Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni
 recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...
 

Recomandari Centrale Termice (2018+)

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
3494 replies to this topic

#3061
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 19.05.2006

View Postlexraz, on 28 mai 2023 - 23:12, said:

Eu nu vad de ce. Nu e un randament mai bun sa incalzeasca direct apa calda si nu o serpentina care sa faca apa calda prin transfer?
Boiler inseamna Acumulare. La ora 6 dimineata ai deja 200 de litri (sau 300 sau cati or fi) pregatiti, eventual la 60 de grade. Asta inseamna o cantitate apreciabila de apa.
Astfel faci fata mult mai bine la varfurile de consum -ca exista niste varfuri de consum, nu avem de-a face cu un consum uniform de Apa calda pe parcursul zilei.

La Boiler parametrul specific (pe langa volumul, capacitatea de acumulare) este Debitul de apa calda in primele 10 minute. Acest debit, diferit de debitul de durata, e net superior oricarei centrale cu preparare instant.

In plus, un alt avantaj al boilerului este ca dispar inconvenientele din situatiile cu presiune scazuta de apa rece.

Edited by doinastela, 29 May 2023 - 12:12.


#3062
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 24.05.2022
Inteleg. Insa daca necesarul este acoperit instant de centrala, nu mai este relevant, consider eu. Locuinta 2-3 persoane, 2 bai.
Pensiuni, hoteluri acolo inteleg. Poate si familie numeroasa, 3 bai samd.

View Postdoinastela, on 29 mai 2023 - 12:11, said:

In plus, un alt avantaj al boilerului este ca dispar inconvenientele din situatiile cu presiune scazuta de apa rece.
Aici mie imi scapa ceva. Presiunea in boiler nu e data de presiunea de la retea? Boiler parter, baie etaj nu cred ca ajuta?

#3063
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 19.05.2006

View Postlexraz, on 29 mai 2023 - 12:26, said:

Inteleg. Insa daca necesarul este acoperit instant de centrala, nu mai este relevant, consider eu.
La casa de 120-150 sau 200 mp pui centrala de 18 kW si Boiler de 120 litri (la 1-2 persoane) sau boiler mai mare (160-200 litri) 3-4 persoane.

Nu montezi in situatiile astea centrala de 35 kW doar ca sa faca fata la Apa calda.

Edited by doinastela, 29 May 2023 - 12:39.


#3064
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 24.05.2022
Pare o idee buna. Dar cred ca iese mai scump, complicat si din pacate necesita un spatiu pentru boiler pe care nu toti il au.

#3065
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 19.05.2006

View Postlexraz, on 29 mai 2023 - 14:51, said:

necesita un spatiu pentru boiler pe care nu toti il au.
cine are casa cu 2-3 bai si n-are spatiu pentru un boiler are o casa construita fara cap.
Oricum, exista boilere ce se amplaseaza sub centrala. Daca si acolo e un cos de rufe... asta e !Posted Image

#3066
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 24.05.2022
Dap, majoritatea. Construite de "dezvoltatori" deh! Bine, nici cu arhitectii nu mi-e rusine...
Sub centrala sunt... filtre si tevi de obicei. Posted Image
Stiu, in pozele de prezentare ale centralelor arata altfel. Asa o fi la ei, la noi n-am prea vazut.
Se uita lung instalatorul la robinetii sositi cu centrala, erau la 90°, teava ducea spre perete, la ce-or fi buni? Posted Image

#3067
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 27.10.2005

View Postdoinastela, on 29 mai 2023 - 15:16, said:

cine are casa cu 2-3 bai si n-are spatiu pentru un boiler are o casa construita fara cap.
Oricum, exista boilere ce se amplaseaza sub centrala. Daca si acolo e un cos de rufe... asta e !Posted Image
Word. La noi a cam dat bine peste cap planurile, dar cand am realizat ca avem nevoie de camera tehnica, spalatorie la etaj si camara, n-am mai dat inapoi. Dupa care ne miram cum altora le iesea ce avem noi (teoretic, la prima vedere) in 160 mp si noi nu reuseam sa scadem sub 200. Dar deh, alea de 160 aveau o baie in minus, nu camara, nu camera tehnica, spalatorie nici vorba, nu dressing la dormitor si nici un hol inainte de dormitorul matrimonial.

Spre marea noastra mirare, cand mai vin prieteni pe la noi sunt placut surprinsi de spalatorie si de camara si si-ar dori si ei. Camera tehnica n-o vad, ca nu-i ducem acolo. Decat pe aia care ne enerveaza.

Edited by xml, 30 May 2023 - 11:59.


#3068
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016

View Postxml, on 30 mai 2023 - 11:59, said:

Dupa care ne miram cum altora le iesea ce avem noi (teoretic, la prima vedere) in 160 mp si noi nu reuseam sa scadem sub 200. Dar deh, alea de 160 aveau o baie in minus, nu camara, nu camera tehnica, spalatorie nici vorba, nu dressing la dormitor si nici un hol inainte de dormitorul matrimonial.
Depinde cate camere (dormitoare) are casa si (sau) cum e impartita si suprafata incaperilor. Camera tehnica poate sa fie in interior (caz in care ia din spatiu) sau in exterior, lipita de casa, cu acces din exterior sau este doar centrala termica montata ca la bloc in bucatarie.

Edited by MMike, 30 May 2023 - 15:36.


#3069
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 27.10.2005
Cred ca in ziua de azi se lipesc putine camere tehnice de casa. Pe vremuri, cu centralele cu lemn / peleti / tiraj natural, poate. Azi, nu stiu nici una nou construita.

#3070
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
Am vazut eu, constructie foarte recenta.

#3071
DoruStoica79

DoruStoica79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 20.11.2015

View Postgeox89, on 27 mai 2023 - 10:33, said:

Buna ziua am nevoie de un sfat privind achizionarea unei centrale termice in condensare pentru o casa nou construita 119 mp utili având 3 bai , bucătărie , 3 dormitoare și living . Sistemul de încălzire este prin pardoseala (tece) și am pus termostate in fiecare camera ( btcinohttps://m.vonmag.ro/produse/info/kg4441-pret-termostat-electronic-camera-2-module-bticino-living-now-negru?gclid=CjwKCAjw1MajBhAcEiwAagW9MWc_pNXRKxMYvv1Pg6-lj2R_XX9-LI7iOMLzknLujbHMD34NHFza8RoCzQgQAvD_BwE )

Optez între 2 centrale
1. Viessmann Vitodens 100-W B1KF 25 kW combi
2. Vaillant VUW 236/7-2 eco tec Pure 23 kw

M-am uitat și la Ariston alteas one+ dar mi sa recomandat să mă feresc de ele ca sunt pline de probleme
La vaillant 8 din 10 persoane se plâng de zgomote puternice în timp . In principiu as merge pe Viessmann aveți alte sfaturi / păreri ?
Din experienta, recomand Viessmann Vitodens 100 si vad aici tot soiul de comentarii ca e produsa intr-o anumita tara. Eu chiar nu inteleg ideea. Pai conteaza tara in care este fabrica atata vreme cat tehnologia este nemteasca, in fine. Vedeti un pic la consumul de apa calda cu cele 3 bail. Puteti lua in calcul si varianta Vitodens 100 pentru incalzire si boiler extern sau Vitodens 111 cu boiler intern si asta doar daca stiti ca veti folosi dusurile concomitent

#3072
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 24.05.2022
In teorie ai dreptate, nu ar trebui sa conteze tara producatoare. Am vazut Renault Megane produs in Turcia mai fiabil decat Renault Laguna sau Talsiman produse in Franta.

Insa am cumparat si disjunctor Legrand produs in Turcia si este evident de o mai slaba calitate decat cele produse in Franta. Unul din cele doua disjunctoare de 32A a cedat mecanic dupa cateva anclansari/declansari si a fost inlocuit la Leroy.

Depinde evident de producator si de standardul de calitate implementat in tara respectiva.

#3073
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 19.05.2006

View Postlexraz, on 07 iunie 2023 - 08:49, said:

.
Depinde evident de producator si de standardul de calitate implementat in tara respectiva.
Cel mai mult contează pentru ce piața e fabricat.
Dacă e pentru o piața ce cere ieftin și nu are alte pretenții.. ieftin i se da.

#3074
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 04.11.2022
In cazul centralelor pe gaze nu cred ca exista vreun producator chiar si din Somalia care sa puna in pericol utilizatorii. A, ca mai pica cate o piesa, alea pica si la centrale de fite. Dar nicio centrala n-ar trece de testele de siguranta daca ar fi cu pericol de explozie indif.unde este fabricata/asamblata

#3075
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 19.05.2006
Exact

#3076
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 15.10.2006

View PostPavel54, on 07 iunie 2023 - 11:37, said:

In cazul centralelor pe gaze nu cred ca exista vreun producator chiar si din Somalia care sa puna in pericol utilizatorii. A, ca mai pica cate o piesa, alea pica si la centrale de fite. Dar nicio centrala n-ar trece de testele de siguranta daca ar fi cu pericol de explozie indif.unde este fabricata/asamblata
Dar robineti chinezesti pentru gaz metan pe care ii rupi in maini in doua ai vazut?
Vanduti in Romanica, normal.

Dar alte produse sanitare chinezesti care duc la inundatii de mii de euro ai vazut?
De comentat e tot timpul usor.

Edited by cipaul, 07 June 2023 - 12:09.


#3077
hackoo

hackoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 30.08.2007
Nu compara Turcia cu China.

#3078
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 04.11.2022

View Postcipaul, on 07 iunie 2023 - 12:07, said:

Dar robineti chinezesti pentru gaz metan pe care ii rupi in maini in doua ai vazut?
Vanduti in Romanica, normal.

Robinetul nu este o centrala termica, e doar un robinet. Si nu cred ca iti face cineva PIF la o centrala daca ai pus robineti de o calitate indoielnica, parerea mea.

View Postcipaul, on 07 iunie 2023 - 12:07, said:

Dar alte produse sanitare chinezesti care duc la inundatii de mii de euro ai vazut?

Draguta, daca nu esti sigur de produse, exista senzori de inundatie cu valva actionata automat care opreste apa.
Daca ai bani poti sa-ti faci casa extrem de sigura, crede-ma...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate