Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Accidente / Incidente / Securitate Auto

* * * * * 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
39849 replies to this topic

#28117
AndreiMarianCiprian

AndreiMarianCiprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.02.2014
Autorul filmarii: ''Radarul politiei a detectat viteza de 83km/h
In realitate precum se vede in filmare, viteza calculata prin GPS (care este MULT mai exacta fata de radar) arata maxim 70km/h!!''
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_AWKruY9tUs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28118
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,085
  • Înscris: 26.02.2010
Poate l-a luat mai de la distanta, ca el nu a pus toată înregistrarea.

#28119
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,229
  • Înscris: 19.09.2005
gps-ul face o medie intre puncte. naiba stie cand si ce citeste.
daca zicea ca mergea pe tempomat, adica costant si verifica si rasverifica cat masoara gps-ul ala poate mai credeam ceva.

View Postaris86, on 01 aprilie 2019 - 21:50, said:

Poate l-a luat mai de la distanta, ca el nu a pus toată înregistrarea.
nu avea cum sa-l ia de la distanta mai mare.

Edited by arg, 01 April 2019 - 21:56.


#28120
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,517
  • Înscris: 15.06.2007
Nu stiu daca e adevarat, dar cineva mi-a spus ca a primit in posta amenda din Germania, pentru viteza de 137km/h. 10 euro, dar pentru doar 7 km peste limita.

#28121
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,229
  • Înscris: 19.09.2005
pai in ro amenzile incep de la depasirea intre 10 si 20.
in de incep de la zero.

#28122
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,672
  • Înscris: 15.12.2009

View PostAndreiMarianCiprian, on 01 aprilie 2019 - 21:33, said:

viteza calculata prin GPS (care este MULT mai exacta fata de radar)
Imi pare rau sa te dezamagesc dar el accelera cand a vazut radarul. GPS-urile low-cost cum sunt cele de pe telefoanele mobile si camerele auto au nevoie de cca 5 secunde pentru a afisa viteza actuala (si asta in conditii de semnal puternic de la multi sateliti). GPS-ul a aratat maxim 70 cand accelera dar el avea clar mai mult. Radarul este mult mai precis la masurat viteze cand obiectul are o reflexie clara.

La filmuletul cu pricina merg pe aparatura politiei.

Edited by ro_explorer, 01 April 2019 - 23:22.


#28123
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Ştiinţa şi tehnologia sunt nuci tari pentru unii. Ca de exemplu, pentru pilotul limuzinei din filmare.
Da, tehnologia GPS este mult mai exactă decât era în urmă cu două-trei decenii. Prin urmare, când spunem "MULT mai exactă" ne raportăm la precizia aceleiaşi tehnologii.

Pentru că altfel, devenim ridicoli. Distanţa dintre satelitul GPS (de fapt "sateliţii", pentru că vorbim de triangulare, dar hai să nu-l zăpăcim pe bietul contravenient) şi receptor este de 22.000 metri. Distanţa dintre aparatul radar şi maşină este de o mie de ori mai mică. Oare care estimare a vitezei unui obiect în mişcare este mai precisă?

Asta ca să nu mai vorbim de abaterea măsurătorilor determinată de eterogenitatea atmosferei pe verticală, comparat cu omogenitatea pe orizontală, paralel cu nivelul solului.

Long story short: băietzash, plăteşte amenda, nu-i un capăt de ţară. N-are nimeni nimic cu tine. Pur şi simplu a fost una din "zilele alea".

#28124
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,672
  • Înscris: 15.12.2009
Nu fi asa de dur ... nu e obligat nimeni sa inteleaga tehnic cum functioneaza GPS-ul si de ce sunt preciziile si timpii ce achizitie care sunt ... "keep it simple" ... lasa partea cu distanta pana la sateliti si eterogenitatea atmosferei pentru alte topicuri, mai specializate :) ...

#28125
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,229
  • Înscris: 19.09.2005
hai sa va spun o poveste.
acu multe luni pe pipera in fata la drpciv era un mcv. il vazusem pe waze, toata lumea mergeam incet, in fata mea unu cu 30... asa ca dau semnal si intru in depasire... cand eram in paralel cu el, si in prim plan pentru radar, ma uit la viteza si-mi pica fata 60+ pe limita de 50... a doua zi cautam tempomat. dupa cateva saptamani l-am si montat.
acu il folosesc sa "defilez" prin fata radarelor (si sa merg la consum).

p.s. nu m-au oprit.

Edited by arg, 01 April 2019 - 23:46.


#28126
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,085
  • Înscris: 26.02.2010
https://m.mediafax.r...lament-18011520



#28127
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,834
  • Înscris: 23.04.2007

View PostYoda, on 01 aprilie 2019 - 23:32, said:

Ştiinţa şi tehnologia sunt nuci tari pentru unii.
Distanţa dintre satelitul GPS (de fapt "sateliţii", pentru că vorbim de triangulare, dar hai să nu-l zăpăcim pe bietul contravenient) şi receptor este de 22.000 metri.
Al dracu satelitu' ala sa stea el la 22.000 metri ... daca nu e atent îl cacă ciorile Posted Image

PS - mama lor de nuci Posted Image

Edited by adrian_r5, 02 April 2019 - 05:07.


#28128
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,033
  • Înscris: 09.05.2009

View PostYoda, on 01 aprilie 2019 - 23:32, said:

Distanța dintre satelitul GPS (de fapt "sateliții", pentru că vorbim de triangulare, dar hai să nu-l zăpăcim pe bietul contravenient) și receptor este de 22.000 metri.
Kilometri! ;)

Edited by DannyMC, 02 April 2019 - 06:14.


#28129
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,301
  • Înscris: 21.06.2016
N-are treaba altitudinea satelitului cu precizia vitezei si gpsurile din telefoane folosesc asistenta la triangulare de la turnuri/antene.
Evident asta nu insemna ca sint mai bune decit radarul politiei.

#28130
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,517
  • Înscris: 15.06.2007

View Postadrian_r5, on 02 aprilie 2019 - 05:04, said:


Al dracu satelitu' ala sa stea el la 22.000 metri ... daca nu e atent Ăźl cacă ciorile Posted Image

PS - mama lor de nuci Posted Image
se ciocnea Concorde de el.

#28131
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
of, of, mai, mai ...

Quote

How accurate is GPS for speed measurement?

As with positioning, the speed accuracy of GPS depends on many factors.
The government provides the GPS signal in space with a global average user range rate error (URRE) of ≤0.006 m/sec over any 3-second interval, with 95% probability.
This measure must be combined with other factors outside the government's control, including satellite geometry, signal blockage, atmospheric conditions, and receiver design features/quality, to calculate a particular receiver's speed accuracy.

Sursa: https://www.gps.gov/...mance/accuracy/

Din proprie experienta, tot cu un Viofo A119, viteza pe tempomat setata la 85 km/h (la Kuga eroarea e de +5 km/h), radarul politiei "mi-a dat decat" 80km/h, am analizat filmarea de pe camera atunci, pe loc, cu politistul, eram amandoi curiosi (nu, nu am contestat nimic, chiar aveam 80 km/h).

Pe camera s-a vazut clar ca am intrat cu 85, insa am scazut la 80 (urma sa mai scad, insa nu a mai fost cazul :peacefingers: ). Comentariul politistului a fost ca era a treia camera "verificata", doua au aratat la fel ca radarul, una a avut o deviatie (in minus) de pana la 5 km/h.

Insa ... da, se vede clar pe o filmare cu Viofo latenta raspunsului GPS al camerei fata de momentul efectiv (1-3 secunde).

In filmul de mai sus mi se pare ca viteza este destul de constanta, eu nu vad ca omul sa fie in accelerare. Diferenta de 13 km/h mi se pare cam mare. Si NU e de la GPS (trebuie chiar sa intelegeti cum functioneaza un GPS pentru a discuta mai departe pe aceasta directie).

#28132
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,085
  • Înscris: 26.02.2010
E constanta viteza, dar un radar te poate lua de la 2 km, ori el nu a pus si mai in spate inregistarea.

#28133
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,054
  • Înscris: 19.01.2007
Da, de la 2km dar fara alte obstacole in fata. Pe filmare se vede clar ca mai sunt si alte masini in fata.
Si acum parerea mea e ca autorul a fost luat la pistol in urma cu 2-3km si acolo a dat de echipajul de premiere! Prea multe masini de politie pt un simplu radar.

Edited by pustiu_22, 02 April 2019 - 09:37.


#28134
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Da, poate fi o varianta ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate