Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 

Radet - din avarie in avarie !

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3377 replies to this topic

#3313
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostCapitanuPICARD, on 15 ianuarie 2021 - 10:42, said:

Ia spuneti, tovarasi, ati auzit de explozia din Gaesti? Posted Image Peretele exterior a fost pulverizat, nu mai exista. Acum se fac expertize ca sa se stabileasca daca structura de rezistenta a blocului a fost afectata sau nu. Posted Image
Banuiesc ca explozia s-a produs de la incalzirea centralizata. Posted Image

găsesc ei explicații, o butelie, ceva neconform, un senzor, dar nu era centrală că nu se poate. centralele sunt sigure
de parcă mă încălzește siguranța unui agregat dacă auxiliarele lui nu sunt sigure, tot aia e

#3314
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,983
  • Înscris: 25.01.2007
evident ca nu. aici nu e traficul de acolo, plus ca strazile sunt construite ca un joc de sah, din punctul a in punctul b in general ai 3-4 variante de strazi care merg in paralel una cu alta. traficul e partea cea mai nasoala care vine cu schimbarea asta de tevi. dupa aia, o sa fie nasol cu santurile si denivelarile care apar pe unde s-a sapat.
dar una peste alta, daca in bucuresti spera sa termine in 6 ani, probabil real va dura 10 ani.

#3315
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
ce e de reținut. GAZUL explodează. APA FIARTĂ nu explodează

#3316
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,518
  • Înscris: 14.10.2008
Sunt foarte sigure centralele. Daca instalatia de gaz e facuta de cine trebuie si mai are si detector, e 100% sigura. Daca o teava de RADET se sparge, nenorocesti X apartamente cu apa clocotita. Centrala inceteaza sa o mai incalzeasca cum scade sub 1 bar si cantitatea de apa scapata este mica.

View PostFlat, on 15 ianuarie 2021 - 11:17, said:

ce e de reținut. GAZUL explodează. APA FIARTĂ nu explodează

Dar distruge suficient si apa fiarta. Si chiar te opareste.

#3317
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,983
  • Înscris: 25.01.2007
adevarul e ca prin jur vedem numai opariti si apartamente explodate.

#3318
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostNeaceasca85, on 15 ianuarie 2021 - 11:18, said:

Sunt foarte sigure centralele. Daca instalatia de gaz e facuta de cine trebuie si mai are si detector, e 100% sigura. Daca o teava de RADET se sparge, nenorocesti X apartamente cu apa clocotita. Centrala inceteaza sa o mai incalzeasca cum scade sub 1 bar si cantitatea de apa scapata este mica.



Dar distruge suficient si apa fiarta. Si chiar te opareste.

Da? Pai ce mai stai, da o fuga la Gaesti si spune-le asta alora care tocmai au fost afectati de o explozie. :)

#3319
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,518
  • Înscris: 14.10.2008
Nu am auzit de explozii in Slatina, mai degraba incendii la unii fara centrala.

Oricum improvizatiile si interventiile necalificate sunt cauza.

Credeti ce vreti, dar pentru mine centrala egal civilizatie, RADET egal comunism.

Eu oricum nu aveam RADET-uri pentru ca stau la casa.

#3320
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostNeaceasca85, on 15 ianuarie 2021 - 11:25, said:

Nu am auzit de explozii in Slatina, mai degraba incendii la unii fara centrala.

Oricum improvizatiile si interventiile necalificate sunt cauza.

Credeti ce vreti, dar pentru mine centrala egal civilizatie, RADET egal comunism.

Eu oricum nu aveam RADET-uri pentru ca stau la casa.

Pai daca nus tii sau nu poti sa cauti pe Goagal, dar nici nu intelegi ca tu sau localitatea ta nu sunteti etalon :P , te ajut eu:
https://ziare.com/st...-gaesti-1656592

Stirea apare pe o gramada de site-uri de stiri, dar am ales acest link pentru ca pozele sunt relevante. :)
Ce zici, peretele ala a disparut de la apa fiarta? :)

#3321
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,518
  • Înscris: 14.10.2008
Am zis ca unde se intampla, improvizatiile si interventiile necalificate sunt cauza. Sau centrale vechi cu mai putine elemente de securitate.

Urmeaza 10 ani de santier total in Bucuresti, mie mai civilizat mi s-ar parea upgrade-ul retelei de gaz. Treaba lor, ei sa fie sanatosi, ma bucur ca in orasul meu nu mai e termoficare si ca am fost primii care sa renuntam la ea, alea 47 de localitati inca RADET-izate, sa fie sanatosi.

#3322
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostNeaceasca85, on 15 ianuarie 2021 - 11:25, said:

Nu am auzit de explozii in Slatina, mai degraba incendii la unii fara centrala.
Oricum improvizatiile si interventiile necalificate sunt cauza.

și după cum se știe, românii sunt un exemplu de corectitudine și rigurozitate în instalarea agregatelor prin căși
nu fac improvizații, deloc...

#3323
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostNeaceasca85, on 15 ianuarie 2021 - 11:31, said:

Am zis ca unde se intampla, improvizatiile si interventiile necalificate sunt cauza. Sau centrale vechi cu mai putine elemente de securitate.

Urmeaza 10 ani de santier total in Bucuresti, mie mai civilizat mi s-ar parea upgrade-ul retelei de gaz. Treaba lor, ei sa fie sanatosi, ma bucur ca in orasul meu nu mai e termoficare si ca am fost primii care sa renuntam la ea, alea 47 de localitati inca RADET-izate, sa fie sanatosi.

Noi, cei care locuim in Bucuresti (n-am spus bucuresteni Posted Image ), la bloc, iti multumim ca tu, locuitor la casa, in Slatina, suferi pentru noi. Posted Image

In alta ordine de idei, nu contest ce spui tu referitor la improvizatii, dar o improvizatia la instalatia de incalzire centralizata nu prea are sens, pe de-o parte, iar pe de alta parte nici nu te lasa fara un perete intreg. Posted Image Parerea mea!

Nene, adica prefer sa-i platesc vecinului o zugraveala (sau sa plateasca asociatia, daca e defectiune pe partile comune), decat sa nu mai am un perete si sa afectez structura de rezistenta a unui intreg bloc.
Pentru ca ce sa vezi, nene, omuletul ala care acum e in spital va avea de platit toata viata. Poate ca va fi nevoit sa-si vanda unu rinichi si tot nu va avea bani suficienti pentru despagubiri. O sa-mi spui ca apartamentele erau asigurate. Da, poate. Dar asiguratorul se va indrepta impotriva lui.

Edited by CapitanuPICARD, 15 January 2021 - 11:39.


#3324
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,518
  • Înscris: 14.10.2008
De termoficare beneficiaza doar blocurile comuniste din 47 de orase, casele indiferent ca urban sau rural nu au alta varianta decat centrala individuala.

Riscurile de explozie, inundatie, incendiu sau cutremur fac parte din viata la bloc, asta este.

#3325
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,611
  • Înscris: 16.03.2008
Incalzirea centralizata este liantul unei urbe, comunitati. Tine oamenii uniti catre o speranta concretizata in caldura si apa calda, pe care TREBUIE sa ne-o deie Radetu'. Cum ar fi ca fiecare apartament sau scara de bloc sa-si foreze put pentru apa potabila, apa pe care o gasesti la a 3 a panza freatica, 180-200m adancime, este rezerva strategica. Ca sa nu se autodistruga, putul trebuie sa livreze minim 50 metri cubi de apa in 24 ore.

#3326
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,518
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu sunt de acord cu panourile fotovoltaice.

Apa, gazul, canalul si curentul trebuie sa ramana centralizate.

#3327
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,611
  • Înscris: 16.03.2008
Acum 30 de ani erau (nu stiu daca mai sunt) si case racordate la sistemul centralizat si ele CHIAR plateau mult pentru incazire (suprefete mari, izolatie deficitara).

#3328
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,518
  • Înscris: 14.10.2008
Casele de stabi, carora nu li se opreau utilitatile precum celor de la bloc. Nu erai stab, demolarea.

#3329
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,611
  • Înscris: 16.03.2008
Era o vorba printre instalatori demult: apa, gaze si cacat = intreprinderea de stat.

#3330
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostNeaceasca85, on 15 ianuarie 2021 - 11:37, said:

Riscurile de explozie, inundatie, incendiu sau cutremur fac parte din viata la bloc, asta este.

oamenii evoluează în general de la stadiul de "asta este" la stadiul de "cum facem să eliminăm riscurile, sau măcar să le minimizăm?"
riscul de explozie este inacceptabil, deci de aceea gazul trebuie eliminat din ecuație și trecut la electric/termoficare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate