Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

"Luxul" la Români

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
164 replies to this topic

#91
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View Postrosix, on 19 februarie 2018 - 10:35, said:

Nu este asa, este o chestie utilitarista. Foarte putina lume intelege ca spatiile mici (dincolo de aspectul utilitarist), te fac sa gandesti "in mic", sa te multumesti cu putinul, sa fii fericit cu praful de pe toba...

Nu e deloc gresit sa traiesti minimalist in urban, dar trebuie sa te gandesti la consecinte - practic gandirea ta va fi limitata la spatiul liber disponibil din casa, daca ai 50mp din care acoperiti cu mobila si chestii personale 20mp... gandirea si psihologia ta de om va fi de 30mp.... Poate e mai greu de inteles pentru unii ce spun.

Si eu traiesc ca si altii in 50mp dar sunt constient de efecte...  Traind "in mic" ajungi sa "gandesti in mic"... ajungi sa te bucuri la 2 pachete de gresie pe care ajungi sa le montezi in hol.
In loc de asta nu am putea pur si simplu sa gestionam risipa ? Spre exemplu avem atatia oameni cu viloace si castele , avem institutii cu cladiri megalomanice, avem privati care isi fac ditai sediile etc etc
N-am putea sa taiem de la ei? N-am putea stabili prin lege o marime fixa maxima a unor cladiri? In functie si de spatiu util si nr de persoane.

#92
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
casele astea minimaliste cu prea mult alb si negru probabil ca dpdv arhitectural sunt corecte... dar ma fac sa ma simt ca la spitalul de nebuni.
daca mai este situata si intr-o zona cu zapezi vesnice, deci pe fereastra vezi tot un peisaj alb-gri, iti vine sa iti bagi un bat in cur.

#93
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View Postarg, on 19 februarie 2018 - 10:39, said:

cea mai buna gandire: "mai putin de 200m pana la metrou".
Sa nu uitam si statiile de metrou , unele uriase desi nu prea sunt circulate si altele stramte desi sunt full.

#94
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postrosix, on 19 februarie 2018 - 10:41, said:

Multi ganditi utilitarist ("mie imi ajunge") de asta sunteti ok cu 50mp (am vazut si apartamente  de 2 camere absolut meschine de 35mp suprafata utila, in care locuiau corporatisti).
Nu sunteti insa constienti ca va ingropati, astfel, intr-o gandire "de cazarma"... si o sa aveti probabil un soc cand veti intra intr-o casa de 200mp corect proportionata, cu curte...

Pensionarii care traiesc inghesuit la oras si care voteaza constant pesedeul... ajung sa se bucure la 10 lei tocmai din motivele enumerate mai sus... pentru ca asta e nivelul.

Desprea asta este vorba, de un pic de reflectie...

Inseamna ca parizienii aia din zonele centrale ce traiesc in 20-30 mp sunt toti niste tampiti.
La fel japonezii ce traiesc in case minuscule.
Japonezi care au dus dus traiul minimalist si economia de resurse la rang de arta, de au ajuns sa se sature cu cateva boabe de orez

Edited by geostorm, 19 February 2018 - 11:29.


#95
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostKarhu, on 19 februarie 2018 - 11:25, said:

Cam asa le pune lumea cand le cumperi te intreaba daca le pui tower, si atunci iti da si bucata dintre ele.
Asa am si eu acasa (si majoritatea pe care-i stiu) si-ti spun ca e foarte ergonomic sa le iei uscate direct in cos, de la inaltimea ta, fara sa trebuiasca sa te apleci.

stiu. si eu am. dar eu nu am proprietate de lux ci apartament de amarastean in bucuresti. banuiesc ca nici tu nu ai proprietate de lux.
la noi la amarasteni se accepta asa ceva, ca este ergonomic. dar la o proprietate de lux ma astept la mai bine de atat. vizual deranjeaza.

#96
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View PostArgent, on 19 februarie 2018 - 09:59, said:

Gresia poate sa fie de lux sau poate sa fie ieftina care se sparge.
Bare de inox? Da, asta este lux si minimalism.
Termopanele cu rama alba nu reprezinta luxul, ba din contra.

Luxul este dat de produse scumpe care sunt fiabile, gen un brand Bosch.

Hainele aiurea, cred ca vrei sa zici hainele ciudate, sunt haine care nu sunt de lux, sunt doar HIPE, gen un tricou "SUPREME" de 800 de euro, asta nu are legatura cu LUX, este HIPE.
1000 de euro pe Iphone? Hipe.

Luxul inseamna incalzire in pardoseala, marmura, termopane care imita lemnul etc...

Stilurile arhitecturale nu tin neaparat de lux, cel mai scump lucru dintr-o baie poate sa fie un dus de 20 de mii de lei cu leduri si radio sau poate sa fie o cada vintige de cateva mii de euro.
O chestie in stil arhitectural vechi sau liniar ca in satele germane insa facute cu tehnologie de 2018 se numeste kitch sau se numeste arhitectura?

View Postarg, on 19 februarie 2018 - 10:18, said:

gresesti,
poti sa ai enorm de mult spatiu sa te simti bine in 30mp si sa ai o gandire libera si ok
la fel poti sa traiesti ighesuit si murdar in 300mp.

nu le amesteca ca nu e bine.

@Argent
blocul e mai comod
La fel de bine te poti simti multumit intr-o cusca de 1 mp2. Deci trebuie pe undeva sa fie si o limita.

#97
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postkarax, on 19 februarie 2018 - 11:26, said:

In loc de asta nu am putea pur si simplu sa gestionam risipa ? Spre exemplu avem atatia oameni cu viloace si castele , avem institutii cu cladiri megalomanice, avem privati care isi fac ditai sediile etc etc
N-am putea sa taiem de la ei?

Pai tocmai asta e problema - ca tot ce ne lipseste noua ca si spatiu de locuit - se regasteste in palatele bogatanilor.. ca si aia (alde Videanu) locuiesc in 2 camere din 30, numai ca suprafata lor totala construita e de 5000mp... adica extrema cealallta.
Poporul ar trebui sa inteleaga ca, in timp ce el o arde in 50mp, multumindu-se cu putinul si facand economii bogatanii isi extind "spatiul vital" peste o limita de bun simt.

De aceea, intr-o tara profund corupta precum Romania un trai ecologic, minimalist, anti-risipa care sa aiba un impact pozitiv asupra mediului nu e posibil din cauza escrocilor care consuma inzecit pe partea cealalta...

#98
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,395
  • Înscris: 04.03.2014

View PostPollux, on 19 februarie 2018 - 11:21, said:



:inlove:

this is the kind of "lux" I love!

In caz ca vrei sa te muti in Roma in centru langa metrou(nu-ti trebuie masina:)) ) dar sa nu-ti dai seama ca esti in buricul targului:)

https://www.immobili...calla-Roma.html

#99
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgeostorm, on 19 februarie 2018 - 11:28, said:

Inseamna ca parizienii aia din zonele centrale ce traiesc in 20-30 mp sunt toti niste tampiti.
La fel japonezii ce traiesc in case minuscule.
Japonezi care au dus dus traiul minimalist si economia de resurse la rang de arta, de au ajuns sa se sature cu cateva boabe de orez

Nu sunt tampiti, nu au loc de intors. Dar, la japonezi e o cultura a gestionarii optime a spatului minimalist, plus ca ai o siguranta ca economia pe care o faci, nu conduce la risipa resurse in zona bogatanilor, pentru ca despre asta este vorba.

De aceea, in Romania, zicala "Nu poti tu economisi sau recicla cat pot ei risipi sau scumpi" este absolut valabila, impactul unui comportament ecologic individual fiind fix zero in raport cu risipa care se practica in alte zone, controlate de stat sau de grupuri de interese.

Foarte multa lume NU e pregatita psihologic sa-si autoevalueze traiul meschin in care se complace, de aceea foarte multi cred ca sunt la un optim, dupa care, cand au ocazia sa vada ce inseamna de fapt un optim... ajung sa se dea cu capul de pereti.

Edited by rosix, 19 February 2018 - 11:38.


#100
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postionutzitaly, on 19 februarie 2018 - 11:35, said:

In caz ca vrei sa te muti in Roma in centru langa metrou(nu-ti trebuie masina:)) ) dar sa nu-ti dai seama ca esti in buricul targului:)

https://www.immobili...calla-Roma.html

buna si asta! :yes:
italienii si spaniolii stiu sa amenajeze spatiul de locuit. mi-a placut ce am vazut prin tarile astea.

#101
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View PostPollux, on 19 februarie 2018 - 11:28, said:

casele astea minimaliste cu prea mult alb si negru probabil ca dpdv arhitectural sunt corecte... dar ma fac sa ma simt ca la spitalul de nebuni.
daca mai este situata si intr-o zona cu zapezi vesnice, deci pe fereastra vezi tot un peisaj alb-gri, iti vine sa iti bagi un bat in cur.
Bacovia or something? :)
Gasesti chestii moderne de pus pe pereti care nu sunt deloc kitch

View Postrosix, on 19 februarie 2018 - 11:33, said:


Pai tocmai asta e problema - ca tot ce ne lipseste noua ca si spatiu de locuit - se regasteste in palatele bogatanilor.. ca si aia (alde Videanu) locuiesc in 2 camere din 30, numai ca suprafata lor totala construita e de 5000mp... adica extrema cealallta.
Poporul ar trebui sa inteleaga ca, in timp ce el o arde in 50mp, multumindu-se cu putinul si facand economii bogatanii isi extind "spatiul vital" peste o limita de bun simt.

De aceea, intr-o tara profund corupta precum Romania un trai ecologic, minimalist, anti-risipa care sa aiba un impact pozitiv asupra mediului nu e posibil din cauza escrocilor care consuma inzecit pe partea cealalta...
E vezi cum or sa iti dea astia in cap cu meritocratia dupa aia. Pe sistemul "domne am facut din ban cinstit ce te intereseaza ce fac cu ei?"
Cam ca in manelele alea cu "am muncittt cinstitttt..."

#102
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,581
  • Înscris: 07.12.2014

View PostAssur, on 19 februarie 2018 - 09:31, said:

E clar ca nu ai facut vreodata astea de mai sus, de aceea te atrag...dormitul sub cerul liber e criminal, oricat de cald ar fi afara, te scoli intepenit, nu mai vorbim de ganganiile care ti-au facut pernita de ace pielea, toata noaptea. Cand despre scaldat printre salcii, te sfatuiesc sa nu incerci in viata ta asa ceva, ar putea fi ultimul lucru pe care il faci! Clar nu ai vazut vreodata vreun somn...
[ http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/321/5109/6523827/1/unbelievable-fishing-day-640-03.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Parerea ta. Prima data am fost la strand pe la 14-15 ani. Pana atunci Muresul a fost strandul meu si salcia trambulina, uneori piciorul podului.  In rest? Am testat Tarnava, Ariesul, Oltul, diverse alte parauri mai mari sau mai mici.
Am avut sansa sa am bunici ciobani la CAP. Vara dormeam afara in "echipament" adecvat, adica un cojoc lung din piele de oaie in care intram cu totul, sa zicem ca e un sac de dormit mai calduros, pana la -7-8grade nu ai nevoie de incalzire. Daca ai crescut in bloc e normal sa iti fie frica de natura. Altfel e destul de relaxanta, inveti ca nici lupul nu reprezinta un pericol daca nu e haita si altele Posted Image
Deci esti din categoria aia pentru care natura e frumoasa daca are alei pavate. Eu am invatat sa nu fug de ploaie vara. Fac pariu ca te ascunzi cand incepe ploaia. Mai ales daca esti intr-un loc mai ferit e minunat sa dai tricoul jos sa simti picurii pe piele. Dar asta nu e pentru aia care vor natura cu alei pavate.
  
Cand iti petreci vacantele copilariei in natura inveti ca natura e superba. Si traiesti cu asta toata viata. Am fost si la hoteluri si la cort. Si as alege oricand cortul fara sa clipesc.

  Eu stiu ce imi place din experienta mea, nu din experienta altora..


PS: te uiti prea mult la Discovery, lasa somnul ala in pace ca nu are treaba cu tine cand te scalzi.

Edited by PoeOvidiu, 19 February 2018 - 11:59.


#103
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postkarax, on 19 februarie 2018 - 11:41, said:

Bacovia or something? Posted Image
Gasesti chestii moderne de pus pe pereti care nu sunt deloc kitch


sunt convins.
ziceam doar ca nu e genul meu, nu ziceam ca tot ce este alb-negru este kitsch. :D

#104
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View Postgeostorm, on 19 februarie 2018 - 11:28, said:

Inseamna ca parizienii aia din zonele centrale ce traiesc in 20-30 mp sunt toti niste tampiti.
La fel japonezii ce traiesc in case minuscule.
Japonezi care au dus dus traiul minimalist si economia de resurse la rang de arta, de au ajuns sa se sature cu cateva boabe de orez
Nu e chiar asa. Macar din filme si tot vezi niste case acceptabile la japonezi sau sud coreeni. Acolo insa pretul e mare pe locuinta de aia cei mai saracuti  cumpara numai garsoniere.
Dar ia sa ne uitam la gradina tipic japoneza sau sud coreeana. Nu vezi viloace de prost gust sau munti de gunoaie. Acolo gradinaritul e arta. Altfel cand esti micut de 1,60 poate normal ca iti plac spatii ceva mai mici.

#105
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postrosix, on 19 februarie 2018 - 10:53, said:

Cand o sa va apucati de studiat, o sa vadeti ca pana si lumina, modul in care corpurile de iluminat distribuie lumina intr-un spatiu interior, are efecte asupra psihicului, va influenteaza sanatatea si modul de gandire.

Think about it!

Și ce? Eu mi-am dat seama de culorile din casă, pe pielea mea.Adică da, toată lumea știe că o culoare închisă te face ori mai lniștit ori mai anxios. Eu acuma după ani de zile de trăit într-o cameră cu violet spălat și cu multă umbră, simt efectiv nevoia să trăiesc într-o casă cu culori deschise și cu mult soare.

View PostPollux, on 19 februarie 2018 - 11:28, said:

casele astea minimaliste cu prea mult alb si negru probabil ca dpdv arhitectural sunt corecte... dar ma fac sa ma simt ca la spitalul de nebuni.
daca mai este situata si intr-o zona cu zapezi vesnice, deci pe fereastra vezi tot un peisaj alb-gri, iti vine sa iti bagi un bat in cur.

Casele alea minimaliste prin munți sunt pur și simplu anti natură, de când există omul, la munte își face casă cu acoperiș în pantă și cât mai călduroasă, trebuie să fii bolnav să-ți fac casă cu acoperiș drept și geamuri de 5 metri

#106
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostQuantum, on 19 februarie 2018 - 06:56, said:



Lucrurile de lux sunt ale celor care le pot cumpara, nu ale celor care au fatza. Degeaba ai fatza sau bun-gust... daca nu faci ceva pentru a avea luxul, ramai doar cu privitul.

De obicei, luxul implica bun-gust, fiindca obiectele de lux sunt create de artisti foarte buni (care au un bun-gust special, folosesc cele mai bune materiale, produsele sunt unice sau in numar foarte mic, acestea iti furnizeaza o frumusete pura).

trebuie sa-ti permiti sa ai lux..nu vorbesc aici de bani.. Numai la noi, masini precum BMW sau Mercedes, au devenit etalon pentru rromi, cocalari..Ai nevoie de clasa, lucru pe care nu-l poti cumpara..degeaba iti cumperi Lamborghini, daca nu-ti permiti..vei fi doar un taran cu Lamborghini

Edited by jimi91, 19 February 2018 - 12:01.


#107
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,581
  • Înscris: 07.12.2014

View Postrosix, on 19 februarie 2018 - 10:53, said:

Cand o sa va apucati de studiat, o sa vadeti ca pana si lumina, modul in care corpurile de iluminat distribuie lumina intr-un spatiu interior, are efecte asupra psihicului, va influenteaza sanatatea si modul de gandire.

Think about it!
Eu n-am studiat prea mult asta cu lumina in casa, dar din mosi-stramosi am invatta ca cel mai bine pentru psihic e sa te bucuri de lumina afara nu intre pereti, oricat de frumosi sunt ei, tot o gramada de caramida sunt, atat ca e mai frumos aranjata.
Cand te ascunzi de soare de unde vrei psihic bun?
Pentru psihic e ok sa iesi in curte/parc/natura.
Daca nu crezi incearca atunci cand simti ca se prabuseste lumea peste tine sa o iei la plimbare pe munte de dimineata. Seara cand te intorci deja incepe sa stea lumea iar in picioare.

Edited by PoeOvidiu, 19 February 2018 - 12:04.


#108
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostPoeOvidiu, on 19 februarie 2018 - 12:03, said:

Eu n-am studiat prea mult asta cu lumina in casa, dar din mosi-stramosi am invatta ca cel mai bine pentru psihic e sa te bucuri de lumina afara nu intre pereti, oricat de frumosi sunt ei, tot o gramada de caramida sunt, atat ca e mai frumos aranjata.
Cand te ascunzi de soare de unde vrei psihic bun?
Pentru psihic e ok sa iesi in curte/parc/natura.
Daca nu crezi incearca atunci cand simti ca se prabuseste lumea peste tine sa o iei la plimbare pe munte de dimineata. Seara cand te intorci deja incepe sa stea lumea iar in picioare.

Inclusiv la mine și se știe în general, când ești stresat, deprimat, anxios etc. Cel mai bine este să ieși afară la o plimbare sau să faci sport.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate