Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

"Luxul" la Români

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
164 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,560
  • Înscris: 13.06.2004
Îmi permit să pun "lux" între ghilimele. Pentru că luxul prespune o anumită prestanță. Iar în România mulți nu au această prestanță. Mașina e chestie de clasă socială, dar și de a te da mare și prin alte țări, dar la noi a prins mai mult, că destui nu au cum să-și arate "valoarea" altfel; nu cred că e numai de Balcani, ci și din cauză că am suferit de foame mult timp. Haine aiurea se poartă și pe afară.
Dar ajungem și la clădiri. Reclame cu lux. Imobil de lux, cartier de lux. Eu nu înțeleg ce lux se vede. Că dacă intrii într-o clădire veche de lux chiar vezi elemente de lux. Când intrii într-una nouă, ce vezi, gresie, bare de inox, termopane cu ramă albă?

În caz că vreți s-o băgați pe aia cu invidia, dar mă roade uneori invidia pe cei care au mai mult. Dar în afară de fete, mă roade invidia pe aia care au mai mult și de calitate, nu are cum să mă roadă invida pe unii care au kitch. Îmi doresc casă veche și drăguță la curte în Oborul Vechi. Poate o fi vagon, dar măcar are personalitate.
Mașinile nu mă pasionează, dar dacă ar fi să am bani de mașină mi-aș lua un "Cadillac" de generație 1978-1984 (că la noi nu e asociat cu cocalari + e ceva ce nu vezi zi de zi) sau vreun "Mercedes" W123 Cobra.
Mi-ar plăcea să fiu copiat în frumos, nu în urât.

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Depinde de fiecare ce intelege prin lux . Sunt unii care considera lux sa ai si salam si branza la o masa ...

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Ai deschis o mulime de directii de discutie, dar topicul asta nu va ajunge la valoarea aluia cu autobuzistul.
Orice e ergonomic, nu poate fi numit lux.
Lasa reclamele agentilor imobiliari, la aia g+f=lux.

View Postdjl, on 19 februarie 2018 - 01:25, said:

Dar în afară de fete, mă roade invidia pe aia care au mai mult şi de calitate
Si pe mine ma enerveaza aia care au cate 2-3-4-10 femei. Cum naiba fac? Mi-e ciuda ca n-am si eu.

#4
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
luxul e posibil sa il vezi doar tu.
omul ala doar si-a cumparat ceva banal care tie poate ti s-o parea ca este de lux.

#5
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postdjl, on 19 februarie 2018 - 01:25, said:

Dar ajungem şi la clădiri. Reclame cu lux. Imobil de lux, cartier de lux. Eu nu înţeleg ce lux se vede. Că dacă intrii într-o clădire veche de lux chiar vezi elemente de lux. Când intrii într-una nouă, ce vezi, gresie, bare de inox, termopane cu ramă albă?

Exista si cladiri noi pe bune "de lux" da-s putine. In general "lux" pus pe panou de dezvoltare imobiliara e vrajeala de marketing pentru prosti.
Ma rog, daca extindem luxul si la ce vezi pe geam si cum e cartierul s-ar putea sa avem o problema.

Uite niste lux contemporan pe bune, de peste ocean:

https://www.buzzbuzz...oori-high-line1

Edited by shefu_de_combinat, 19 February 2018 - 02:06.


#6
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Aparentele inseala... Chiar azi vazusem pe cineva cu un iPhone X stand intr-un logan.

Edited by YourFan, 19 February 2018 - 02:17.


#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postshefu_de_combinat, on 19 februarie 2018 - 02:05, said:



Exista si cladiri noi pe bune "de lux" da-s putine. In general "lux" pus pe panou de dezvoltare imobiliara e vrajeala de marketing pentru prosti.
Ma rog, daca extindem luxul si la ce vezi pe geam si cum e cartierul s-ar putea sa avem o problema.

Uite niste lux contemporan pe bune, de peste ocean:

https://www.buzzbuzz...oori-high-line1
Da'ceva lux mai ieftin, asa ca pentru romani, nu exista? Pe la vreo 30-50k? Ca noi n'avem salarii & shit de SUA. Aia au, ca le-a dat statul...

P.S. Joking...

Edited by dexterash, 19 February 2018 - 02:15.


#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008
Ce lux cand vezi mare parte rigips sau alte materiale care incanta ochiul dar cand bati in ele realizezi cat de slabe si ieftine sunt, forma fara fond.

Sau asa zise ansambluri rezidentiale de lux in zone cu utilitati varza si infrastructura precara.

Sau asa zis Penthouse, pai frate, la Penthouse trebuie priveliste pe masura, aia defineste Penthouse-ul, nu ce se vede la noi.

Sau cand platesti impozit de oras/municipiu/municipiu resedinta de judet/municipiu capitala de tara, desi ai o casa amarata pe o strada fara asfalt si canalizare.

#9
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
^^ Rigipsul e nasol pana cand ai de reconfigurat niste spatii/retele prin casa, dupa care devine o binecuvantare. Nah, se pot face chestii foarte bune si cu rigips. Rigipsul e un material universal. Problemele sunt altele, cand dai de tot felu de plasticuri jegoase la apartamente "de lux". Ah si evident executia, ca aia e make or break.

La treaba cu penthouse sunt de acord, desi chiar si un oras haotic precum Bucurestiul se vede frumos de la etajele superioare.

Ansamblurile facute aiurea in zone fara infrastructura corespunzatoare sunt o problema de "fiecare face ce-l taie capu unde il taie capu".

#10
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Vilele din cartierul situat in spatele guvernului ( ma refer la acea puzderie de strazi cu nume de capitale), poti sa spui ca intr-adevar reprezinta o zona de mare lux, exclusivista...chiar si Cotroceni sau ce e prin Kiseleff palesc in comparatie.

Edited by doxan, 19 February 2018 - 02:40.


#11
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Pai Kiseleff e in principiu bulevard de ambasade si sedii de firme. Sau partide.

#12
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Ma rog, cartierul Aviatorilor, e o alta zona de lux a capitalei dar tot nu se compara cu strada Paris, Londra, Roma, etc.

#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postshefu_de_combinat, on 19 februarie 2018 - 02:36, said:

Rigipsul e nasol pana cand ai de reconfigurat niste spatii/retele prin casa, dupa care devine o binecuvantare. Nah, se pot face chestii foarte bune si cu rigips.
Da' nu se compara cu niste finisaje sculptate in BCA/ipsos/glet ceva... Pe alea le faci azi si le ai si peste vreo 50 de ani, tot moderne. Posted Image

Edited by dexterash, 19 February 2018 - 02:55.


#14
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
e vorba de bun-gust, nu de lux

exemplu

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CYW7Z6vW_QY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

minutul 6:50 spune tot

PS. daca nu ai fata de lucruri scumpe, mai bine ramai la bucata ta de paine;)

Edited by jimi91, 19 February 2018 - 02:59.


#15
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postjimi91, on 19 februarie 2018 - 02:56, said:

exemplu

un ANAF mai determinat impreuna cu niste ajutor german (ca vad multe numere de jermania p-acolo) cred ca ar avea niste rezultate ...interesante.
Oare ce afaceri au domnii? Cine stie, poate au investit in criptomonede la momentul potrivit.

Edited by shefu_de_combinat, 19 February 2018 - 03:00.


#16
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Bă băeţ, dati pe Google "Certeze" + pictures. Aia din Timisoara e saraci palmasi desculti pe langa ei. Povestea unu' de acolo ca strazile is asfaltate pe banii lor, cand primaru' o zis in campanie "v-am asfaltat" era sa-si ia putin omor. :D

#17
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postdjl, on 19 februarie 2018 - 01:25, said:

Îmi permit să pun "lux" între ghilimele. Pentru că luxul prespune o anumită prestanţă.
Luxul nu se pune in ghilimele, ca astfel nu mai e lux. Presupune o anumita prestanta, care din filmul de mai sus se vede si la rromii respectivi.
Insa prestanta nu e obligatorie pentru a detine ceva de lux, ci banii.

View PostNeaceasca85, on 19 februarie 2018 - 02:20, said:

Ce lux... asa zise ansambluri rezidentiale de lux
In Romania nu exista inca ansambluri rezidentiale de lux. Cand intr-o zona, fiecare casa/apt. va costa peste 3 milioane, iar masinile din curti vor costa fiecare peste 100.000 , da, ai cartier de lux.
(casa-cutie-de-pantofi cu pereti lavabili albi si goi, si bembeu sh de 6.000... asta nu lux, e doar a treia treapta dupa fomist si ala care isi asigura masa lunar)

View Postjimi91, on 19 februarie 2018 - 02:56, said:

daca nu ai fata de lucruri scumpe, mai bine ramai la bucata ta de paine;) ...  e vorba de bun-gust, nu de lux
Lucrurile de lux sunt ale celor care le pot cumpara, nu ale celor care au fatza. Degeaba ai fatza sau bun-gust... daca nu faci ceva pentru a avea luxul, ramai doar cu privitul.

De obicei, luxul implica bun-gust, fiindca obiectele de lux sunt create de artisti foarte buni (care au un bun-gust special, folosesc cele mai bune materiale, produsele sunt unice sau in numar foarte mic, acestea iti furnizeaza o frumusete pura).

Edited by Quantum, 19 February 2018 - 07:24.


#18
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

View Postdjl, on 19 februarie 2018 - 01:25, said:

În caz că vreţi s-o băgaţi pe aia cu invidia, dar mă roade uneori invidia pe cei care au mai mult. Dar în afară de fete, mă roade invidia pe aia care au mai mult şi de calitate, nu are cum să mă roadă invida pe unii care au kitch. Îmi doresc casă veche şi drăguţă la curte în Oborul Vechi. Poate o fi vagon, dar măcar are personalitate.
Maşinile nu mă pasionează, dar dacă ar fi să am bani de maşină mi-aş lua un "Cadillac" de generaţie 1978-1984 (că la noi nu e asociat cu cocalari + e ceva ce nu vezi zi de zi) sau vreun "Mercedes" W123 Cobra.
Mi-ar plăcea să fiu copiat în frumos, nu în urât.

Nu cred ca frumosul exista doar intr-o perioada mai indepartata. Exista si in perioadele mai contemporane numai ca trebuie sa ai un simt pentru el, lucru valabil oricand, desigur.
Citeam de curand un articol despre cum se face ca auzim des expresia "nu se mai face muzica ca pe vremuri, muzica buna era pe vremea lui Queen, The Doors, Led Zeppelin, Madonna, Michael Jackson etc. muzica de azi suna la fel parca, e generica". Defapt ce s-a descoperit e ca avem toti gusturile formate in adolescenta, ne plac sau nu ne plac lucruri in restul vietii in functie de ce gusturi ne-am format in acea perioada.
Nu e valabil in toate cazurile insa desigur, e de avut in seama aceasta influenta majora.

Exista lucruri frumoase, cu bun gusti si accesibile si mai aproape de zilele noastre.

Edited by Cris007, 19 February 2018 - 07:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate