Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

AJUTOR! Canon 600D prea mult "noise" in poze raw

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
olixandru

olixandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.07.2015

View Postcrokodilu, on 08 decembrie 2017 - 09:15, said:

In primul rand nu cred ca exista aparat care sa nu aiba noise in umbre sau pe cer.
In al doilea rand daca e vorba de claritate atunci discutia poate fi complexa: diafragma, focus, obiectiv, resize, sharp, compresie, MLU, vibratii..
In concluzie nu aparatul este problema.
Partea proasta este ca am tras foarte multe cadre si nimic nu-mi place, pot sa-ti trimit un mesaj cu ce am montat sa-ti dai cu parerea, clipul nu este public pe youtube si poti sa-l vezi doar daca ai link ?

Ce parere ai despre acest obiectiv Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM ?

Edited by olixandru, 08 December 2017 - 09:37.


#20
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Nu ma pricep la obiectivele canon. Defapt nici la video nu ma prea pricep, mai ales ca vorbesti de 4k, probabil sunt niste rigori, treuie sa ai grija ce soft folosesti pt. procesarea video, cum procesezi. In plus folosesti timelapse, deci adaugi o complexitate in plus de care trebuie sa ai grija. Cate timelapseuri ai incercat pana acum? Poate ar trebui sa incerci ceva mai simplu, unde lumina nu variaza, ca sa poti controla imaginea mai bine.
Ca si idee ar fi sa nu dai vina pe echipament si sa incerci sa scoti ceva multumitor din ce ai.
Se zice ca zgomotul imbunatateste perceptia detaliilor.

Edited by crokodilu, 08 December 2017 - 10:54.


#21
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Noise-ul scoate-l direct la procesarea in LR, nu la editarea video. In LR poti automatiza treaba, poti aplica aceleasi setari la "n"  poze. Apoi in programul de procesare video bagi pozele deja curatate/sharpuite...etc.

Oricum, in functie de codecul folosit si de setarile de compresie, scadere de calitate vei avea si dupa salvarea filmuletului final.

#22
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

View Postflorinel, on 07 decembrie 2017 - 22:21, said:

N-are nici o treaba obiectivul cu noise-ul de care se plange colegu`.
absolut, ce voiam sa spun este ca daca colegul este nemultumit de calitatea pozelor per total si cauta vinovati si printre dispozitive, mai degraba ar putea da vina pe obiectiv, decat pe body. obiectivul este cel de kit, cel mai ieftin, si in plus o versiune destul de veche. nu ca cele mai noi ar fi mult mai bune   :)

#23
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Senzorul acela de la Canon nu este prea tolerant la subexpunere din cauza procesarii interne.
Supraexpune un pic (faci niste teste sa vezi cat te poti intinde). Nu incerca sa tii sub 255,255,255 sursele speculare. Singura restrictie este la subiect sa nu apara un gri in locul cuilorii. Cel mai sensibil este albastrul si apoi rosul. Asa ca fa o poza intr-o zi insorita cu mult cer albastru si ceva rosu. Supraexpune in pasi de 1/3 stopuri pana la 2 stopuri. Acasa in LR aduci expunerea (de fapt brightness) inapoi si observi cand ai pierdut albastrul din cer si rosul. Supraexpunerea imediat inferioara pierderii albastrului este cea pe care o vei folosi pentru a reduce zgomotul. La Nikon am o toleranta la subexpunere de 3 stopuri asa ca mai merge sa subexpun un pic dar cu supraexpunere controlata iese si mai bine.

Edited by baloo2009, 08 December 2017 - 11:43.


#24
olixandru

olixandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.07.2015

View Postcrokodilu, on 08 decembrie 2017 - 10:54, said:

Nu ma pricep la obiectivele canon. Defapt nici la video nu ma prea pricep, mai ales ca vorbesti de 4k, probabil sunt niste rigori, treuie sa ai grija ce soft folosesti pt. procesarea video, cum procesezi. In plus folosesti timelapse, deci adaugi o complexitate in plus de care trebuie sa ai grija. Cate timelapseuri ai incercat pana acum? Poate ar trebui sa incerci ceva mai simplu, unde lumina nu variaza, ca sa poti controla imaginea mai bine.
Ca si idee ar fi sa nu dai vina pe echipament si sa incerci sa scoti ceva multumitor din ce ai.
Se zice ca zgomotul imbunatateste perceptia detaliilor.

Folosesc adobe premiere si after effects, am mai facut clipuri timelapse 4k dar cu alta camera.
Cu aceasta camera am aproximativ 9 obiective .
Am mai facut poze cu apatarul acesta dar nu am fost atent la "noise" ca erau doar poze si mi-au placut cum au iesti.

View Postflorinel, on 08 decembrie 2017 - 11:00, said:

Noise-ul scoate-l direct la procesarea in LR, nu la editarea video. In LR poti automatiza treaba, poti aplica aceleasi setari la "n"  poze. Apoi in programul de procesare video bagi pozele deja curatate/sharpuite...etc.

Oricum, in functie de codecul folosit si de setarile de compresie, scadere de calitate vei avea si dupa salvarea filmuletului final.
Da-mi voie sa-ti arat despre ce este vorba, excludem noise-ul, dar si imaginea parca nu este asa de clara.
Am atasat un clip de 10 secunde special sa vedeti despre ce vorbesc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iULDYq7zwD8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postbaloo2009, on 08 decembrie 2017 - 11:25, said:

Senzorul acela de la Canon nu este prea tolerant la subexpunere din cauza procesarii interne.
Supraexpune un pic (faci niste teste sa vezi cat te poti intinde). Nu incerca sa tii sub 255,255,255 sursele speculare. Singura restrictie este la subiect sa nu apara un gri in locul cuilorii. Cel mai sensibil este albastrul si apoi rosul. Asa ca fa o poza intr-o zi insorita cu mult cer albastru si ceva rosu. Supraexpune in pasi de 1/3 stopuri pana la 2 stopuri. Acasa in LR aduci expunerea (de fapt brightness) inapoi si observi cand ai pierdut albastrul din cer si rosul. Supraexpunerea imediat inferioara pierderii albastrului este cea pe care o vei folosi pentru a reduce zgomotul. La Nikon am o toleranta la subexpunere de 3 stopuri asa ca mai merge sa subexpun un pic dar cu supraexpunere controlata iese si mai bine.
Chiar in aceasta dimineata am tras un timelapse supraexpus la rasarit, astept sa ajung acasa sa vad despre ce este vorba.

#25
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postolixandru, on 08 decembrie 2017 - 13:39, said:

Am atasat un clip de 10 secunde special sa vedeti despre ce vorbesc.
Damit, eu nici macar nu pot sa vad 4k. Cat ocupa pe disk un astfel de film, cat dureaza procesarea de filme 4k?
Asa cum ziceau colegii mai sus, si cum am mai facut si eu in cele cateva timelapse 0.3k facute, preferam sa procesez imaginile bulk in lightroom si la final doar le combinam in film.

#26
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Eu sunt pe o retea slaba, nu pot vedea acum 4k.
Din ce am putut observa, as zice ca e compresia destul de mare la filmulet si se mai pierd ceva detalii acolo - dar - si faptul ca trepiedul nu e stabilizat eficient (in partea finala). Probabil ca nici n-ai folosit cu oglinda blocata. Orice trepidatie in procesul de expunere iti afecteaza direct sharpnessul, mai ales daca vorbim de expuneri ceva mai lungi.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@olixandru
un sfat:
pentru 4k miscarea trebuie sa fie lenta, daca e prea rapida nu se vad detaliile....
Spoiler
deci ceea ce vrei sa se vada trebuie sa se miste incet, clar,
tot ce e sub 0.3 secunde nu se vede, e doar o pata de culoare...

Edited by arg, 08 December 2017 - 16:27.


#28
olixandru

olixandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.07.2015

View Postflorinel, on 08 decembrie 2017 - 16:18, said:

Eu sunt pe o retea slaba, nu pot vedea acum 4k.
Din ce am putut observa, as zice ca e compresia destul de mare la filmulet si se mai pierd ceva detalii acolo - dar - si faptul ca trepiedul nu e stabilizat eficient (in partea finala). Probabil ca nici n-ai folosit cu oglinda blocata. Orice trepidatie in procesul de expunere iti afecteaza direct sharpnessul, mai ales daca vorbim de expuneri ceva mai lungi.

Cum se blocheaza lentila ? Am vazut ceva pe youtube ca nu intorci obiectivul in aparat pana la sfarsit, este adevarat ?

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
oglinda, mama, oglinda
nu te mai uiti prin vizor ci pe ecran...

Edited by arg, 08 December 2017 - 17:43.


#30
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
DSLR-ul ridica oglinda sus la fiecare declansare. Asta poate cauza trepidatii in mecanismele interne ale aparatului, inclusiv senzor.
Pentru asta s-a inventat o functie care ridica oglinda sus fara sa faca poza, apoi poti face pozele doar cu obturatorul, oglinda ramanand in pozitia blocat. Se numeste mirror lock-up functia.

#31
olixandru

olixandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.07.2015

View Postflorinel, on 08 decembrie 2017 - 17:51, said:

DSLR-ul ridica oglinda sus la fiecare declansare. Asta poate cauza trepidatii in mecanismele interne ale aparatului, inclusiv senzor.
Pentru asta s-a inventat o functie care ridica oglinda sus fara sa faca poza, apoi poti face pozele doar cu obturatorul, oglinda ramanand in pozitia blocat. Se numeste mirror lock-up functia.
OMG ce greu e sa faci poze ! Am urmarit pe yt cateva tutoariale cum sa fac asta la aparatul meu, am sa incerc weekendul asta si o sa vad ce iese. Multumesc mult pentru sfaturi!
Revin dupa urmatorul time lapse!

#32
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View Postolixandru, on 08 decembrie 2017 - 13:39, said:

Am atasat un clip de 10 secunde special sa vedeti despre ce vorbesc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iULDYq7zwD8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Doar mie mi se pare ca respectivul clip n-are probleme nici cu zgomotul nici cu sharpness? Vizionat insa in FullHD.

#33
olixandru

olixandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.07.2015

View Postdani.user, on 08 decembrie 2017 - 21:19, said:

Doar mie mi se pare ca respectivul clip n-are probleme nici cu zgomotul nici cu sharpness? Vizionat insa in FullHD.
Multumesc, cand il vezi pe telefon sau calculator nu observi ce am eu pe "creier" dar pe un tv de 120cm se vede ciudat.

#34
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Ai tu tvul defect, sau poate 4kul e mai complicat decat pare. Tu playezi 4k din youtube sau din aviul local?

#35
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
N-are nicio treaba cu 4k clipul ala, vizionat pe 27".

#36
olixandru

olixandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.07.2015

View Postcrokodilu, on 08 decembrie 2017 - 21:50, said:

Ai tu tvul defect, sau poate 4kul e mai complicat decat pare. Tu playezi 4k din youtube sau din aviul local?
Nu este defect, alte clipuri merg perfect.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate