Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Noua Toyota Rav4 (2018)

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#91
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,001
  • Înscris: 22.12.2005
Uita te rogu te la ce varza e 4x4 de la rav2018.e pli  gogu de asta.si de explicatia tehnica.

#92
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Omule, review-urile sunt pozitive pentru model. Ce probleme visezi? Am pierdut timp sa caut dupa elucubratiile tale.

#93
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,188
  • Înscris: 13.11.2017
Crezusem că ai mers cu ea pe plaja aia

#94
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,001
  • Înscris: 22.12.2005

View Postedi10000, on 18 octombrie 2018 - 20:42, said:

Omule, review-urile sunt pozitive pentru model. Ce probleme visezi? Am pierdut timp sa caut dupa elucubratiile tale.
scuze pentru timpul pierdut
ca sa nu crezi ca imi bat joc : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sIexQBNl7iM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


nu am gasit acum si expliicatia tehnnica pentru cutie - oricum, by design, nu e ok pt offroad ( nu pt ca e proasta ci pentru ca nu e proiectata pt asa ceva!) , fiind inferioara modelelor clasice.

alte info - personal primite de la 2 posesori ( un sef si un coleg)
+ personal in Evia..

nu stiu daca s-a inteles idee - ravul este minunat daca vorbim de o masina de fitza de asfalt.
in rest....pacat .
respecte

View PostFord4, on 18 octombrie 2018 - 20:49, said:

Crezusem că ai mers cu ea pe plaja aia
eu nu:)
si cei cu care eram au incercat un pic si au lasat-o parcata la 5 km :). I=am luat in a mea( a fsot cam inghesuiala, 5 oameni si 2 catei :))

Edited by foxbat, 19 October 2018 - 06:22.


#95
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,230
  • Înscris: 13.07.2005

View Postfoxbat, on 19 octombrie 2018 - 06:22, said:

.....

nu am gasit acum si expliicatia tehnnica pentru cutie - oricum, by design, nu e ok pt offroad ( nu pt ca e proasta ci pentru ca nu e proiectata pt asa ceva!) , fiind inferioara modelelor clasice.

.....

Nu are CVT-ul o problema (by the way, si Foresterul tot cutie tip CVT are) ci problema consta in faptul ca puntea spate este actionata exclusiv de motorul electric si nu este ”legata” de puntea fata.
Practic, ficare punte este actionata independent si, in conditii mai grele, este posibil si probabil sa intervina protectia de suprasarcina la motorul electric = masina ramane FWD !

Probabil din acest motiv, Subaru a optat pentru modelul hybrid (eBoxer - lansat deocamdata doar in Asia) pentru o alta solutie tehnica - motorul electic este pozitionat ”inaintea” cutiei de viteze, sistemul de transmitere al puterii si cuplului la roti ramanand cel clasic (motor - cutie - diferentiale).

#96
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,510
  • Înscris: 18.06.2007

View Postbobalex18, on 06 iulie 2018 - 10:24, said:

spre să o facă mai bună decât aici...pentru că e repetentă :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QDEKrkgfs8Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Foxbat, nimic nou sub soare deși zeii automobilismului se mira de ceea ce spui. Și înainte erau codașii din segment. Dar e normal ca cine își ia Rav4 îl foloseste 99% din piata victoria până la obor și retur.

#97
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Iar te bagi in seama fata argumente domnu' ajent de vanzari aka bobalex? Rav4 este atat de slab incat este cel mai vandut SUV din lume, urmat de CR-V de la Honda. Da, stiu, zeii tai germani nu sunt pe acolo. Ghinion!

Edited by edi10000, 22 October 2018 - 16:53.


#98
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,510
  • Înscris: 18.06.2007
Nenea, daca o mașina este cunoscută la nivel mondial nu înseamnă că și e ceva de capul ei. Drept dovadă toate review-urile. Faptul că denumirea de Corolla este cea mai vândută denumire din lume nu înseamnă că mașina este mai mult decât mediocră (maxim mediocră). Am folosit denumire pt că Toyota orice vinde numește corolla.

Te rog sa te abții la afirmații la persoana mea. Activitatea mea nu are nimic de a face cu vânzările, cred că ți-am spus de 1000 de ori. Nu știu ce frustrări ai tu cu agenții de vânzări dar nu e cazul. (Îmi iubesc soția și nu mă interesează nevestele altora). Mai mult, tu ești cel care merge la CLIENȚI cu mașina pe benzină că să nu rupă contractul daca te vad cu diesel. Activitatea ta este mai aproape de cea de vânzări decât a mea.


#99
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,674
  • Înscris: 15.12.2009
Adevarul e ca un Rav4 nou e cel mult mediocru prin comparatie cu un A4 diesel de 13 ani vechime, mentinut impecabil.

#100
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Nici mie nu imi place Rav4.
De ce? Nu are si AdBlue, cica este ultima fita

#101
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Ultima fita este sa se sparga conducta de AdBlue si sa spui ca este un "feature". Si sa bricolezi acasa ornamentele care zdrangane ca la Daciile vechi. Sau sa dai pe o revizie 3xxx lei si sa spui ca ai scapat ieftin. Din fericire, acest lucru nu se intampla la RAV. Cat despre sotia ta, sa te bucuri de ea, dar nu vad relevanta in discutie. Ma uimesti cum sinapsele tale fac legatura intre masini si consoarte. Doamne fereste! PS Ramai pe topicurile tale, nu trebuie sa improsti cu noroi orice topic cu care oricum nu ai nici o tangenta.

Edited by edi10000, 22 October 2018 - 20:23.


#102
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,001
  • Înscris: 22.12.2005

View Postedi10000, on 22 octombrie 2018 - 20:20, said:

Ultima fita este sa se sparga conducta de AdBlue si sa spui ca este un "feature". Si sa bricolezi acasa ornamentele care zdrangane ca la Daciile vechi. Sau sa dai pe o revizie 3xxx lei si sa spui ca ai scapat ieftin. Din fericire, acest lucru nu se intampla la RAV. Cat despre sotia ta, sa te bucuri de ea, dar nu vad relevanta in discutie. Ma uimesti cum sinapsele tale fac legatura intre masini si consoarte. Doamne fereste! PS Ramai pe topicurile tale, nu trebuie sa improsti cu noroi orice topic cu care oricum nu ai nici o tangenta.
wtf?

#103
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Eeeh, omul este un troll vechi care se baga in seama pe orice forum si lauda masina germana ori de cate ori are ocazia. Ii dau peste nas cucu problemele Audi-ului lui diesel SH si se mai linisteste, dar dupa 2-3 zile o ia iarasi pe aratura (vezi chestia cu consoartele aruncata din senin) :))

Edited by edi10000, 23 October 2018 - 06:12.


#104
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Absolut minunata. Dacia Duster ii da lectii de la mare distanta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/so8JLIYc1yU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#105
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,510
  • Înscris: 18.06.2007

View PostReactor2015, on 27 octombrie 2018 - 20:16, said:

Absolut minunata. Dacia Duster ii da lectii de la mare distanta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/so8JLIYc1yU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

RAV4 cumpără cei care locuiesc la obor și lucrează în piața Victoria pentru că are un consum, dat de fanboys, foarte mic.

Referitor la clip, se confirma clipul meu. Absolut penibil comportament

#106
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Este incredibil. Este ca si cum nu ar fi 4x4. Toyota in sus, Toyota in jos si... tot un Landcruiser din ala vechi de 40 de ani face legea.

#107
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,188
  • Înscris: 13.11.2017

View PostReactor2015, on 27 octombrie 2018 - 20:16, said:

Absolut minunata. Dacia Duster ii da lectii de la mare distanta.

Dacia Duster da lectii multor SUV-urilor dar doar pe teren accidentat. Numai ca majoritatea nu-si ia SUV-uri pentru mers pe teren accidentat.

#108
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Bingo. Sau cum recunosc cei de la VW:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xd-e6Ehl-1Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

RAV4 din cate vad nici nu e pozitionat ca masina de teren - aia ar fi Land Cruiser-ul.
Pe site-ul Toyota se vorbeste de corectarea supravirarii, de tinuta de drum - nu de ce se intampla cand doua roti sunt suspendate in aer. Filmele de prezentare sunt pe sosea; spre deosebire de Land Cruiser.

Pe de alta parte, ar fi frumos ca masina sa tina la un pic de mers pe aratura. Sper ca-si vor imbunatati sistemul 4x4 hibrid si vor rezolva asemenea probleme.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate