pilaf...

Sincer, Alfele nu sunt masini de luat in .ro, sunt prea sensibile, tre'sa ai grija mare Posted Image
Nu stii cat m-ai facut sa rad cu acest comentariu! Subscriu, si eu am spart baia de ulei la o alfa 166! Posted Image)

Editat de emil_sv, 04 iunie 2019 - 17:25.


#34
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.822
  • Înscris: 29.10.2017

View PostfightClub25, on 04 iunie 2019 - 10:16, said:

Giulia asta a fost o ocazie SH de pe autovit. Noua, cu garantia neinceputa si peste 30 k ,doar Stelvio as fi luat. Pierdeam prea mult la un sedan.

E o masina impresionanta chiar si in versiunea asta, eu m-as uita la un upgrade pentru roti complete de vara
La motorizarea asta cf cartii tehnice se potrivesc cel mai bine jantele pe 17 inch 225/50 cu anvelope pe 94W (astea sunt recomandate pentru vara de alfa, cele xl 98 pentru iarna)

O idee, dintre modelele disponibile pe dimensiunea asta si car specific (nu necesita inele de ghidaj) si care arata cam la fel cu originalele din fabrica Dezent TZ silver
cam asa arata masina cu setup-ul asta:
https://static3d.fel...ra-000-1920.jpg
https://static3d.fel...ra-001-1920.jpg
https://static3d.fel...ra-002-1920.jpg

sunt la vreo 500 bucata ...cu michelin primacy 4 la vreo 600 buc ajunge la vreo 4600 toata configuratia :)
de montat poti sa le montezi la MIT Motors Baneasa (kia, Fiat, alfa, jeep)

#35
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.505
  • Înscris: 28.06.2006

View PostfightClub25, on 04 iunie 2019 - 01:14, said:

   O chestie ciudata, Afla are garantie 5 ani sau 100.000 km, dar la articulatii/bucsi/suspensie are doar 50.000 km. Deci si ei stiu ca sunt sensibile.

Atunci las-o cu jantele care e acum, nu trece la altele mai mari, asa cum esti sfatuit pe aici. Balonul ala e primul amortizor.

Multi km fara probleme! Posted Image

#36
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 963
  • Înscris: 08.04.2009
so, s-a rezolvat. o eroare neimportanta, ceva legat de benzina, injectie directa....se pare ca nu e ok sa pui benzina premium de la OMV.
  am ramas insa cu gustul amar al discutiei cu cei de la AIT. Noroc ca exista si altii. Auto Perugia au ars-o cat de bine se putea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate