Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Germania schimba lumea - Volkswagen anunță intrarea în producție a primului model electric neutru din punct de vedere al emisiilor de carbon

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
275 replies to this topic

#91
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018

View Postgeostorm, on 21 februarie 2019 - 21:33, said:

Traim in prezent, nu in trecut.
Asa si ameeicanii sunt singura natie care a folosit 2 arme nucleare

In legitima aparare.

View Postgeostorm, on 21 februarie 2019 - 21:33, said:

Germanii sunt de departe cea mai tare natie din lumea asta

Sunt tari, dar nu responsabili. Daca erau responsabili nu-si umpleau tara cu islamisti si cu teroristi.

#92
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,363
  • Înscris: 06.07.2007

View Postgeostorm, on 21 februarie 2019 - 21:42, said:



Sunt cei mai tari
La batut snitzele viteza.

Edited by dan1980_25, 21 February 2019 - 21:57.


#93
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- djl, sînt absolut de acord cu ce spui despre acumulatori, numai că ai o neînțelegere datorată ”veoricilor” de la Academie care vor să dea cît mai multe înapoi, spre interbelic, au început cu pocirea limbii în 93 și au ajuns la notațiile științifice. Limba engleză are de cele mai multe ori o precizie mai mare decît cea română asupra unor termeni tehnici, dar în acest caz, nu. A fost preluat termenul absolut nepotrivit și provocator de confuzii, ”forță”, pentru o mărime care este o tensiune electrică.
- ”Forța” electromotoare este de fapt tensiunea la bornele unei surse la gol, se măsoară în volți și nu ne arată absolut de loc capacitatea bateriei sau ce-o fi acea sursă. Oamenii de știință de sub comuniști au avut dreptate numind-o corect ”Tensiune Electro-Motoare”, t.e.m. (mai găsești în aparatele vechi), de asta au și impus versiunea greșită ”veoricile” de azi. Capacitatea acumulatorilor se măsoară în amperi oră.

Edited by silverflower, 21 February 2019 - 22:02.


#94
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postgeostorm, on 21 februarie 2019 - 19:39, said:

Prostii.
Nemtii chiar schimba lumea in bine.
Nu uita ca nemtii au refuzat sa mai vanda armament Arabiei Saudite, chiar daca pierd bani.
Nu uita ca Germania renunta la energia nucleara, chiar daca asta ii costa destul de scump.

Nemtii sunt deschizatori de drumuri, iar chibitii retrograzi si frustrati nu fac decat sa ii muste de cur.
Ai de gând să vi aici?
Oricine poate veni oricând, nu e nevoie de pupincurism!
Dacă chiar vrei, te pot ajuta cu servici și cazare.

#95
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,026
  • Înscris: 13.06.2004

View Postdjl, on 21 februarie 2019 - 20:34, said:

Maşina cu motor cu ardere internă a depăşit maşina electrică pentru că între timp tehnologia s-a îmbuntăţit. Când maşinile electrice vor fi cu adevărat peste cele cu ardere internă la toate capitolele, atunci se va reduce procentul de maşini cu ardere internă - proces natural, neforţat de nimeni. Totul ţine de acumulatori. Când vor exista acumulatori cu forţă electromotoare mare sau care să se încarce repede,.dar şi care să ţină cel puţin 10 ani, atunci electricele vor fi din multe puncte de vedere superioare celor cu ardere internă. Cine va inventa acel tip de acumulatori va face ceva revolţionar!
Există nişte acumulatori durabili, dar au forţă electromotoare mică şi autodescărcarea e rapidă...
Maşinile electrice sunt eficiente pe distanţe mici. Dacă stai la 15 k.m. de locul de muncă şi nu faci multe drumuri zilnic atunci merge o electrică.   Posted Image

View Postterratec, on 21 februarie 2019 - 20:51, said:


Arata-mi un singur internaut care stie procesul prin care se pot ecologiza complet bateriile.  

Nu vei gasi asa ceva pentru ei sunt buni doar la recitat poezii si lozinci fals ecologiste. Meseria lor nu are legatura cu chimia pentru ca la jurnalism se studiaza vorbele si minciunile.

Tocmai de asta ziceam de noi tipuri de acumulatori. Probabil nici un tip de acumulator nu poate fi ecologizat complet, dar dacă apar noi tipuri procentul de chestii care pot fi reciclate va fi mai mare.
Dacă foloseşti o maşină electrică destul de puţin, daţi fiind acumulatorii actuali vei produce mai puţine deşeuri. De asta am zis că doar în anumite cazuri e bună maşina electrică în condiţiile actuale.
Din păcate acumulatorii ăia durabili şi care pot fi reciclaţi în proporţie mare nu-s eficienţi.   :(

View Postsilverflower, on 21 februarie 2019 - 21:54, said:

- djl, sînt absolut de acord cu ce spui despre acumulatori, numai că ai o neînțelegere datorată ”veoricilor” de la Academie care vor să dea cît mai multe înapoi, spre interbelic, au început cu pocirea limbii în 93 și au ajuns la notațiile științifice. Limba engleză are de cele mai multe ori o precizie mai mare decît cea română asupra unor termeni tehnici, dar în acest caz, nu. A fost preluat termenul absolut nepotrivit și provocator de confuzii, ”forță”, pentru o mărime care este o tensiune electrică.
- ”Forța” electromotoare este de fapt tensiunea la bornele unei surse la gol, se măsoară în volți și nu ne arată absolut de loc capacitatea bateriei sau ce-o fi acea sursă. Oamenii de știință de sub comuniști au avut dreptate numind-o corect ”Tensiune Electro-Motoare”, t.e.m. (mai găsești în aparatele vechi), de asta au și impus versiunea greșită ”veoricile” de azi. Capacitatea acumulatorilor se măsoară în amperi oră.

Eu prin forţă electromotoare am ţinut să mă refer la capacitatea unei baterii sau a unui acumulator de pune în mişcare un motor electric, fără a se strica bateria/acumulatorul + a ţine în funcţiune motorul mai mult timp.

#96
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdjl, on 21 februarie 2019 - 22:17, said:

Eu prin forţă electromotoare am ţinut să mă refer la capacitatea unei baterii sau a unui acumulator de pune în mişcare un motor electric, fără a se strica bateria/acumulatorul + a ţine în funcţiune motorul mai mult timp.
Așa cum îi zice și numele, "forța electromotoare" ține de un motor, nu de un acumulator.
Deci un acumulator sau o baterie de acumulatori nu poate/pot avea vreo dată "forță electromotoare".

#97
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,026
  • Înscris: 13.06.2004
Acum sunt curios: vom avea scandal Electrogate?   :rolleyes:
Volkswagen American   :yes:   (apropos... ştiaţi că locomotivele cu aburi şi primul model de "Volkswagen" Golf - nu mai găsesc filmarea)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XhgHrDbN4EU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#98
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017
Asta.i viitorul

https://www.u-batter...at-is-u-battery

Iar rusii au facut ceva revoluționar

https://newatlas.com...y-design/54884/

#99
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Intr-adevar, revolitionar. In loc sa omorâm incet planeta si mediul, o lovim in cap sa moară pe loc.

#100
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017
Dacă era americană sau nemțească erai de acord...

Pe de altă parte nu stiu care e mai grav. Cu petrol, gaze si cărbune sau cu uraniu si chestii asemănătoare. Ca aia cu eoliene e foarte costisitoare. Nu stiu daca ati mers vreodată pe lângă cateva zeci, poate sute de eoliene. În primul rând imaginea e nașpa rău. Apoi tot cimentul ala cat costa? La ce interval de timp trebuie băgata în mentenanță, daca cade una d.aia de la vreo furtună ai cam sfeclit.o. Ca sunt puse în zone cu mișcare intensă a aerului, ca altfel n.are sens sa le pui.

#101
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Nu vad nimic negativ la eoliene, nu cred ca se poate obtine o energie mai curată decat aceasta.

Imagine? Mie mi se par fascinante, adevarate monumente al triumfului ingineriei si imaginatiei omului.

Edited by Bucifon, 22 February 2019 - 00:03.


#102
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017
Poti zice ce vrei ca oricum rusii au cea mai performantă tehnologie in toate domeniile.

#103
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,096
  • Înscris: 02.03.2003

View PostBucifon, on 22 februarie 2019 - 00:02, said:

Nu vad nimic negativ la eoliene, nu cred ca se poate obtine o energie mai curată decat aceasta.

Imagine? Mie mi se par fascinante, adevarate monumente al triumfului ingineriei si imaginatiei omului.


Eolienele nu se amortizeaza in lipsa subventiilor. Costurile lor se acopera cu greu din energia produsa.

Daca privesti mai atent vei observa ca este vorba despre triumful politicii si al imaginatiei celor care aplauda jucariile futuriste.

#104
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,362
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTravertin2_0, on 21 februarie 2019 - 19:59, said:

Masina electrică este 100% dependenta de petrol.

Fals

View Posthobbysat, on 21 februarie 2019 - 20:11, said:

Eu zic asa. Faceti masini electrice, lasati-ma sa ma conving ca sunt superioare celor clasice si atunci e OK
Dar nu-mi bagati sula-n coaste ca sa renunt la cea cu care sunt obisnuit.

Nu-ti face grijanii, te vei convinge. Te va convinge pretul, cu ala se convinge lumea in capitalism.
Vei plati taxa pe poluare mare pentru o masina cu ardere interna


View Postmarcusdefeis, on 21 februarie 2019 - 20:28, said:

si petrolistii americani ce zic?

De ce trebuie sa zica ceva, vor mari pretul sa-si mentina profitul

View Postdjl, on 21 februarie 2019 - 20:34, said:

Totul ţine de acumulatori. Când vor exista acumulatori cu forţă electromotoare mare sau care să se încarce repede,.dar şi care să ţină cel puţin 10 ani,

De ce trebuie sa te tina 10 ani?
Se "umple in 15 minute, mergi 400km, suficient, prea mult chiar, nu ai nevoie atat, ai nevoie pana la servici si supermarket
In rest iei avionul, trenul...

View Postterratec, on 22 februarie 2019 - 00:32, said:

Eolienele nu se amortizeaza in lipsa subventiilor. Costurile lor se acopera cu greu din energia produsa.

Ce vorbesti? Platesti kWh mai mult si s-a amortizat.

#105
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,026
  • Înscris: 13.06.2004
De ce să ţină 10 ani? Cam atât ţine o maşină.
O maşină electrică nu este dependentă de petrol, căci energia electrică se poate produce în mai multe moduri. Dar singurele ţări care cred că produc peste 50% din energiea electrică în hidrocentrale, deci ar fi eco sunt Elveţia şi Coreea şi probabil ar fi Coreea de Nord (dar nu ştiu cum ar arăta pe acolo dacă ar creşte consumul).

#106
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
in curand masinile vor sta pe strada, ca bicicletele. te urci intr-una si-ai plecat. platesti cat folosesti si gata, o parchezi.
exista deja echipe de design care lucreaza la masina publica, la interioare anti-dorel si alte chestii de genul.

echipa de ingineri softpedia in meeting: asta nu-i buna, aia se rupe, la aia nu-i tine bateria, la asta-i curge uleiul, ne fura astia secondhendu' - muahahaha.
baietii...sunteti in urma. rau de tot! -in 20 de ani nici femeia n-o sa mai fie pe numele vostru.

Edited by morenno, 22 February 2019 - 05:10.


#107
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostTravertin2_0, on 21 februarie 2019 - 17:46, said:

Numai cum se produc acumulatorii si unde se arunca după vreo 5-10 de viata nu se zice. În rest merge cu energie verde.

Beton.

Dupa ce iti iei o electrica cu 100.000 euro, ti se spune ca bateriile sunt garantate 5 ani, ori ele sunt cele mai scumpe din tot costul masinii, asa ca dupa 5 ani mai bagi vreo 50.000 euro pe baterii noi, dupa alti 5 ani iar si iar si iar ...


View Postdjl, on 22 februarie 2019 - 01:38, said:

De ce să țină 10 ani? Cam atĂąt ține o mașină.
O mașină electrică nu este dependentă de petrol, căci energia electrică se poate produce Ăźn mai multe moduri. Dar singurele țări care cred că produc peste 50% din energiea electrică Ăźn hidrocentrale, deci ar fi eco sunt Elveția și Coreea și probabil ar fi Coreea de Nord (dar nu știu cum ar arăta pe acolo dacă ar crește consumul).

Atat sunt garantate bateriile lor deoarece nu sunt baterii atomice gen pe viata, baterie thorium pentru secole intregi samd.

Dupa 5 ani platesti un alt set de baterii noi cu zeci de mii de euro si tot asa la fiecare 5-10 ani.

#108
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,953
  • Înscris: 18.10.2007

View Postmobiletron, on 21 februarie 2019 - 21:32, said:

Germania este tara care a provocat doua razboaie mondiale, este tara in care au fost inventate nazismul si comunismul. Cum este aceasta natie responsabila?
uite cine a ramas corigent la istorie:)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate