Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...
 Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux

Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...
 Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...

Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...
 Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024

Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...
 

Bizoni în trafic

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
1457 replies to this topic

#397
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,732
  • Înscris: 15.06.2007
Bizonul de primar impotent din timisoara.. nu-s capabili sa curete drumuri, da' se lauda in presa ca au deszapezit mai bine ca altii..  6 km in 1h 13' inferno!

#398
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postnepot, on 17 decembrie 2018 - 12:33, said:

Nu iti da prioritate absoluta, dar e de bun simt sa nu blochezi banda aia (cand tu mergi inainte) daca ai in spate masini care fac dreapta. In cazul asta te bagi frumos in fata celor care stau la semafor pe banda de inainte si esti atent sa pleci la verde, ca sa nu ii incurci. Posted Image

No...vezi ca e privita cu ochi tare rai practica asta pe aici. Eu cica mi-s mojic si pui de bizon ca sustin aceasta practica Posted Image

View Postdem3ntor, on 17 decembrie 2018 - 12:35, said:

dreptatea este la mijloc:
ai verde intermitent, pe banda 2 2-3 masini, care asteapta - pe banda 1 (cea cu vrede intermitent) opreste o putza bleaga,  ca sa fie el primul!

Sunt cazuri cand pe banda 2 sunt 7-8 masini, atunci este normal sa ocupi si banda 1...

dar deh, sunt uameni si soferi!

Tovarashe cand banda 2 e de inainte si STANGA iar semaforul din sens invers nu este decalat  daca te bagi pe banda 2 risti sa nu treci de semafor...daca mai dai si peste unu/una care ii moare motorul la plecare nu pleci nici la al doilea verde.

Atata timp cat banda 1 e inainte si la dreapta si NU STRICT la dreapta nu ai dreptate

View Postwaterman, on 17 decembrie 2018 - 13:34, said:


Fa-o pe a doua in forma de sticker si sa mor de nu mi-o lipesc pe bara. Postez si poza ca dovada :roflmao:

Edited by -Jinx-, 19 December 2018 - 22:28.


#399
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Post-Jinx-, on 19 decembrie 2018 - 22:30, said:

Fa-o pe a doua in forma de sticker si sa mor de nu mi-o lipesc pe bara. Postez si poza ca dovada Posted Image

Păi te duci cu poza aia la un atelier firmă ceva unde se fac stickere și le dai o bere .

Uite ți-am făcut special.
Aștept poza.


Attached File  sunt bizon.jpg   215.41K   8 downloads

#400
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 22.12.2015
Care  sunt oare  cei mai periculosi  in trafic ?

1. Bizonii  mari si mici
2. Meltenii
3. Cocalarii
4. Persoanele  in etate
5. Alte  categorii

#401
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1, 2, 3, 5 și uneori 4

#402
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
#jesuisbison

#403
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,357
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAdrexx, on 20 decembrie 2018 - 10:20, said:

Care  sunt oare  cei mai periculosi  in trafic ?

1. Bizonii  mari si mici
2. Meltenii
3. Cocalarii
4. Persoanele  in etate
5. Alte  categorii
1, 2, 3 si poate 5, depinde.

Edited by andreic, 20 December 2018 - 12:51.


#404
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,260
  • Înscris: 30.04.2007

View PostAdrexx, on 20 decembrie 2018 - 10:20, said:

Care  sunt oare  cei mai periculosi  in trafic ?

1. Bizonii  mari si mici
2. Meltenii
3. Cocalarii
4. Persoanele  in etate
5. Alte  categorii
indiferent de "grad", aia care ajung in contact cu fierul tau, indiferent de valoarea fortei de ciocnire.

#405
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostAdrexx, on 20 decembrie 2018 - 10:20, said:

Care  sunt oare  cei mai periculosi  in trafic ?

1. Bizonii  mari si mici
2. Meltenii
3. Cocalarii
4. Persoanele  in etate
5. Alte  categorii

Din punctul meu de vedere nimeni nu e mai periculos in trafic decat persoanele in etate.
Aici nu ma refer sub o anumita varsta cand inca mai au toate simturile cat de cat ok....ci cei 60+ ...unii poate ceva mai tarziu, dar pe la varsta asta am observat ca incep sa se deterioreze abilitatile.

Deteriorarea abilitatilor(reflexelor, capacitatea de atentie distributiva etc) combinata cu un sens exagerat de incredere de sine(ca deh.. "am 40 de ani de condus taica") rezulta intr-o combinatie foarte periculoasa.

Consider ca sunt mai periculosi si decat cei ce abia si-au luat carnetul....astia macar stiu ca sunt neexperimentati si au grija mai mare plus ca sunt semnalizati cu lamai in geam.

Un cocalar/meltean, un bizon etc. macar are toate simturile in regula(teoretic) si la un moment dat chiar daca e idiot, instinctul de autoprezervare il va opri sa faca un accident major, daca nu tot timpul, macar cateodata.

Sincer peste 60 de ani consider ca ar trebui periodic reconfirmarea carnetului de conducere prin examen in trafic.

View Postwaterman, on 20 decembrie 2018 - 10:10, said:

Păi te duci cu poza aia la un atelier firmă ceva unde se fac stickere și le dai o bere .

Uite ți-am făcut special.
Aștept poza.


Attachment sunt bizon.jpg

Cum ajung acasa din voiaj in ianuarie imi fabric unul si pun poza :))

Edited by -Jinx-, 20 December 2018 - 14:42.


#406
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,437
  • Înscris: 30.10.2003
Cei mai periculosi sunt tinerii, daca e sa luam cine produce accidentele mortale. Mosii sunt periculosi pe autostrada, mai intra pe contrasens si fac ravagii.

#407
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 22.12.2015

View PostBursul, on 21 decembrie 2018 - 08:22, said:

Cei mai periculosi sunt tinerii, daca e sa luam cine produce accidentele mortale. Mosii sunt periculosi pe autostrada, mai intra pe contrasens si fac ravagii.
Mai  exista  inca o  categorie.
De  fapt  o subcategorie.

Doua  femei la  volan.
Stati, una conduce , iar  cealalta  sta  in dreapta  ei.
Cea de la volan  nu este prea  atenta la drum, este  atenta  la  conversatia  cu  cea din dreapta.
Sau doua  femei  mai in etate.
Reflexe  mai  intarziate,  conversatie  la greu.
Sau  cazul extrem, doua  babe trabantiste ( bine ca  nu mai exista ! ).
Ce face  femeia  la  volan ( bine, bine, nu toate  femeile, doar  80 - 90 % ) cand vede ca se intampla ceva  in fata ei ?
Raspunsuri :
1. Semnalizeaza  dreapta  sau stanga dupa  caz, se asigura, depaseste, se asigura, semnalizeaza  si reintra  pe banda ; cu acceleratie  sau nu
2. Semnalizeaza dreapta, se asigura  si trage pe  dreapta  -cu lumini de avarie
3. Franeaza  brusc  si energic
4. Se uita in oglinda , se aranjeaza, se  rujeaza  si  pune avaria
5. Da  cu spatele, fara  avarie


Raspuns  100 % corect si testat  in practica ( va  invit sa testati, mie  mi-a  ajuns .... )

3. Franeaza  brusc si energic

#408
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,437
  • Înscris: 30.10.2003
Statistic femeile sunt ok. Incurca, incurca mult, dar sunt safe, nu fac accidente foarte grave.

#409
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostAdrexx, on 21 decembrie 2018 - 09:36, said:

Raspuns  100 % corect si testat  in practica ( va  invit sa testati, mie  mi-a  ajuns .... )
3. Franeaza  brusc si energic
Intrebare: ce face berbecul din spatele ei?

Raspunsuri posibile:
1. Franeaza calm pentru ca a pastrat distanta (caz in care imi cer iertare pentru cuvantul "berbec").
2. Franeaza brusc si incepe sa injure.
3. Buseste masina din fata si incepe sa injure, mai ales cand pica de prost la politie sau asigurator.

Daca raspunsul e 3, mai am o intrebare: e fraierul capabil sa invete ceva? Fiindca la 2 nu invata nimic.

#410
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 22.12.2015

View PostBursul, on 21 decembrie 2018 - 09:38, said:

Statistic femeile sunt ok. Incurca, incurca mult, dar sunt safe, nu fac accidente foarte grave.
Da, tot ce  se poate.

Doua teme :

1. Pustoaice  de  18 - 22 ani care  s-au  urcat  direct  la  volanul unor  masini  4x4  sau  puternice, netrecand  prin etapa  de  masini de mic litraj
De la  pieton la  sofer....pe masina  puternica....
2. Intra  in trafic  unde vrei, stai  dupa prima  masina  condusa de femeie , la distanta  adaptata la trafic, cativa  km. Sa  vezi ce aventura  o sa ai.....he !

View Postdanvlas, on 21 decembrie 2018 - 09:45, said:

Intrebare: ce face berbecul din spatele ei?

Raspunsuri posibile:
1. Franeaza calm pentru ca a pastrat distanta (caz in care imi cer iertare pentru cuvantul "berbec").
2. Franeaza brusc si incepe sa injure.
3. Buseste masina din fata si incepe sa injure, mai ales cand pica de prost la politie sau asigurator.

Daca raspunsul e 3, mai am o intrebare: e fraierul capabil sa invete ceva? Fiindca la 2 nu invata nimic.
Ceva  ajutator :
Eu am Logan  vechi...nu ma pot da  leu  in trafic, nici macar  motan. Cel  mult  pisic. Indiferent  ce as face.
Asa  ca  pastrez  distanta.
Pe  cat  posibil, nu stau  dupa  femeie  la  volan ....sincer  va  sfatuiesc....riscul  vostru.
Alan  Pearce ( psihologul  australian ) sustine cu probe ca  femeia la volan  nu poate fi atenta  ca un barbat....nu  gandeste  in aceeasi termeni  de atentie, reflexe, analiza  etc...

#411
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

View PostBursul, on 21 decembrie 2018 - 09:38, said:

Statistic femeile sunt ok. Incurca, incurca mult, dar sunt safe, nu fac accidente foarte grave.

Lasa ca mie mi-a iesit una in fata pe cedeaza si s-a terminat cu aproape dauna totala ( 6800E reparatia ). Culmea e ca nu aveam viteza, 45 in zona de 70 mai ales ca era intre doua treceri de pietoni dar a iesit atat de aproape de mine incat nu am apucat sa fac nimic. Am ridicat piciorul de pe acceleratie si in momentul urmator a fost impactul.
Nu avea vizibilitate sa se asigure pentru ca un microbuz facea dreapta asa ca a zis ca s-a gandit sa treaca, doar ce se poate intampla. A avut noroc ca nu a iesit cu 50 cm mai in fata, intram direct in usa sofer.
Dupa impact ea a iesit plangand pe la pasager pentru ca nu se mai deschidea usa la sofer, primul gand a fost ca soferul e ranit grav sau mort..not fun.
Eram ok amandoi, putin speriati dar ok. Ma bucur ca nu am patit mai grav dar ma bucuram si mai tare daca se asigura.

View PostAdrexx, on 21 decembrie 2018 - 09:52, said:

Alan  Pearce ( psihologul  australian ) sustine cu probe ca  femeia la volan  nu poate fi atenta  ca un barbat....nu  gandeste  in aceeasi termeni  de atentie, reflexe, analiza  etc...

Asta am observat si eu in trafic.
Nu am o problema cu femeile dar sunt multe care nu au ce cauta la volan pentru ca ori se sperie foarte usor si nu reactioneaza cum trebuie ori le lipseste orientarea in spatiu.
Nu o spun ca o jignire, iubita mea e la fel. Am sfatuit-o sa nu se apuce de soferie, e mai bine pentru toti.

#412
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Așa e multe Posted Image

#413
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005

View Postantiqque, on 21 decembrie 2018 - 10:12, said:

Asta am observat si eu in trafic.
Nu am o problema cu femeile dar sunt multe care nu au ce cauta la volan pentru ca ori se sperie foarte usor si nu reactioneaza cum trebuie ori le lipseste orientarea in spatiu.
Nu o spun ca o jignire, iubita mea e la fel. Am sfatuit-o sa nu se apuce de soferie, e mai bine pentru toti.
Asta pentru ca un barbat cand se urca la volan se considera una cu masina, adica deja estimeaza in profunzime, in spatiu, unde sunt limitele masinii si care sunt reperele.
De exemplu nevasta-mii ii era frica sa parcheze cu spatele ca sa nu atinga lateralele. Eu i-am zis: Ai oglinzi. Te uiti in oglinzi si daca in oglinda masina nu se intersecteaza cu nici un obiect (alta masina, coltul blocului, perete, cointaier, gard ) atunci nici in realitate nu se vor intersecta. Si de atunci am vazut ca are mai mare incredere in ea.
Acum mereu imi reproseaza ca masina e prea mare, ca ea prefera A2-ul in locul Mondeo-ului break desi inainte de A2 avusese si un Laguna Break care era cu 20cm mai scurt ca Mondeo desi cu ala nu mi-a reprosat niciodata nimic...
O chestie interesanta care o ve-ti observa la majoritatea femeilor este ca nu au o perceptie buna a intelegerii spatiului tri-dimensional. Puneti-o sa deseneze un paralelipiped in vedere ISO (vedere 3D) si ve-ti vedea rezultatul. Multe femei vor avea o problema cu asta. Majoritatea barbatilor nu au nici o problema cu asta.  De aici cred ca se trage problema femeilor la volan.

#414
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posttfmercedez, on 19 decembrie 2018 - 20:21, said:

Bizonul de primar impotent din timisoara.. nu-s capabili sa curete drumuri, da' se lauda in presa ca au deszapezit mai bine ca altii..  6 km in 1h 13' inferno!
Sa vina in Ronat sa vada nameti de 1 metru.

View Post-Jinx-, on 20 decembrie 2018 - 14:43, said:

Consider ca sunt mai periculosi si decat cei ce abia si-au luat carnetul....astia macar stiu ca sunt neexperimentati si au grija mai mare plus ca sunt semnalizati cu lamai in geam.
Esti sigur de toate cele trei de mai sus ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate