Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 [CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 

Urban Address

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 04.09.2008

 fld, on 04 iulie 2019 - 11:26, said:

Hey! Si eu am semnat promisiunea de vanzare...am trecut pe acolo saptamana trecuta si se lucreaza ( incet, dar sper ca sigur ). Ei spun ca dupa ce vor termina cu subsolul, vor ridica 2 etaje/luna.

Ai facut poze ? Avansul pana la urma cat este si care e termenul de finalizare ?

#20
fld

fld

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.06.2019

 greywolfact, on 04 iulie 2019 - 12:04, said:


Ai facut poze ? Avansul pana la urma cat este si care e termenul de finalizare ?


Poze nu am făcut, însă voi mai trece pe acolo în perioada următoare și voi reveni și cu poze.
Avansul este de minimum 15% ( rezervare+promisiune de vânzare ), iar termenul de finalizare - martie 2020 ( + 3 luni ) -sper să se încadreze în termenul ăsta.
Dacă mai știe cineva, ceva în plus, ar fi util pentru toți să spună :)

#21
Adrianobobby

Adrianobobby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.08.2007
Si eu tot informatiile astea le am. Am trecut pe acolo, se lucra la fundatie.
Ceva noutati despre autorizatia noua de constructie?

 fld, on 05 iulie 2019 - 08:30, said:




Poze nu am făcut, Ă®nsă voi mai trece pe acolo Ă®n perioada următoare și voi reveni și cu poze.
Avansul este de minimum 15% ( rezervare+promisiune de vânzare ), iar termenul de finalizare - martie 2020 ( + 3 luni ) -sper să se Ă®ncadreze Ă®n termenul ăsta.
Dacă mai știe cineva, ceva Ă®n plus, ar fi util pentru toți să spună :)


#22
Adrianobobby

Adrianobobby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.08.2007
Cam asa arata in momentul de fata. Poza este facuta astazi si in afara de paznic, liniste.

Attached Files


Edited by Adrianobobby, 09 July 2019 - 16:35.


#23
Baltaci

Baltaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.04.2007
Pai cam asa arata si acum vreo 2 luni. Chiar se lucreaza?

#24
Adrianobobby

Adrianobobby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.08.2007
Au turnat primul strat din fundatie.

#25
Adrianobobby

Adrianobobby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.08.2007
Salut, a mai fost cineva pe la santier? Sau ceva informatii noi de la dezvoltator?

#26
fld

fld

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.06.2019

 Adrianobobby, on 24 iulie 2019 - 09:36, said:

Salut, a mai fost cineva pe la santier? Sau ceva informatii noi de la dezvoltator?

Hei, am trecut vinerea trecuta pe acolo in jur de ora 15:00, nu era nimeni pe santier, insa era montata o macara ( ma gandesc ca ar trebui sa demareze lucrarile cu mai mult elan ).

#27
arci19

arci19

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.08.2019
Salut! Eu și prietena mea am dat avans pentru un apartament cu 2 camere undeva in luna Martie , de atunci aproape zilnic am trecut și încă trec pe strada unde se construiește blocul, de aproape o luna au început sa se miște relativ lucrurile . Pana acum fundația arată ok, din ce am putut observa in șantier, destul de mult fier băgat in Fundație și formații de fier pregătite pentru turnarea unor pereți din beton cu rol de susținere .  Sa speram ca va fi gata la timp sau nu se va depăși cu mult termenul promis . Toate cele bune !

#28
Baltaci

Baltaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.04.2007
Acu nu vreau sa te sperii, dar fundatia aia era deja gata pe la inceputul anului. Au ajuns la nivelul 0?

#29
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

View Postarci19, on 06 august 2019 - 17:17, said:

Salut! Eu și prietena mea am dat avans pentru un apartament cu 2 camere undeva in luna Martie , de atunci aproape zilnic am trecut și încă trec pe strada unde se construiește blocul, de aproape o luna au început sa se miște relativ lucrurile . Pana acum fundația arată ok, din ce am putut observa in șantier, destul de mult fier băgat in Fundație și formații de fier pregătite pentru turnarea unor pereți din beton cu rol de susținere .  Sa speram ca va fi gata la timp sau nu se va depăși cu mult termenul promis . Toate cele bune !

La stadiu in care se afla, dacă ar avea autorizația de construire in acest moment, ei nu vor fi gata mai devreme de Martie 2021, cu acte cu tot, și asta este un termen optimist.
De ce zic asta? Pt ca am trecut deja prin 5-6 recepții la imobile mai mici sau mai mari, pe noul sistem de recepționare aplicabil din August 2017.
Ce înseamnă aceasta receptie? Pai, înseamnă TOTUL gata, de la spații verzi, instalatii, contoare utilități, finisaje la cheie, parcare amenajată și marcată, eventual instalatii ISU la parcaje subterane, adăpost ALA, etc.
De de zic optimist Martie 2021?! Pentru ca la ceea ce au ei aici in receptie nu vor fi implicați doar factorii uzuali (Primărie, ISC, beneficiar, proiectanți, constrctor, specialiști), ci vor fi implicați și cei de la ISU, atât pentru adăpostul ALA pe care sigur îl vor avea, cât și pentru stingerea incendiilor, pentru ca in mod sigur au peste 100 de locuri de parcare in subteran, număr de la care in sus ISU participa la receptie obligatoriu (pana in 100 locuri sunt invitați, dar refuza prezenta in scris). Așadar, astrele oricum se aliniau cu greu cu 2 factori externi implicați in receptie (PS2 și ISC), și o Recepție dura 2-3 săptămâni, dar și cu ISU in ecuație va fi și mai complicat, având in vedere ca ISU verifica la sânge când vine vorba de recepții/autorizații de funcționare (o autorizare ISU se obține in 2-3 luni), lucru care poate lungi procedura de receptie extrem de mult.
Ca sa va dați seama ca nu bat câmpii, întrebați pe cineva de la Baba Novac de ce s-a lungit atât de mult vânzarea din primele blocuri, deși ele fizic erau gata de ceva vreme.
Așadar, un sfat pt cei de aici, dar și pt cei ce cumpara in alte imobile cu scenarii/ipoteze similare de recepționare, sau gabarit/nr de apartamente, dacă cineva va da termen de predare care pare prea frumos, luați in calcul ca nu va fi gata mai devreme de 2 ani de la momentul in care au început efectiv lucrările, chiar 2-3 luni in plus pt acte.

Tot ca idee, chiar dacă fizic un bloc/apartament este gata de mutare, nu va puteți muta in el dacă nu are Recepția făcută cu autoritățile, legislația sancționând vânzătorul pt aceste lucru cu amenzi de la 20000 RON in sus, și nu stiu câți vor asa ceva.

Edited by ProhilRezidential, 08 August 2019 - 11:58.


#30
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Citez de pe site-ul lor :"Situat pe liniștita stradă Ion Heliade Rădulescu, la numărul 12-14, Urban Address Obor este un imobil de locuințe extrem de atractiv prin poziția excelentă pe care o are. Se află la doar 10 minute de mers cu mașina de kilometrul 0 al Capitalei României și la un sfert de oră distanță de Piața Victoriei.  Mult mai aproape se află stația de metrou Obor (la 700 m distanță), care leagă zona de tot restul orașului. La 2 minute de mers pe jos se află Parcul Obor, precum și Piața Obor, cea mai diversificată piață de legume, fructe, lactate, produse din carne și pește din București. Cei care vor să facă shopping în mall pot merge în Veranda Mall, complexul comercial aflat în vecinătate. În plus, pe strada Ion Heliade Rădulescu se află o grădiniță, iar în apropiere există o școală." Oare cine sunt incompetentii care le fac promovarea? Înțeleg sa minți, dar nici în halul asta. P.S. Nu are cum sa aibă bloculetul ala peste 100 de locuri de parcare.

Edited by edi10000, 09 August 2019 - 21:49.


#31
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

View Postedi10000, on 09 august 2019 - 21:46, said:

Citez de pe site-ul lor :"Situat pe liniștita stradă Ion Heliade Rădulescu, la numărul 12-14, Urban Address Obor este un imobil de locuințe extrem de atractiv prin poziția excelentă pe care o are. Se află la doar 10 minute de mers cu mașina de kilometrul 0 al Capitalei României și la un sfert de oră distanță de Piața Victoriei.  Mult mai aproape se află stația de metrou Obor (la 700 m distanță), care leagă zona de tot restul orașului. La 2 minute de mers pe jos se află Parcul Obor, precum și Piața Obor, cea mai diversificată piață de legume, fructe, lactate, produse din carne și pește din București. Cei care vor să facă shopping în mall pot merge în Veranda Mall, complexul comercial aflat în vecinătate. În plus, pe strada Ion Heliade Rădulescu se află o grădiniță, iar în apropiere există o școală." Oare cine sunt incompetentii care le fac promovarea? Înțeleg sa minți, dar nici în halul asta. P.S. Nu are cum sa aibă bloculetul ala peste 100 de locuri de parcare.

Chiar pe site-ul lor scrie clar ca au 93 de unități locative. Deci minim 93 locuri de parcare. Având in vedere ca au și unități cu 3-4-5 camere de peste 100 mpu, la astea se calculează 2 locuri/unitate, deci vom sari de 100. Având in vedere ca au comercial la parter și ce pare acolo mezanin, adaugi minim 20% (sa nu zic și locuri de parcare pt acele spații, adică 1 loc la 20/60 mpu funcție de destinația comercială). Așadar ajungi la minim 120.

#32
Adrianobobby

Adrianobobby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.08.2007

View PostBaltaci, on 08 august 2019 - 10:40, said:

Acu nu vreau sa te sperii, dar fundatia aia era deja gata pe la inceputul anului. Au ajuns la nivelul 0?

Am trecut si eu pe acolo, fata de acum o luna nu mi se pare nimic in plus.. daca o tin in ritmul asta probabil ca ajung intr-un an la nivelul 0.

#33
ovidiumihai7

ovidiumihai7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.06.2019
Salutare. Am trecut si eu azi si nici un progres, nimeni pe santier in afara de paznic. Mi s-a zis ca s-au facut ceva modificari in plan pentru niste etaje superioare si este posibil sa se modifice ceva si pe la minus 2 asadar s-au oprit lucrarile pentru a nu fi nevoie sa se faca modificari a constructie ulterior. Momentan se asteapta dupa autorizatii.

Are cineva mai multe detalii?

#34
mog

mog

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 20.01.2009
Eu trec zilnic pe langa, in drum spre servici si inapoi. Era ceva miscare dimineata, nu m am uitat chiar atent, dar se lucra.
Ca cineva care stie bine zona, locuind de multi ani aproape, eu n as recomanda nimanui sa si ia acolo, mai ales la banii aia; e pozitionat extrem de prost fix intr o intersectie mizerabila, galagioasa si aglomerata mai mereu, iar daca nu ti cumperi parcare, nu ai unde sa lasi masina la liber. Apoi, blocul e lipit de o scoala generala, sau are o distanta f mica pana in calcan, foarte ciudat. In jur e pustiu, numai ruine si jeg...
Comentariul meu face referire la blocul de pe 13 sept, sa nu existe confuzie.

Edited by mog, 19 August 2019 - 21:22.


#35
ovidiumihai7

ovidiumihai7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.06.2019
Cred ca aici este discutia mai mult despre cel de la Obor. Sper sa nu ma insel. Cel putin eu despre el mentionam mai sus

#36
mog

mog

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 20.01.2009
Stiu, tocmai de asta am zis la sfarsit ca e vb de cel din sect 5. Pare ca e avansat proiectul vs de cel din Obor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate