Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

Cum punem capăt obligației de a munci ?

* * * - - 12 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
3347 răspunsuri în acest subiect

#253
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.875
  • Înscris: 23.06.2006

 marius.bunu, on 26 iunie 2018 - 09:50, said:

Mergi in satul Glod, din Dambovita, de exemplu.
Aer curat, zero stress, trai bun pe banii statului.

trai bun nu este, trebuie sa fie decent, adica la un nivel acceptabil masurat al unui cos zilnic indestulator, daca nu ma insel era undeva la 2300 de lei

 PlatonX, on 26 iunie 2018 - 09:50, said:

Robotii nu se fac singuri. Are dreptul statul ma obligi pe mine sa iti dau tie robotul la care am lucrat 20 de ani ?

robotul tau este cumparat de stat si folosit. sau inchiriat. nu il dai gratis. tu ai deci o viata mai buna decat restul

#254
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.211
  • Înscris: 15.06.2010

 marius.bunu, on 26 iunie 2018 - 06:07, said:

E cumva bulangiul ala care nu-ti da un VMG generos si te obliga sa muncesti?
nu nu, e bulangiul ala care-mi ia peste 50% din ce produc. dar oare ce face cu banii astia?  oare din banii astia ii plateste pe cei de la anaf? pe cei de la diicot? pe cei de la politie? pe magistrati? etc
ce produc cei mai sus mentionati? cu ce participa ei la dezvoltarea societatii umane?

#255
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.741
  • Înscris: 13.09.2009

 Flat, on 26 iunie 2018 - 10:00, said:

robotul tau este cumparat de stat si folosit. sau inchiriat. nu il dai gratis. tu ai deci o viata mai buna decat restul
Pai eu nu doresc sa il vand/inchiriez statului pentru ca stiu ce face statul cu el - redistribuire. Are statul dreptul sa ma oblige sa il vand lui ?

#256
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.211
  • Înscris: 15.06.2010

 PlatonX, on 26 iunie 2018 - 08:00, said:

Ba da este al meu si il dau cui vreau pe ce vreau eu in schimb. Cum poti sa spui ca munca unui om trebuie sa fie a statului ?
Munca unui om trebuie sa fie a sa si sa o ofere cui doreste in ce conditii doreste.
bun, bunul tau este al tau. dar ce te faci daca nimeni nu are nevoie de el?
munca unui om trebuie sa fie a tuturor oamenilor. tu nu te-ai creat singur, esti un produs al mediului si al intregii umanitati.

 PlatonX, on 26 iunie 2018 - 10:12, said:

Pai eu nu doresc sa il vand/inchiriez statului pentru ca stiu ce face statul cu el - redistribuire. Are statul dreptul sa ma oblige sa il vand lui ?
in caz ca nu stiai, statul are voie sa faca cam orice, ca de aceea e stat.

#257
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.741
  • Înscris: 13.09.2009

 cirus6, on 26 iunie 2018 - 10:16, said:

in caz ca nu stiai, statul are voie sa faca cam orice, ca de aceea e stat.
Ce stat e ala in care vine si iti ia cu forta bunurile din magazin (in cazul asta robotul talentat) ?

 cirus6, on 26 iunie 2018 - 10:16, said:

munca unui om trebuie sa fie a tuturor oamenilor. tu nu te-ai creat singur, esti un produs al mediului si al intregii umanitati.
Munca unui om trebuie sa fie a celui care doreste acel om sa fie. Altfel, se numeste furt. Eu sunt produsul unor oameni, nu al intregii umanitati, si am datorii fata de acei oameni si anume datorii exacte: ai investit in mine 10.000 de EURO ? Iti dau inapoi cu dobanda si am terminat, si banca face la fel: daca afacerea merge bine, trebuie sa dai banii cat te-ai inteles, nu dai toata viata parte din profit.

Editat de PlatonX, 26 iunie 2018 - 10:23.


#258
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.875
  • Înscris: 23.06.2006

 PlatonX, on 26 iunie 2018 - 10:12, said:

Pai eu nu doresc sa il vand/inchiriez statului pentru ca stiu ce face statul cu el - redistribuire. Are statul dreptul sa ma oblige sa il vand lui ?

de ce nu ai dori, atata timp cat obtii pretul cerut? ce relevanta are cui vinzi ceva, faci discriminare printre clienti?

si da, statul poate pune monopol pe anumite sectoare si atunci ceea ce produci nu poti vinde decat statului. sa zicem automatele de vanzare

intr-un anumit mindset al populatiei, se poate face o campanie conform careia magazinele care mai folosesc vanzatori umani sa fie boicotate si evitate, pentru ca sclavagesc oamenii
si treptat se va pune presiune pe magazine sa foloseasca automate si nu oameni

#259
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.183
  • Înscris: 23.09.2005

 PlatonX, on 26 iunie 2018 - 10:12, said:

Pai eu nu doresc sa il vand/inchiriez statului pentru ca stiu ce face statul cu el - redistribuire. Are statul dreptul sa ma oblige sa il vand lui ?

Ia inventeaza tu acum un aparat care produce energie gratis nelimitat, ceva care poate fi folosit si ca producere de energie, dar si ca arma de distrugere in masa. Asa, ceva in genul bombei atomice, dar mult mai simplu de fabricat.

Sa vezi atunci cam ce drepturi are statul asupra proprietatii tale.

O sa ai o mare surpriza.

Sau ce crezi ca statul nu va face nimic, doar va astepta toata lumea cu sufletul la gura, facandu-si cruci, sa vada ce decizi tu sa faci cu inventia ta, cui te vei hotari sa o vinzi. Posted Image

Editat de Phobos, 26 iunie 2018 - 10:24.


#260
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.211
  • Înscris: 15.06.2010

 PlatonX, on 26 iunie 2018 - 10:20, said:

Ce stat e ala in care vine si iti ia cu forta bunurile din magazin (in cazul asta robotul talentat) ?
poi chestia asta se intimpla si in ziua de azi, chiar daca sub alta forma.
io am impresia ca tu nu stii ce-i statul.

#261
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.986
  • Înscris: 17.07.2016

 Tsunnnami, on 23 iunie 2018 - 14:54, said:



M-ai ghicit.
Da, sunt un hater al putorilor.



Era ironic. A nu cadea in plasa lui marius, Posted Image



Putorile cred ca TOTI cei care muncesc o fac robotic, fara imaginatie, fara pasiune.
Ei vad o cazna cand suna ceasul dimineata.
Pentru ca sunt putori.

Eu vad o cazna sa ma duc la bere sa fiu pasionat de fotbal, adica nu sa-l joc, aia e pentru sclavi, pentru a comenta ce vad la televizor, pentru ca am opinie de berar, doar, sa discut desre "ce buna e Monica Columbeanu" si cati inci are organul meu pe care e obligatoriu sa-l aduc in discutie de 3-4 ori intr-o propozitie, ca doar sunt barbat, Posted Image

Aia e o viata fara forma. Aia e sa traiesti o viata fiind deja mort. O lepra, o boala a societatii.
Daca erau toti oamenii asa,acum te trezeai in pestera si nu puteai bea nici bere. Pentru ca nu o inventa nimeni.
Posted Image
Tristilor, Posted Image

Hai ca a inteles toata lumea, esti o negresa grasa lesbiana si ai si o dizabilitate.

#262
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.741
  • Înscris: 13.09.2009

 cirus6, on 26 iunie 2018 - 10:23, said:

poi chestia asta se intimpla si in ziua de azi, chiar daca sub alta forma.
io am impresia ca tu nu stii ce-i statul.
Stai linistit, ca se inmultesc gradinitele/scolile/clinicile private, ne indreptam spre modelul fiecare pentru el. Incet se voar automatiza si procesele de la ANAF sau casierii si odata cu dezvoltarea sectorului privat va fi nevoie de mai putini profesori/medici la stat. Scaderea implicarii statului este o chestiune de timp.

#263
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.875
  • Înscris: 23.06.2006
modelul fiecare pentru el ne va duce la razboi, evident. omul nu invata nimic din istorie

#264
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.741
  • Înscris: 13.09.2009

 Flat, on 26 iunie 2018 - 10:44, said:

modelul fiecare pentru el ne va duce la razboi, evident. omul nu invata nimic din istorie
Adica vrei sa spui ca mai bine platim o taxa de protectie oamenilor care nu doresc sa faca nimic, numai sa nu ne dea in cap ?

Editat de PlatonX, 26 iunie 2018 - 10:49.


#265
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.211
  • Înscris: 15.06.2010

 PlatonX, on 26 iunie 2018 - 10:48, said:

Adica vrei sa spui ca mai bine platim o taxa de protectie oamenilor care nu doresc sa faca nimic, numai sa nu ne dea in cap ?
poi nu asta facem? taxele si impozitele nu-s taxa de protectie platita statului?

#266
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.382
  • Înscris: 30.07.2006

 Flat, on 26 iunie 2018 - 10:00, said:

trai bun nu este, trebuie sa fie decent

Daca pentru ei e decent, e decent si pentru tine cata vreme nu contribui cu nimic Posted Image
Vrei mai mult? contribuie.

 cirus6, on 26 iunie 2018 - 10:59, said:

poi nu asta facem? taxele si impozitele nu-s taxa de protectie platita statului?

Pentru serviciile oferite de stat si pentru protectie sociala.
Poti renunta la cetatenie, devii apatrid.:)

Sunt cateva milioane de inventatori care stau pe banii statului, manca-ti-as robotu' tau Posted Image

 Flat, on 26 iunie 2018 - 10:44, said:

modelul fiecare pentru el ne va duce la razboi, evident. omul nu invata nimic din istorie

ai alt model mai bun? Posted Image

 cirus6, on 26 iunie 2018 - 10:08, said:

ce produc cei mai sus mentionati? cu ce participa ei la dezvoltarea societatii umane?

servicii.
Cu ce participi si tu Posted Image

 cirus6, on 26 iunie 2018 - 10:16, said:

bun, bunul tau este al tau. dar ce te faci daca nimeni nu are nevoie de el?


atunci de ce l-a mai facut?

 cirus6, on 26 iunie 2018 - 10:16, said:


munca unui om trebuie sa fie a tuturor oamenilor.

iti imparti leafa cu toti vecinii? :lol:

Editat de marius.bunu, 26 iunie 2018 - 11:17.


#267
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.183
  • Înscris: 23.09.2005

 marius.bunu, on 26 iunie 2018 - 11:19, said:

ai alt model mai bun? Posted Image

Evident ca modele mai bune exista. Dar capacitatea oamenilor de a le intelege e indoielnica, dovada replica ta de mai jos.

 marius.bunu, on 26 iunie 2018 - 11:19, said:

iti imparti leafa cu toti vecinii? Posted Image

Atat ai inteles?

Discutia cu tine, e ca discutia cu un fanatic religios despre stiinta, despre Univers. Nici daca ti se pune modelul pe tava, in fata, n-o sa-l intelegi, caci tu l-ai respins din start. Si asta nu pentru ca n-ai fi capabil sa-l intelegi.

In realitate nici nu vrei sa-l intelegi, caci nu accepti decat "modelul tau".

Editat de Phobos, 26 iunie 2018 - 11:33.


#268
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.875
  • Înscris: 23.06.2006

 marius.bunu, on 26 iunie 2018 - 11:19, said:

ai alt model mai bun? Posted Image

tocmai l-am expus. modelul "fiecare pt el" e o jungla, este apicabil si la animale. gen "survival of the fittest"
homo sapiens este superior animalelor, isi optimizeaza si automatizeaza procesele pentru a se autosustine din resurse, apoi sta si huzureste la soare

#269
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.382
  • Înscris: 30.07.2006

 Flat, on 26 iunie 2018 - 11:26, said:

tocmai l-am expus.

Nu merge.
Nu "ie" bani Posted Image

Nu sunt parale, bre Posted Image

 Phobos, on 26 iunie 2018 - 11:24, said:

Evident ca modele mai bune exista.



Baga un exemplu, sa ne luam bilet si noi Posted Image

 Flat, on 26 iunie 2018 - 11:26, said:

gen "survival of the fittest"


Dupa cum vezi , supravietuiesc milioane fara macar a misca un deget, Romania e cel mai bun exemplu.Posted Image

Tot nu esti multumit?

Editat de marius.bunu, 26 iunie 2018 - 11:45.


#270
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.741
  • Înscris: 13.09.2009

 Flat, on 26 iunie 2018 - 11:26, said:

homo sapiens este superior animalelor, isi optimizeaza si automatizeaza procesele pentru a se autosustine din resurse, apoi sta si huzureste la soare
Homo Sapiens isi face pentru el casa si ce mai are nevoie si apoi huzureste la soare. Dar fiecare isi face pentru el si fiecare huzureste pentru el apoi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate