Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

De ce sunt atatia oameni destepti ce cred in divinitate ?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#19
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,484
  • Înscris: 29.12.2006

View Postgeostorm, on 24 noiembrie 2018 - 13:53, said:

Daca asemenea minti sclipitoare au ajuns la concluzia ca Dumnezeu exista, de ce e pulimea atat de sigura pe ea cand spune ca existenta lui Dumnezeu e o prostie.

Cum a apărut credinţele în divinitate la începuturile civilizaţiei ? Prin contemplarea fenomenelor lumii. Cu cât specia umană a urcat pe treptele conştiinţei, cu atâta a văzut ce grandioasă e lumea în care trăieşte.

E la fel şi acum: cu cât cineva cunoaşte tot mai multe fenomene, cu atâta descoperă altele şi mai misterioase.

Concluzia mea e că: cu cât oamenii ştiu mai multe, cu atâta are credinţa mai mare, deoarece acela care ştie, are capacitatea de a contempla infinitul.

#20
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

View Postlupini, on 24 noiembrie 2018 - 14:42, said:



Concluzia mea e că: cu cât oamenii ştiu mai multe,
Cu atat vor avea incredere mai mult in ei insisi, fara sa creada ca cineva le controleaza viata,de sus :D

#21
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,484
  • Înscris: 29.12.2006

View PostBebePanda, on 24 noiembrie 2018 - 14:51, said:

Cu atat vor avea incredere mai mult in ei insisi, fara sa creada ca cineva le controleaza viata,de sus

Cine e capabil de contemplarea infinitului, e conştient de nimicnicia omului. :)

#22
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Asta nu inseamna ca exista cineva care te trimite in iadd daca pacatuiesti :)

#23
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,484
  • Înscris: 29.12.2006

View PostBebePanda, on 24 noiembrie 2018 - 15:05, said:

Asta nu inseamna ca exista cineva care te trimite in iadd daca pacatuiesti

Vom muri...şi vom vedea. :)

Nu mai ştiu ce filosof spunea aşa: "prefer cât sunt viu...să cred în Dumnezeu, şi după ce mor să am surpriza că nu există, decât să nu cred, şi apoi să am surpriza că există". :)

#24
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
CE surpriza poti sa ai cand te mananca viermii, la 2 metri sub pamant?

#25
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,484
  • Înscris: 29.12.2006

View PostBebePanda, on 24 noiembrie 2018 - 15:12, said:

CE surpriza poti sa ai cand te mananca viermii, la 2 metri sub pamant?

Am spus: vom muri, şi vom vedea.

Oricum, eu nu vreau să am o surpriză neplăcută. Aşa că, mai bine cred de pe-acum. :)

#26
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View PostBebePanda, on 24 noiembrie 2018 - 14:51, said:


Cu atat vor avea incredere mai mult in ei insisi, fara sa creada ca cineva le controleaza viata,de sus :D

Stii cum se zice, doar prostii nu au dubii si sunt extrem de siguri pe prostia si ignoranta lor.

#27
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,484
  • Înscris: 29.12.2006

View PostBebePanda, on 24 noiembrie 2018 - 15:16, said:

Da, stiu, tot votantul pesede e credincios. Se stie.

Iar politică ?

Credinţa e de mii de ani.





View Postgeostorm, on 24 noiembrie 2018 - 15:16, said:

Stii cum se zice, doar prostii nu au dubii si sunt extrem de siguri pe prostia si ignoranta lor.

Tu ştii sigur că Dumnezeu nu există sau doar...bănuieşti ? :)

Edited by lupini, 24 November 2018 - 15:19.


#28
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postlupini, on 24 noiembrie 2018 - 15:18, said:



Iar politică ?

Credința e de mii de ani.







Tu știi sigur că Dumnezeu nu există sau doar...bănuiești ? :)

Am scris mai sus.
E o chestiune mult prea complexa, care ma depaseste,  pentru a-mi da cu parerea ca la bar.
Mai mult decat atat, existenta divinitatii e o chestiune ce depaseste capacitatea de intelegere a oamenilor.

Edited by geostorm, 24 November 2018 - 15:22.


#29
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postgeostorm, on 24 noiembrie 2018 - 13:53, said:

Mai nou s-a creat un curent general cum ca doar prostii mai cred in Dumnezeu.
Insa exista si au existat o gramada de oameni de stiinta ce au crezut in divinitate.
Unii oameni cred într-un zeu sau altul tocmai fiindcă e absurd, e mai hardcore așa.
https://en.wikipedia...o_quia_absurdum

#30
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,793
  • Înscris: 07.01.2012
Disperare, frica, lașitate, conformism

#31
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Credința nu-i bazată pe inteligență, pe dovezi, ci pe obișnuință, pe tradiție, pe emoții, pe frica de necunoscut, de moarte, de uitare, pe conexiuni sociale, pe aparteneța la o comunitate, pe ritualuri. De aia și numele de credință (de la a crede) vs știință (de la a ști).
Credințele religioase nu-s rele în sine, atât timp cât nu sunt extremiste, fanatice, gen islamul jihadist sau creștinismul inchiziției.

#32
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,771
  • Înscris: 26.08.2008

View Postgeostorm, on 24 noiembrie 2018 - 14:03, said:

... de ce oameni mult mai inteligenti decat noi cred in Dumnezeu.  
Mult mai inteligenti DECAT TINE :)
Vorbeste doar in numele tau!

Nu stii tu in ce si cat cred unii. Asa si pe Ilici l-am vazut pe langa popi, la sfintiri de orice, facandu-si cruce... asta nu inseamna ca si crede in ceva :)

#33
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018

View Postandreic, on 24 noiembrie 2018 - 13:57, said:


In rest topic de trolling, subiectul a mai fost odata Posted Image
Cred ca vrei sa spui de 1050 de ori.

#34
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Si oamenii destepti, au nevoie de incurajare, sprijin, au temeri, au boli, traverseaza perioade grele,
au spaime sau revelatii....
Ca atare cred.
Cred de la natura si echilibru pana la o persoana suspusa, un dumnezeu la unii, idoli la altii

Asta nu le stirbeste inteligenta, spiritul, cunostiintele
este vorba de a cauta un punct de sprijin in univers, diferit de la om la om

Edited by vio69a, 24 November 2018 - 15:37.


#35
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

View Postgeostorm, on 24 noiembrie 2018 - 15:16, said:

Stii cum se zice, doar prostii nu au dubii si sunt extrem de siguri pe prostia si ignoranta lor.

Stii cum se zice, galeo, cand faci pe cineva cu care vorbesti in direct, prost? Se cheama flame.
Prost e cine crede ca nu e stapan pe ce e al lui, ca cineva i-a dat, ca ceva il pazeste de accidente daca se da de3 14 ori peste cap in genunchi in jurul bisericii, in timp ce spune o rugaciune...
Chestii dinastea.

#36
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
E de mentionat un lucru, stiinta si religia au lucrat impreuna de-a lungul timpului, nu exista o separare a celor doua;)...Biserica a fost o institutie unde oamenii invatau, invatau sa-si puna intrebari, d-aia cele mai mari minti ale lumii sunt crestine, cred in ceva.

eu am ajuns la o concluzie simpla, stiu ca multi nu sunt de acord cu ce zic, dar asta e, imi asum :)...nu exista atei, nu mi se pare o alegere logica, si cam pe asta se bazeaza ateismul, pe rationament.  Unde e logica aici, de ce sa alegi, sa nu crezi in ceva si sa ai totul de pierdut si nimic de castigat, cand poti sa crezi si sa nu ai nimic de pierdut, dar totul de castigat (newton a zis asta)

De altfel, eu consider ca e in natura omului sa creadea in divinitate, exista vreo civilizatie pe acest pamant, care sa nu creada intr-un zeu?

De ce oamenii "destepti" (mai degraba as spune ca oamenii maturi, care au trecut prin viata, care observa ca nimic in viata nu e sigur, ca nu exista asa ceva, ne   schimbam mentalitatea de-a lungul timpului)  cred in existenta unui Dumnezeu? E foarte simplu :)... Ce inseamna sa fii ateu? Practic, inseamna ca ai ajuns la o concluzie si anume, ca nu exista Dumnezeu. Ce presupune asta? ca nu ne mai punem intrebari in legatura cu Dumnezeu, stim ca nu   exista :).E o gandire prea finala :) si e un lucru grav, nu ne mai punem intrebari, nu mai exploram alte optiuni?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate