Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

Lipsa clapeta anti-retur hota

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
77 răspunsuri în acest subiect

#55
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013

 raduk, on 23 decembrie 2018 - 12:12, said:

de ce termoizolația are aceeași grosime și pe cărămidă și pe stîlpii/grinzile din beton armat?
Pentru ca daca n-ar avea aceeasi grosime, ar aparea niste complicatii de executie care efectiv n-au nici un rost. Da, exista pierderi mai mari in zona elementelor de beton, dar, in ansamblu, izolatia este foarte buna, peste medie.

Acum pune tu niste poze cu un termosistem executat cu maxima atentie, de catre tine (sau sub coordonarea ta), ca sa vedem si noi cum arata cu izolatia de grosimi diferite pe caramida fata de elementele de beton.

Si neaparat si niste poze cu camera de termoviziune.

#56
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.330
  • Înscris: 30.09.2007
O faci pe... naivul? Posted Image

 kolfleading, on 23 decembrie 2018 - 12:32, said:

[...] Acum pune tu niste poze cu un termosistem executat cu maxima atentie, de catre tine (sau sub coordonarea ta) [...]
Ce, eu sînt constructor, proiectant sau diriginte de șantier? Pe forum, pînă prin 2010 (sper să nu greșesc anul), singurul pe care l-am văzut construind așa, a fost Astrul (nu spun că nu au mai fost și alții, ci că eu doar pe el l-am văzut... și citeam fiecare postare din aria de Jurnale de casă).


 kolfleading, on 23 decembrie 2018 - 12:32, said:

[...] sa vedem si noi cum arata cu izolatia de grosimi diferite pe caramida fata de elementele de beton. [...]
Indiciu: nimeni nu spune că betonul armat și cărămida trebuie să fie la „M” la fațadă. Posted Image
Fișier atașat  Clipboard01.jpg   336,46K   37 download-uri


 kolfleading, on 23 decembrie 2018 - 12:32, said:

[...] pune tu niste poze [...] Si neaparat si niste poze [...]
Da, să trăiți! Mai ordonați și altceva? Posted Image


P.S. Văd ce te-ai cam „zbîrlit”... Ți se ofilește imaginea de „om care le știe pe toate”, de „cel care și-a construit casa perfectă” sau care-i problema? Posted Image

#57
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu vreau totusi sa vad o poza pusa in practica, sub indrumarea ta. Si stiu foarte bine de ce spun asta. ;)

Pentu ca cine a incercat asa ceva stie ca reducerea grosimii elementelor de beton la constructii cu zidarie portanta implica niste complicatii care efectiv nu se justifica. Nici macar dpdv al termoizolarii diferite caramida vs. beton. Tehnica cea mai uzuala este sa faci elementele de beton de 25 cm si zidaria de 30 cm. Cofrajele se captusesc cu polistiren si apoi se toarna betonul. Numai ca, facand asa, nu mai poti inspecta calitatea betonului dupa decofrare si nu mai poti remedia eventualele segregari. Iar dirigintele de santier, proiectantul si constructorul semneaza ca primarul pe programele de verificari, pentru ca ei habar n-au cum a iesit betonul sub polistiren. Trebuie sa fii putin inconstient sa faci asa ceva. Sau faci casa pentru vanzare...

#58
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.213
  • Înscris: 19.09.2005

 raduk, on 23 decembrie 2018 - 12:12, said:

Nu am spus că ai o termoizolație slabă sau făcută prost... doar că se se putea și mai bine, dacă se acorda maximul de atenție pentru acest lucru.

Indiciu: conductivitatea termică a cărămizii este egală cu cea a betonului armat? Atunci... de ce termoizolația are aceeași grosime și pe cărămidă și pe stĂźlpii/grinzile din beton armat? Posted Image
Rezultatul acestei abordări se vede Ăźn pozele făcute de tine cu camera cu termoviziune. Posted Image
cu ceva constructiv nu puteai sa vi? dar cu e prost facut? te stiam mai dibaci.

#59
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.330
  • Înscris: 30.09.2007

 kolfleading, on 23 decembrie 2018 - 13:26, said:

Eu vreau totusi sa vad o poza pusa in practica, sub indrumarea ta. [...]
Nu înțeleg cum o poză poate fi pusă în practică, dar trec peste asta... Tocmai ți-am spus că nu sînt constructor, nu lucrez cu betoane, armături, cărămizi, mortare etc. Ce poză vrei? din ce domeniu? Posted Image


 kolfleading, on 23 decembrie 2018 - 13:26, said:

Si stiu foarte bine de ce spun asta. Posted Image [...]
Ei, eu nu știu... poate mă lămurești tu.


 kolfleading, on 23 decembrie 2018 - 13:26, said:

[...] Pentu ca cine a incercat asa ceva stie ca reducerea grosimii elementelor de beton la constructii cu zidarie portanta implica niste complicatii care efectiv nu se justifica. [...]
Cine a spus că se modifică dimensiunile elementelor de beton? Posted Image


 kolfleading, on 23 decembrie 2018 - 13:26, said:

[...] Tehnica cea mai uzuala este sa faci elementele de beton de 25 cm si zidaria de 30 cm. Cofrajele se captusesc cu polistiren si apoi se toarna betonul. [...]
Poate tu știi că aceasta este tehnica cea mai uzuală, eu nu știu dacă este așa sau nu... oricum, nu este corect. Tehnica corectă este să se respecte proiectele!
Așa cum am spus, zidăria și betonul armat nu sînt la „M” pe fațadă și acest lucru nu se datorează faptului că se micșorează elementele de beton armat, ci faptului că zidăria se amplasează mai spre exteriorul imobilului, „în consolă” dacă pot spune așa ca să fie mai ușor de înțeles. Mai tîrziu, elementele de beton armat se termoizolează astfel încît termoizolația lor și zidăria să ajungă la„M”. Ulterior, se adaugă stratul de termoizolație final, care va avea aceeași grosime peste tot.
Sper că de data asta am reușit să mă fac înțeles. Posted Image


 arg, on 23 decembrie 2018 - 13:42, said:

cu ceva constructiv nu puteai sa vi? [...]
Păi tocmai am spus cum se face corect un anumit lucru. Spune tu... ce ar fi mai constructiv de atît? Posted Image
Apropó de lucruri prost făcute... în ceea ce încerci tu să spui acolo, corect este „vii”, nu „vi”, așa-i? Posted Image


 arg, on 23 decembrie 2018 - 13:42, said:

[...] dar cu e prost facut? [...]
Cine a spus că este termoizolarea este prost făcută? Posted Image
Încă o dată, apropó de lucruri prost făcute... în ceea ce încerci tu să spui acolo, corect este „cum”, nu „cu”, așa-i? Posted Image

#60
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.213
  • Înscris: 19.09.2005

 raduk, on 23 decembrie 2018 - 11:35, said:

Off topic... Se vede, din pozele cu termoviziune, că nu ai abordat cu maximul de atenție problema termoizolării casei. Posted Image
poti tradu e in romana, la ce anume te-ai referit?
ce anume ai vazut in neregula?

Editat de arg, 23 decembrie 2018 - 15:33.


#61
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.330
  • Înscris: 30.09.2007
Aha... vrei să furi „meserie”? Nu spun, că e secret. Posted Image

Am văzut diferența mare de temperatură dintre „cîmpurile” pereților (care sînt din cărămidă alipită de cărămidă) și „colțurile” pereților (care sînt din cărămidă alipită de stîlp/grindă/placă de beton armat). Posted Image

#62
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013

 raduk, on 23 decembrie 2018 - 14:33, said:

zidăria se amplasează mai spre exteriorul imobilului, „în consolă”
La o casa cu zidarie portanta, cum sunt 90% din constructii, nu ai voie sa faci asa ceva. Posted Image

Zidurile nu sunt doar "de umplutura", sa le poti muta cum vrei. Zidurile trebuie ridicate inainte de turnarea elementelor de beton. Centura trebuie sa stea in intregime pe zid. Daca scoti zidaria in afara, iti ramane centura "in consola" la interior, ceea ce nu este permis din motive de rezistenta. Centura nu este dimensionata ca sa se autosustina, ca e centura si nu e grinda. Si iti raman colturile stalpilor vizibili la interior, ceea ce arata ca dracu'.

Asa ca singura alternativa este sa faci elementele de beton mai subtiri decat zidaria (centuri de 25 cm si ziduri de 30 cm). Ceea ce atrage multe alte complicatii si riscuri, dar si economie de beton si fier, de aceea este o varianta intalnita in special la case facute pentru vanzare.

Iar ca sa faci constructia in cadre, iti trebuie o motivatie mult mai serioasa decat ca vrei sa pui 5 cm de polistiren suplimentar peste elementele de beton.

#63
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.330
  • Înscris: 30.09.2007
Scuză-mă că-ți spun așa direct, dar m-ai scos din sărite... ori ești prost, ori insiști așa de mult să pari, că ai și devenit. „Latura” asta nu ți-o știam, eu te credeam băiat „destupat”... se vede că m-am înșelat. Posted Image
Păi cine spune că se „mută ziduri” și/sau că „rămîne centura în consolă” la interior? Clar, ești blocat într-o gîndire îngustă, limitată. Posted Image
Nu te duce capul că (,) cărămida se poate zidi între stîlpi și altfel decît pe lungime? Posted Image

Fișier atașat  termoizolare beton armat.jpg   1,87MB   5 download-uri

Mai pierd și vremea ca să-ți desenez, că doar-doar o să înțelegi și tu sau, dacă tot nu o să înțelegi, poate măcar abandonezi postura asta penibilă în care te tot afunzi, precum în nisipurile mișcătoare. Posted Image

#64
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013

 raduk, on 23 decembrie 2018 - 18:26, said:

Scuză-mă că-ți spun așa direct, dar m-ai scos din sărite... ori ești prost, ori insiști așa de mult să pari, că ai și devenit.
Ceea ce ai desenat tu este exact situatia cu elementele de beton micsorate.
Despre care mai sus spuneai asa:

 raduk, on 23 decembrie 2018 - 14:33, said:

acest lucru nu se datorează faptului că se micșorează elementele de beton armat, ci faptului că zidăria se amplasează mai spre exteriorul imobilului, „în consolă”

NU este permisa amplasarea zidariei "in consola" la case cu zidarie portanta.

Arata-mi o varianta in care grosimea zidurilor este egala cu latimea stalpilor (cele doua cote marcate cu sageata verde sa fie EGALE).

 raduk, on 23 decembrie 2018 - 18:26, said:

Nu te duce capul că (,) cărămida se poate zidi între stîlpi și altfel decît pe lungime?
Caramida portanta de calitate are LOCAS DE MORTAR intre caramizi. Nu le poti orienta cum vrei tu. Posted Image

Fișiere atașate


Editat de kolfleading, 23 decembrie 2018 - 19:09.


#65
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.213
  • Înscris: 19.09.2005
elemente din beton micsorate...
baieti, daca prind o casa cu asa ceva la expertiza ii dau cu vopsea antiseismica pe toate partile (5-10cm beton cu #fi10/10)

la orice zgalt, chiar si vant panourile alea de zidarie risca sa zboare din rama de beton.

 raduk, on 23 decembrie 2018 - 15:51, said:

Aha... vrei să furi „meserie”? Nu spun, că e secret. Posted Image

Am văzut diferența mare de temperatură dintre „cĂźmpurile” pereților (care sĂźnt din cărămidă alipită de cărămidă) și „colțurile” pereților (care sĂźnt din cărămidă alipită de stĂźlp/grindă/placă de beton armat). Posted Image
cu mama ei de termoizolatie colturile tot au probleme, e vorba de convectie, cum se plimba aerul pe acolo.

#66
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.330
  • Înscris: 30.09.2007

 kolfleading, on 23 decembrie 2018 - 18:53, said:

Ceea ce ai desenat tu este exact situatia cu elementele de beton micsorate. [...]

 arg, on 23 decembrie 2018 - 19:08, said:

elemente din beton micsorate... [...]
Eu tot spun că nu este vorba de „elemente de beton micșorate” și voi o țineți tot una... Batman, Batman! Posted Image
Unde ați văzut voi cote pe schița mea, ca să puteți spune ce secțiune are stîlpul de beton armat? Posted Image
Voi credeți că sistemul ăsta l-am inventat eu și acum vreau să-mi fac reclamă?!? Posted Image


 kolfleading, on 23 decembrie 2018 - 18:53, said:

[...] Arata-mi o varianta in care grosimea zidurilor este egala cu latimea stalpilor (cele doua cote marcate cu sageata verde sa fie EGALE). [...]
Nu ai văzut-o cînd ți-ai construit casa? Posted Image
Pe mine nu mă interesează varianta pe care o vrei tu, pentru că este inferioară celei arătate de mine.


 kolfleading, on 23 decembrie 2018 - 18:53, said:

[...] Caramida portanta de calitate are LOCAS DE MORTAR intre caramizi. Nu le poti orienta cum vrei tu.
Din schița prezentată de mine, de unde știi unde sînt locașurile de mortar? Posted Image
Eu ți-am spus mai sus că te afunzi tot mai mult în k*k*t... ce-o să mai spui cînd o să-ți ajungă sub nas?


 arg, on 23 decembrie 2018 - 19:08, said:

[...] cu mama ei de termoizolatie colturile tot au probleme [...]
Chiar dacă nu sînt perfecte, cele făcute așa cum am arătat mai sus sînt mult mai bune decît cele făcute precum la kolfleading... așa că, cu părere de rău, casa lui nu este perfectă, așa cum își dorește el să o prezinte, ca să-și facă imagine de perfecționist pe forum. Posted Image

Editat de raduk, 23 decembrie 2018 - 19:50.


#67
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013

 raduk, on 23 decembrie 2018 - 19:49, said:

Eu tot spun că nu este vorba de „elemente de beton micșorate” și voi o țineți tot una... Batman, Batman! Posted Image
Uita-te atent la sagetile verzi din poza din atasament.

 raduk, on 23 decembrie 2018 - 18:26, said:

Nu te duce capul că (,) cărămida se poate zidi între stîlpi și altfel decît pe lungime?
Ia tu caramida din poza a doua din atasament si zideste-o altfel decat pe lungime.

 raduk, on 23 decembrie 2018 - 19:49, said:

cele făcute așa cum am arătat mai sus sînt mult mai bune decît cele făcute precum la kolfleading
La case cu zidarie portanta, din punct de vedere al structurii de rezistenta ce ai aratat tu se numeste improvizatie.

Fișiere atașate



#68
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.330
  • Înscris: 30.09.2007

 kolfleading, on 23 decembrie 2018 - 21:02, said:

Uita-te atent la sagetile verzi din poza din atasament. [...]
Le-am văzut și mai devreme... sînt două săgeți, una mai lungă și una mai scurtă, desenate de tine pe schița făcută de mine. Care este relevanța lor?


 kolfleading, on 23 decembrie 2018 - 21:02, said:

[...] Ia tu caramida din poza a doua din atasament si zideste-o altfel decat pe lungime. [...]
De ce să iau ce-mi oferi tu, cînd pot să iau ceea ce trebuie folosit la ceea ce spun eu?
Fișier atașat  PTH.jpg   166,54K   0 download-uri


 kolfleading, on 23 decembrie 2018 - 21:02, said:

[...] La case cu zidarie portanta, din punct de vedere al structurii de rezistenta ce ai aratat tu se numeste improvizatie.
Ai și vreun argument pentru afirmația de mai sus?

#69
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.506
  • Înscris: 06.01.2014
Raduk-ule, dacă tot zici ca nu le ai cu construcțiile,  sta în pgffjjgvfdfgbngfddb mgtyhgffhjyytf,  în banca ta.

A, da, corect este "stai", nu "sta", da' , mno,  autocorectu' .

Cred ca se poate șterge la greu pe aici.

#70
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.330
  • Înscris: 30.09.2007

 cristobob, on 23 decembrie 2018 - 21:46, said:

[...] nu le ai cu construcțiile [...]
Definește „a nu le avea cu...”.
Ce ți se pare ție greșit la ceea ce am spus eu?


 cristobob, on 23 decembrie 2018 - 21:46, said:

[...] Cred ca se poate șterge la greu pe aici.
Așa este... dar nu înainte de a ne lămuri în privința contrazicerii noastre. Posted Image

#71
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.506
  • Înscris: 06.01.2014
Poate intr-un topic dedicat. Sau/și,  poate, daca-ți lași "fumurile" deoparte.

Aici ar trebui discutat despre altceva.

#72
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013

 raduk, on 23 decembrie 2018 - 21:34, said:

Ai și vreun argument pentru afirmația de mai sus?
In afara de ceea ce am spus deja...mai am si experienta practica a construirii unei case.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate