Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valoare vanzare laptop

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....
 Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 

Bizoni în trafic

* * * - - 9 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1457 răspunsuri în acest subiect

#433
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.799
  • Înscris: 07.10.2017
Senzational, cine s-ar fi gandit ca e mult mai aglomerat traficul de sarbatori?

#434
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postgeorge_alexandru, on 23 decembrie 2018 - 11:43, said:


Prefer sa dau comanda online la Carrefour sau Cora...il las pe curier sa-si rupa spinarea cu sacosele.
Nu vine. Stau dupa o comanda care a plecat de 6 zile de la expeditor.

View Postantiqque, on 23 decembrie 2018 - 21:44, said:

Astazi am facut Timisoara-Deva in 4 ore ( in mod normal ~2 ore ).
In mod normal, cu ce viteza circuli ?

#435
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 826
  • Înscris: 24.07.2013

View PostIon_de_la_Raion, on 24 decembrie 2018 - 10:59, said:

In mod normal, cu ce viteza circuli ?

120-130 pe autostrada ( motor mic, deh ), nu depasesc 100 pe E/DN. Sunt si multe curbe mai stranse deci nu se poate merge constant cu 100.
La drumul intors am facut 1h30m fara sa depasesc viteza legala Posted Image

View Postburkina, on 24 decembrie 2018 - 06:45, said:

Senzational, cine s-ar fi gandit ca e mult mai aglomerat traficul de sarbatori?

Ma asteptam sa fie aglomerat, dar sa stau pe loc 2 ore?

Editat de antiqque, 24 decembrie 2018 - 11:47.


#436
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.229
  • Înscris: 19.09.2005
35min iesirea din parcare de la mall.
si am driblat vreo 8-10masini...  (de turbau aia cand vedeau ca-i paceleste o lamaie)

l.e.
https://www.digi24.r...tajul-3-1054756

eu am scapat chiar usor, eram la -2

Editat de arg, 24 decembrie 2018 - 18:59.


#437
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postarg, on 24 decembrie 2018 - 18:55, said:

35min iesirea din parcare de la mall.
si am driblat vreo 8-10masini...  (de turbau aia cand vedeau ca-i paceleste o lamaie)

l.e.
https://www.digi24.r...tajul-3-1054756

eu am scapat chiar usor, eram la -2


Asta se intampla cand romanii lasa pe ultima suta de metri totul, acum ce vrei sa faca si oamenii astia ? Sa stea dupa fiecare ?

#438
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.229
  • Înscris: 19.09.2005

View PostPlaton, on 24 decembrie 2018 - 19:03, said:

Asta se intampla cand romanii lasa pe ultima suta de metri totul, acum ce vrei sa faca si oamenii astia ? Sa stea dupa fiecare ?
nu asta e problema
problema a sunt avariatii care au blocat banda 1 de pe calea floreasca si de pe barbu vacarescu...
au fost mai multe probleme:
1. s-a iesit greu
2. au trecut cele 15min pentru iesire si mai trebuiau platiti 2 lei
3. s-a facut coada inauntru
4. au ridicat barierele
5. cu bariere ridicata in trafic tot greu se iese din cauza b1 blocate cu masini parcate
6. a venit politia locala pe calea froreasca si a facut curat
7. pe barbu vacarescu  e sector 2 si aia se misca in reluare...
8. in final politia locala opreste partial traficul pentru ca masinile din parcare sa poata iesi rapid in trafic.

eu am iesit in floreasca, ca pe acolo imi este drumul dar si pentru ca stiu ca se iese mai usor.

Editat de arg, 24 decembrie 2018 - 19:57.


#439
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.463
  • Înscris: 28.10.2018
Cica reprezentantii centrului comercial nu au venit cu solutii. Bine ca nu au cerut socoteala centrului comercial pentru ca nu este autostrada pana la Iasi.

Eu in locul centrului comercial le dadeam cea mai minunata solutie: inchideam parcarea pe sensul de intrare. Le spuneam ca e risc de axfixie in interior si ca au murit deja doua familii cu copii inauntru, sa se uite la stiri diseara. Ii faceam sa se simta norocosi ca nu sunt lasati sa intre in parcare.

Editat de abac, 24 decembrie 2018 - 20:56.


#440
PeterPan 42

PeterPan 42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.453
  • Înscris: 15.06.2007
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Bizon, sambata 22 decembrie, intersectia Calea Rahovei cu Malcoci.
Semafor intermitent pentru viraj la dreapta, eu pe banda 2, prima banda ocupata pana in trecerea de pietoni cu masini parcate.
Ei bine, bizonul da flashuri, da claxoane, da din maini, ca sa-i fac loc.
"Nu vezi, ba, ca-i verde!"
Am incercat sa-i explic civilizat, cu trimiteri la Codul Rutier, la sfintii din calendar si la mortii ma-sii.
Degeaba.
Ca in cazul oricarui bizon din trafic, s-a dovedit ca singurul argument valabil ramane sutul in cur si palma peste ceafa.

#441
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.230
  • Înscris: 22.12.2015

View PostPeterPan 42, on 25 decembrie 2018 - 11:52, said:

https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Bizon, sambata 22 decembrie, intersectia Calea Rahovei cu Malcoci.
Semafor intermitent pentru viraj la dreapta, eu pe banda 2, prima banda ocupata pana in trecerea de pietoni cu masini parcate.
Ei bine, bizonul da flashuri, da claxoane, da din maini, ca sa-i fac loc.
"Nu vezi, ba, ca-i verde!"
Am incercat sa-i explic civilizat, cu trimiteri la Codul Rutier, la sfintii din calendar si la mortii ma-sii.
Degeaba.
Ca in cazul oricarui bizon din trafic, s-a dovedit ca singurul argument valabil ramane sutul in cur si palma peste ceafa.
Da. este o zona selecta. Am trecut  de multe  ori pe acolo....dar  era  weekend....

#442
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 30.881
  • Înscris: 01.11.2005
Astazi conducand spre partia de ski mi-am adus aminte de un alt tip de bizon: cel cu faru'.
Cine sunt acei bizoni ? Pai sunt acei rupti in cur care au un far nefunctional ( ambele faze ), ei stiu sigur asta, dar prefera sa mearga cu celalat far cu faza lunga, in loc sa isi schimbe becul cu problema.
Bine, sunt si unii care desi smecheri, figuri si toate cele, se uita la bec ca mecul la pufarine, dar nici la service nu se duc ca e scump.
Asa ca prefera sa incomodeze pe altii cu faza lunga ca deh, el are o problema.
Astora eu le fac un flash. Daca nu o schimba la faza scurta, eu ii arat ca am doua faze lungi...

Si poate mai repet inca o data...dar mai sunt si bizonii (bine, acolo nu e nimic bizoneala, doar prosteala ) care merg cu becul de la combustibil aprins. Posibil le place lor sa ii vada aprins in bord...
Astazi stand de vorba cu un prieten, aud o faza: doi prieteni de-ai mei pleaca din Norvegia catre Romania cu masinile. Unul le mai are cu mecanica, nu e total paralel, descurcaret. Celalalt e genul cu faru de mai devreme. Pe drum, ala mai descurcaret ii spune celuilalt - ba, tu stii ca daca mergi cu farurile stinse, masina consuma mai putina motorina ???  (pentru cei care nu stiu, masinile omologate in Norvegia au luminile automate - in pozitia O a comutatorului pentru faruri, se aprinde automat faza scurta - asta e regula la toate ).
In drum spre Romania, prietenul meu mai istet observa ca asta mergea in spatele lui farurile stinse (doar pozitiile)...La un popas il intreaba: ce ai ma de mergi cu farurile stinse ? Ai probleme cu masina ?
La care asta ii spune: fac economie de motorina...

Editat de tehnics, 26 decembrie 2018 - 01:59.


#443
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.458
  • Înscris: 05.06.2002
Cica economia ar fi de vreo 0,2%. Dar devii pericol pt ceilalti.

#444
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postabac, on 24 decembrie 2018 - 20:53, said:

Cica reprezentantii centrului comercial nu au venit cu solutii. Bine ca nu au cerut socoteala centrului comercial .......
Ba trebuie ceruta socoteala , pt ca este un caz foarte grav .Sa speram ca cineva " de bine " stie sa faca o sesizare unde trebuie .

#445
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.463
  • Înscris: 28.10.2018
Sa se ceara socoteala si sa se faca scandal zic. In felul asta poate se filtreaza mai atent cine si cati intra in parcare aia.

Adica stii ca parcarea aia e proprietate privata, nu? Adica intri si respecti regulile stbilimentului. Daca orasul este sufocat de trafic si nu mai poti tu iesi din parcare, inveti lectia usturatoare si data viitoare lasi masina acasa.

#446
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.229
  • Înscris: 19.09.2005
problema nu e in parcare, problema sunt supozitoarele galbene care parcheaza/"asteapta" afara in fara mall-ul si blocheaza stada, in dreptul iesirilor.

Editat de arg, 26 decembrie 2018 - 10:45.


#447
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postarg, on 26 decembrie 2018 - 10:45, said:

problema nu e in parcare, problema sunt supozitoarele galbene care parcheaza/"asteapta" afara in fara mall-ul si blocheaza stada, in dreptul iesirilor.
Problema este fix la ei si ar trebui tratata maui rau decit un " colectiv " .
Este ditamai baraca comerciala acolo , facuta cu studii , acte si avize , si este inadmisibil sa se intimple asa ceva .
Uite un exemplu :
Am fost azi la cimitir la Ghencea 2 , cimitir unde se intra cu masina . Aglomeratie , balamuc , trafic ingreunat si pe prelungirea Ghencea ....
Si ????
Si trei paznici , doar cu miinile in cur , fara statii , echipamente moderne ! reuseau sa dirijeze circulatia mai bine decit aia  de la circulatie sau handicapatii de mall !
Deci se poate , daca nu esti cretin si te implici .

#448
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.229
  • Înscris: 19.09.2005
ce nu pricepi?
au doua iesiri, iar blocajul era afara in strada unde e treaba politiei locale si a celor de la rutiera. paznicii din mall nu pot iesi in trafic si opri circulatia ca sa goleasca parcarea subterana.
am mai zis, in final au venit cei de la poltia locala si au rezolvat problema.

(tine cont ca plimb aproape zilnic in parcarea aia, daca vrei iti spun si unde gasesti loc de parcare liber oricand)

Editat de arg, 26 decembrie 2018 - 13:55.


#449
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.233
  • Înscris: 30.08.2017
Si totuși, cred ca dacă n-ar fi lăsat cumpărăturile pe ultima zi, nu s-ar creat haosul ăla. Au avut două zile de weekend pline dar nu, românul trebuie in ultima zi, când iese de la munca si mai are doar două ore la dispoziție până la închidere. Apoi se lamentează si la anul o ia de la capăt.

#450
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.229
  • Înscris: 19.09.2005
acolo se blocheaza si in timpul saptamanii, nu e ceva nou.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate