Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

Program gratuit pentru recuperat fisiere

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am dat delit la partitie si sunt curios daca mai exista vreun program GRATUIT care sa poata recupera din fisierele sterse?

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Cele free și bune, sunt de obicei limitate la o anumita cantitate de informație.

Vezi Easeus.

#3
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 30.01.2017
Recuva

Edited by YourFan, 21 October 2018 - 20:02.


#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Personal cunosc cateva functionale:
1. Recuva Free (https://www.ccleaner.com/recuva);
2. Pandora Recovery Free (https://www.pandorarecovery.com/);
3. GetDataBack (https://www.runtime....ry-products.htm);
4. Restoration (http://www.snapfiles...estoration.html);
5.   R-Linux (https://www.r-studio.../Download.shtml), e si varianta for Windows.

#5
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
Stellar.Phoenix.Windows.Data.Recovery

#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Easeus

Edited by jimi91, 21 October 2018 - 21:12.


#7
martens

martens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 08.02.2008
R-Studio

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,707
  • Înscris: 24.11.2015
Daca formatez HDD-ul si pun windows nou (10-le , acuma am 7) , mai sunt sanse ca noul proprietar sa recupereze informatii de pe HDD ? Vreau sa vand vechiul laptop si sa-l dau fara HDD nu il cumpara nimeni sau i-ar scadea valoarea.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Oricand, fisiere pot fi recuparate.

#10
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Nu te contrazic, dar eu aș boot-a în linux-live și  cu dd aș umple discul cu un patern oarecare.

#11
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014

View PostTruculMagic, on 21 octombrie 2018 - 22:17, said:

Daca formatez HDD-ul si pun windows nou (10-le , acuma am 7) , mai sunt sanse ca noul proprietar sa recupereze informatii de pe HDD ? Vreau sa vand vechiul laptop si sa-l dau fara HDD nu il cumpara nimeni sau i-ar scadea valoarea.
Pt a fi sigur e bine sa faci un drive wipe (si CCleaner are optiunea asta). Daca datele sunt suprascrise nu pot fi recuperate, dar cele care nu sunt...

Recuva - gratis si relativ ok
Ontrack EasyRecovery - bun, dar nu free

Edited by 1nqiu, 21 October 2018 - 22:51.


#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostTruculMagic, on 21 octombrie 2018 - 22:17, said:

Daca formatez HDD-ul si pun windows nou (10-le , acuma am 7) , mai sunt sanse ca noul proprietar sa recupereze informatii de pe HDD ? Vreau sa vand vechiul laptop si sa-l dau fara HDD nu il cumpara nimeni sau i-ar scadea valoarea.
Esti cam paranoic, nu crezi ?
Adica, cine sta sa piarda timp recuperand fisierele de pe un Hdd cumparat la mana a doua ?!

Ca sa nu mai iei din viata Hdd-ului, mai bine l-ai formata de 3-4-5 ori din instalerul windowsului si de inca vreo 4-5-10 ori din windows.
Asa esti 100% sigur ca nu se vor mai recupera fisiere.

#13
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
De fapt degeaba formateaza de 100 de ori daca nu suprascrie datele.
Si poate omul are ceva fisiere importante sau chestii personale (sa vezi ce nostim e cand primesti sa instalezi ceva pe cate un laptop cu home made videos/photos in el). Chiar e recomandat wipe-ul daca instrainezi hdd-ul, n-ai de unde sti cat de curioasa (chiar daca nu rau intentionata) e persoana la care ajunge. Stii cum se spune, "better safe than sorry".

Edited by 1nqiu, 21 October 2018 - 23:35.


#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Da, da ! hai sa-i imbogatim p-aia de vand folii de staniol sa ni le punem pe cap ca "better safe than sorry".
Si asta o spune unu' care sufera de paranoia  Posted Image
=================================

Sau hai s-o luam altfel:
tu, @1nqiu, ai recupera datele dintr-un Hdd cumparat la mana a doua ?
Eu l-as formata si apoi verifica daca e functional sau defect si dupa care as instala sistemul de operare.
Si la final imi pun folia de staniol pe cap ca "better safe than sorry"  :)

#15
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Depinde cat de sexy e persoana care mi-l vinde Posted Image  Dar ca idee, am cumparat pana acum doar 2 hdd-uri sh si am fost curios sa vad daca a fost facut wipe inainte sau nu. Acum, daca as fi stat sa si recuperez fisiere (nu dureaza mult daca recuperezi doar ce te intereseaza) nu stiu, n-am fost chiar atat de curios, le-am cumparat de la masculi, iar date precum parole si alte minuni nu ma interesau, cunosc parolele mai multor persoane si nu intru in conturile lor sa le citesc corespondenta Posted Image Daca as cumpara hdd-ul Jessicai Alba de exemplu, sigur as sta sa recuperez fisiere :P Ideea e ca daca exista posibilitatea ... nu e chiar acelasi lucru cu folia de staniol.

Edited by 1nqiu, 22 October 2018 - 00:10.


#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,120
  • Înscris: 24.02.2006

View Postsuper8, on 21 octombrie 2018 - 23:22, said:

Ca sa nu mai iei din viata Hdd-ului, mai bine l-ai formata de 3-4-5 ori din instalerul windowsului si de inca vreo 4-5-10 ori din windows.
Asa esti 100% sigur ca nu se vor mai recupera fisiere.

asta arata nu prea ai idee cu ce se mananca pc-urile, asa ca ar fi mai bine daca te-ai abtine de la a da sfaturi in domeniul asta.

pe scurt: un hdd (sau un ssd, din pdv logic sunt la fel) are 3 chestii:
-o lista de partitii (unde sunt detaliile fiecarei partitie: unde incepe, unde se termina etc)
-un sistem de fisiere (unde sunt pastrate informatiile despre fisiere: in ce zone de pe hdd sunt stocate, structura directoarelor etc)
-datele propriu-zise

formatarea unui hdd reface sistemul de fisiere si eventual si lista de partitii. dar datele in sine raman scrise pe hdd si pot fi recuperate relattiv usor, cu diverse programe). din cauza asta un foramt sau 10 sau 1000 de format-uri au fix acelasi efect.

suprascrierea recomandata de 1nqiu (aka "wipe") mai face un lucru in plus: scrie ceva aleator in toata zona de date. dupa asta teoretic datele tot pot fi recuperate, dar numai cu echipamente specializate, care sunt foarte scumpe. spre deosebire de format, wipe-urile au efect cumulativ (un al doilea wipe micsoreaza si mai mult sansele ca informatia sa fie recuperata, al treilea si mai mult etc.). americanii spun ca 7 wipe-uri sunt standarul in materie de stergere a informatiei, dar ei sunt destul de paranoici; in principiu un singur wipe e suficient pentru un individ normal

#17
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
photorec
Merge la orice ti de fisiere, nu doar photo.

#18
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 20.08.2016
Am imprumutat o data aparatul foto (un DSLR) unei colege de lucru, care arata bine... cand mi-a inapoiat aparatul foto am incercat sa recuperez sa vad ce poze a facut.... Am gasit cateva poze sexy.
A fost prima si singura data cand am facut asa ceva, si am imprumutat la greu aparatul foto.

Nu aruncati cu pietre... tipa arata prea bine!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate