Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Campanie anti-trolling

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
405 replies to this topic

#343
_carpatos

_carpatos

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 512
  • Înscris: 11.12.2018

 tomaso, on 05 martie 2019 - 12:27, said:



Valabil doar in cazul votului.  Majoritatea decide iar minoritatea se supune.   Da,  asa este.
Numai ca un forum nu se face dupa vointa majoritatilor.   Daca chiar se doreste respectarea TUTUROR opiniilor.

Daca nu se doreste,  atunci este simplu,  vine "majoritatea"   si spune "ce vrea asta de la noi sa ne spuna ideile lui?"  
E trol, ne enerveaza,  raus cu el afara.  O fi ok asa?

Lucrul asta se si intampla Nu avem cu totii orbul gainii sa nu observam ca intr-o anumita directie sunt permise orice fel de deraieri, dar in sens invers" nu taticu, noi suntem moderatori oneati, vezi ca n-ai citit regulaemntul".


#344
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,450
  • Înscris: 05.07.2018
N-ati vrut sa incetati cand v-am zis si uite unde s-a ajuns. Nu stiti cand sa va opriti.

#345
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 _carpatos, on 05 martie 2019 - 12:41, said:

Lucrul asta se si intampla Nu avem cu totii orbul gainii sa nu observam ca intr-o anumita directie sunt permise orice fel de deraieri, dar in sens invers" nu taticu, noi suntem moderatori oneati, vezi ca n-ai citit regulaemntul".
Fenomenul asta exista de ani de zile, de cand s-a decis ca e ok sa fie pusi moderatori cu opinii politice. Cea mai mare greseala. Si nici nu inteleg argumentul pentru care s-a procedat asa.

Trebuiau alesi pe spranceana ca moderatori aceia care au mii de postari si nici una pe poiana.

Pentru asta s-a luptat tomaso, el s-a luptat pentru el, deoarece avea taria de caracter de a taia in stanga si-n dreapta indiferent de gasca. A zis omul clar: da, am opiniile mele, dar moderez impartial, si asa a facut.

Dar dupa ce el a plecat, au venit altii care nu au reusit sa ajunga la acel nivel de moderare.

Edited by OriginalCopy, 05 March 2019 - 12:47.


#346
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 catalina1, on 05 martie 2019 - 12:32, said:

Uite, daca cei "de sus" spun clar si raspicat ca nu asta se doreste, eu plec de la moderare (nu e o amenintare, ca nu vreau sa fac asta). Dar pana atunci voi considera ca se doreste ceea ce scrie sus in Poiana.
Evident că cei "de cel mai sus" asta își doresc. Te împiedică ceva să moderezi în acel scop?
Eu nu înțeleg ce urmărești cu postările tale referitor la majoritate și minoritate. Ești moderator, ar trebui să încerci să menții echilibrul discuțiilor indiferent de numărul de susținători ai unora sau altora. Faci asta?

#347
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,509
  • Înscris: 29.04.2008

 OriginalCopy, on 05 martie 2019 - 12:44, said:

Dar dupa ce el a plecat, au venit altii care nu au reusit sa ajunga la acel nivel de moderare.

Posted Image


Edit: Vai de mine si de mine.

Motiv: sa fiu mai catolic decat Papa.

Edited by iladi, 05 March 2019 - 13:26.


#348
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 althea, on 05 martie 2019 - 12:50, said:

Faci asta?
Nu o face de frica de a nu fi pusa pe rug in public, fara sustinerea conducerii.

#349
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 OriginalCopy, on 05 martie 2019 - 12:51, said:

Nu o face de frica de a nu fi pusa pe rug in public, fara sustinerea conducerii.
Posted Image
N-o lași, totuși, pe ea să răspundă? Nu de alta da' nu-i ești de ajutor.

Edited by althea, 05 March 2019 - 12:53.


#350
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 althea, on 05 martie 2019 - 12:52, said:

Posted Image
Posted Image

Cum facem, iti dai una dupa ceafa?

Quote

h. folosirea abuziva a smiley-urilor in mesajele postate (iconitele animate), scrierea de mesaje alcatuite exclusiv din astfel de smiley-uri, scrierea exclusiv cu majuscule sau folosirea excesiva a culorilor

Sau tu?

 iladi, on 05 martie 2019 - 12:50, said:


Verticali? Nu?

Edited by OriginalCopy, 05 March 2019 - 12:57.


#351
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,509
  • Înscris: 29.04.2008

 OriginalCopy, on 05 martie 2019 - 12:29, said:


Daca vrei un schimb de idei echilibrat intre cele doua grupuri, trebuie sa regularizezi debitul majoritatii.

E dificil de facut in general, dar se poate incepe cu un pas mic: stergerea mesajelor duplicate.



Adica nici mai mult, nici mai putin decat CENZURA. Si tu ai tupeul sa ma faci moderator slab.

#352
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009
Cenzură cantitativă, nici măcar calitativă.
Ți eu am vrut să-i răspund la asta dar am renunțat.

 iladi, on 05 martie 2019 - 12:53, said:

Adica nici mai mult, nici mai putin decat CENZURA. Si tu ai tupeul sa ma faci moderator slab.

 OriginalCopy, on 05 martie 2019 - 12:53, said:

Posted Image

Cum facem, iti dai una dupa ceafa?
Îți dai tu una? Am publicat din greșeală și am editat imediat, înainte de a publica tu.

#353
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 althea, on 05 martie 2019 - 13:03, said:

Îți dai tu una? Am publicat din greșeală și am editat imediat, înainte de a publica tu.
Neintelegeri inocente. Dar cum facem, lui ii faci ceva dupa ce i-ai dat like, pentru incalcarea regulamentului? https://forum.softpe...2#entry24350007 ?

#354
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

 OriginalCopy, on 05 martie 2019 - 13:05, said:

Dar cum facem, lui ii faci ceva dupa ce i-ai dat like, pentru incalcarea regulamentului? https://forum.softpe...2#entry24350007 ?
Când ai dreptate, ai. Îmi asum like-ul dat unui mesaj care încalcă regulamentul și faptul că n-am moderat la sânge, cum zici tu. Dacă ar fi să moderăm în litera, nu în spiritul regulamentului, mesajul ar fi trebuit șters.
Altfel, de ce ar trebui să îi și fac ceva? Doar 2.j e punctul la care scrie că sancțiunea e imediată, în rest rămâne la aprecierea moderatorilor dacă și când le aplică. Și nu, asta nu înseamnă favoritism pentru că e moderator. Nu am sancționat pe nimeni niciodată pentru așa ceva și nu știu ca vreunul dintre colegi să fi sancționat pe cineva pentru un mesaj cu un emoticon ca ăsta pus de iladi.

#355
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 iladi, on 05 martie 2019 - 12:53, said:

Si tu ai tupeul sa ma faci moderator slab.
Uite vezi tu, e o diferenta intre tupeu, si dreptate:

 althea, on 05 martie 2019 - 13:27, said:

Când ai dreptate, ai.

Gata, takeaway din acest topic: catalina1 va incerca sa faca ce poate impotriva trollingului, si cam atat. Bafta

#356
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011

 althea, on 05 martie 2019 - 12:50, said:


Evident că cei "de cel mai sus" asta Ă®și doresc. Te Ă®mpiedică ceva să moderezi Ă®n acel scop?
Eu nu Ă®nțeleg ce urmărești cu postările tale referitor la majoritate și minoritate. Ești moderator, ar trebui să Ă®ncerci să menții echilibrul discuțiilor indiferent de numărul de susținători ai unora sau altora. Faci asta?
Nu intelegi ce urmaresc pentru ca cumva nu vrei sa intelegi ca in momentul in care ai facut acest topic, in momentul in care o persoana cu pozitia ta a pus problema pe tapet, se cam da liber la bulling useri care sunt considerati troli de anumiti useri. Bine, tu ai zis de ignorat, dar stii foarte bine cum evolueaza lucrurile.

Si nu, nu pot modera asa cum zici tu. Nu daca sunt singura. Cum nu pot modera toata Poiana, ar insemna ca posturile sa fie moderate cu foarte mare masura, in functie de cine le morereaza. Asta chiar ar fi grav!

Dupa cum am spus mai devreme, treaba noastra de moderatori e sa ne asiguram ca toata lumea isi poate exprima opiniile, indiferent cat de tare deranjeaza. Iar asta presupune sa nu acceptam ca daca faci ceva contra vantului e normal sa te murdaresti, cum a zis colegul.



#357
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 tfmercedez, on 05 martie 2019 - 08:35, said:

am vrut sa citez citatul din postarea ta dar nu se afiseaza, nu stiu de ce. Dupa un timp, lumea se cunoaste pe aici.  Cine trolleaza, sau enerveaza, pentru mine are automat o intrare in lista de cenzura/ignore/ in fine eu nici nu stiu daca mai exista. Am deja cativa in lista, si practic nu mai stiu nimic de ei. E cel mai comod. Ignore si basta.
"Ignore" ar trebui sa fie facut in asa fel incat nici ignoratul sa nu-ti poata citi postarile. Altfel el poate zice orice tampenie pe contul tau si tu nici nu stii ca sa-i ripostezi. E ca si cum ai umbla surd pe strada si unul din spate ar face bascalie de tine.

Uzul functiei "ignore" nu e doar inutil. E daunator celui care-l foloseste.

#358
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011
Cum e daunator?

#359
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 iladi, on 05 martie 2019 - 09:49, said:

Adevarul este ca userilor le plac trolli. Chiar daca se plang de ei. Convingerea mea este ca multi intra in Poiana tocmai pentru a se "manji" putin, 4 the fight.
Nu-i adevarat, te iei in gat cu trolul fiindca iti jigneste inteligenta nu din placerea de fight.

#360
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 iladi, on 05 martie 2019 - 12:37, said:

Serios vorbind, ti se pare ca nu este asa? Daca poti da cateva exemple ar fi minunat.

Ar fi multe de spus pe tema aceasta,  dar,  daca o fac cu exces de arguemnte,  ar insemna sa nu tin cont de rugamintea lui Althea,  aceea de a nu se ajunge la a discuta moderarea si moderatorii.  O sa ma rezum la a scrie doar cateva idei.

Exemple sunt cu duiumul.
Este suficient sa vezi ce replici i se dau lui Vio69  fara ca userii sa fie sanctionati pentru incalcarea  regulamentului.
Asta ii incurajeaza sa persiste,  sa insulte si sa balacareasca.  Sa hartuiasca userii.  Daca Vio69 lasa sa treaca de la el,  de ce nu ar face asta si cu altii?  
Cei care o fac se simt protejati si de aceea hartuie.

Eu nu mai scriu in Poiana de vreo jumatate de an.  Poate ca ai observat.  
In ultimul timp nici de citit nu mai prea pot citi, pentru ca mi se pare plictisitor si este propaganda mult prea pe fata ca sa fie pe gustul meu.    
Useri vechi au plecat scarbiti dupa ce au fost sanctionati pe nedrept si fara a fi protejati de cate moderatori.  Motanul13, de exemplu.  A parat cat a parat,  iar cand a ripostat tot el a fost sanctionat.   Urat!    De atunci el nu mai posteaza in Poiana.   Si bine face.
Sau Fumatorul.  Multi altii au plecat, nu stau sa le fac pomelinic.   Oameni care chiar au ce spune,  dar care nu accepta sa fie luati la refec pe motiv ca-s pesedisti & shit.

Este trist ca toti au fost contra psd de pe vremea cand cei care acum o ard cu antipesedismul votau in spune cu usl,  sau mureau de grija pensiilor si salariilor reduse.  
Este nu doar incorect.   Este o infamie la adresa lor sa fie terfeliti.     Doar pentru ca nu le canta in struna tribului rezist.   Oricine cuteaza sa zica altceva,  este categorisit a fi pesedist.  Inclusiv mie mi s-a aruncat mizeria asta in fata.    Iar acum este ceva comun, la ordinea zilei.    Chiar atat de mult conteaza cine domina discutiile?  

Am fost acolo multi ani (mult prea multi,  din pacate) si am urmarit fenomenul.  
Trolii se aduna si se sustin.  Sunt la fel, indiferent de ideile pe care le rotesc.   Pot da usor impresia ca sunt vreo majoritate si ca pot domina prin numar.   De aceea nu sustin ideea ca majoritatea face legea pe forumuri.    Nu merge sa-i ignori pentru ca nu te ignora ei. Iar daca ii ignori,  devin obraznici,  li se pare ca sunt temuti, ca nimeni nu are curajul sa le replice.    Au aceeasi filosofie ca a rromilor,  care incearca sa te domine prin strigaturi si pusul poalelor in cap.  
Eu pot sa ignor si o fac cu dibacie.
Chiar pe acest topic am ignorat cativa useri care nu postau nimic la subiect,  incercand sa ma puna la punct.   Trolau si ei.   Nu se pot abtine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate