Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se dorește interzicerea algc...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...
 Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.
 Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior
 La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...
 

Sisteme fotovoltaice Hibride .Prosumatori

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
412 răspunsuri în acest subiect

#91
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postdeloghi, on 09 august 2018 - 12:41, said:

Vrei sistem, bine, nu vrei cauta la alti. Cam asa te vor intampina acele firme. O sa fie ok sistemele. Majoritatea vor vinde tot ce au pe stok uzate moral sau care nu mai corespund. Sa vezi atunci tunuri cu containere din china sau rebuturi din vest, spalate si polisate de iti orbesc ochii. Mai e pana atunci. Deja sunt cativa care s-au lipit de usile intitutiilor ca sa fie primi cand dau astia drumul. Am doi vecini care ma tot intreaba daca isi mai cumpara lemne de foc la iarna. Trag speranta ca vor incalzi casa electric. Habar nu au ce inseana aceste sisteme. Daca le spui ca sa cumpere lemne se uita la mine cu ciuda si banuitori, cred ca ii pacalesc, ca vreau sa-i mint.
Cand or vedea ce implica zilnic intretinerea unui astfel de sistem se vor apuca de taiat lemne. Daca nu ai un minim de cunostinte in domeniu multi vor renunta la sistem in primi 2 ani. E un pusti la noi care cica isi gaseste de munca daca pun sisteme vecinii. Le v a intretine el, nu gratis. Baiat cu initiativa.
Veciniii, toti avem dastia cu invidie , eh leai aratat tu ce ai prin casa si ei deja au vise mari , da tu lasai sa viseze baga niste lemne la dos de cu toamna si le zici ca tu te incalzesti cu fotovoltaicele , in primavara mai stati de vorba . Initiazal pe pusti in toate cele sa faca treaba buna sasi puna si el panouri .

#92
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.498
  • Înscris: 16.08.2015
Nu are bani, e fasnet dar si bagacios. Vine la baiatul meu cel mic si mesteresc la masina de tuns iarba. Am lemne dosite de 500 lei asa ca ii las sa creada ce vor. Mai e pana le pune sistem. Parerea mea e ca ar trebui sa le ceara si diploma de studii inainte sa faca asa ceva. Nu de alta dar sa nu dea foc casei.
Mie imi pare rau ca nu pot extinde la bloc. La casa nu trebuie aer conditionat , la bloc in schimb e musai. Mai incarc si masina, dar si consumul casnic. Era o treaba buna.

Editat de deloghi, 09 august 2018 - 21:12.


#93
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.770
  • Înscris: 02.03.2008
Cautai emisiunea de azi de la tvr1 "perfect imperfect".
Se vorbeste despre conectarea panourilor la retea.
Relansarea programului Cara verde. Undeva pe la 3 sferturi din emisiune.

Editat de st3fan19, 13 august 2018 - 09:44.


#94
shoTgunu

shoTgunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 187
  • Înscris: 07.12.2007
Tocmai ce am primit un raspuns de la Enel referitor la injectia in retea.

Mai bine te lasi pagubas. nu s-a schimbat nimic din pacate.

#95
toaderpasti

toaderpasti

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 25.06.2018
@shoTgunu: Păi nu s-a schimbat nimic, pentru că ANRE încă nu a elaborat noile norme. Termenul limită este 20.10.2018.
S-a schimbat doar legea și nu este suficient.

Am adresat o întrebare acum ceva timp și răspunsul ANRE de acum 2 săptămâni a fost cel de mai jos.
O să anunțăm când apar noile norme și o să publicăm și ghidul prosumatorului.

--

Stimate domnule Toader-Pasti,
La data de 20.07.2018, a intrat in vigoare Legea nr. 184/18.07.2018 pentru aprobarea Ordonanței de urgenta (OUG) 24/2017 ce modifică şi completează Legea nr. 220/2008 pentru stabilirea sistemului de promovare a producerii energiei din surse regenerabile de energie.

Legea contine prevederi referitoare la comercializarea energiei electrice produse din surse regenerabile de energie de persoanele fizice care deţin centrale electrice de producere a energiei electrice din surse regenerabile, iar ANRE va actualiza cadrul de reglementare ca urmare a modificarilor si completarilor introduse in termen de 90 de zile de la intrarea in vigoare a acestei legi, cu respectarea prevederilor legale privind transparenta decizionala.

Cu stima,

Serviciul relații publice și comunicare
Direcția comunicare, cooperare și relația cu Parlamentul

--

#96
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.130
  • Înscris: 14.07.2008
Shotgunu De ce nu ai postat pe forumul cu PROSUMERII . Nici nu se va rezolva vreodata in favoarea noastra , noi suntem existam doar pentru consum , imaginativa cum ar fi sa producem noi in garaj benzina  sa o vindem la margine de drum cu bidonul.

#97
shoTgunu

shoTgunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 187
  • Înscris: 07.12.2007
In mailul catre ei le cerusem sa tina cont de noua lege, dar se pare ca pana ANRE nu vine cu noile norme de aplicare ei continua sa aplice legea veche.
Multumesc toaderpasti pentru clarificare.
@marius_vfp se pare ca nu este relevant raspunsul lor. Si eu totusi inca sper sa se relaxeze conditiile, sa nu mai ceara o roaba de documente.

#98
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.130
  • Înscris: 14.07.2008
De relaxat o sa se relaxeze fii sigur , insa beneficiile per total nu o sa fie de partea noastra  fii sigur , dar stii cum e acum vara cand este supra productie te bucuri si la putin bagi vara ca sa nu platesti iarna , e bine si asa insa  profiturile merg in alta parte .spor

#99
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.391
  • Înscris: 02.07.2009
Daca compari prosumatorii cu cei ce ar vinde benzina cu bidonul, se pare ca nu ai priceput prea multe....

#100
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.130
  • Înscris: 14.07.2008
Te inseli nu cred ca ai inteles mesajul

Editat de marius_vfp, 13 august 2018 - 11:27.


#101
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.089
  • Înscris: 08.05.2016
Serbia a functionat un an cu bidon-agii, deci varianta este functionala.

Nu ma bag in asta pana nuam garantia ca sunt respecate drepturile, adica un mecanism de control asuprra lor.

Editat de ggelu, 15 august 2018 - 08:18.
typo


#102
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.471
  • Înscris: 04.05.2008
"bidon-agii" = ???

Gogu nu stie, detaliaza ce e aia.

Editat de ggelu, 15 august 2018 - 08:18.


#103
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.089
  • Înscris: 08.05.2016
bidonagii, aia care vand benzina cu bidonul, ...... electronica si batrinetea  nu fac casa buna la 46 ani vad prost, poate cava cristaline,

Editat de ggelu, 15 august 2018 - 08:19.


#104
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postcavit, on 14 august 2018 - 20:52, said:

Serbia a functionat un an cu bidonagii, deci varianta este functionala.


In anii 90 atunci cand era embargou, da sa vedeti in bolivia cred sper sa nu ma insele memoria , bolivia  e campioana la "breico breico un coleg cu economie?"

Editat de ggelu, 15 august 2018 - 08:19.


#105
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.498
  • Înscris: 16.08.2015
Prima data am vazut benzina, un amestec de fapt, de ulei si benzina din trestie in Nigeria pentru scutere si atv-uri. Dupa aceia am vazut in Sierra Leone, Congo, Zair si Angola. Se practica pe scara larga in tarile africane. Mai nou am vazut scutere electrice, fenomen in plina expansiune in Africa care spre surprinderea mea este plina de chinezi care au afaceri in tot ce inseamna continentul negru. Banuiesc ca in iarna o sa vad trisca, renumita combinatie intre motocicleta si remorca, care vor fi electrice. Cand noi distrugeam sistemele de irigare, ei montau 2 panouri fotovoltaice sa alimenteze o pompa de scos apa. Asta prin ani 2000. Marile afaceri in Africa sunt ale Chinei deci tot ei vor implementa si sistemele eco pe continent de la producere curent electric pana la transportul electric pe 2 sau 4 roti. Diferenta intre mentalitatea lor si a noastra este abisala. Ei accepta imediat tot ce este eco pentru deplasare sau producere in gospodarie a curentului. Noi inca acceptam masinile traditionale, poluante, greoaie si neprofitabile sufocand strazile. Sa nu credeti ca sunt tampiti, de fapt noi inca ii consideram inapoiati.

Editat de deloghi, 15 august 2018 - 07:43.


#106
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.130
  • Înscris: 14.07.2008
Cu multi ani in urma urmaream cu placere un filmulet ,
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bPvPJuvLw9Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Simplu si eficient fara prea multa bataie de cap , bine nici diferenta de nivel nu e prea mare , la noi se practica motopompa pe benzina , oare cares mai tampiti , vorba ta

Bine sunt si solutii mai profi  si adancimi mai mari , costurile se ridica in functie de adancime si debit.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xYF_O2WjCOU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de marius_vfp, 15 august 2018 - 13:25.


#107
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.391
  • Înscris: 02.07.2009
Astia sunt prosumatori? De ce nu incercati pe un topic despre benzina?

#108
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.498
  • Înscris: 16.08.2015
Asteapta, se v a vorbi si de ei. Deocamdata pe usile autoritatilor scrie vacanta. Daca apare ceva nou sigur se scrie. Pana atunci .....De saptaman viitoare scriem despre tulburel apoi despre pregatirea lemnelor de foc. Prin iarna poate scriem ceva despre ce trebuie cand cu siguranta nu mai putem de dorul soricului si a slanei deoarece vine craciunul. Tu nu vezi ca linistea face bine autoritatilor?

Editat de deloghi, 15 august 2018 - 16:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate