Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comanda online, compania nu vrea ...

Reduceri mincinoase Makita

Ccleaner

Interviu viza turist SUA
 medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B
 Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ
 Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 

Calcar pe surubul bateriei de la cada

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
cornel465

cornel465

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.10.2013
Buna ziua,

Bateria de la cada a inceput sa picure si am vrut sa ii verific cartusul. Pentru asta, ar trebui sa demontez bateria dar surubelul mic de la maner este intepenit. Din cate vad eu, este depus calcar in jurul surubului  si, daca incerc sa il fortez, se faramiteaza.
As vrea sa cumpar o baterie noua la care sa nu mai am problema asta. Totusi, ma gandesc ca daca o sa dau 300 de lei in loc de 150, este foarte posibil sa am aceeasi problema.
Ceva asemanator am patit si la bateria de la bucararie. Am vrut sa o curat si, desi am reusit sa scot surubul, manerul nu vrea sa se desprinda de cartus. S-a depus calcar si manerul a ramas sudat de cartus.
Va rog sa imi recomandati o baterie la care sa nu mai am problema asta. In cazul in care stiti cum sa le repar pe astea pe care le am, va rog impartasiti informatiile.

Multumesc,
Cornel.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mai bine ceri un sfat cum sa ai apa cu duritate mai mica.
Altfel baterii ieftine , schimbate des.

Edited by pasilla, 04 January 2018 - 21:45.


#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
De obicei calcarul se dizolva si se poate curata cu o combinatie de apa + otet.

#4
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Toate au o durata de viata ...
Baterii ok , la preturi medii , gasesti la ideal standard .
La ce sa te uiti : cartus de 40 si bateria sa fie in trepte .

#5
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
De fapt curatat la citeva zile si nu apar probleme. Cind te uiti cum iti creste calcarul peste urechi, ajungi inevitabil si la asa ceva. Te-ai uita sub pat, daca nu cumva s-au adunat gramezi de jeg? Bate tot cam in aceiasi directie

#6
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,736
  • Înscris: 25.04.2007
Pe mine ma tin bateriile peste 10 ani dar inainte de a le monta dau cu ulei de silicon pe toate filetele posibile. Ca exceptie am cumparat de curand o baterie care la mai putin de un an a inceput sa mearga foarte greu. Avea 5 ani garantie dar mi-a fost nu stiu cum sa merg cu ea la garantie si am desurubat surubul de care zici (am avut noroc ca nu era foarte intepenit si asta si era si cu gaura hexa, imbus) si dupa ce am scos manerul i-am pus otet. Dupa cateva ore si-a dat drumul si dupa clatire cu apa abundenta ca sa nu se corodeze ceva in continuare, am spreyat si acolo cu un spray de ulei siliconic luat din Lidl si acum merge bateria ca unsa.
Incearca sa deblochezi surubul ala cu WD-40, il gasesti cam peste tot.

Edited by Cousteau, 04 January 2018 - 22:04.


#7
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,015
  • Înscris: 16.09.2014
Curata bateriile cu otet, de cel putin doua ori pe saptamana, si nu vei mai avea probleme cu calcarul. Din experienta zic, locuiesc intr-o zona cu apa foarte dura, otetul face minuni.

#8
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 15.07.2017
Montează-ți la intrarea apei în casă un dedurizator cu osmoză ca ăsta: https://www.apafarac...ONTAJE-a5_0.htm
Scump da' face toți banii.

Edited by Rubin1977, 04 January 2018 - 22:34.


#9
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.05.2004
stropeste cu otet din abundenta zona din care ai scos surubul - poti folosi o seringa in acest sens, prin gaura minerului pe unde ai scos surubul. repeta de citeva ori de-a lungul unei zile si incearca din nou sa scoti manerul. oricum trebuie sa ai in vedere ca manerul este fixat pe levierul cartusului, levier care este in esenta un ax cu sectiune patrata, si trebuie sa tragi "cu simt" de maner ca acesta sa iasa.

vezi in atasamentul de mai jos o imagine explodata a unei baterii monocomanda - cartusul este cel cu codul 75605.

Attached File  kludi logomix.pdf   111.61K   38 downloads

#10
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Mai usor cu otetul pe inox , ca riscati sa le faceti varza de noi . Folositi solutii dedicate pt inox .

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Inox-ul nu are greturi in contact cu otetul.
Daca este "fake" inox. da.

Edited by pasilla, 04 January 2018 - 22:36.


#12
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu te baza amice , nu te baza . Bateriile ie scumpe , schimbarea lor ie scumpa ....
Ce grosime are inoxul ala ???

#13
cornel465

cornel465

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.10.2013

 86-APP, on 04 ianuarie 2018 - 22:39, said:

Ce grosime are inoxul ala ???

Este in interior si nu vad grosimea.
Este o baterie ieftina. Presupun ca este cel mai subtire.

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,398
  • Înscris: 05.06.2002

 AlbastruIndigo, on 04 ianuarie 2018 - 22:04, said:

Curata bateriile cu otet, de cel putin doua ori pe saptamana, si nu vei mai avea probleme cu calcarul. Din experienta zic, locuiesc intr-o zona cu apa foarte dura, otetul face minuni.
apa cu sare de lamaie daca nu vrei sa ai putoare de otet doua zile dupa fiecare curatare.

 Rubin1977, on 04 ianuarie 2018 - 22:21, said:

Montează-ți la intrarea apei în casă un dedurizator cu osmoză ca ăsta: https://www.apafarac...ONTAJE-a5_0.htm
Scump da' face toți banii.
osmoza se foloseste doar pt apa de baut, ca sunt scumpe cartusele filtrante. pt dedurizare de foloseste rasina cationica.

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,690
  • Înscris: 29.03.2006
Am niste baterii Paini si la lavoar si la chiuveta din 1992 monocomanda.
Sunt in stare buna si acum, cartuse schimbate acum 5 ani cu unele Remer.
Fara probleme la suruburi, fara piatra.
Le-am schimbat relativ recent de dragul schimbarii cu Grohe in 2013 la toaleta si Remer in 2017 la Bucatarie.
Poate erau altele mai bune decat Remer, poate Palazani, dar n-am gasit pe stoc modelul dorit si nu sunt sigur nici de ele, si Remerul l-am comandat, nu era pe stoc, dar am riscat pt ca stiam ca fac cartuse bune.

Am nimerit Grohe bune in 2013, insa acum la astea din 2017 a scazut calitatea, au interior de plastic, racorduri capsulate sau cu scoatere pe sus am mai auzit, iar la bucatarie oricum nu-mi plac la design cele clsice sunt absurd de joase, nu au soclu, sunt butucanoase, si manerul care era toata smecheria la Grohe - care mergea inainte ca pe fluid la un trepied de broadcast video, acum merge ordinar, etc.
Remerul nou are pipa din metal cam subtire, nici chiar cojita ca la ultima chinezarie, dar e coaja oricum, si garniturile de etansare ale pipei sunt din cauciuc nu din teflon ( are de plastic sau teflon jos la soclu, nu de ele vorbesc).

Am vazut ce poveststi cu surubul la o baterie chinezeasca de cada, chiar una foarte buna, premium, cu metal gros peste tot, care a mers multi ani si inca era excelenta cand am pus Grohe in locul ei.
Cartusul original inca mergea excelent dupa 14 ani, insa cand am pus Grohe am fost curios sa vad ce e in ea si am vazut surubul buclucas.
Nu cred ca e vorba de piatra, cel putin nu la cea vazuta la mine.
Cred ca era pur si simplu vorba de oxidarea surubului.
La Paini nu au oxidat pt ca erau din bronz sau alama sau inox.
Asta chinezeasca a avut probabil surub care s-a corodat si oxidat chiar daca in rest era foarte bine facuta.
Ciudat ca nu era ruginiu, ci gri poros. Poate era si zamac acolo, aluminiu, nu stiu...
S-a mancat imediat cand am incercat sa-l desurubez. Nu mai retin din 2013 ce am facut, daca a iesit pana la urma, sau daca am renuntat, sau daca am bagat burghiu sau extractor, refiletat, etc. Cred ca l-am lasat asa pt ca oricum am pus Grohe in loc.

Cele Paini erau mult mai vechi, din 1992, si nu aveau deloc astfel de probleme.
Nu cred ca se mai fac nici Paini asa in prezent. Mi-a povestit cineva ca a luat acum 8 ani Paini si deja erau chinezarii usor dubioase.

Edited by loock, 05 January 2018 - 00:56.


#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,008
  • Înscris: 07.02.2003

 Rubin1977, on 04 ianuarie 2018 - 22:21, said:

Scump da' face toți banii.
Daca mai si consuma curent gramada...

#17
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Merge și WD-40
Corpul bateriei de 3o ani, cartușele de 2o...de plastic. N-au ruginit!

#18
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Sa nu pui poze !😎

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate